investovať do notebooku?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Ignis666 7. 6. 2007 11:52

Oplatí sa investovať do „drahého“ notebooku? Od budúceho roka začínam študovať informatiku na MFF UK v Prahe. Potrebujem PC na každodennú prácu (programovanie, webdesign) a učenie, bude bežať odkedy vstanem až kým nezaspím.... Potrebujem životnosť baterky nad 4h (5-6h s 9 článkovou baterkou by bolo super) + pevnosť a zároveň skladnosť, keďže NB budem často vláčiť zo sebou. Na grafike nezáleží, len nech ide Vista (Aero), hry nehrám. HDD aspoň 100GB, potrebujem dualboot Windows/Linux a priestor sa zíde. Chcem aby ten stroj vydržal aspoň 4 roky, aj keď chápem, že ten 4. rok by bol vzhľadom výkon ťažký :-/. Záruka 3 roky. Kupovať NB za 30 000-35 000Sk(!) sa mi zdá ako vec kompromisov (vždy je treba niečo oželieť, resp. ide skôr o multimediálne NB, pre mňa nezaujímavé). Ale zase po 2 rokoch by som si s pokojným svedomím kúpil ďalší...

Po dlhých úvahách (fakt dlhých) sa mi pozdáva Lenovo T60 widescreen (ale s 9 článkovou baterkou) (http://decent.ekatalog.biz/zbozi/tp-t60w-t7200-2-0-15-4-1024-120-dvd-rw-wlan-bt-vb/detail.aspx?p=z:94465) Parametre zhruba zhodné, len plánujem ešte 1GB, tak aby bol 1 slot voľný. Pripadá mi trochu veľký (teda široký) ale 14“ sa mi už zdá primálo (aj pridraho). Uvažoval som ešte Dell D820 (ale tam nemôžem veľmi upraviť cenu) a nejaké HP (nc8430) ale najviac sa mi páči práve T60w.

Cenu toho T60w by som vedel zbiť možno na 65 000Sk (zatiaľ mám u jedného predajcu istú cenu 66k). Je to fakt kvalitný kus HW, ale oplatí sa investovať toľké prachy? V živote som NB nemal, neviem porovnávať, ale keď si NB kúpim teraz, bude to na najbližšie 3-4 roky, možno viac ak to prežije... Rozpočet je zhruba +-65 000Sk ;) Keby že ten NB stojí 35k tak ho hneď beriem, ale to by som si asi počkal 2 roky, kým klesne cena :)

Vďaka za rady.

PS: Ako je to so zárukou? Keď kúpim NB tu (SR), opravia mi ho v ČR? S ktorými značkami by nebol problém?
PPS: Sorry som sa veľmi rozpísal... :-B
Ignis666
Junior

Odeslat příspěvekod Gruppe 7. 6. 2007 11:55

no namluvil jsi toho spoustu, ale vyjma vyssi vydrze jsi nerekl nic :)

chces 12-15tku??? co Dell XPS M1210 (jeste lepe novy XPS M1330)? popr to HP je taky velmi slusne :)

Drazsi manazerske nouty jsou v porovnani s nouty do 30 000CZK proste trosku jinde. Lisi se jak vybavou (hlavne softwarove zabezpeceni apod utilitky a sluzby -zaruky, tech.podpora) tak cenou. HLavne jde o to ze se snazi byt co nejspolehlivejsi a co nejodolnejsi s dily z magnesia, hliniku, karbonu a pod. slitin.

Na studium informatiky by ti pochopitelne stacilo neco za 20 000CZK, do 30 000CZK je to zhruba vsechno stejne ...plast plast plast...dle vyrobce vice (HP, Dellp ci mene (Acer) odolny.

Proste vyssi rady noutujsou odolnejsi a zpravidla i lehci (12" notas za 25 nema vahu jako 12" notas za 40).

S tou vydrzi....daji se sehnat externi baterie...coz podle me neni moc mobilni, popr notasky s 9cell baterkou ktera se schova v tele. Uz za 25 000CZK muzes mit nouta s az 8hodinovou vydrzi.
kecáním se ještě nikdy nic neudělalo :)
Gruppe
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ignis666 7. 6. 2007 12:36

hm, myslím že som toho povedal dosť... načo to chcem aj zhruba parametre a požiadavky (z linku) ale preistotu: 15"/14" display (skôr širokouhlý) ale s vysokým rozlíšením na šírku aspoň 1600px (15") resp. 1400px (14") , platforma Intel Centrino (nemusí Santa Rosa, zbytočne platiť za novinku), CPU core 2 duo (napr. T7200), 1GB RAM (+1 volny slot), 100GB HDD, grafika nezáleží, 9 cell baterka, váha 2,5-3 Kg, odolnosť (najlepšie nie plast)
uvažujem skôr o 15", nie je 12" primálo? potrebujem na tom aj pracovať, nie to len prenášať ;) (aj keď aj to)
Takže radšej nižšiu cenu a preč od bussiness triedy? Ide mi len o to, či sa oplatí vraziť toľké prachy. V materiáloch mám jasno, viem že plast nie je práve najlepší a odolnosť navyše sa zíde. Moja otázka znova znie... "Stojí to za to?" Nechcem aby sa NB rozpadával pod rukami ale zas priveľmi preplácať :( Modelov je spústa, nie je problém vybrať, len či smerovať skôr k nižšej triede a ušetriť alebo k bussiness (a možno preplatiť)
A baterku chcem v tele NB (nevadí ak trochu prečnieva) ale nemienim so sebou nosiť náhradné batérie.
Ignis666
Junior

Odeslat příspěvekod Ignis666 7. 6. 2007 12:43

ešte som zabudol, srandy ako webkamera, FireWire, TV výstup, čítačka kariet sú síce zaujímavé... načo mi to ale bude? :roll: Radšej kvalitnejšie telo
Dell XPS m1330 je zaujímavý, aj keď už "ultrapřenosný" Radšej asi fakt niečo, na čom sa dá seriózne hodiny pracovať, "13,3" displej s LED podsvícením" je predsa trochu málo, nie?
Ignis666
Junior

Odeslat příspěvekod janzat 7. 6. 2007 12:47

zkus se podívat na nějaké Tecry A8
Compal HEL80 - Core™ 2Duo T7200 2x2.00GHz, 4MB L2 Merom, 15.4" WXGA, mechanika SuperMulti,Kingston 2GB DDR2, Seagate Momentus 100GB 7200 ot./min. VGA GeForce Go 7600 256MB, WiFi, Bluetooth,web kamera, ctecka karet, ctecka otisku prstu
janzat
Junior

Odeslat příspěvekod djmilas 7. 6. 2007 21:30

Myslím si, že tvoje požadavky v pohodě uspokojil tenhle nout ;-) taky mám na něj zálusk :-P

http://www.alza.cz/notebook-hp-compaq-6710b-d75772.htm

Jinak pokud s tímhle HPčkem nemlátíš o stůl, tak šase bude OK ;-) (mám zatím podobnou -> nx6110, 1,5 roku stará a cestuje skoro denně)..
djmilas
Junior

Odeslat příspěvekod kosch 7. 6. 2007 21:40

T60 určitě patří k tomu nejlepšímu co se dá sehnat, mechanické provedení a odolnost skvělé, přidaný software taky, vynikající klávesnice... takže pokud nezáleží na multimediálních kravinách není mu v podstatě co vytknout... -> pokud chceš kvalitu a rozumnou životnost, tak tahle investice za to stojí.... (platí i pro ten Dell D820 a HP nc8430, osobně mám o něco radši ThinkPady, ale tohle taky nejsou špatný stroje..)
The universe never did make sense; I suspect it was built on government contract.
Robert A. Heinlein
kosch
Junior

Odeslat příspěvekod Ignis666 8. 6. 2007 09:50

Hurá, konečne niekto s podobným názorom. Multimediálne funkcie sú mi nanič. Namiesto 5 tlačidiel na prehrávanie videa by mohol byt NB radšej o 0,5kg ľahší ;) Na Dell D820 som už zabudol. Cena je privysoká a nie je šanca ho zohnať inak, ako priamo zo stránky Dellu... takže asi veľmi cenu nedojednám :-/ No a ThinkPady sú jednoducho prémiové produkty (ako som niekde čítal :)) a za kvalitu sa platí (aj za značku, ale nejako tú značku museli získať).

Včera som videl 3 roky starý ThinkPad R52 a bol som v šoku. Ten NB bol ako nový! Ani škrabanec, ani odtlačok! Človek čo ho vlastnil si ho nevedel vynachváliť. Lepší stroj ešte nevidel. ALE hneď mi odporučil T60 NEkupovať. Že sa nedoplatím v prípade poruchy. Nová baterka po 2 a pol roku ho vyšla na 6000Sk! A keď sa do neho snažil dostať nový HDD tak ho NB odmieta, lebo nie je od IBM! Akože produkty IBM sú asi 3xdrahšie ako od iných výrobcov. Tak neviem ako sa rozhodnúť. Asi sa popozerám po HP :-/
Ignis666
Junior

Odeslat příspěvekod 1jaro 8. 6. 2007 09:59

Tiež sa mi celkom pozdáva ten HP 6710b, ale niekde na fóre som zaregistroval, že by sa údajne tak často nemusel zapínať ventilátor.
1jaro
Junior

Odeslat příspěvekod kosch 8. 6. 2007 10:07

no s tím nedoplacení bych to neviděl tak tragicky, pokud ho chceš používat déle než ty 3 roky co má záruku tak si dokup její rozšíření (lze to udělat kdykoliv během trvání té normální, a rozšíření na 5 let stojí snad 2 tkč nebo tak nějak..), ta cena za devítičlánkovou origo baterii sedí, ale to se moc neliší od jiných, dá se koupit neorigi tak za polovinu... tyhle náklady, které navíc přijdou řekněme až za pár let bych moc neřešil..
The universe never did make sense; I suspect it was built on government contract.
Robert A. Heinlein
kosch
Junior

Odeslat příspěvekod Ignis666 8. 6. 2007 10:14

Tiež ten NB (HP 6710b) práve pozerám. Nejaká novinka, neviem nájsť nijakú dôveryhodnú recenziu (skôr len reklamné informácie). Je už postavený na novom Centrine (Santa Rosa), super komponenty (akurát nikde nevidím TrackPoint :(). Cena je super, až je to podozrivé.
Som niekde čítal o nejakej rade HP notebookov, ktorým sa po celom tele po polroku objavujú vzduchové bublinky :-/ Nechcem skončiť podobne. Dúfam že tento k nim nepatrí.
A ešte raz Lenovo: http://decent.ekatalog.biz/zbozi/tp-t61-t7300-2-0-14-1-1g-120-nvidia128m-dvd-rw-vb/detail.aspx?p=z:98697
...tiež tuším nové Centrino a dokonca 14" widescreen, hm, a za takú "dobrú" (viac-menej) cenu...
Ignis666
Junior

Odeslat příspěvekod 1jaro 8. 6. 2007 10:18

HP 6710b je naozaj novinka, ale tuto vo fóre ho má tuším Swarm, takže by mohol hodiť nejaké info - písal niečo o hlasnejšom vetráku. Tie bublinky, pokiaľ som na fóre zaregistroval má nejaká rada HP, ale len s procesormi AMD.
6710b za tú cenu sa zdá býť celkom dobrá kúpa. Je to business notebook, mal hádam niečo vydržať.
1jaro
Junior

Odeslat příspěvekod Gruppe 8. 6. 2007 12:05

1jaro: krot ty idealy - 6710b urcite nepatri mezi manazerske ,) je to stale jen PLAST, cili uplne jina trida nez se tady bavime 50K

Ignis666: dell prodava primo, ma to sve vyhody, napr i primy servis a zaruka NBD v zakladu ,) navic lze rozsirit. Pokud to budes mit jako pracovni nastroj, neocenitelne (druhy den mit notas v poradku, napr mne den pred semestralkama odesel kdysi HDD, dal bych cokoliv aby PC aspon jel-delam zalohy, zel bohu, nestalo se :( ) :)
kecáním se ještě nikdy nic neudělalo :)
Gruppe
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod CeCo 8. 6. 2007 12:08

Gruppe:
NBD zaruku a priamy servis nespajaj do suvislosti s priamym predajom... (okrem toho servis aj tak robi Kapsch/Getronics a nie Dell, aspon tu v SR)...
A co som pocul, tak ludia uz cakali viac nez 1 den...

C
CeCo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod 1jaro 8. 6. 2007 12:15

Ja sa krotím :D . Nikdy som netvrdil, že sú porovnateľné s ntb za 50k a ani som nebol prvý, kto mu tu navrhoval tento ntb, len som mal k nemu pár poznámok. Že ide o business notebook - to tvrdí samotné HP - preto aj to označenie písmenom b.
1jaro
Junior

Další stránka