Problém se sdílením ve Win10

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bowie 27. 3. 2019 15:07

Připojil jsem do sítě několika počítačů , většina s Win10, jeden s WinXP další počítač s Win10. Problém je v tom, že ten nově připojený jakoby nevidí ostatní počítače v síti, resp. vidí ale jen jako "mediální zařízení" ale nevidí žádné další zdroje (sdílené disky, tiskárny). Přitom ale sám zdroje poskytuje (disky, tiskárny) a ostatní počítače je vidí a můžou používat.
Počítač byl nainstalován s nastavením síťě "veřejná" a tak se vlastně chová. Ale po změně na "privátní" se bohužel chová stále stejně a nemůžu docílit žádané změny. Prošel jsem snad všechnu možnou konfiguraci a je to identické s ostatními počítači v síti. Netušíte, kde by mohl být zakopaný pes ? Ano, mohl bych ho přeinstalovat, ale zrovna na něm je strašlivého SW a spousta konfigurací a je to práce na hodně dlouho, tak hledám cestu jak to vyřešit bez toho.
Bowie
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 3. 2019 17:54

Popisuješ nastavení firewallu.
Zkontroloval jsi, zda se automaticky změnilo toto nastavení po zařazení do kategorie "privátní" po restartu OS?
Jsi si jist, že je zakázaný FastBoot?
Ujistil ses, že je povolený protokol SMBv1?
W10 je brutálně funkčně omezený oproti předchozím verzím OS WNT: potřebné funkce musíš ručně povolit.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bowie 27. 3. 2019 20:21

Jo, to všechno je zkontrolováno, právě že už vůbec nevím a nic mě nenapadá. Mě z těch desítek fakt trefí, tyhle problémy snad s žádnejma voknama nebyly :(
Bowie
Junior

Odeslat příspěvekod MRHrady 27. 3. 2019 21:04

Tento postup mě pomohl
1. kliknout na START
2. napsat "ovl" ENTER (spustí se Ovládací panely)
3. zvolit zobrazení "Malé ikony" (vpravo nahoře)
4. kliknout na "Programy a funkce"
5. úplně vlevo v okně kliknout na "Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows" (otevře se další okno)
6. kliknout na "+" u položky "Podpora pro protokol sdílení souborů SMB 1.0/CIFS"
7. zde zaškrtnout pouze "Klient SMB 1.0/CIFS" (ostatní jsem vždy odškrtnul)
8. poté bude požadován restart PC
9. např. v Průzkumníku po kliknutí na "Síť" jsou již všechny PC v síti vidět
MRHrady
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bowie 27. 3. 2019 21:33

Dík, ale znám. Všechny desítky tak mám nastavený ;-)
Bowie
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 3. 2019 09:59

Předpokládám topologii LAN workgroup.
Jsou všechny OS zařazené ve stejné skupině?
Zkontroloval jsi ve firewallu povolený protokol SMBv1 pro odchozí připojení?
Funguje přístup do ostatních OS v LAN pomocí UNC + IP adresy?
Např.:
Kód: Vybrat vše
\\10.5.0.111\data

Je spuštěna služba netprofm?
Kód: Vybrat vše
cmd
sc qc netprofm
sc query netprofm

Výsledek dotazu?
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bowie 5. 4. 2019 21:56

Omluvám se Milanr1 že jsem se neozval, ale došlo k poměrně zásadní změně, některé počítače byly přestěhovány a vše se poněkud změnilo.
Popíšu tedy problém znovu.
Stávajíc konfiguace sítě s "problémovým počítačem" se zjednodušila. Jsou už tam pouze dva počítače s Win10 a jeden s Win XP. Oba počítače s Win10 mají spuštěný SMB1. Problémový počítač vlastně přestal být problémový, protože oba počítače s Win10 se chovají v zásadě stejně (blbě). Jakoby se po spuštění mezi sebou domluví, kdo bude master a kdo slave :D a vznikne situace, že jeden (je to různé kdo a mění se to) vidí sdílené zdroje toho druhého, zatímco ten druhý vidí kulový (jen multimediální knihovnu). Stejně tak ten co vidí sdílené zdroje Win10, vidí i sdílené zdroje WinXP, ten druhý počítač ne. Nikdy nenastane situace, že by si oba počítače viděly sdílené zdroje navzájem. Začínám mít dojem, že si ze mě ty desítky dělají srandu :D A teď kde začít, máte někdo nějaký nápad ?
Bowie
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 4. 2019 22:10

Zkus odpovědět na dotazy.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bowie 6. 4. 2019 00:11

Tak už jsem to našel. Bug sestavení 1803. Já ty desítky nenávidím :D
Ale měl bych ještě dotaz, proč má vlastně být spuštěná SMBv1, když mrkvosoft všude tvrdí že je děravá a že má být vypnutá ? To jsem nějak nepochopil ... ;-)

-- 6. 4. 2019 19:39 --

Ještě bych asi mohl doplnit řešení problému, kdyby na to někdo narazil :

Right click Start, click Run
Type services.msc, enter
Scroll down and find these two entries :
Function Discovery Provider Host
Function Discovery Resource Publication
Right click on each service above, click properties
Change Start Up type to Automatic (Delayed Start) In the service Status box click start
Click Apply
Click OK

Ještě možná doplnit české názvy těch služeb pro ty co mají české winy :
Hostitel poskytovatele rozpoznávání funkce
Publikování prostředků rozpoznávání funkcí
Bowie
Junior