Chyba při instalaci W10

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 10

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Damien_Michail_W 9. 2. 2022 17:46

cca před měsícem sem instaloval nové W10 na SSD a omylem/nedopatřením/chybou v úsudku jsem si dal na jiny disk (HDD), nějakou část windows (pravděpodobně to je SYSTEMOVÝ ODDÍL EFI) který mi ten HDD disk nedovolí teď odebrat. Když ho vyjmu a resetnu/zapnu pc tak se mi windows nespustí a napíše mi to
Obrázek

zkoušel jsem Opravit tento počítač > Odstranit potíže > Opravit spouštění , ale to mi napsalo jen že to nejde opravit.

Krom znovu nainstalování W10 , je nějaká alternativní možnost, jak to třeba smazat/přesunout, ale aby se mi pak windousy spustily ?
Damien_Michail_W
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 2. 2022 18:25

Pravděpodobnou příčinou je obvykle (kromě chyby BFU) nesprávné fyzické zapojení diskových médií v řadiči.
Začátečníkům se vždy doporučuje před instalací OS odpojit internet a všechna média kromě systémového SSD.
Co s tím?
1) Náprava uvedených chyb.
2) Boot z ext. média:
vyčištění SSD + HDD podle FAQ.
3) Odpojení všech nepotřebných médií.
4) Nová instalace OS do čistého SSD podle FAQ:
viewtopic.php?f=1959&t=1249028
Pokud nezvládneš korektní zapojení médií do řadiče nebo instalaci OS, svěř to odborníkovi.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Damien_Michail_W 9. 2. 2022 20:55

ano to je mi jasné že čistá instalace je nejjednodušší řešení. Nicméně otázka zněla jestli jestli je nějaké šance to udělat bez přeinstalace systému
Damien_Michail_W
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 2. 2022 21:59

Jen pro pokročilé, pomocí:
Kód: Vybrat vše
bcdboot

I tak je to čuňárna.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cyperpunk2077 10. 2. 2022 14:42

Pokud při instalaci Windows 10 máte zapojené další disky tak bohužel Windows 10 si rády "odkládají" data i na takové disky. Když pak tyhhle disky odpojíte tak není možné startovat Windows.

Co s tím?

Při instalaci Windows 10 doporučuji odpojit všechny disky kromě toho kam chcete Windows 10 instalovat.
Good Morning America
Cyperpunk2077
BAN Živě.cz
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 10. 2. 2022 14:51

Damien_Michail_W píše:zkoušel jsem Opravit tento počítač > Odstranit potíže > Opravit spouštění , ale to mi napsalo jen že to nejde opravit.
Zajímavé, to mi, když jsem se s tím setkal, pomohlo.

Není na desce nějaký atypický řadič, ke kterému je nutné instalovat ovladače? Zrovna minulý týden jsem se s tím setkal u jednoho úplně nového počítače DELL. V takovém případě by instalátor neviděl bez těchto ovladačů žádný disk a nemohl by bez těch ovladačů ani opravit problém s bootováním.

Je v biosu ten SSD disk rozpoznaný jako disk, ze kterého jde bootovat ( a je nastavený, že se z něj má bootovat)? Nemáš ten SSD disk strčený do nějakého PCIe adaptéru, což by mohlo mít za následek, že bios z něj neumí načíst bootloader a tedy Windows ten problém nemůže opravit?
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Damien_Michail_W 11. 2. 2022 22:16

Upřímně zase takový odborník nejsem, ale žádný ovladač sem zvlášt neinstaloval, tohle nechávám všechno na windows

SSD disk mám zapojeny do SATA 6G
Damien_Michail_W
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků