Jaká je logika hesel k účtům v desítkách build roku 2019?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod regine 25. 5. 2020 12:21

1. Instaloval jsem letos 2020 v květnu Windows 10 Pro verze 1909 build 18363.836 z listopadu 2019 nejnovější, staženo ten samý den (měl jsem zkušenost s verzí do roku 2017, mezitím jen Linux), počítač jen na doma.
2. Na závěr instalace bylo vyžadována k "Microsoft účet" tvorba PIN nebo propojení s mým účtem u Microsoft (mám dávno), vybral jsem propojení s účtem.
3. Po restartu vyžadováno heslo k "Microsoft účet" = souhlas, má logiku.
4. Následující den start a hle, musím si vytvořit PIN. Do systému jsem se jinak nemohl přihlásit, zadán PIN. Proč, když jsem předtím odmítl?
5. Aktivuji používání účtu Administrator.
6. Restart a z nabídky vlevo dole vyberu účet Administrator. Hle, vůbec nevyžádáno vytvoření hesla, jsem přihlášený.
7. Znovu restart a k mému údivu pro Administrator opět nevyžadováno heslo, ale pro uživatele "Microsoft účet" ano - tedy PIN. (Znám jak vytvořit - control userpasswords2.)
8. Dávám na radu ze stránek Microsoft, že na domácím počítači není užívání hesla nebezpečné (souhlas, stejně se dostanu k údajem přes například Live-Linux spuštěný z USB, není nic kryptováno, že). Pro domácí užití jsem založil místní uživatelský účet s vlastností "Přidat uživatele bez účtu Microsoft" (vyplnit 3 ověřovací odpovědi na dotazy - povinné). Nastavil jsem bez použití hesla ve správě "Uživatelské účty", (netplwiz) zrušeno zatržení "Před použitím počítače musí uživatel zadat jméno a heslo".
https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4026923/windows-10-create-a-local-user-or-administrator-account
9. Výsledek po restartu (vlevo dole v okně tři účty) a přetrvávající chování při přihlašování:
- Microsoft účet - nutno zadávat PIN
- účet Administrator - přihlášení bez požadavku na heslo
- místní uživatelský účet - nutno zadávat heslo

PLS, vysvětlete mi (ne)logiku, že pro místní uživatelský účet nadále musím užívat heslo, pro Administrator ne. "Microsoft účet" čert vem, je vlastně přiřazen k instalátorovi systému. Ačkoliv - proč potlačeno užití hesla a vynucen PIN u "Microsoft účet"?
DODATEK: Pokud rok nezapnu počítač (proč ne?), a budu mít k přihlášení jen původní Microsoft účet, co se stane? Neb Microsoft uvádí, že po 1 roce nepoužití smazává účet. :-]
Nice Day :-) Hezky den :-)
regine
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 5. 2020 14:43

Chybně nainstalovaný a nastavený OS.
1) Anonymní účty typu "Administrator" se nepoužívají. Je to fatální bezpečnostní díra už od W2000.
2) Automatické přihlášení platí jen pro jeden účet.
Velmi nebezpečné, pro účet ze skupiny Administrators extrémně.
3) Použití MS účtu nelze považovat za bezpečné.
Jednalo se o chybně provedenou instalaci OS s připojením do internetu.
Extrémně nebezpečné.
Co s tím?
A/ Nouzovka:
1) Vytvořit lokální účet s bezpečným heslem a zařadit do skupiny Administrators.
2) Přejmenovat a zakázat účet Administrator.
(Primární MS účet nelze zakázat bez následků.)
B/ Zásadní řešení:
1) Instalace OS do čistého SSD podle FAQ bez připojení do internetu.
2) Vyvarovat se předchozích chyb.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod regine 26. 5. 2020 18:32

to: Milanr1 - Díky za vyjádření.
k B/
Provedu čistou instalaci bez připojení k Internetu. Mám instalační DVD nově vytvořené z Windows 10 z těch chybně nainstalovaných po Internetu (dle návodu se stáhlo ISO a vyžádalo vložení USB či DVD pro vypálení, vše proběhlo OK). Snad nevadí, že instalační DVD není vytvořeno z Windows 7, jak je v návodu z roku 2017:
https://wintip.cz/512-jak-vytvorit-instalacni-disk-windows-10
Protože se jedná o aktivované Windows již propojené s účtem (nemám Product Key), čemu se vyhnout, v čem může být zádrhel, aby nedošlo k vynucování "Microsoft účet" nebo vložení PIN?
Je nějaký návod (i anglický) step-by-step?
Jejich nová čistá instalace se snad dobře zaktivuje. O propojení s účtem nestojím.

-- 26. 5. 2020 18:45 --
regine
Junior

Odeslat příspěvekod freekarol 26. 5. 2020 23:20

Pokud při instalaci Windows 10, nebude k dispozici připojení k internetu, vytvoří se lokální účet. V opačném případě, pokud člověk nedá pozor (MS to úmyslně ztěžuje), se vytvoří MS účet. Ten se ale dá pak převést na lokální účet.

Do google stačí zadat:
install windows 10 local account.
instalace windows 10 lokální účet

Návodů pak najdeš dost.
freekarol
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 27. 5. 2020 05:31

Windows 10 Pro verze 1909 build 18363.836 z listopadu 2019
Tohle plati pro Home verzi, kdyz je PC pripojeno k internetu, nelze vytvorit lokalni ucet.
U Pro verze to normalne jde, pouze to porad opruzuje s tym MS uctem. Ale da se to preskakat, staci poradne cist.
A ano, je lepsi instalovat BEZ pripojeni k internetu, jinak se tam stahuji veci uz pri instalaci...
Abox
Pokročilý

Odeslat příspěvekod regine 27. 5. 2020 08:58

Díky všem za reakce a pomoc. Už provedena čistá instalace, udělal jsem si poznámky.
K připojení k Internetu. Nepřipojil jsem do doby, kdy restartováno bez potřeby instalačního DVD (tedy již běží Windows 10 z disku), po zadání Česka je vyžadováno připojení sítě. Odhaduji, že se instalují drivery/ovladače a provede se aktivace z databáze Microsoft.
Záludnost (zádrhel!) je nejspíše vnucována následně, že Můžete využívat všechny aplikace blá - blá - blá ... a já vybral nepatrný text dole vlevo "Omezené prostředí".
Potom zadání jména uživatele, heslo jsem nevyplnil a OK. THX
___
Drobnost - Ač staženo v květnu 2020 a označeno Windows 10 Pro verze 1909 build 18363.836 z listopadu 2019 v kroku, kdy se má vybrat typ Windows (Home, Pro ...) je uvedeno datum 9.1.2020.
regine
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 29. 5. 2020 11:37

Potom zadání jména uživatele, heslo jsem nevyplnil a OK.

Pozor, v takovém případě se ti po probuzení ze spánku objeví (úplně nesmyslně, nelogicky, na ho*no) zamykací obrazovka, kde musíš odkliknout prázdné heslo... :-\

Já to dělám tak, že uživateli heslo nadefinuji, pomocí netplwiz nastavím automatické přihlašování a pak je v "Možnostech přihlášení" vysvícená volba zrušení přihlašovací obrazovky pro probuzení.

Samozřejmě, pokud počítač neuspáváš, tohle ti vadit nebude, bez helsa bude taky dělat problémy sdílení souborů v síti.
vladimir
Expert