notebook nastartuje az na 5x (cca) po zahriati sa

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod salama 13. 9. 2009 11:42

Nazdar,

stretol sa prosim vas niekto s takymto problemom ? resp. viete poradit v com by mohol byt problem ? A o co sa teda jedna ? Mojho znameho notebook HP Pavilion dv6319ea (seria dv6000) nabehne az na asi 4x-10x pokus o jeho zapnutie.

Zacina to
1.fazou zapinania kedy sa rozsvietia len vsetky kontrolky a vidim len ciernu obrazovku (bez aktivnych vybojek). Potom musim natvrdo nbook vypnut (podrzanim tlacidla POWER na par sekund).
2.faza (cca 2-4ty pokus o znovuzapnutie) vyzera tak, ze uz sa roztoci HDD alebo cukne sa aj vetrak v nbooku a na aktivnej obrazovke (aktivne su aj vybojky LCD) uz vidiet blikajucu bielu ciarku textoveho rezimu.
3.faza (cca 3-10ty pokus o zapnutie) uz je samotny korektny nabeh nbooku, teda zjavi sa LOGO a texty ako napr. "F10" for BIOS SETUP bla bla bla... a normalne notebook bezi... mozem ho potom aj vypnut na par minut ci aj na hodinu a zapnut a nabehne v poriadku.

Tiez sa dialo to, ze ked dostal nbook slabsi uder rukou (asi ako ked dvihnete nbook nad stol do vysky asi 1cm a pustite ho na stol, hehe) do notebooku tak cely zamrzol. Skusal som v BIOSe a aj vo Windows. Teda nedalo sa nicim pohnut, stlacanie tlacitiek na klavesnici bolo bez reakcie, proste klasicke zname "ztuhnutie PC".

Dalsia zvlastnost je... ze som ho cely rozobral a kym bol rozobraty tak vsetko fungovalo a ziadny otras (uder) do notebooku nesposoboval jeho zamrzanie. Taktiez po jeho poskladani sa situacia zlepsila natolko, ze v BIOS a pri behu Windows a udere do notebooku uz nbooku nezamrza. Musi to byt len velmi silny uder a aj to len obcas pri tomto udere nbook zamrzne. Pochopitelne nejake obrovske supy som uz neskusal, nechcem ten nbook rozbit O:-) . A zlepsil sa aj pocet pokusov o jeho zapnutie - dnes rano sa zapol na cca 3-4ty pokus, kym predtym niekedy az na 10ty pokus.

Ten moj dohad o zahrievani notebooku tam je ale stale... aj dnes rano sa musel nbook zapinat az na 3ti krat cez vsetky vyssie spomenute tzv. 3 fazy zapinania.

Poradi nejaky skusenejsi elektrikar v com by mohla byt chyba ? Pripadne stretli ste sa s tym niekto ? Diky moc vsetkym vopred za rady a tipy !

P.S.
novsi BIOS som skusil dat tiez, ale nepomohlo to, tiez som sa docital o problemoch zapinania u urcitych serii HP notebookov po ugprade BIOSu avsak tento notas pod tuto seriu nespada a okrem toho predtym moj znamy tieto problemy s notebookom nemal
Cesta bez prekážok, nevedie nikam. (Maxim Gorkij)
Všetko čo sa môže pokaziť, sa pokazí. (Murphyho zakon)
-
MB:ASUS M5A97-EVO-R2.0, CPU:AMD FX-6350 (3900 MHz), RAM:2x Kingston 4GB 1866MHz (DDR3), VGA:Sapphire ATI Radeon R9 270X (2GB), PSU:SS-650HT-F3
salama
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 9. 2009 12:05

Reklamovat. Pokud neni zaruka, setril bych na jiny book. Problemu s Pavilion DV jsou miliony, nejsi zdaleka jediny. Nepodarena cela rada, udajne krom DV7, jez maji byt snad o neco lepsi. O prehrivani atd. jsou na zdejsim foru tuny prispevku.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod salama 13. 9. 2009 12:12

njn asi to tak fakt bude, prave to sledujem :-D ale... reklamovat nelze... jednak je po zaruke a jednak uz "pry" bol v servise, ale tam s nim nepohli... byt to moj notas, tak sa s nim trapim aj mesiac a skusim najst presnu pricinu (nekvalitne studene pajk. spoje, prelomene kable vo vnutri, vadna niektora SMD suciastka, vadny niektory modul resp. jeho kontakty /wifi, modem..../ ) ... len tak ma zaujimalo... ci sa dakto s tymto nestretol... je pravda ze ide o5 o zahrievanie Pavilionu, ale i tak... on v podstate funguje... len je problem ho rozbehnut niekedy... tak ma zaujimalo ci to neni nejaky znamejsi problem medzi ludmi venujucimi sa notasom, priznam sa ze ja osobne s notasmi moc praxe nemam (som skor "systemak" a som tiez iba slabsi "elektrikar")
-
MB:ASUS M5A97-EVO-R2.0, CPU:AMD FX-6350 (3900 MHz), RAM:2x Kingston 4GB 1866MHz (DDR3), VGA:Sapphire ATI Radeon R9 270X (2GB), PSU:SS-650HT-F3
salama
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 13. 9. 2009 15:53

Hm, viděl bych to asi na nějaký vadný spoj pod některým z čipů. Pak už má jakékoli kroucení základní desky vliv na stabilitu (stejně tak má vliv i teplota). U některých notebooků to bývá velmi častá závada.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod salama 13. 9. 2009 19:21

tiez pravda... toto ma tiez napadlo... no cely problem spociva v podstate "len" v nabehu celeho notebooku... on ak uz nabehne, tak potom normalne bez problema nadherne bezi, Windows XP pohoda, USB zariadenia pohoda bez problemov (pripojim aj odpojim), DVD funguje OK, WiFi funguje OK, "CPU Burn" testy su tiez OK, vsetko je proste OK... preto ma to tak laka... pretoze samotny notebook je plne funkcny a pouzitelny (az na toto jeho zapinanie) inak by som sa s tym notebookom ani nezapodieval... niekedy ak ho vypnem tak nejde zapnut uz po 1 minute jeho odstavky a niekedy v pohode ide zapnut aj po minute, raz som ho nechal dokonca "vychladnut" na 1 hodinu a zapol sa po tejto hodine na prvy šup... takze jediny problem je jeho zapinanie... bud je to zdroj alebo nejaky zadrhel v diagnostikovani rozbehajuceho sa notebooku este na HW urovni, teda este pred samotnym POST BIOS-u... alebo ja uz fakt neviem...

este tak aku moze mat cenu tento pouzivany notebook please ? ci sa oplati ho vobec opravovat a neporadit znamemu uz kupu noveho nbooku, tak ako tu ktosi uz poradil... tych 5-tisic SKK hodnota napr. neni az tak vela i ked aj to su peniaze... ale ak by mal mat cenu aktualne este stale tych 10tis. poprip. viac, tak sa oplati ho skusit este opravit !
-
salama
Junior

Odeslat příspěvekod Gruppe 13. 9. 2009 19:35

(asi ako ked dvihnete nbook nad stol do vysky asi 1cm a pustite ho na stol, hehe)

mno, pokud to dela nekdo dobrovolne, pak je to blbec, ale at jsme konstruktivni.

Zkusil bych zkontrolovat pripojeni disku - nedavno jsem takhle jeden book ,,opravoval,, - vadny kontakt s diskem, spatne nabyhal. Nicmene takhle na dalku tezko radit :)

Pokud je to nejaky studeny spoj nebo vada HW pak s tim stejne nic neudelas a zbyva reklamace - popr pozarucni servis (ktery vsak muze vyjit dost draze).
kecáním se ještě nikdy nic neudělalo :)
Gruppe
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod salama 13. 9. 2009 20:19

- asi fakt Gruppe, asi to ostava smarit za psom no :-) (zaruka skoncila jak som vyssie spominal)

- ozaj Gruppe a u toho tvojho notasa kde si teda zistil zly kontakt HDD, tak ono to robilo tak ako to opisujem ja ? ze to slo spustit az na cca 5ty pokus ? takym stylom ako hore opisujem ? teda cierna obrazovka s blikajucou ciarkou atd. ? alebo Ti to BIOS vyplul na display ? teda nejaku tu pripadnu chybu disku

- na margo toho dobrovolneho mojho "hadzania nbooku o stol" ako spominas... ze to len blbec robi... kamarat moj... ja som s toho nbooku vytiahol HDD predtym nez som to nejak extra takto testoval na otrasy... dolezitym faktom je, ze kazdy jeden notas je stavany na nie setrne zaobchadzanie... faktom je uz len udavana sila otrasov ktore ma konkretny produkt - notebook - zvladat... a ku podivu su tie cisla hodne velike u notebookov... neni to totiz desktopova masina do ktorej ked kopnes, tak sa moze zrutit cely system :-) a kupodivu sa ani nezruti pretoze vydrzi vazne dost... kolko potom musi vydrzat taky notas... hm ? hodne dost si myslim... a este k tej konstruktivnosti... testovat otrasy som skusal z jedineho dovodu a sice preto preto, ze predtym sa stacilo fakt opriet rukou o notas pred zapocatim pisania, vazne stacil sebemensi otras rukou, je to tazke vysvetlit - proste polozenie ruk na notebook bez vatsiej opatrnosti, tak ze notebook zazije velmi slaby otras (a zamrzne)

- no a na margo toho HDD este... vsetko som skusil samozrejme s odpojenym HDD a odpojenou DVD-ROM (alebo CD ROM ci aku to ma mechaniku) a nepomohlo to
Naposledy upravil salama dne 13. 9. 2009 20:31, celkově upraveno 1
-
salama
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 9. 2009 20:30

Pokud to nenajede ani bez disku, logicky neni chyba v kontaktu s diskem. Gruppe to myslel, ze byl disk "zastrceny" v konektoru jen napolovic.

Realna cena takoveho stroje zavisi na tom, jaky je v tom procesor, kolik pameti, jaky disk, jake rozliseni ma displej. Samozrejme ten notebook se imho vypne i kdyz treba nechtene pri vstavani do stolu strcis - to uz se muze stat a je to dost problem.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod salama 13. 9. 2009 20:38

aha no jasne no... inak ono to "najede", ale nie na prvy pokus zapinania notebooku :-) teda ci uz s HDD alebo bez neho... a samozrejme logicky problem s diskom neni mno... dokonca aj co sa otrasov tyka, po rozobrani nbooku a jeho poskladani uz nezamrza ako predtym pri mensich otrasoch (predtym fakt stacilo notebook polozit na stol a on okamzite zamrzol aj napriek tomu ze ma gumene "nozicky") apropo ja neviem ake ma ten notas pamate, aky ma procesor, atd. lebo ma to nezaujima no... ja viem iba typ notasu, ktory je uvedeny v prvom prispevku mojom... je to "HP Pavilion dv6319ea" a ma to myslim tych 1GB RAM pamati, procesor nejaky dual-core Intel, grafiku 7400 (nvidia), HDD tak okolo 120 GB... moze to byt notas tak z 2007-2008 roku, odhadoval by som z brucha ja sam takych 10tis. SKK
-
salama
Junior

Odeslat příspěvekod dondrusco 23. 9. 2009 12:13

Mal som notebook s touto istou vadou - je odpaleny kondik na doske. Ako pri vsetkych mini zariadeniach, je tento typu SMD.
Novy stoji 1 EUR, avsak musis ho cely rozobrat do srobiku...
Nie som si isty, ci som kupil kvalitny kondik, lebo po cca 2 mesiacoch opat zacina blbnut.

Teraz by som tam pouzil tento:

http://gme.sk/sk/index.php?product=907-122
2x Quad core AMD Opteron 2350
ASUS L1N64-SLI WS - upgraded to WS/B
Palit GTX 460 Platinum 1GB
500GB HDD
8 GB RAM
dondrusco
Junior

Odeslat příspěvekod dondrusco 24. 9. 2009 19:43

dondrusco píše:Nie som si isty, ci som kupil kvalitny kondik, lebo po cca 2 mesiacoch opat zacina blbnut.

Nechal som si poradit odbornikom na oznacovanie kondenzatorov - zle som precital jeho hodnotu. Namiesto 100uF som tam dal 22uF (10uF som nezohnal) Clovek sa stale uci...

V predoslej odpovedi uz je link na spravny kondenzator
500GB HDD
8 GB RAM
dondrusco
Junior

Odeslat příspěvekod salama 25. 9. 2009 12:36

no dobre, ale robilo Ti to tiez ? teda to zapinanie na viac faz takpovediac ? ci ako ? ja som vzdy zapinal na 5x az 10x
-
salama
Junior

Odeslat příspěvekod dondrusco 25. 9. 2009 20:04

Hej, presne tak. Najprv 2-3x kym sa vobec spustil.
Ked sa spustil, nedetekoval disk. Nechal som ho 5 minut bezat, potom reboot a uz fungoval v poriadku
500GB HDD
8 GB RAM
dondrusco
Junior

Odeslat příspěvekod dondrusco 26. 7. 2010 07:48

Doplnim info - opat som mal na stole tento isty notebook s vadou - zapnutie az na 3-5x. Tentokrat to bol vadny MOSFET v 6V vetve.
Okrem ineho ma aj odpalenu grafiku (nVidia 7200)- opat posielam greckym priatelom na opravu...
500GB HDD
8 GB RAM
dondrusco
Junior