samovolne restarty win 10

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod plaskotch73 9. 7. 2020 18:12

Zdravim, problem spociva v tom, ze dochazi ke samovolnym restartum pc. Vzniklo to tak, ze jsem potreboval vytisknout dokument. K pocitaci ale byly pripojeny 2 tiskarny. Epson na skenovani a HP na tisk. Ja pri tisku zvolil Epson, protoze HP byla pod stolem a ja jsem ji nevidel(pocitac je pritelkyne, ne muj). A v tuto chvili prestala HP fungovat a sahl jsem k instalaci ovladacu. Po instalaci pak fungovala, nicmene v jednu chvili zcernala obrazovka. Nicmene dalo se jeste vratit do spravce procesu pres ctrl alt del. Pak ale zacaly problemy se samovolnymi restarty. Nejdriv pocitac vydrzel nekolik minut bezet, ale pak uz se intervaly zkracovaly a nakonec doslo az k tomu, ze WIN10 vubec nenabehnou, protoze se pc restartuje brzy po startu.

jedna se o cca 4-5 let stare pc s Win 10 home
Sestava:
MB GA B85M DS3H A
procesor
2x pamet ballistix sport fh115sx dj 4gb
ssd
zdroj whiteenergy atx 350w

Co jsem doposud zkousel:
1. vytvoreni boot usb win 10 a obnova systemu, bohuzel se v prubehu procesu restartuje
2. vycisteni vetraku na procesoru a v bedne, oba byly desive zaprasene
3. obnoveni tovarniho nastaveni, to se taky restartuje
4. nahozeni live verze UBUNTU pres USB. To jedine vlastne drzelo a pc nerestartoval...
5. vytahnuti baterky na zakladce
6. vytahnuti a vymena pameti

Co me jeste napada vyzkouset:
1. vymenit zdroj
2. zkusit najit nejakou live verzi Linuxu, ktera by v sobe mela i nastroj na testovani hardware (pokud nekdo vi, ktera by to mohla byt, budu moc rad za tip)
3. nastavit BIOS do defaultu (zatim se nepovedlo, vzdy se driv restartuje, nez to vubec najdu)

Vypada to tedy, ze to bude asi spise hardwerova chyba, anebo pripadne virus. Za jakekoli tipy jak postupovat budu moc rad. Dekuji.
plaskotch73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 7. 2020 18:23

Stav SMART systémového SSD?
Předpokládám, že jsi:
1) ostatní interní/externí diskové jednotky při pokusech fyzicky odpojil;
2) tuhle parodii na zdroj:
plaskotch73 píše:zdroj whiteenergy atx 350w

nahradil něčím použitelným.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 7. 2020 21:02

Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod plaskotch73 9. 7. 2020 21:56

Milanr1 píše:Stav SMART systémového SSD?
Předpokládám, že jsi:
1) ostatní interní/externí diskové jednotky při pokusech fyzicky odpojil;
2) tuhle parodii na zdroj:
plaskotch73 píše:zdroj whiteenergy atx 350w

nahradil něčím použitelným.

Tak to jsem neodpojil, protoze ona tam zadny jiny disk neni.

S tim zdrojem...me to taky prijde, ze je to nejaka traga.

Jen uplne nerozumim tomu, jak to myslis s tim stav SMART systemoveho disku. Jako ze ho mam do stavu SMART prepnout? V BIOSU? Dikymoc!

-- 9. 7. 2020 21:58 --

milsimr píše:99% zdroj, viz viewtopic.php?f=938&t=1296860

No ty blaho, je videt, ze zdroje se hojne bustli ve vsech koncinach. diky.

-- 10. 7. 2020 06:03 --

Jeste me tak napada...sice jsem jeste nevyzkousel zdroj, ale jestli to opravdu bude on, budu potrebovat rychle koupit jiny...nebylo by nejake doporuceni k teto sestave? Urcite tam zadny upgrade v pc nebude, protoze pritelkyne nebude smazit :-), takze by melo stacit neco slabsiho. dekuji moc.
plaskotch73
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 10. 7. 2020 09:04

Výběr kvalitního zdroje:
viewtopic.php?f=938&t=1056172&st=0&sk=t&sd=a&start=4455
Stav SMART SSD|HDD zjistíš příslušným nástrojem, který máš připravený v záchranném bootovacím médiu.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 10. 7. 2020 10:12

Celkem bez přemýšlení bych volil Be quiet! System Power 9 - 400W. Dodá ve velmi rozumné kvalitě opravdu 400 a tím počítáme i se zvýšenou spotřebou starších komponent, případně pro budoucnost.

O funkci S.M.A.R.T. https://www.zive.cz/clanky/overte-si-ja ... spx#part=1

Jenže.....Samozřejmě je potřeba počítat i se SW problémem po instalaci ovladačů nebo chybou připojených USB komponent. Zradila mne takto i USB klávesnice.
Vyzkoušej to Live USB, třeba Ubuntu.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod plaskotch73 10. 7. 2020 14:29

Diky kamo, zitra na to vlitnu a dam vedet, jak velka cast pc shorela mym zasahem :).

-- 11. 7. 2020 09:47 --

Takze jsem tam zkusil dat zdroj ze sveho pocitace a zatim to frci, takze pokud to vydrzi, bylo to opravdu tim zdrojem.

Timto moc dekuji vsem zucastnenym za rady a tipy. Diiiky moc.
plaskotch73
Kolemjdoucí