Acer Aspire 8920G - overview, postřehy a zkušenosti

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod swarm 16. 4. 2008 19:24

Tak se mi dostal do rukou nový Acer Aspire 8920G, tedy 18,4" notebook v novém designu Gemstone Blue. Protože tu o něm ještě žádný thread není, tak jsem se rozhodl založit tento. V jedné diskuzi už se tento NB nakousl, jenže je hloupé psát první reálné zkušenosti až někam na pátou stranu, kde už se dávno řeší věci úplně mimo. Doufám tedy, že všichni ostatní po mě budou pokračovat se svými zkušenostmi právě v tomto threadu.

Předně bych chtěl upozornit: Nepište mi ohledně notebooku na ICQ nebo na SZ. Na dotazy tu je tento thread a nikde jinde se dotazům věnovat nebudu.

Průběžně sem budu psát různé postřehy z používání a zkoumání tohoto notebooku. Mám ho ale pouze do pondělí, takže se radši ptejte, pokud vás zajímá něco konkrétního. Líná huba holé neštěstí - na druhou stranu dotazy pokládejte co nejkonkrétněji. Výsledek mého snažení bude zakončen samozřejmě nějakou tou recenzí, která se objeví zase až s odstupem po odevzdání zpět.

Obrázek

Design:
Jak se mi ten poslední Gemstone vlastně vůbec nelíbil, tak zde už jsem jiného názoru. Je to velmi pěkný notebook. Vypadá multimediálně a zároveň není "jak pro děti". Barvy jsou konečně decentnější a Acer se oprostil od té hnusné jogurtové barvy.

Rozměry:
Je fakt obrovský. Na fotce můžete vidět vzadu 12" notebook FS V3205. Ač se zdá, že ten notebook je hodně vzadu, realita je taková, že konec Acera je ve stejné vzdálenosti jako předek FS :). Na nošení to fakt moc neni. Teda aspoň ne na takové to studentské "každý den s notebookem na zádech od rána do noci".

Materiály/pevnost:
S každým dalším Acerem se přesvědčuju, že těch měkoučkých notebooků už se konečně zbavili. I přes obrovskou váhu se notebook neprohne, když ho zvednete otevřený za roh. Na druhou stranu myslim, že s tim budete mít co dělat, abyste ho tak zvedli :-). Mechanicky hodnotim určitě lépe než třeba velké Toshiby (i než třeba Qosmio G40).

Rozložení portů:
Konečně v Aceru vyřešili poslední nedostatek a dali audio porty z čelního panelu pryč. Dvě USB vpravo a dvě vlevo jsou celkem ok. Obrazový výstupy vlevo jsou taky v pohodě. Připojený projektor aspoň kabelem nepřekáží případné myši.

Vstupní zařízení:
Šířka notebooku už je tak velká, že při osazení numerickou částí není nutno odsouvat standardní blok kláves moc doleva - to mě vždycky sralo na menších noteboocích s numpadem. Klávesnice má měkčí stisk, ale píše dobře. Touchpad je na můj vkus malý a mohl být širokoúhlý. Taky by mi vyhovovalo kdyby byl zapuštěný a měl pevně orámováno, kde ještě je dotyková plocha.
Ta hovadinka vlevo od klávesnice je zajímavá, ale moc mi nesedla. Teda nesedla mi jen jedna funkce - ovládání hlasitosti. Je dost kostrbaté a nepřesné a navíc se mi nějak nikdy nedaří do 3 pokusů nastavit přesně tu hlasitost, co chci. Kolečko z Toshiby Qosmio G40 bych viděl o dost radši.

Zvuk:
Zvuková karta podporuje analogový 5.1 výstup. To mám radost, protože ani to Qosmio tuhle funkci nemá. Digitálně je zvuk optikou a přes HDMI. Analogově pak pomocí programovatelných tří jacků.
Repráčky generují skutečný prostorový zvuk. Neměl jsem ještě moc čas je vyzkoušet na nějakém filmu, ale moc tomu taky nevěřím. Kvalitou zvuku se vůbec nechytají na krále všech notebooků Qosmio G40 (mluvim jen o zvuku samozřejmě) - tedy jediný notebook, kde můžete poslouchat i hudbu bez externích reproduktorů a něco z toho máte.
Subwoofer není zas moc výkonný a při standardním nastavení jsem si ani nebyl jist jeho přítomností. Zbylé reproduktory jsou docela malé a jako výškáče by asi ušly. Zde však musí hrát i středy a ty nejsou v jejich podání moc prokreslené. Pokud chcete zvuk notebooku zlepšit, v nastavení zvukovky v prostorové korekci nastavte u subwooferu +10db. Pak je zvuk přijatelnější. Mezi notebooky tedy nejde o nic výjimečného. Spíšě o takový vyšší průměr.

DIsplej:
Obecně jsem proti 16:9 rozměrům, ale při rozlišení 1920x1080 už problém malé výšky odpadá, takže je to jedno. Na filmy je to navíc příjemnější. Šířka odpovídá snad nějakým 20" 16:10 stolním panelům a to u filmů jistě oceníte.
1920x1200 na 17" LCD mi přišlo strašně dobré. 1920x1080 na 18,4" je krásně čitelné a je to velmi pohodlné. Parametry displeje jsou lehce nadprůměrné. Na dvoulampové VAIO to nemá ani náhodou, ale to je asi každému jasné. Ještě tohle budu víc zkoumat.

Hluk/chlazení:
Po startu je větrák vypnutý. Zapne se až asi po 5ti minutách, a pak běží skoro pořád. Jeho hluk je přijatelný, ač třeba zmíněná Toshiba měla ventilátor tišší (ale ta je spíš čestnou výjimkou v této třídě). Kdo chce výkon, tak s tím asi většinou počítá. Očekávat pasivní chlazení je tady asi pěkná blbost.

Výdrž na baterie:
Vytáhl jsem kabel napájení a při profilu rovnováha a nízkém jasu to ukazuje 2:39 na 88% baterie. Reálně bude výdrž asi těch 2:30 celkem.

První dojem:
Když jsem ten notebook viděl poprvé pár týdnů zpět, šlo ještě o nějaký předprodukční sample. Tenkrát mě zas moc nenadchnul, ale měl jsem na něj jen asi 5 minut času. Teď, když ho mám před sebou na delší čas, tak mám názor vcelku pozitivní. Myslim, že se to Aceru fakt povedlo a že to bude mít úspěch. Žádný přímý závažný nedostatek mě ani nenapadá.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod sirius1983 16. 4. 2008 20:43

původně mi na něm vadila ta klávesnice posunutá doprava, ale až po tvé recenzi jsem si uvědomil, že díky tomu se část s písmeny posune v podstatě na střed, takže je to vlastně výhoda. Dřív mě to vůbec nenapadlo...
sirius1983
Pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 16. 4. 2008 21:23

Jako s tou klávesnicí jsem na to přišel vlastně až s prvním notesem, co měl numpad. Do té doby jsem si myslel, že přítomnost numpadu je ve všech ohledech pozitivní... pak jsem došel k tomu, že radši klávesnici na střed, než numpad - proto mě to u tohodle NB docela těší, že na to mysleli. V recenzi za to určitě pěkně pochválim :-).
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Krondor 17. 4. 2008 08:47

Zajímalo by mě jestli ta BD mechanika dokáže vypalovat BD, né jen přehrávat ? Taky by možná stálo zato pustit na tom notebooku nějaky 3DMark/PCMark. Každopádně dík za info, třeba ten zvuk mě dost zajímal a nepříjemně překvapil.

Edit: Ten Qosmio G40 je ještě o cca 300g těžší, stejně širokej a přitom 17", tak to je masakr !!!
Krondor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swarm 17. 4. 2008 09:30

Já mám tu nižší verzi, takže BR jenom čte. Nemám tam ani TV tuner a eSATA (na šasi jsou místa, kde bych řekl, že to má být).

Jinak on ten zvuk samozřejmě neni nějak extra špatný... vlastně si myslim, že moc lepší nikde neseženeš. Určitě ne v téhle ceně.
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Krondor 17. 4. 2008 09:39

Myslel jsem podle té konfigurace co máš napsanou, že se jedná o tu nejvyšší tedy AS8920G-934G64BN, ta nižší má jinej procesor. Mýlím se ? Kdyžtak přihoď nějakej odkaz pls.

Edit: Ta nižší verze nese označení AS8920G-834G32BN.
Naposledy upravil Krondor dne 17. 4. 2008 12:23, celkově upraveno 1
Krondor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swarm 17. 4. 2008 09:50

Aha, tak to nevim no. Já vubec netušim, ale žil jsem v domnění, že je to ta slabší, protože jsem měl v hlavě uloženo, že ta lepší by měla BR i zapisovat. Nicméně pokud to odpovídá vyššímu configu, tak je to ten vyšší config, protože tohle je kus určený normálně pro prodej v ČR (takže žádný custom config).
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Krondor 17. 4. 2008 09:53

To se snadno vyreší když napíšeš cenu :D.
Krondor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swarm 17. 4. 2008 10:01

Tu já nevim, já to nekupoval - spíš se večer podívám, co je napsáno na krabici :).
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Waklaf 17. 4. 2008 18:17

Zdravim, dekuji za recenzi a mel bych nekolik dotazu:

1. Jak jsou ty 2 320GB disky zapojeny? Jako RAID? Nebo je každý zvlášť? Daji se bez problemu vyměnit za jiné? Může být každý z disků jiný?

2. Jak je to s výstupy grafiky? Lze připojit 2 externí monitory? Jeden přes HDMI a jeden přes VGA? nebo je obraz z obou výstupů stejný?

3. Jake je maximální rozlišení na HDMI výstupu?

Dekuji.
Waklaf
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pavlis404 17. 4. 2008 20:23

Dobrý den.Koupil jsem si minulý týden Aspire 8920 G-834G32BN.Při prvním spuštění notebooku mě to navedlo na vytvoření recovery cd.Tak jsem zvolil češtinu a Windows Vista cz.32bit.Začalo to načítat soubory až do 100%,potom se to seklo a nešlo to dál.S notebookem nešlo nic udělat jenom ho vypnout na tvrdo.Po druhém spuštění a opětovnému načítání souborů to udělalo zase.Vypadalo to že je nějaký problém ze softwarem tak jsem se rozhodl že zkusím znovu celý notebook přeinstalovat.Stáhl jsem ovladače a provedl jsem kompletní přeinstalaci.Vše dopadlo dobře a notebook běží tak jak má.Jenom mě chybí pár utilit např.empowering technology.Chci se zeptat jestli by byl někdo ochotný poslat kopii recovery cd na Aspire 8920g.Děkuji
Pavlis404
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swarm 17. 4. 2008 21:27

RAID neumí a můžeš tam vložit libovolné dva SATA disky. Na HDMI bohužel nemám redukci ale s velkou jistotou dle předchozích booků to bude umět všechno jako single-link DVI (max 1920x1200). Výstupy HDMI a VGA jsou na všech nových noteboocích samostatné, takže není důvod proč by to tady mělo být jinak a nemělo to fungovat.

Ad recovery: nepřísluší mi podobné věci nabízet.
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Krondor 18. 4. 2008 09:04

Hele to s tím RAIDem se mi to nezdá, soudě podle několika zahraničních blogu, ale je možné že tam blogují voli :D . Zkus zjistit, který přesně notebook máš pls. U těch verzí je totiž tuším rozdíl v procesoru, grafice, discích a mechanikách :D, což je podstatné.
Krondor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swarm 18. 4. 2008 09:33

Mno takhle. Já jsem hledal možnost toho RAIDu v konzoli Intel Matrix Storage, kde se obyčejně vyskytuje. Jestli je to někde jinde, tak to zatim nebyl čas najít. Určitě se tomu ještě budu věnovat. Na druhou stranu nebyl by to první notebook, kde spousta lidí tvrdila, že by to mělo jít, a nakonec to nešlo i podle výrobce :).

Btw hoď link na nějaký ty blogy - blogy věnované notebookům mě zajímají. Zatim vim jen o jednom a ten si píšu sám :nenapadne.
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Krondor 18. 4. 2008 13:42

Tak třeba něco o grafice Nvidia card 9650m GS http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=228883, o Blue Ray http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=237693 . O tom RAIDu je zmínka i tady http://www.pcworld.cz/pcw-hardware/Acer ... booky_0803 , už z hned z prvního příspěvku je jasné, že s tím RAIDem to vůbec není jasný, navíc když se to plete s RAID 0 na Vistách viz ten příspěvek.
Krondor
Kolemjdoucí

Další stránka