Notebook s Windows 10 nechce nabootovat

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod .: Dave :. 24. 12. 2018 02:10

Tak vás tu pěkně zdravím a po velmi dlouhé době využívám služeb tohoto společenstva v naději, že snad zase dočkám se spásy. Je to sotva pár hodin, co jsem si s přáteli spokojeně hrál hru, když v tom se zrovna v nejlepším zasekl obraz. Zvuky byly i nadále slyšet, včetně hlasové komunikace, ale obraz hry zůstal "zamrzlý". Čekal jsem a nic.

CTRL+ALT+DELETE.. ALT+TAB. Po nějaké chvíli se to hnulo. Ale pouze do fáze, kdy byla černá obrazovka a ono kolečko. Čekal jsem drahných několik minut a když se nic nedělo, jal jsem se to natvrdo vypnout a následně zapnout. Spouštění probíhalo standardně, když v tom se pod logem Lenovo objevilo "Probíhá příprava automatické opravy..". To trvalo neúměrně dlouho. Minimálně tak 5-10 minut. Provedl jsem opět restart. To samé, počkal jsem, pak to zmizelo a jen černá obrazovka. Do BIOSU se dostanu. Ale následně, ať už tedy přes normal boot, nebo přes USB flash boot, nebo system recovery možnost.. vždy skončím na černé obrazovce po úvodním logu Lenova. Notebook mám Lenovo Y510p s 2x nVidia Geforce GT 750M..

Návrhy, možné příčiny? Děkuji za jakékoliv rady. A přeju hezké svátky :-)
.: Dave :.
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 24. 12. 2018 10:45

Příčina je jediná:
.: Dave :. píše:hrál hru

=> zhůvěřilost BFU.
Usmažil jsi GPU a|nebo chipset.
NB není určen pro hry, je to pracovní nástroj na cesty.
Co s tím?
A/ Nouzovka:
oprava NB v servisu:
výměna VGA a|nebo chipsetu.
Počítej 3 - 5 tis. Kč.
B/ Zásadení řešení:
1) prodat chybně nakoupený NB;
2) pro hry pořídit plnohodnotný stolní PC.
Viz DS.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod .: Dave :. 24. 12. 2018 11:13

Hry jsem hrál už od doby, co jsem si notebook pořídil a týká se to i této konkrétní hry. Cca 5 let. Děkuji za snahu o radu, ale myslím, že doby, kdy notebook byl považován ryze za pracovní nástroj (s čímž jsem se i já ztotožňoval), na kterém je rozumné spustit jen tabulkový procesor, jsou již dávno pryč. Zkoušel jsem spuštění i na jednu grafiku, poté povolit pouze integrovanou. Výsledek je stejný. Brouzdám po netu a hledám další možné příčiny a řešení. Radí vypnout fast boot, použití nástroje pro kontrolu malware, dále nějaký program na opravu - boot-repair-disk. Vyzkouším a uvidí se.
Junior

Odeslat příspěvekod soban 24. 12. 2018 15:00

Tady jsou pouze dvě možnosti.

1.) Došlo k hardwarové chybě.
2.) Došlo k softwarové chybě.

Pokud opravy selhávají no tak skus nainstalovat-přeinstalovat windows z USB media.

Pokud z nějakého problému nejdou windows instalovat, vyskoušet třeba Live DVD linuxu zda jiný OS naběhne.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod .: Dave :. 24. 12. 2018 15:16

Jiná možnost, než právě tyto dvě, mě nenapadla :-) To je právě to, nebootuje to ani z toho USB média, pokud jde o Win10. Skončí to černou obrazovkou ve fázi, kdy se má načítat obsah flash. Povedlo se mi nabootovat nějaký program na scan malware. Třeba se štěstí usměje. Pokud ne, po svátcích asi navštívím servis.
Junior

Odeslat příspěvekod kuba12345678 24. 12. 2018 15:30

teoreticky by mohl byt vadny disk. zkus ho vytahnout a projet v kompu utilitou vyrobce nebo pomoci crystal disc info.

Ja to ale take tipuju na nejakou usmazenou cast
kuba12345678
Junior

Odeslat příspěvekod .: Dave :. 24. 12. 2018 16:31

Zkusím to ještě projet nějakými aplikacemi z Hiren's Boot CD a odhalit co odešlo. Nechci tomu obětovat celé volno, takže to nakonec asi opravdu dám do nějakého servisu.
Junior

Odeslat příspěvekod freekarol 25. 12. 2018 14:52

Máš zapnuté automatické aktualizace? Pokud ano, tak máš možná tuhle chybu: https://www.howtogeek.com/fyi/a-recent- ... o-laptops/

P.S. Jestli neumíš anglicky, Google překladač to přeloží.
freekarol
Junior

Odeslat příspěvekod .: Dave :. 25. 12. 2018 15:41

Díky za odpověď, ale kdepak.. Mám 16 GB RAM a já se nedostanu ani do UEFI. Testoval jsem povrch disku přes aplikaci v DLCBoot. Tam byl jeden blok nečitelný, tak možná tady bude zakopaný pes, to už jde mimo mě.. nebo jedna z těch grafik. Memtest nic neobjevil.

-- 27. 12. 2018 21:22 --

Tak problém je asi vyřešen. Bylo mi řečeno, že je to diskem. Trošku OT.. Dovede mi někdo vysvětlit, jak je možné, že se nenabootovala instalace OS z USB Flash? Je k tomu potřeba i funkční HDD? Ptám se, protože DLCBoot mi to z Flash nabootovalo..
Junior