Rozdělení/spojení disku v W10

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod danis 24. 1. 2017 08:19

Měl bych dotaz na rozdělení, resp. spojení disku ve W10. Mám HDD disk rozdělený na C: a D:. Já bych potřeboval D-čko zmenšit a C-čko zvětšit. Vím, že když D-čko zmenším, vytvoří se mi nový prostor až za diskem D, tudíž ho k C nepřipojím.
Bude fungovat postup: Zmenším D a vytvořím nový disk E, data z D přesunu do E, D-čko zruším a poté připojím k C. U disku E změním písmeno na D. Docílím tím toho, že získám větší C a menší D oproti původnímu? Jde mi o nástroj rozdělení disku, který je dostupný ve W10 Home, bez externích programů.

Dík
danis
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 1. 2017 08:24

Tvůj postup je sice použitelný, ale zdlouhavý a nepříliš bezpečný.
Předem pečlivě zálohuj dokumenty i OS do externího média.
Zásadní řešení:
1) Systémový SSD nerozděluj.
2) Pro datový disk použij jiný fyzický HDD|SSD.
3) Systémový disk pravidelně čisti nástroji ve FAQ:
viewtopic.php?f=1959&t=1241012
Stačí jednou za rok.

// Oprava.
Teď jsem postřehl, že používáš prehistorickou hw sestavu:
danis píše: Mám HDD disk rozdělený na C:

Co s tím?
1) Pořiď a zapoj systémový SSD do primárního portu diskového řadiče.
2) Přenes do něj stávající OS, pokud je v dobrém stavu.
3) Stávající HDD vyčisti pomocí
Kód: Vybrat vše
diskpart
clean

4) Používej HDD jako datový.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Epe 24. 1. 2017 08:30

ano slo by to.
Kazdopadne, tohle umi napr. GParted - zmensis "D" od zacatku a "C" o tohle misto zvetsis.
Podle velikosti disku to bude trvat hodiny a hodiny (pokud se jedna o HDD). Kazdopadne pri hrani si s oddilama asi nemusim pripominat zalohovani na jiny disk.. A kdyz uz mas zalohovano na jiny disk nebude jednodussi smazat "D" a zvetsit "C" a nasledne vytvorit nove "D" a vratit zalohovana data? urcite by to bylo rychlejsi
Epe
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod danis 24. 1. 2017 10:22

Dík za rady.
Ještě mám jeden nový NTB, kde je SSD disk s 256 GB. Je vhodné tento disk rozdělovat na C a D nebo nechat pouze C? Zálohování dat bude většinou do NASu.
danis
Junior

Odeslat příspěvekod mrkay 26. 1. 2017 22:45

Pokud vím, windows se celkem brani změně velikosti systémové partition. Tak si myslím, že bez programu třetí strany to moc nepůjde. Nebo aspoň bot do win pe a pouzit diskpart
mrkay
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod danis 27. 1. 2017 08:00

Původně bylo jen C a to bylo zmenšeno a vytvořeno i D. Takže by asi neměl být problém se zvětšením C?
danis
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 27. 1. 2017 21:18

to bude legrace az zjistis ze mas dalsi oddil, dva, o nichz nemels potuchy, coz je spis běžné než prekvapive u w10 a pokud se budes ridit pismenky a nebudes koukat ,tak ve scenaři gparted, napriklad, do nich rizneš.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků