Cestovní Win notebook na vyvolávání fotek 13", dobrý displej

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Asanoth 16. 8. 2022 10:38

Ahoj
chystám nějaké delší cestování s intenzivním focením a ty fotky budu muset během cesty nějak zpracovávat. Předpokládám repas/ebay.
Doma mám Precision 7510 s i7-6920HQ, výkonově dostačuje.

Potřeboval bych něco, co vydrží několik měsíců trmácení po Asii, ale zároveň je dost lehké na přenos. Jako kompromis bych viděl 13" obrazovku.
Parametry:

Dostatečný výkon pro zpracování RAW
Obrazovka s věrným podáním barev
Windows
Model s procesorem iX-6XXX, lépe asi iX-7XXX nebo novější.
Disk čím větší tím lepší, ale budu asi používat externí a přenášet JPG domů.
Odolnost a nízká váha.
Čtečka SD.

Cena ideálně kolem 10k.

Jako první se nabízí Dell XPS 13 - co nějaké další možnosti?

Díky.
Asanoth
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 8. 2022 11:19

Ten rozpočet - máš tam překlep, že ti tam chybí nula, nebo je to v Eurech?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asanoth 16. 8. 2022 11:40

Co tím myslíš?
Asanoth
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 16. 8. 2022 12:07

No že jsi z levného kraje :-)
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 8. 2022 12:52

Novej stroj na zpracování RAW fotek - budget 100 000,- Kč nebo 10 000€ by bylo reálný a naprosto no problem s těmito rozpočty sehnat odpovídající stroj a ještě i s globální NBD zárukou. 10 000,- Kč? Novej stroj? Nehrozí. Pokud to teda nemá bejt vyloženě dedikovaná mašina na zvedání krevního tlaku, to potom asi jo ...

Pokud to má bejt stroj z DRUHÉ RUKY (což nebylo specifikováno), tak asi něco takového:
https://pc.bazos.cz/inzerat/155813625/dell-latitude-7390.php

Popř., kdyby se ti někde zadařilo splašit HP Elitebook 835 G7/G8, kde jsou osazený Ryzeny 4650U/5650U.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asanoth 16. 8. 2022 14:17

A nebylo by lepší si to první přečíst?

milsimr píše: Pokud to má bejt stroj z DRUHÉ RUKY (což nebylo specifikováno)

Asanoth píše:Předpokládám repas/ebay.


Dell XPS 9350/9360 na ebay chodí kolem 10k, co se tak koukám. Verzi bez USB-A už bych nechtěl.

V čem by byl ten Latitude lepší? Displej mi přijde už spíš nějak na hraně (https://www.notebookcheck.net/Dell-Lati ... 894.0.html)

Elitebooky mají displeje slabé, a to i v té "Sureview" verzi.
Asanoth
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 16. 8. 2022 22:02

Výběr byl založen na dílenským zpracování; zmiňuješ cestování, takže hádám, že ten stroj budeš s sebou pořád někde tahat. Druhej prvek pak byl aspoň rozumnej výkon.

Mj., máš budget 10k, nic moc lepšího beztak asi nevymyslíš; alespoň ne po stránce monitoru.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asanoth 17. 8. 2022 13:01

Displej je zásadní. 10k není pevná hranice, ale pořád jde o NTB na cestování, takže kdyby ho někdo vzal nebo bych ho ztratil, bylo by lepší brečet spíš míň.
Nakonec jsme dokonvergovali spíš ke 14" s tím, že 13" by taky šla.

Hlavní potíží se mi zdá čtečka SD karet. Vyhovující jsou skoro všechna Lenova řady X, zejména X380/390 - ale všechny mají micro SD.
Připadal by v úvahu Thinkpad 470s/480s - ale ten se špatně shání s tím dobrým displejem WQHD.
Zároveň přemítám, jestli na 30 MB Rawy stačí Core 6XXXU...
Asanoth
Junior

Odeslat příspěvekod Asanoth 19. 8. 2022 11:22

Čtečku SD jsem z požadavků vypustil.

Co MSI Prestige PS42 (ten ji zrovna má)?
Asanoth
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 21. 8. 2022 20:37

Pritlacit na macbook air s m1. Vykon v ligtroomu je uplne, uplne nekde jinde, krasny displej k tomu, dlouha vydrz na baterie a vyborne “chlazeni”, to cpu zere tak malo, ze ten ntb ani mema vetrak a i pri strihu 4k (ano ani s timhle nema zakladni m1 problem) je jen vlazny.

Sam na podobne veci pouzivam hp 840 s i5-8250u (fyzicke 4jadro), jelikoz z nekolika dalsich duvodu nechci prechazet na ios, ale v realu se chova ten macbook pri ligtroomu jak stolni i5-10400f.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 21. 8. 2022 21:04

M1 je sice fajn, ale rada "zvyš budget o 300%" bohužel opravdu není radou. Nic ve zlém.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 21. 8. 2022 21:37

Ja vim. Jenze ono delat nejake slozitejsi upravy s rawy na nejakem dvoujadru je fakt opruz. I u te i5-8xxx cekam a je to spise nouzovka. Kdezto ta m1 ma vykonu dost i na hlavni stroj. A da se z druhe ruky neco tesne pres 20. A po navratu se porad bude dat prodat za minimalni ztratu.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asanoth 22. 8. 2022 08:12

Díky, ale Mac by nesplňoval podmínky, ani kdybych měl neomezený rozpočet :) . Zároveň bych hádal, že bude větší lákadlo pro zloděje.

Přikláním se zatím nejvíc k tomu MSI - splňuje všechna kritéria, má dobré recenze, má teda i to 4jádro a navíc grafiku (nevím, jak moc pomáhá); uvědomuju si, že zpracování nebude na úrovni Thinkpadu T nebo X1, klávesnice bude jenom dobrá a ne nejlepší na světě... Ale 90 % mi stačí. Alternativou je ten T470s - horší displej (ten je pro mě spolu s váhou ale prioritou), horší výkon, těžší, lepší zpracování a vydrží asi horší zacházení; nebo X1 carbon s i5/i7- 6XXXU - tam je jen horší výkon a taky se přehřívá.

Lightroom nemám, používám Zoner.
Jinak, k tomu "hlavnímu" stroji: Můj hlavní stroj je Precision 7510, ale ten fakt tahat nebudu :D . Tohle je NTB na cesty, abych se domů nevrátil s pětadvaceti tisíci fotek a netrávil měsíce jejich třízením (možná to tak stejně dopadne...) a tam jsou ty priority trochu jinde. Například i u toho, aby tak nevadilo, když ten počítač sní krokodýl ;) Je mi jedno, jestli to bude stát 9 nebo 10 nebo 12, ale 15-20 už mi přijde zbytečný a rizikový.
Asanoth
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 22. 8. 2022 12:36

Chapu. Jinak Zoner pouzivam (pouzival doted) i ja. Jestli mas hlavni stroj s i7-6xxx, i5-8xxxU nebude o moc horsi, single core nastejno, multicore vykon dolu jen o nejakych 20-25%. i5-6xxx/7xxx bude uz mit vykon v multi polovicni. GPU support sice zoner uvadi, ale ja jsem to nikdy nejak extra moc nepoznal.

Vesmes zalezi jak velke upravy delas, ja musim uz cekat napr.pri odsumu nebo nejakych lokalnich retusich, ve vrstvach. Export delam az po praci, hromadne, to pak cekam docela dlouho. Bezne upravy typu vyvazeni bile, barvicky, atd jsou takrka realtime, pri 16Mpix raw.

Displeje bych se nebal, pokud to bude IPS. Pred stehovanim se do US jsem nechaval stolni 99%sRGB LCD doma a mam s sebou prave to HP 840, ktere ma IPS asi jen s 65% sRGB pokrytim, nicmene i to je na bezne upravy (krajinky, ptaci, …) pro mne cajk, po zkalibrovani sondou, coz si nekde zarid, nez odletis.

A pokud nekoukas na stroje typu xps13, ktera ma miniramecek, kukni i na 14’, treba to hp 840 je jen o 1cm sirsi, nez plno 13… ctyrjadra se davaly od g5/g6 nahoru. A ja za svuj daval 11k (+zvysil ram na 16 a menil osazeny m2sata disk za m2nvme, to hp umi oboje)

Ctecka karet ve vetsine (alespon ne u pracovnich) ntb s 8xxx uz neni, pripadne je jen na microsd. Nicmene, stejne casto byvaly pripojene na USB2 sbernici, takze pomale (byt treba thinkpady mely ctecku pripojenou na pcie a davala stabilne 60-70MB/s cteni). Nosim externi usb3.

Edit: hp 840 g5/g6 se delalo i se 400nit 99%sRGB displejem, ale je to hodne vzacna a z druhe ruky temer nesehnatelna konfigurace… standardni lcd je to IPS s 65% gamutem a 250nit max jas. Na ven to moc neni, jinak ale cajk.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Asanoth 22. 8. 2022 19:59

Vesmes zalezi jak velke upravy delas, ja musim uz cekat napr.pri odsumu nebo nejakych lokalnich retusich, ve vrstvach. Export delam az po praci, hromadne, to pak cekam docela dlouho. Bezne upravy typu vyvazeni bile, barvicky, atd jsou takrka realtime, pri 16Mpix raw.


Jo, to já mám podobné. Ta 7xxx a 6xxx budou asi výkonově docela podobné, ne?

HP 840 mám jako služební a nejsem z něj nijak nadšenej. Hlavně HP jsou o něco těžší než Lenovo a ty obrazovky jsou tristní a jak říkáš, modely s lepšími nejsou, protože HP typicky kupuje kancelářský megakorporát. Na 60 % srgb bych už vážně dělat nechtěl.

Ten Msi už je bohužel asi prodaný :/ .
Asanoth
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků