investovať do notebooku?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod malcolmX 10. 6. 2007 06:52

Z vlastni zkusenosti vim, ze pracovat se da na 10.6- 12- 13- 14- 15- i 17-palcovem laptopu. Vzdy pro mne byla rozhodujici hlavne kvalita displeje a klavesnice. Vystridal jsem snad vsechny bezne dostupne znacky, ikdyz v soukromi zustavam verny Apple, Vaio a ThinkPadum. No a pokud nekdo bere laptop jako investici, doporucil bych mu prave ThinkPad (staci i R serie). Ve vybaveni nezaostava a v dilenskem zpracovani vetsine jinych znacek/typu ukazuje zada. Z meho pohledu mu mohou konkurovat predevsim Delly diky velmi vyhodne NBD zaruce (to je nicmene asi jedina vyhoda) a PowerBooky (rovnez drzaky s nekolika techn. lahudkama a predevsim s velmi zajimavym OS). Kazdopadne 100 lidi = 100 chuti a za jistych okolnosti vam poslouzi 'stejne' Asus, Acer ci neco uplne jineho.
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod tomcop 10. 6. 2007 06:55

CeCo:
No ja som vyskusal NBD Dellu na Slovensku 2x a vzdy to bolo tak, ze 1 den poziadavka, na 2.odpoved, na 3.den vyriesene u mna v praci. Samozrejme sa aj ospravedlnili, ze to nebolo na 2.den, ale myslim si, ze keby ich popozeniem, tak pride technik aj na 2.den.
Takze keby mam NB na nejake dolezite veci, urcite si priplatim nieco ako NBD.

malcolmX:
Upne s tebou suhlasim, aj so znackami, ktore preferujes. Ano, Acer a Asus posluzi, ale ja osobne (aj z osobnych skusenosti) znacky tohto typu na NB zavrhujem, ked nie kvoli kvalite, tak kvoli servisu, byt 3-4 tyzdne bez NB kvoli zlej DVD mechanike podla mna nie je OK.
PC : MacBook Air (late 2010), 11.6" LCD, 2GB RAM, 128GB SSD HDD, MacOSX Snow Leopard
Mobile : Nokia N9, 64GB, White
tomcop
Junior

Odeslat příspěvekod xoj 10. 6. 2007 08:41

Osobně bych tolik peněz (60.000Sk) za notes nedal

Co když ti ho ukradnou? :?: Zapomeneš ve vlaku? ... (znám takové borce co se jim to přihodilo)

Končím studium na VUT a musím říct, že co mám známé tak všichni mají notes tak do 30.000Kč a pokud jsou víc v balíku tak jej mění po 2 letech - prostě spotřební zboží

Na programování se mě osvědčil notes (kód) + přidanej LCD (design, web - help)... a velká RAM - mám 1GB - stačí, ale je pořád plná (70-100% a s vypnutým swapem to musím hlídat)

Zjisti si jestli škola má MSDN Academic Alliance licence, ať neplatíš zbytečně za windows. Pokud má škola MSDN tak poskytne všechen MS soft. :idea:
hp nx6125, ~~~ ~~ ~~ ><(((°> ~~ ~~~ ~~ ~~~ ~~~ ~~~ ~~ ~~ ~~ ~~ ~~~
xoj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod igiman11 10. 6. 2007 08:46

Som student MFF UK v Prahe uz dlhsiu dobu (6. rocnik) a musim suhlasit s janzatom. Uz tiez neuvazujem o inom rieseni ako ultraprenosny ntb + lcd + klavesnica na stole. Z vlastnej skusenosti ti mozem povedat ze sediet za stolom pri 14-17" notebooku zmysel nema, ked mozes mat 24" lcd :). Nosit 14-17" ntb na prednasky sa da ale sam uznas ze taky 1.5kb vaziaci 12" pojde nosit asi jednoduchsie. Jediny problem je ze poriadne 12" notebooku su pomerne drahe. Q2010 od Fujitsu-Siemens je hodne drahe. X60s id Lenova uz pomerne stare (chysta sa X61s, ktore bude faaakt dobre). No Sony cerstvo uviedlo Viao TZ, len ten este nie je na trhu (iba v japonsku uz je), ale na ebay.com ho kupis z japonska za 2200 USD (http://cgi.ebay.com/NEW-SONY-VAIO-TZ-SERIE-VGN-TZ50-B-ENGLISH-OS-IN-STOCK_W0QQitemZ130119930292QQihZ003QQcategoryZ140084QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem)
A kedze su notebooky v nasich koncinach stale kusok pridrazene, tak ako spravny matfyzak si zvycajne nechas doniest notebooku zo statov (dufam ze colne organy to tu necitaju). Ono napriklad to Vaio TZ ma stat cca 70,000 Kc (3500 USD v prepocte).
igiman11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janzat 10. 6. 2007 08:53

jestli to budeš mít až do školy na říjen/listopad, tak bych počkal na ten DELL XPS s HDMI výstupem a NBD zárukou a jsi za vodou...co víc můžeš chtít?
Compal HEL80 - Core™ 2Duo T7200 2x2.00GHz, 4MB L2 Merom, 15.4" WXGA, mechanika SuperMulti,Kingston 2GB DDR2, Seagate Momentus 100GB 7200 ot./min. VGA GeForce Go 7600 256MB, WiFi, Bluetooth,web kamera, ctecka karet, ctecka otisku prstu
janzat
Junior

Odeslat příspěvekod Zorg 10. 6. 2007 09:07

Z přenosných se tu dá za dobrou cenu koupit Toshiba. Zkušenosti s tí nemám, ale celkem po ní pošilhávám, poměr cena/výkon je dobrý a s možností přikoupit si lepší záruku. Vaia u nás nemají žádný servis, jenom reklamace.
Zorg
Junior

Odeslat příspěvekod neveceral 10. 6. 2007 09:13

a co si ho takhle nechat poslat z USA? Podívejte se na stránky shop.lenovo.com, cena z T61 WSXGA kolem 1250-1350 USD, clo se neplatí, jenom se doplatí na celnici DPH.
Z USA Vám jej přímo nepošlou, ale existují služby (viz netu), které ano, a to za velmi rozumný poplatek. Dostanete od nich adresu v USA a až to tam přijde, tak vám zboží přepošlou.
Podle mě zajímavá alternativa, kterou hodlám brzo využít pro dva T61 WSXGA,120GB, 9cell, fingerprint. Za stejnou cenu (2x28000,- Kč) bych u nás dostal jenom jeden.
Záruka je mezinárodní, OS v angličtině mi nevadí, na klávesnici si dám přelepky, případně koupím náhradní českou.
neveceral
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 10. 6. 2007 09:15

igiman11: Vaio TZ jsem měl doma ještě před jeho oficiálním představením a asi týden jsem ho i používal ve škole (nebyl to ani první notes téhle velikosti, co jsem měl) a přiznám se, že něco takového už bych na práci ve škole asi nechtěl. Lehké to sice je, ale 11" 1366x768 je celkem velký rozdíl od 12" 1280x800 a na dlouhodobější práci (i ve škole) mi nepřijde moc vhodný. Dokonce i u 12" si myslim, že přispívá značně k mé krátkozrakosti. těch 13" DELL XPS s HDMI výstupem (konečně!!!) zatim vypadá jako skvělý kompromis, kdy je zachována ještě použitelná hmotnost a ergonomie je stále hodně velká. Jinak se mi taky hodně líbilo VAIO SZ, ale na něm mi vadí pouze VGA výstup (nemůžu si kupovat dokynu všude, kde se chci připojit na externí LCD).

Ohledně hmotnosti jsem zjistil, že už nějak ani víc neocenim, jestli má notes pod nějakých 1.8kg, takže už se za menší hmotností ani neženu. Jinak teda líbil by se mi ideálně 13" noťas, co by byl hodně tenký, úplně tichý, klidně bez mechaniky, ale velikost by se neubírala na úhlopříčce, ale právě na tloušťce.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xoj 10. 6. 2007 09:15

ještě toto téma mě nedá abych nepřipomenul starý vtip:
Kód: Vybrat vše
Jaký je vizuální rozdíl mezi matfyzákem a bezdomovcem?

- hadry mají stejné, účes taky, ale matfyzák má na rameni notebook za 100.000[/code]

Prosím berte to jako vtip, určitě to není pravda. (znám jen 2 matfyzáky) :mrgreen:
hp nx6125, ~~~ ~~ ~~ ><(((°> ~~ ~~~ ~~ ~~~ ~~~ ~~~ ~~ ~~ ~~ ~~ ~~~
xoj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod AnOOb!S 10. 6. 2007 11:17

na tve vyuziti bych ti poradil jedine a to Tecra A8 od Toshiby... je to notebook na velice dobre urovni... tecry jsou model se zvysenou pevnosti a odolnosti snad vuci vsemu... politi, otresy a podobne... maji pevnejsi telo nez jine a jsou proste best... prodavame je velice casto a zakaznici sou spokojeni.... kupovat si nejaky srandy typu HP a podobne bych neriskoval... na muj vkus maji moc reklamaci s disky a podobne..... u tohoto modelu jak mas link mas dvougigo na ramu coz by tio melo stacit a myslim, ze na dobu tbveho studia idealni vec
Satellite M70-192

Im Atra Anima forever......
AnOOb!S
Junior

Odeslat příspěvekod Milil 10. 6. 2007 11:28

V podobné situaci jsem byl zhruba před půl rokem. Pracuji doma a živí mě práce na počítači (programování webových aplikací) a každý den kdy by byl počítač v servisu by pro mě byla velká profesní/finanční ztráta. Ve finále jsem se rozhodl pro Dell právě pro jeho servis, který jednoduše a zkrátka funguje. Koupil jsem XPS M1210, k tomu mám 19" LCD a myš. V případě potřeby lze však na něm celkem v pohodě programovat bez těchto periferií. Ačkoli jsem od počátku věděl, že s ntb nikde moc cestovat nebudu a přenositelnost není až tak rozhodující, jsem rád, že jsem se nakonec nechal ukecat zkušenějšími a šel jsem do tohodle rozměru. Nejenom že přeci jen občas někam vyrazím i s počítačem a bylo by nepohodlné sebou tahat těžkej stroj, ale člověk to ocení i když ho má na klíně nebo na břiše na sedačce či v posteli :)

Klávesnice: Dobře použitelná, jediná drobná výtka je, že by se mi líbil velký Enter (myslím, že ten má jenom Acer?)

Display: 12,1", 1280x800, lesklý, kontrastní. Existují i lepší displeje (slintám u MacBooka) a určitě bych na něm nechtěl dělat někde na přímém slunci. Uvnitř v místnosti je však perfektní.

Periferie, výstupy, doplňky: 4 USB sloty, BT, WiFi, čtečka karet 5in1 (SD, MMC, MemoryStick, MemoryStick Pro, xD-Picture), Firewire, síť, modem, s-video, video, kamera, mikrofon, audio in/out

Baterie: Mám 9 článků. Sice to dělá vzadu hrb, ale výdrž je někde kolem 6 hodin (bez zapnutého WiFi) nebo 4-5 hodin (se zapnutým WiFi)

Servis: hlavní důvod proč jsem šel do Della. Už nikdy bych se nechtěl dostat do situace kdy mi cosi v kompu shořelo a v servisu mi řekli ať se přijdu za 14 dnů zeptat jestli je to opravené. V základní ceně XPS je 3 roky servis NBD, tj servis do následujícího pracovního dne. Mám dokoupený ještě nadstandard (complet care accidental damage) kdy záruka platí i na závady mnou způsobené (vylité kafe do ntb, pád atp.). Tento servis stojí nějaké 3-4 tisíce myslím. Lze dokoupit i pojištění proti zcizení. Více o servisu a záruce je zde: http://www.dellnews.cz/index.php?clanek=149) Je však také pravda, že servis Dellu je využíván dle zkušeností až příliš často ;) Snad každý kdo má Della jej už alespoň jednou vyzkoušel :) Mě hned zpočátku zlobila jedna klávesa, ale druhý den po nahlášení přijel ke mě domů frajer a za pět minut jsem měl novou klávesnici.

Shrnuto, podtrženo:
Kdyby dnes měl kupovat ntb pro práci, šel bych opět do Dell XPS (inovovaný M1210 nebo nový M1330), protože jsem dosud nenašel důvod proč by to mělo být jinak - jsem plně spokojen. Když se podíváš na weby věnujících se problematice ntb, tak XPS dopadne v recenzích vždy velmi dobře.

Kdybych měl kupovat ntb pro zábavu, šel bych do MacBooka
Milil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod me2d09 10. 6. 2007 11:45

Tahle diskuse mne zaujala, přesto nemám čas to číst celé a proto se omlouvám za případné duplicitní názory. Studuji na MFF drhým rokem, bez NB si to už nedovedu představit.
Doma mám připravený dock s LCD, klávesnicí. BT myš (Microsoft Laser 8000 - doporučuji) s sebou nosím pořád, touchpad ji nikdy nenahradí.
K notebooku - je to HP 6400, Core2Duo na 2Ghz, 80GB disk ale 7200 ot/min (a že to je při hybernaci poznat), kvůli vystám a používání Virtualních počítačů jsem paměť rozšířil na 2GB. Cena byla bez software pod 40 000 Kč.
Záruka 3 roky - z vlastní zkušenosti doporučuji před vypršením záruky notebook prodat - pak se něco porouchá, měsíc po záruce a celý notebook je na vyhození... Menší záruku rozhodně nebrat!
S HP spojenost veliká, všechny problémy vyřešeny. Visty běží bez problémů, se vším co na nich jde zapnout, Windows Experience Index 3.5 kvůli grafice, disk 4.7, procesor 4.9 bodů.

Jinak na mff všude funguje WiFi (kromě Karlína snad, to nevím), takže ti stejně baterka půjde to háje :), bez napájecího kabelu do školy jít nejde.
A poslední poznámka - jestli jdeš na informatiku, můžeš si od fakulty obstarat studentské Visty a další software zadarmo (kromě office). Toť vše, přeji úspěšný výběr, 0 vadných pixelů a bezporuchový stroj.
me2d09
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr-H 10. 6. 2007 12:01

Jsem student 2. ročníku MFF UK, obor informatika. Když jsem na škole začínal, řešil jsem podobné dilema jako ty, volba nakonec padla na Sony VAIO S4HP. Co se týče výběru, po designové stránce je tento notebook pro mně skvostem, velikost 13,3" je ideální kompromis mezi portabilitou a komfortem, v době nákupu patřil tento notebook k vrcholu nabídky společnosti Sony. Notebook mám pro školní, pracovní i osobní použití, používám ho denně a téměř neustále se mnou cestuje po Praze, váha pod 2kg a výdrž přes 4 hodiny ho k tomu předurčuje. Výkonostně je na tom notebook i po 2 letech stále více než dobře, před rokem jsem rozšířil paměť kvůli použití systému Windows Vista. Notebook stál necelých 60 tisíc. Kdybych se dnes rozhodoval, volil bych stejně. Momentálně plánuji dokoupit rozšíření záruky na další 1-2 roky a poté vyměnit notebook za novější, předpokládám že to bude další model ze stáje Sony :wink:
Petr-H
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod honzakr 10. 6. 2007 13:15

Dilema s nákupem notebooku jsem řešil ca před dvěma měsíci. Byl to boj a jak už tady někdo poznamenal, ideální ntb neexistuje. U mě je rozdíl v tom, že problém s cenou řešil můj zaměstnavatel a v podstatě jsem si mohl vybrat, i když cenový strop byl. Moje požadavky byly podobné jako u Ignis666, ale ne úplně. Pracuju doma i v práci a taky jezdím pravidelně do zahraničí, kde rovněž pracuju (jakožto i po cestě). Stačí mi WinXP Pro, ale potřebuju lepší grafiku než integrovanou. Ntb používám na programování, kratší numerické výpočty, výrobu obrázku (2D i 3D), psaní textu, internet atd.

Nejdřív něco ohledně mého předchozího ntb: je to Gericom X5 Force a používal jsem ho přes 4 roky, přičemž každý den běžel 10-12 hodin. Mám s ním celkem dobré zkušenosti, ale odešlo chlazení grafiky a začal jsem mít problémy s HDD. A ježto Gericom k nám přestal dodávat nahradní díly, raději jsem začal uvažovat o novém ntb. I když chci ten starší ještě časem opravit a nechat v záloze (byť i jenom na provoz se el. zásuvkou, protože baterie už není v dobrém stavu). Tenhle ntb má case z hořčíkové slitiny, i když kolem klavesnice jsou plasty, na kterých se časem objevily praskliny, což funkčnosti ovšem nevadilo. Ntb přežil i jeden pád na beton (z výšky ca 80 cm) – naštěstí ve vypnutém stavu – a kromě jednoho šrámu to na něm nezanechalo následky. Pokud by se mi chtělo vyměnit HD za větší (a přeinstalovat systém), tak bych s ním ještě další rok či dva mohl pracovat. I když oproti novým strojům je samozřejmě už línější. V servisu byl tenhle ntb dvakrát: jednou bylo něco s konektorem modemu a pak jsem nechal vyměnit chlazení CPU, protože mi připadalo, že občas nechladí, jak by mělo (obecně se tenhle ntb hřál trochu více, než bych považoval za přiměřené). Tím chci říct, že s ntb – pokud na něm zrovna nechcete hrát nejnovější hry – můžete pracovat i několik let. Chce ho ovšem občas zevnitř vyčistit (řekněme aspoň jednou za rok), protože dovnitř se dostane docela dost prachu a dalších věciček, které pak braní chlazení a v principu by mohly způsobit i horší věci než jenom přehřívání.

A teď ten nový ntb: vybral jsem nakonec ThinkPad T60 model 2007FUG: CPU Core 2 Duo 1.8 GHz (T5600), 1GB RAM, HDD 80 GB (s ochranou proti otřesům), 14” matný display, rozlišení 1400 x 1050, grafika ATI X1400, optická mechanika (ultrabay slim), TouchPad+TrackPoint, čtečka otisků, security chip, 9 článková baterie, case je titanový kompozit + Mg slitina (kolem klávesnice zřejmě plasty), české WinXP Pro.

Ty všechny zabezpečovací věci celý stroj prodražují a v podstatě je všechny nevyužiju, protože mi při mém stylu práce připadají zbytečné. Ale jinak bych řekl, že to je dobrý stroj. Konfigurace se nemusí zdát všem optimální, ale paměť se dá dokoupit (jeden paměťový slot je volný) a místo optické mechaniky (kterou nepotřebuju moc často) se dá dát další HDD (samozřejmě s příslušným adapterem) a nebo dokoupit další baterie (i když jen 3 článkovou). Co ale oceňuju nejvíce, je display 1400 x 1050, protože se na něj vejde o dost víc, než na display 1024 x 768, což jsem měl dříve, i když písmenka jsou někdy malá a je třeba je zvětšit. Na pohodlnou práci mi to plně postačuje a navíc, nepotřebuju mít velký LCD display všude, kam přijedu. Klávesnice je taky výborná, i když má samozřejmě trochu jiné rozložení (Home, End, Insert atd.) než u mého předchozího ntb, takže teď šahám často vedle.
Ntb vydrží na baterii 6 hodin, když nedělám nic, jenom je ntb zapnutý (i display). Když začnu něco dělat, vydrží tak 4-5 hodin. Kdybych začal zatěžovat více CPU, doba by šla samozřejmě ještě dolů. Kdyby byla jen integrovana grafika (ta se ale zase nedělá v modelech s tímhle displayem), vydržel by ntb na tuhle baterii ještě o dost déle.

Tak jsem se nějak rozpovídal a už končím. Chtěl jsem doporučit ThinkPady a popsat mé řešení situace. Jiná věc je, že ThinkPady jsou u nás dosti předražené a možná stojí za to, si ho nechat dovést. Přidal jsem i některé mé zkušenosti z delšího využívání ntb. Všechno je ale hodně individuální a záleží na způsobu využívání ntb (aplikace, zátěž) a cestování. Každý si ale musí vybrat sám. Pokud není spěch, doporučuju rozhodnutí odložit a dále se rozhlížet a uvažovat.
honzakr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod metryx 10. 6. 2007 13:18

Mam NB T30 (14" s rozlisenim 1400x1050) je to parada. Lehky skladny, bohuzel uz take dosluhuje :-(.

Zvazuji koupi noveho NB a jako nejlepsi varianta se mi jevi koupe 12" NB (jak uz nekdo psal 12" je 12") a k tomu dokovaci stanici, ke ktere pripojim LCD, klavesnici, mys a externi disk. NB bude lehky dlouho vydrzi takze pri cestovani ani nepoznam ze ho mam. Doma kdyz budu potrebovat pracovat tak budu mit diky externimu LCD velke rozliseni a patricne pohodli.

Uvazoval jsem o koupi T60 (14"), ale kvuli cene jsou to zavrhl.
Osobne bych si nekoupil NB drazsi jak 30k. Prece jen uz jsou pryc doby kdy NB nebyl spotrebni material.
metryx
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka