Tipy, jak napsat správný titulek

Přečtěte si užitečné tipy a pravidla pro použití fóra

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Honza K. 5. 4. 2005 15:31

U témat, která zakládáte v Diskuzním fóru, velice záleží na titulku. Ten se totiž objeví v přehledu, chvíli zůstane i na titulní straně Živě a na jeho základě se ostatní čtenáři rozhodnou, jestli si váš příspěvek přečtou.

Titulek je velmi důležitý, proto jsme připravili tipy, jak by měl a neměl vypadat.

Špatně a správně

Špatně: „Prosím poraďte“

Toto je krystalicky špatný titulek. V Poradně se denně objeví desítky nových témat a stovky reakcí, které témata posouvají nahoru. Na nicneříkající titulky se nekliká, okamžitě odplují do historie. Hned do nadpisu byste měli stručně uvést, čeho se vaše téma týká.

Špatně: „Problém s programem“

Ani tento titulek nelze pochválit. Programů je moc, problémů, které mohou nastat, ještě víc. Proč raději rovnou nenapsat třeba „Microsoft Office: jak nastavit větší font jako standard?“. Věřte, že na takovou otázku získáte odpověď mnohem dřív než na obecný „Problém“.

Špatně: „Který si vybrat?“

Situace je stejná jako v předchozím případě. Nikdo nebude klikat na toto téma jen kvůli tomu, aby zjistil, mezi kterými procesory vybíráte. Lepší varianta je „Který vybrat: Sempron nebo Celeron?“. Ještě před tím si ale raději přečtěte desítky starších diskusí, které se tomuto porovnání věnují, a podívejte se také do katalogu.

Špatně: „Ahoj, mám problém. Do dnešního rána počítač běhal normálně, potom jsem ho vypnul a když ho večer zapnul, tak nenaběhnou Windows. Nevíte co s tím? Díky všem za pomoc!“

I když je v tomto případě problém popsán naprosto přesně, nejedná se už o titulek. Romány patří až do těla příspěvku, titulek musí být stručný. Už třeba kvůli tomu, že nám takovým literárním dílem docela rozhodíte stránku. Někdy proto musíme sami sáhnout ke zkrácení titulku a vůbec nemáme radost, když nám přiděláváte práci.

Špatně: „MP3 přehrávač s telefonem????????????????????????????“

V takovém případě si prosím vyčistěte klávesnici, nebo včas uvolněte prst z tlačítka s interpunkčním znaménkem. Otazník nebo vykřičník v češtině stačí pouze jeden, tečky mohou být tři. Ještě horší je varianta typu „==!!!!== Mám si koupit Acer Travelmate ??? ===!!!===“. Podobné snahy o zvýraznění příspěvku okamžitě editujeme, v bazaru rovnou mažeme. Všichni mají stejné podmínky a navíc nechceme, aby to v našem fóru vypadalo jako v cirkusu.

Špatně: „JAKOU DISTRIBUCI LINUXU?“

Psaní velkými písmeny se možná může zdát jako dobrý nápad – jsou větší a budou lépe vidět. Skutečnost je ale přesně opačná, text psaný verzálkami se čte mnohem hůře než malá písmena. Paradoxně je potom takový titulek méně nápadný, než kdybyste ho napsali minuskami.

Špatně: „PLZ,Dyvydy se vypyna,pomoct!“

Takovým titulkem sami odrazujete část čtenářů. Jeho čtení bolí a vidina pokračování ve stejném stylu není vůbec lákavá.

Neberte prosím tuto bleskovku jako nemístné poučování. Vhodným titulkem totiž můžete velmi zvýšit úspěšnost svého tématu. Odpověď dostanete dříve a čtenáři, kteří k němu mají co říct, diskusi nepřehlédnou.
Honza K.
VIP uživatel

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků