Záloha W10 před přechodem na linux

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod rousini 14. 4. 2021 09:12

Ahoj, potřebuji poradit... Koupil jsem nový NTB s předinstalovaným W10 home. V podstatě windows nebudu používat, ale když už jsem musel koupit NTB s win, tak bych chtěl mít možnost se k win vrátit.

V NTB je jeden SSD rozdělený na 3 odd. ( EFI 260 MB, C: 476 GB a WIRE_DRV 1000 MB). Jedná se mi o to, které oddíly mám zazálohovat a jestli můžu následně celé SSD naformátovat ext4, tak aby v případě potřeby byla možná instalace W10 (samo ntfs). Nebo dá se nějak ze systému vytáhnout klíč a W10 si nainstalovat z webu?
O dual boot nemám zájem. Děkuju
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 14. 4. 2021 09:17

Nemusis zalohovat nic, klic je ulozeny v BIOS/UEFI. Takze pokud bys kdykoli pozdeji instaloval na stejny notebook Win10, klic si automaticky najdou.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod rousini 14. 4. 2021 11:33

Takže není potřeba zachovat ani oddíl EFI? Klíč tudíž není uložený na SSD???
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 14. 4. 2021 11:49

Pokud vim, tak ne.

Ale osobne jsem to nikdy nezkousel, vychazim jen z informaci na webu a v Poradne Zive (https://www.zive.cz/poradna/sc-20/defau ... ?consult=1)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 14. 4. 2021 11:52

Je to tak, do NB se zapisují klíče výrobcem.
Jestli se chceš ke kliči dostat, vyzkoušej https://www.chip.cz/novinky/zjistete-si ... -nastroje/
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod rousini 14. 4. 2021 12:33

Dík ten klíč si zkusím vyextrahovat, ale když jsem viděl tu hrůzu W10, nutnost založení účtu, schválení stupně perzonalizace reklam, k tomu telemetrii zdarma.... No soudruzi na takový systém já vám ...
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 14. 4. 2021 12:37

Nutnost zalozeni uctu neexistuje, porad lze fungovat offline (mam to tak na vsech, i nove nainstalovanych, Win10). Telemetrii dnes dela prakticky kazdy vyznamnejsi system, personalizaci reklam kazdy system s reklamami. Ale do religioznich hadek se poustet nebudu ;-)

(psano z Linuxu beziciho ve VM na Windows ;-) )
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod rousini 14. 4. 2021 12:56

Ne, já nechci nic rozdmychávat a jsem rád za rady. Je mi jasné, že se ten systém dá uzpůsobit/omezit, ale na někoho, kdo okna pár let neviděl je to rána.
Notes jsem musel vzít s Win, protože jinak se výběr zúží na pár typů. Přitom jsem je vůbec k ničemu nepotřeboval a tuším, že tyto informace, které hledám jsou jen tak pro pořádek.
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 14. 4. 2021 14:59

Pokud jsi provedl první spuštění a W10 si aktivoval, tak může celý disk použít pro Linux. V případě potřeby W10 stáhneš aktuální verzi W10 se stránek MS a po připojení k internetu bufeš mít opět legální a aktivovaný W10.
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 14. 4. 2021 18:26

Thx.
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod soban 14. 4. 2021 18:29

Prostě bych windows pouze zmenšil. (Někdy jsou potřeba pro upgrade FW toho notebooku.)

Takže C zmenšit a do uvolněného místa nainstalovat linux, jediný problém bude s malým SSD který tam máš.

Pokud jsi windows spustil a aktivoval a založi si M$ ůčet tak už nic nepotřebuješ a můžeš vše smazat.

Windows si pak stáhneš z webu M$ a různé ovladače z webu výrobce notebooku a můžeš znovu nainstalovat (licence je jak v notebooku tak ji budeš mít poznačenou i v M$ účtu).
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 4. 2021 19:49

Pokud Windows opravdu nepotřebuješ, tak jdou teoreticky vrátit výrobci (a zpátky ti pošlou $$$ ). Jen to je pakárna.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rousini 15. 4. 2021 08:18

Ještě jednou díky všem za rady. Možná nakonec po nějakou dobu zachovám W10 z důvodu snadné aktualizace BIOS (Lenovo Vantage). Musím ještě prolézt BIOS jestli je tam nějaká utilitka na aktualizaci FW (Thinkbook 14 G2 ARE Ryzen 4600U).
rousini
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků