W11 na starších PC

Diskuze výhradně o operačním systému Windows 11

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod freename 2. 4. 2022 12:16

Přátelé,
potřeboval bych radu z praxe :hm . Mám ThinkPad W510 s W7. Koukal jsem na stránky výrobce a není podpora pro W11. Ovladače pro hardware je občas pro W10, ale ne všechny a pro W11 vůbec.

Jelikož jsem četl, že se dá W11 nainstalovat i na starší pc např. T61, tak se chci zeptat, jestli má někdo seriózně W11 na PC, kde již není podpora od výrobce a nejsou ofiko ovladače pro hardware, popř. jestli vše funguje jak má.

Děkuji za přínos k tématu.
freename
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Abox 2. 4. 2022 12:57

A co od toho očekáváš, když:
Supported operating systems:
- Microsoft Windows 7 32-bit and 64-bit
- Microsoft Windows Vista 32-bit and 64-bit
- Microsoft Windows XP Professional SP3
- Microsoft Windows XP Professional x64 Edition SP2
Nainstalovat je jenom první část...
Abox
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 2. 4. 2022 13:10

Mně to na Phenomu II x6 funguje docela dobře. Ale je to možná labutí píseň - MalýMěkký údajně chystá povinno kontrolu "kompatibility" a na starém hardwaru bude otravovat.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod freename 2. 4. 2022 14:06

Že by mi mohly fungovat programy, které jde nainstalovat jen na W10 či W11.

Abox píše:A co od toho očekáváš, když:
Supported operating systems:
- Microsoft Windows 7 32-bit and 64-bit
- Microsoft Windows Vista 32-bit and 64-bit
- Microsoft Windows XP Professional SP3
- Microsoft Windows XP Professional x64 Edition SP2
Nainstalovat je jenom první část...

-- 2. 4. 2022 14:07 --

A co drivery? Byly vydány vyrobcem pro W11?

Pytlík píše:Mně to na Phenomu II x6 funguje docela dobře. Ale je to možná labutí píseň - MalýMěkký údajně chystá povinno kontrolu "kompatibility" a na starém hardwaru bude otravovat.
freename
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Abox 2. 4. 2022 14:08

No proč myslíš, že když není podpora už ani pro W10, že pod W11 to bude lepší..?
Abox
Pokročilý

Odeslat příspěvekod freename 2. 4. 2022 14:49

To jsem nikdy neřekl, že si myslím, že to bude lepší. Právě proto píšu a ptám se, jestli to šlape i bez nich. Ptám se kvůli užívání programů, které vyžadují instalaci W10 nebo W11.

Abox píše:No proč myslíš, že když není podpora už ani pro W10, že pod W11 to bude lepší..?
freename
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Abox 2. 4. 2022 14:55

Pochop, ty tvoje programy jsou až druhá věc. Pokud máš nefungující/špatně fungující Windows, tak bude i ten zbytek na prd.
Co to jsou konkrátně za SW..? Zazálohuj si ten nynější systém/dočasně vyměň disk a zkus to. V nejhorším to vrátíš zpátky.
Abox
Pokročilý

Odeslat příspěvekod freename 2. 4. 2022 18:11

Např. Corel. Nicméně právě proto se ptám jestli tady je někdo, kdo s tím má zkušenost a tím myslím fyticky zkušenost, protože tak jako ty víš, že když nefunguje dobře Win či hardware,tak je to na nic, tak stejně tak to vím i já.

Abox píše:Pochop, ty tvoje programy jsou až druhá věc. Pokud máš nefungující/špatně fungující Windows, tak bude i ten zbytek na prd.
Co to jsou konkrátně za SW..? Zazálohuj si ten nynější systém/dočasně vyměň disk a zkus to. V nejhorším to vrátíš zpátky.
freename
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod atti.hombre 2. 4. 2022 18:22

Ono je to tak, že napr. nie sú od výrobcu ovladače pre w10, ale po nainštalovaní w10 si windows nainštaluje nejaké univerzal - ale nemusí mať na všetky komponenty v NTB. Môže sa stať že touchpad nebude fungovať a pod. Treba to vyskúšať. Vymeniť ssd v NTB ako tu už bolo napísané a skusmo nainštalovať w10 čo to povie. Ak by to nešlo tak vrátiš nazad pôvodný systémový disk a funguješ na w7 dalej. W11 je ešte skoro riešiť.

P.S. Inak ked na HW najdeš ovladače na W8 tak tie zvykli fungovať i na w10 ...
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
atti.hombre
Junior

Odeslat příspěvekod freename 3. 4. 2022 13:07

Pecka! Ty informace o ovládačích jsem nevěděl. Tím pádem vyzkouším ;-)

atti.hombre píše:Ono je to tak, že napr. nie sú od výrobcu ovladače pre w10, ale po nainštalovaní w10 si windows nainštaluje nejaké univerzal - ale nemusí mať na všetky komponenty v NTB. Môže sa stať že touchpad nebude fungovať a pod. Treba to vyskúšať. Vymeniť ssd v NTB ako tu už bolo napísané a skusmo nainštalovať w10 čo to povie. Ak by to nešlo tak vrátiš nazad pôvodný systémový disk a funguješ na w7 dalej. W11 je ešte skoro riešiť.

P.S. Inak ked na HW najdeš ovladače na W8 tak tie zvykli fungovať i na w10 ...

-- 6. 4. 2022 16:32 --

Drivery nebyly vydány, ale dle rad jsem zkusil na jiném disku.

Vyměněn harddisk. Bohužel jsem neměl další SSD, jen HDD. Nahráno, Win11 si stahl nějaké common ovladače. Vše v základu fungovalo. Pro pár ovladačů, ke kterým nebyly drivery jsem použil Driver Booster. Stáhly se nejnovější drivery, jaké mohly. Win všechny základní funkce podporuje. Tlačítko mikrofonu nefunguje. Myslím, že by potěšil starší Lenovo software. Světýlko svítí, zvuková tlačítka normálně jedou, uspání, hybernace, bluetooth, LAN, WAN v poho. Vše přes základní ovládání Win11. Jedině ovladač pro Qualcomm Gobi 2000 (myslím GPS) se nestáhl. Nahrál jsem starý pro Win7, ale nejsem si jistý, jestli opravdu funguje. Za mě vše v poho. HDD je max vytížený. S SSD bez problémů.

Za mě OK.
freename
Kolemjdoucí