Nástroj prohledat

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod budo 22. 12. 2020 11:44

Použití nástroje "Prohledat" mi připadá uživatelsky nevstřícné anebo s ním neumím a pak by se mi hodila rada.
Vyvolám si nástroj. Způsobů je hodně, používám Win+E, přejdu do potřebného adresáře (často má mnoho podadresářů s rozsáhlým obsahem dat) a vpravo hore si kliknu do pole Prohledat. Zadám hledaný výraz, stisknu Enter. Dostanu nějakou množinu výsledků. Buď adresáře nebo přímo soubory. Podívám se do některého z vyhledaných adresářů. V tuto chvíli bych si třeba rád prostě jen skočil o jednu adresářovou úroveň výše, abych zjistil, kde se vyhledaný výsledek/ky nacházejí. Při použití, jde mi o cestu, snažím se vědět z hlavy, kde co mám. Přijde mi rychlejší vědět, kam jít v adresářové struktuře. Bohužel když použiju Alt+šipka hore nebo tlačítko šipka hore v Exploreru, tak nevyskočím do nadřazeného adresáře, ale dostanu se jen zpět do seznamu výsledků vyhledávání. Jediný způsob, co vím, je před vstupem do adresáře (jednoho z mnoha vyhledaných) kliknout na něm pravým myšítkem a zvolit Otevřít umístění složky. To mi připadá dost nešikovné. Zejména proto, že k ovládání Win Explorera používám především ruce na klávesnici a kombinace kláves šipky hore, dole, Enter, Alt+šipka hore.

Znáte někdo prosím jiný způsob, jak zjistit umístění složky, než přes pravé myšítko? Děkuji.
budo
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 22. 12. 2020 13:25

Asi to neni rada, kterou cekas, ale tohle velka cast lidi resi nejakym rozumnejsim souborovym manazerem, nez je Windows Exporer. Nabizi se treba Altap Salamander, Total Commander, atd. atp.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod freekarol 24. 12. 2020 02:22

Na vyhledávaní souborů spíše než to, co má Windows v sobě, doporučuji Everything. Vyhledává bleskově a nevytěžuje dokonce ani pomalejší počítače.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 24. 12. 2020 10:21

budo píše:Znáte někdo prosím jiný způsob, jak zjistit umístění složky, než přes pravé myšítko? Děkuji.

Ano, existuje trik, jak to zprovoznit.

Klikni pravým tlačítkem myši na Otevřít umístění souboru v pásu karet a přidej ho do Rychlého přístupu. U mě je na pozici tři (viz obrázek).
Explorer - Rychlý přístup.png
Explorer - Rychlý přístup.png (7.16 ) Zobrazeno 989 krát

Příslušnou akci lze poté aktivovat klávesovou zkratkou Alt + číslice (v mém případě "3"). Bacha na to, že u jiných jazykových mutací rozložení klávesnice se může číslo aktivovat odlišně (např. u české bude komplet zkratka Shift+Alt+3).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dreamer 25. 12. 2020 22:24

Cely Explorer je "nesikovny" a ked pouzivas hlavne klavesnicu, cudujem sa, ze nepouzivas alternativny suborovy manazer.

Spomenuty Total Commander je plateny a Salamander zaostava, nema ani karty a dalsie uzitocne funkcie.

Odporucam FreeCommander, zadarmo aj pre komercne pouzitie, ma dvoj i jedno-oknovy rezim (F10), karty aj s vlastnymi ikonami, 2 nastavitelne klavesove skratky pre vsetky funkcie, farebne schemy a dalsie.
V novej verzii je tiez oznacenie najnovsieho suboru (Ctrl+End) a posledna aktivna karta (Ctrl+PageUp) - nieco ako Alt+Tab, resp. Ctrl+Tab vo Firefox.

Vyhladat subor v priecinku s viacerymi podpriecinkami je mozne klasicky (Ctrl+F), alebo Ctrl+B pre zobrazenie vsetkych suborov aj v podpriecinkoch a nasledne bud priame pisanie nazvu, alebo Ctrl+Y pre rychly filter, ktory zobrazi vsetky filtrovane subory.
Dreamer
Dreamer
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod budo 23. 2. 2021 20:47

r34ktor - děkuji, to se zdá být použitelné.
Dreamer - nerozporuji, ale na to, abych se učil nakoukat nové prostředí do té míry, abych s tím byl tak rychlý, jak jsem teď s klasickými W10, nemám čas. Pokud se učím nové věci, tak z nutnosti (např. QGIS) a tohle pro mne priorita není.
budo
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků