NTB 30-40k – milion oken Firefoxu, Excel, CAD a 3D skenování

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod xSimmy 29. 7. 2022 16:52

Zdravím všechny a rád bych poprosil o radu při výběru NTB. Pokusím se být maximálně stručný při definování toho, co bych rád, ale i tak děkuji za trpělivost při čtení.

Doposud jsem 12 let fungoval s Acer TimelineX 15" s drobnými upgrady CPU, RAM a SSD, ale už kleknul a je potřeba najít náhradu, u které bych rád, kdybych nemusel po pár letech zase měnit.

Největší podíl využití má prohlížeč (bohužel jsem dement a neumím s tím pracovat jinak, než s několika okny a milionem tabů), Excel a kancelářina. Občas do toho otevřu menší sestavy v CAD. Doposud na vše výkonově "stačil" s delšími časy i ten stařičký Acer, ale nově jsem začal občas něco 3D skenovat a tam už jsem pozoroval fakt extrémní nedostatek výkonu při zpracování dat. 95 % času leží na stole s druhým monitorem. Občas jej převezu do dílny, občas pár hodin cestou vlakem, ale i tohle zvládal celých 12 let ten plasťák.

Nově bych chtěl něco:
_15-16" displejem.
_na hmotnosti nezáleží
_nutný je numerický blok
_výkonný CPU pro zpracování 3D skenů
_min 16 GB RAM, klidně 32 GB – opět kvůli skenům a prohlížeči
_grafika kvůli CAD ?
_alespoň mírně nadprůměrně podaní barev, protože občas ladím nějaké produktové fotky, grafiku pro e-shop atp.

Už jsem se po něčem díval, ale můj výběr je dosti schizofrenní. Na jednu stranu mi na hromadu věcí stačil ten starý krám, na druhou stranu bych rád něco co výkonem trochu předběhne průměr, aby to i za pár let bylo použitelné.
Nebráním se ani něčemu z druhé ruky nebo repasi. Prostě v duchu hesla co nejvíc za co nejmíň.

_Kamarádi mi doporučili ThinkPady, že je to nesmrtelné, servisovatelné, upgradovatelné - nezbylo než souhlasit a dopracoval jsem se k tomu, že možná P53 s Quadrem by mohla být dobrá pro moje účely. Hlavní zádrhel je, že nevím, jestli není za stejné peníze více výkonu v posledních generacích komponentů
_když jsem v panice hledal nástupce Aceru, výbavou, designem a vším mi padl do oka nový Acer Swift X SFX16-52G, ale tam jakýkoliv upgrade nebo oprava už nebudou možné. Nicméně po stránce HW by si troufl někdo doporučit?
_trochu mě nahlodal i známý s Macem, kdy koupil Mac Pro 16 2019, kterých je teď všude plno do těch 40k ještě s Intel i9 a jde ještě provozovat s Win přes bootcamp. S tím, že mám od Apple pár krámů, tak by to dávalo v něčem smysl (ale asi bych benefity stejně zabil převažujícím provozem na Win), navíc chybí numerický blok. Ale vrcholový i9, obvykle 32GB RAM a supr displej. Ale stejně čekám, že Mac tu nenajde mnoho pochopení :D
_no a neposlední řadě se mi dost líbí Lenovo Legion 5, který se dělá v hromadě kombinací a navíc má všechny aktuální technologie jako 12. gen Intel, DDR5, atp. + podle všeho dobrý displej.

Původně jsem si myslel, že když si koupím něco staršího s toho času vrcholovým HW (i9 v Macu, Quadro 3000 v P53), tak za rozumné peníze získám přemíru výkonu. Už jsem byl docela rozhodnutý pro tu P53, ale pak jsem mrknul na nějaké porovnání výkonu CPU a zjistil jsem, že klidně i5 ve 12. generaci překoná výkonem tu i9 v 9. generaci (nevím jak moc vypovídající benchmarky jsou pro reálné použití). Takže mě to nalomilo, jestli raději nevzít toho Legiona?

Další otázka DDR4 vs. DDR5 ... jasně, všude čtu, jak je to nesmysl a nevyplatí se, protože rozdíl je malý. Ale jaký je váš názor s ohledem na budoucí upgrade? Když za pár let přijdou rychlejší moduly a budu zvažovat upgrade, nebude lepší mít na desce modernější standard?

Dokáže někdo poradit, jestli se kvůli občasnému otevření něčeho v CAD mám upínat na ty Quadra a nebo to GeForce zvládnou taky s přehledem, když jsem doteď vše otevřel i na archaickém Radeon HD 5650 ?

A pak jsou tam ještě drobnosti typu Wi-fi, kdy u některých starších sestav je ještě standard ac namísto současného ax. Thunderbolt starší generace atp.

Děkuji za čas a případnou diskusi.
xSimmy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dockalacek 29. 7. 2022 17:42

Tak asi Thinkpady bych nebral vůbec. Mně se zamlouvá tohle:

https://www.suntech.cz/produkt/588709-d ... ian-black/
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod milsimr 29. 7. 2022 22:54

Zkus někde najít HP Elitebook 845 G9; ideálně nějakej shop s konfigurátorem, popř. hodit dotaz na hpmarket.cz, jestli by nebyli schopni splašit a případně za kolik. V těchle Eliteboocích jsou už osazeny Ryzeny série 6000.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod dockalacek 30. 7. 2022 10:23

Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xSimmy 30. 7. 2022 10:59

Děkuji za reakce.
Zeptám se... proč bys ThinkPady nebral vůbec?

Ten EliteBook nevypadá špatně, ale bohužel je to jen 14" a co hůř, tak bez numerického bloku.
xSimmy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dockalacek 30. 7. 2022 11:23

Už nejsou co dřív, proměnlivá kvalita i spolehlivost.
dockalacek
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod janosik.kopac 3. 8. 2022 14:51

Skus pozriet HP ZBook. Su v roznych verziach - tenke, popripade s az 4 M.2 slotmi. 15,6 alebo 16" displej, numericka klavesnica. Osobne mam ZBook G5 uz 4 roky ako pracovny nastroj na uplne vsetko a som naozaj velmi spokojny.
dochodcovsko-kolotocarsko-taxikarsko-cigansky Wagen + japonska polo-elektricka (E53AMG + RX450hL)
janosik.kopac
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 3. 8. 2022 16:06

ZBooky jsou sice OK, ale hodně štěstí se sehnáním dokovací stanice na tyhle notebooky ... buď nejsou vůbec, nebo cenově brutálně přepálené.

A výdrž na baterii u těchto strojů celkem mizerná.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 8. 2022 16:18

Presun to do ntb.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN

Odeslat příspěvekod janosik.kopac 3. 8. 2022 17:12

milsimr píše:ZBooky jsou sice OK, ale hodně štěstí se sehnáním dokovací stanice na tyhle notebooky ... buď nejsou vůbec, nebo cenově brutálně přepálené.

A výdrž na baterii u těchto strojů celkem mizerná.

Dock nemam/nepouzivam, takze k tomu sa neviem vyjadrit.

Baterka OK, mam verziu s xeonom E2186M + 2xM.2 + 1xSATA, zo zaciatku vydrzal cca 5 hodin, momentalne po 4 rokoch cca 4 hodiny. Predsa len to nie su U verzie procesorov, takze s 12 hodinami tazko ratat. Na ZBook som presiel po 2 Thinkpadoch T a baterkovo je na tom zbook lepsie.

Uplne najlepsie ale je, ze akekolvek rozsirovanie (RAM, disky) sa deje v priebehu par sekund: vsetko je nadherne pristupne zospoda.
dochodcovsko-kolotocarsko-taxikarsko-cigansky Wagen + japonska polo-elektricka (E53AMG + RX450hL)
janosik.kopac
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 3. 8. 2022 19:57

V práci máme Zbooky Studio G8 a 5h na baterii je totálně Unreal; 2-3 hodiny max., a to ještě jen když spotřebu stáhneš opravdu na minimum a nebudeš dělat nic náročného.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod janosik.kopac 4. 8. 2022 10:35

To beriem, G8 je lepsia referencia ako moj predpotopny G5. Asi medzigeneracne nieco pokazili na power managemente - alebo mate silnejsiu diskretnu grafiku, ktora si "cucne".
janosik.kopac
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 4. 8. 2022 13:17

Na nakrmení toho stroje potřebuješ dock station s 230W výstupem, což asi mluví za vše.
milsimr
Administrátor