Problém s přihlášením ke sdílené složce a RDP ve Windows 11

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 11

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jakub.michalek 28. 9. 2022 11:34

Zdravím všechny přítomné a kolemjdoucí,

mám doma stolní počítač s Windows 11, na kterém po síti sdílím nějaké složky se soubory a také mi na něm běží vzdálená plocha. Na svém notebooku, taktéž s Windows 11, jsem se však setkal s problémem ohledně přihlašování k tomuto počítači. Když ve vzdálené ploše vyťukám jeho jméno nebo IP adresu, jsem klasicky vyzván k zadání uživatelského jména a hesla, které zadávám na 100% správně, nicméně vše skončí chybou, že se pokus o přihlášení nezdařil:

Obrázek

Něco podobného se děje i v případě, kdy se snažím dostat ke sdílené složce, opět jsem vyzván k zadání uživatelského jména a hesla, které když zadám správně, tak jsem "vyřván", že není správné:

Obrázek

Když se ke sdílené složce nebo vzdálené ploše běžící na desktopu zkusím připojit z jiného počítače (konkrétně s Windows 10), obojí proběhne v pořádku a dostanu se tam, kam potřebuju. Podivné ovšem je, že když se na notebooku zkusím připojit k jiné sdílené složce nebo vzdálené ploše, která běží jinde než na zmíněném desktopu, připojím se bez problémů, tudíž vlastně nejsem schopen přesně určit, na které straně je problém, nicméně desktop a notebook si jednoduše v něčem nerozumí a já netuším, v čem. Věděl by někdo, co v tomto případě podniknout?

Děkuji za rady a odpovědi.
jakub.michalek
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 28. 9. 2022 18:29

Když místo uživatelského jména / hesla zadáš přihlašovací údaje ve formátu HOSTNAME_CÍLOVÉHO_PC\Username / heslo - přihlášení se zadaří, či nikoliv?

Dle mého skromného názoru - jelikož nejsi v síti Active Directory - tak musíš specifikovat prostředí, na které se chceš přihlásit.

Druhak bych zkontroloval jak máš řešené nastavené sdílení pro onu problémovou složku a porovnal bych to s tím, co funguje bez problémů.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jakub.michalek 28. 9. 2022 20:52

Prostředí jsem samozřejmě specifikovat zkoušel, nicméně bez úspěchu. Mám zkušenost, že to funguje i bez zadání názvu cílového počítače, nicméně i tak jsem to vyzkoušel.

Stran nastavení sdílené složky, ono to ve své podstatě funguje bez problémů, protože pokud se na ní pokusím připojit z jiného počítače než z onoho zmíněného notebooku, dostanu se tam bez problémů stejně tak jako se bez problémů připojím na vzdálenou plochu. Na notebooku se nedostanu ani na jedno, co se týká onoho stolního počítače, nicméně pokud se zkusím připojit na sdílenou složku nebo vzdálenou plochu, která běží na úplně jiném testovacím počítači, tak i s tímto notebookem, u kterého jsem si původně myslel, že bude problém, se připojím bez problémů. Čili problém je někde mezi notebookem a stolním počítačem, který nejspíš notebook z nějakého důvodu vykopává a nechce jej nechat přihlásit, ale kde hledat problém, to netuším.

-- 28. 9. 2022 22:52 --

Vyřešeno, problém způsoboval Windows Defender Credential Guard, který jednak znemožňoval ukládání přihlašovacích údajů a s největší pravděpodobností do přihlašování cpal špatný název vzdáleného počítače, kvůli čemuž se nedalo přihlásit. Stačilo jej v regeditu vypnout a Vzdálená plocha i složky fungují korektně. I tak díky všem za rady.
jakub.michalek
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků