Koupě WIN 10 Pro vs WIN 11 Pro

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 11

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod haisik 24. 5. 2022 21:13

Zdravím, mám takový dotaz, na který jsem nenašel nikde odpověď. Uvažuji o koupi legální licence WIN 10 PRO, ale s tím, že bych licenční klíč využil rovnou na instalaci WIN 11. Tím, že je update systému od Microsoftu zdarma, tak by to mělo dle mého fungovat a tak mi nedává smysl kupovat přímo licenci WIN 11, když je dražší. U mého NTB, kde byli licencované Windows 10 Pro už na desce jsem také udělal čistou instalaci přímo z bootovacího USB na WIN 11 a vše se nainstalovalo s aktivní licencí na novější verzi Windows. Z tohoto hlediska mi napadlo udělat to stejným způsobem u mého stolního PC, kde však žádný licencovaný klíč na desce není. Dává tenhle postup smysl? Případně neřešil to někdo podobným způsobem? Případně prosím o vysvětlení důvodů proč by to nefungovalo. Děkuji ;-)
haisik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 5. 2022 21:33

Normálně to funguje s klíčem z desítek.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 5. 2022 22:23

... dokonce by to mělo jít tím stylem, že si zakoupíš klíč na W7 / 8.1, zupgraduješ na W10 a z W10 pak zupgraduješ na W11.

Sice hodně kostrbatý postup, ale vzhledem k tomu, že license na W7 / 8.1 jsou leckde za pusu, tak se to někomu může vyplatit.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krakatoa 25. 5. 2022 11:51

Co jsem se podíval do obchodů (Alza, CZC, TSBohemia) tak legální licence 10/11 fpp je přibližně stejně drahá a v případě 10/11 oem je 10 o pár korun levnější. Tak nechápu co řešíš, být tebou koupím Win 11 pro a neřeším to.

A pokud to chceš mermomocí řešit tak:
Technicky je licence na Win 11 totožná s licencí Win 10, ona totiž zatím technicky žádná licence na Win 11 není, i Win 11 používají ty samé licence (stejné RefGroupId) jako Win 10 i se označují Win 10. Můžeš si naparsovat pkeyconfig.xml z Win 11 a kůknůt se tam a přesvědčit se sám. A žádné omezení na KeyRanges v RefGroupId taky nejsou, případně ani ve validním Secret.
I právně zatím MS žádné omezení nevydal.
Takže teď ti to fungovat bude.
Obojí se ale může změnit. I když je to asi nepravděpodobné, minimálně v brzké době. Člověk ale nikdy neví...

Co se týče nabízené možnosti od milsimr, Win 7/8.1 za pusu bude jednak sotva legální a jednak upgrade na 10 je v tuto chvíli už dávno nelegální. Pokud někdo na legalitu nehledí, tak nemusí šaškovat s nějakou koupí Win 7/8.1 za hubičku (a podporovat podvodníky) a provádět dva upgrady, když si může nainstalovat Win 11 a vygenerovat DL.
Krakatoa
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 25. 5. 2022 12:19

Krakatoa: Pokud to jde, tak proč by to bylo nelegální? Kdyby to bylo "nelegální", tak to MS dávno zatrhne. Legalita licensí z druhé ruky se tu už řešila jinde, do toho zabřehávat nebudu; TLDR - jde to.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krakatoa 25. 5. 2022 12:53

milsimr:
Zapíchnout ti nůž do břicha pude asi taky, že? Ale legální to nebude. :-) To, že něco jde, ještě neznamená, že je to legální.
Nelegální je to proto, protože je to oficiální názor MS, tedy vlastníka práv Windows.
MS to dávno nezatrhl například proto, aby legální upgrade na Win 10 u těch uživatelů, kteří si koupili legální licenci Win 10 případně stále mají nárok na vygenerování digitální licence, byl ten proces jednodušší.
Legalita druhotných licencí se opravdu řeší každou chvíli, ale nevšimnul jsem si, že by se o nějaké druhotné licenci za pusu dalo tvrdit, že koupí takové licence člověk kupuje cituji z prvního příspěvku: "Uvažuji o koupi LEGÁLNÍ licence WIN 10 PRO", aspoň ve smyslu:
https://www.mesec.cz/clanky/pouzite-sof ... nakupovat/
Krakatoa
Junior

Odeslat příspěvekod haisik 28. 5. 2022 18:23

Děkuji všem za odpovědi a vysvětlení. Mám myslím jasno, půjdu do koupě product key WIN10 a zkusím rovnou licenci použít při instalaci WIN11. Pokud s tím bude problém, tak vyměním bootovací USB za WIN10 nainstaluji a následně zkusím update. Jediné co bude asi problém je, že sice splňuji jinak bohatě minimální požadavky na WIN, ale mám dle MS už nepodporovaný procesor, protože mám Intel 7 generace :(. Proto jsem to chtěl řešit rovnou instalací na WIN11. U NTB podotýkám, že jsem měl ten samý problém s procesorem (také 7 generace) a instalace čistých WIN11 proběhla úplně v pohodě. Takže to jednoduše zkusím a nějak to dopadne. Každopádně vážím si reakcí a názorů, které jste do diskuze přidali, takže ještě jednou díky.
haisik
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků