[krátká recenze] mininotebook Asus N10JC

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Fojťan 9. 6. 2009 02:18

Několik poznámek z vybalení a prvních hodin a dní s minibookem od Asusu. Třeba někomu tyto řádky pomohou v rozhodování…

1. Den (po rozbalení): Nový notebook Asus N10JC zdá se být po prvních několika minutách používání velmi sympatickou záležitostí. Trochu zvyku bude vyžadovat klávesnice, která má velmi malý levý shift, jež se mi podařilo zaměnit za Capslock během psaní této věty hned pětkrát. Nutno jedním dechem dodat, že čím více slov na tom člověk vytvoří, tím lepší zdá se to být. Takže snad OK. Malinko překvapila hmotnost, kterou jsem čekal krapet nižší, ale kdo chce vyloženě lehký ntb, nebude si kupovat N10J. Něco za něco. Po dvou dnech používání: Počet překlepů je minimální, klávesnici se nebojím označit za opravdu kvalitní, pohodlnou, a vhodnou k serióznímu datlení třeba na cestách.

Pro pořádek uvádím, že rovnou u prodejce jsem si nechal namontovat 320GB disk WD se 7200ot./min a 2GB operační paměti. Z N10JC se tak velmi rychle stal N10J na XPčkách, který má navíc ještě čtečku otisku prstů. A to za velmi, velmi podobné peníze… rozhodně stojí za zvážení.

Pevný disk se 7200 otáčkami je oproti tomu s 5400 pravděpodobně o kus hlučnější, přičemž produkuje neustále mírné vibrace. Vypadá to ale, že si na to člověk rychle zvykne, už teď mi to ani nepřijde. Doufám tedy, že se jeho výkon projeví na rychlosti celého stroje, aby to stálo za to. Rychlost a přenosové parametry jsou opravdu parádní. Limitním faktorem výkonu celého stroje je jednoznačně pouze a jedině procesor; pevný disk načítá data velmi rychle a nebál bych se ho srovnat s běžnými desktopovými tři a půlkami. Ze subjektivního hlediska je vůbec celý ntb velmi svižný, respektive rozhodně nad má očekávání. Pracuji s celkem velkými objemy dat, a nemám pocit, že by mě ntb nějak zdržoval v práci. Rovněž práce v několika aplikacích najednou mu nedělá větší problémy; zde se pravděpodobně projevují 2 giga ramky. Opět je limitem procesor, kterému vždy chvíli trvá, než zkousne nově otevřenou, resp. obnovenou, aplikaci. Ale uvidíme časem… Ještě k těm vibracím a hlučnosti – v tiché místnosti je ntb slyšet, ale není to nic, co by člověka rušilo. Je tedy rozhodně tišší, než můj druhý ntb, letitý stroj od Sony… Vibrace jsou rovněž pocítitelné, ale já osobně na podobné neduhy nejsem příliš háklivý, takže v tom nevidím problém. Uznávám ale, že ideální to není; kdo chce opravdu tichý stroj prost jakýchkoli vibrací, na rychlý 7200ot./min disk může zapomenout.

Tělo ntb vypadá velmi pevně a zdá se být kvalitně zpracované. Kloub nevykazuje nadměrné vůle (rozuměj žádné), rovněž tak klávesnice je svým zpracováním velmi příjemná a hlavně odolně vyhlížející. Pro mě nejdůležitější parametry jsou velký backspace a enter... teoreticky jediné potíže tak mohou nastat s levým shiftem. Rámeček displeje je velmi lesklý a pravděpodobně lehce poškrábatelný. Z hlediska praktičnosti to ale nepředstavuje absolutně žádnou potíž. Mimochodem, hrozně mě namíchly ty kravské nálepky okolo touchpadu, které tam výrobce lepí nevím proč. Okamžitě jsem je sundal, ale jelikož to tam lepí bůh ví čím, tak jsem na sundání lepidla musel vzít benzín. Nedovedete si představit, jak mě taková věc u nového počítače dokáže naštvat…

Je nespornou pravdou, že displej je vzhledem k velikosti rámečku trochu malý, ale což – s tím jsem si to kupoval. Rozlišení jako takové se od pohledu zdá jako ucházející, na psaní naprosto dostačující. Ještě se uvidí, co fotky. Tak na fotky je to pouze jako z nouze ctnost. Zazálohovat na cestách paměťové karty (čtečka SD atd, bohužel nikoliv CF), kouknout zběžně jestli se fotky povedly nebo ne, to je vše, co vám tenhle noťásek může nabídnout. Navíc má dost hozené barvy, takže i z tohoto pohledu je to nepoužitelné (dá se vyřešit kalibrací). Na běžnou práci, psaní a serfování je ovšem zcela dostačující.

Nesmím zapomenout zmínit perfektní touchpad, který se velmi dobře ovládá a je citlivý, ovšem zároveň přesný. Touchpad je opravdu, ale opravdu vynikající. Myš se tak nestává nezbytností pro běžné úkony ve windowsech, což je podle mě velká výhoda proti konkurentům, kteří mají touchpad často dost tragický. Scrollování funguje výborně, dvojkliky rovněž, zkrátka naprostá spokojenost.

Po cca deseti minutách provozu (v modu s geforce) se začíná zahřívat pravá strana od disku a levá od výdechu z vnitřku. Teploty nejsou nijak závratné, ale rozhodně se nedá říct, že by byl ntb na dotek studený. Své možná dělá, že tyto řádky píšu s ntb na klíně. Při vypnutí geforce a zapojení zasloužilého inteláckého draka se teplotní situace celkem výrazně mění – z levé strany nefouká nic, takže ntb se ohřívá pouze od disku. Což je jednoznačně pozitivní.

Co se týká rychlosti hardwaru jako celku, nezaznamenal jsem při spuštění žádnou velkou prodlevu, nabíhá to rychleji než třeba visty na desktopovém stroji s Q9300 pod kapotou. Chvíli trvá, než se spustí aplikace na pozadí, ale opět – rozhodně to nedělá líný dojem.

Zkouška připojení přes HDMI na HD 1080i televizi proběhla nadmíru úspěšně. Přes výborné předinstalované ovladače na grafickou kartu geforce se dají pohodlně nastavit všechny parametry pro dva monitory, takže připojení zobrazovače o rozlišení 1920x1080 je otázkou mžiku. Stačí pak nastavit už jen velikost plochy, aby nebyly okraje „mimo obraz“, a je hotovo. Po případném připojení externí klávesnice a myši se pak ntb stává takřka plnohotnotným počítačem pro běžné použití; velké rozlišení zvládá zdá se bez problémů, kvalita obrazu je vynikající. Ntb se tak dá použít de facto i jako videopřehávač...

Dodávaná externí dvd-rw mechanika má solidní, leč ne 100% zpracování. Zvenku je sice komplet plechová, ale plech není zrovna z nejtlustších a celkově rozhodně nevyvolává dojem, že když na mechaniku šlápnete, nic se jí nestane. Naopak vyjížděcí dvířka jsou dobrá, s důvěryhodným chodem. Po vložení média se mechanika celkem výrazně rozvibruje, takže na přehrávání filmů rovnou z dvd to rozhodně není (jedině po podložení nějakou antivibrační položkou). Na nainstalování programů případně občasné přečtění/vypálení dvdčka je ovšem naprosto dostačující. Spokojenost.

Milým překvapením jsou integrované reproduktory od Altecu (což výrobce náležitě inzeruje přímo na těle notebooku), které hrají na svou nevelikost slušně, a když od nich člověk nečeká věci, které prostě nemohou splnit, dají se považovat za velmi povedené. Zkusil jsem dnes taky audio výstup na 3,5jack. První dojem je, že to hraje tragicky. Na druhou stranu, po lehké úpravě ekvalizéru z toho leze celkem solidní poslech v rámci daných možností (důležitá je tady právě ta relativnost:o)), i když je samozřejmě znát velký krok zpět proti desktopové zvukovce (audiotrak). Pokud srovnám tento ntb s mým starším sony, tak to sony hraje jednoznačně lépe. Ale znovu opakuji, vzhledem k poslání mininotebooků je zvuková kvalita ucházející. Navíc se dá pořídit externí zvukovka do expresscard slotu (34mm).

Po prvním zapnutí bylo nutné doinstalovat, resp. přeinstalovat, ještě nějaké utility – nefungovaly zkratky fn+klávesa apod. Vše se ale povedlo vyřešit z přiloženého cdčka ovladačů. Ostatní software funguje bez potíží, wifi běží v pořádku, bluetooth jsem ale ještě nezkoušel.

Po pár dnech používání tedy panuje spokojenost, a každému zájemci o ntb postavený někam mezi mininotebooky a „velké“ notebooky mohu tento asus doporučit. Kompromis prozatím shledávám pouze ve výkonu procesoru a omezeném rozlišení displeje. Konektivita (vč. hdmi, expresscardu, 3x usb atd.) je vynikající, klávesnice a touchpad taktéž, výkon většiny komponent stejně tak. Palec hore!
learnin' to fly
Fojťan
Junior
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků