Vyndavat baterku z notebooku?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod mishka91 21. 9. 2009 17:10

Dobrý den, mám asi měsic nový Notebook (HP) a zacal me ted trochu zlobit v tom slova smyslu, že když ho občas zapnu objeví se mi jen tapeta (žádne ikony atd) a musím ho jedndouše natvrdo vytáhnou ze zásuvky. Když ho ale nemám v síti a je v něm jen baterie vše šlape tak jak má. (Možná je to jen náhoda) Každopádně mi pár lidí i tvrdí, že mám mít tu baterku v notebooku pořád, pač funguje jako jakýsi filtr té elektřiny či co. což mi přijde jako hloupost. Kamarádka mi zas zvrdí, že když mám baterku nabitou, mám jí z notebooku vyndat, páč se tím ničí, když do ní jde stále proud. Já se v tom skutečně nevyznám tak prosím o nějakou radu, mockrát děkuji :-)
mishka91
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gifter 21. 9. 2009 17:15

Bez baterky bych určitě notebook ze zásuvky neprovozoval.
Case: Fractal Design | PSU: Seasonic | MB: Gigabyte | CPU: Intel | RAM: Kingston | VGA: MSI | HDD: 2x Seagate | SSD: Intel + Crutial | DVD: Samsung | Fan: Gelid + Noctua | LCD: Dell | Win 10 Pro 64 bit
gifter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod skvedo 21. 9. 2009 17:19

k tomuto mám jediné
Kód: Vybrat vše
http://forum.zive.cz/search.php?fid[]=907&sid=c17b57234de41ba1b15e2d28224570d3
Mb:SE K550i + Navibe GB735 GPS
PMP: Cowon iAudio D2 4GB+16GB SDHC+Boxwave ClearTouch™ Anti-Glare + SENNHEISER MX 65 VC Street II
NB: Lenovo Tp SL410+ 19" LCD LG W1952TQ-PF; Kubuntu 11.04
skvedo
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 21. 9. 2009 17:24

S tím "filtrem" je to jakš takš pravda, ale spíše než k filtru bych to přirovnal k UPS (vyrovná to případné výpadky napětí).
A rozhodně je to menší hloupost (pokud vůbec nějaká), než ona zatvrzele se držící bajka o nutnosti vyndávat baterky.
Podívej, ono skutečně akumulátorům přebíjení výrazně škodí a v dřevních dobách začátků notebooků (spíše laptopů v původním významu slova) k tomu skutečně docházelo - odtud se také traduje mýtus o silném paměťovém efektu, ale nyní se o nabíjení stará elektronika, která jednak nedovolí přebíjení a druhak další nabíjení dovolí až po určitém poklesu náboje. Nyní je to vlastně naopak - čím častěji (a dříve) se akumulátor dobíjí, tím déle vydrží.
No, a po tak dvou letech akumulátor stejně odejde, i kdyby jsi ho obměsíc za úplňku na Petrových kamenech zaříkával...
Takže to neřeš, nechávej baterii v notebooku a co nejčastěji připojuj k síti. Neškodí mu to (a stejně tak provoz ze sítě bez baterky).
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod p0etrik 21. 9. 2009 18:25

Jak rika Pytlik. Paradoxne uplne nejlepsi pro baterku je ji (pokud uz) nechavat nabitou na (odhadem) 70 - 90% kapacity. Tedy pri 70% zacit nabijet a pri 90% uz dal nenabijet. Ta horni hranice uz bude dneska urcite elektronicky osetrena, ta spodni hranice (z financnich i hmotnostnich duvodu) urcite ne. Kazdopadne nejake vytahovani ze notebooku je blbost.
Kazda baterka vydrzi jen urcity pocet nabijecich cyklu. Nejlepsi pro baterku je moc ji nevybijet a "jet ze site" kdykoliv je to mozne.

Ja mam notebook stary pres 4 roky, drtivou vetsinu casu je strcenej do zdi. Kdyz jej pouzivam na baterku, tak jej opravdu malokdy vybiju do mrte, spis tak na 50%. Ale na druhou stranu se tim zase nenecham omezovat. A baterka (svete div se) vydrzi jen o malo mene (jestli vubec) nez kdyz byla nova.
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod mishka91 21. 9. 2009 19:50

Mockrát všem děkuji za odpovědi. Teď už v tom mám konečně jasno ;-)
mishka91
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod p0etrik 21. 9. 2009 20:29

Jenom pro upresneni - temi 70 a 90% nemyslim to, co udava ukazatel ve windows, ale skutecny stav baterie. Ten bude samozrejme odlisny od softwarovych ukazatelu, prave z duvodu (alespon castecne) optimalniho provozu akumulatoru.
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod Jiří Kuruc 21. 9. 2009 21:18

Já bych k tomu přidal svůj názor: baterku nechat a jednou/dvakrát týdně vytáhnout noutes ze sítě a nechat baterii vybít na oněch 10%. Baterka musí cvičit, jinak odpadne dřív. A moje výsledky? Po třech letech má origoš baterka Macbooku stav cca 55% původní kapacity. Mnoho známých, co měli noutes stále na síti, zaplakalo třeba po roce...
Jiří Kuruc
Redaktor Computeru

Odeslat příspěvekod p0etrik 22. 9. 2009 10:54

Jiří Kuruc píše:Já bych k tomu přidal svůj názor: baterku nechat a jednou/dvakrát týdně vytáhnout noutes ze sítě a nechat baterii vybít na oněch 10%. Baterka musí cvičit, jinak odpadne dřív. A moje výsledky? Po třech letech má origoš baterka Macbooku stav cca 55% původní kapacity. Mnoho známých, co měli noutes stále na síti, zaplakalo třeba po roce...

No to se mas cim chlubit... Je to blbost. Kdyztak 1x do mesice nechat vybit tak na 50%, mozna jeste 1x za rok uplne, at se elektronika prizpusobi opotrebeni.
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod mishka91 22. 9. 2009 13:24

p0etrik píše:Jenom pro upresneni - temi 70 a 90% nemyslim to, co udava ukazatel ve windows, ale skutecny stav baterie. Ten bude samozrejme odlisny od softwarovych ukazatelu, prave z duvodu (alespon castecne) optimalniho provozu akumulatoru.

aha a podle čeho se mám tedy řídit? :-- a s tim úplným (občasným samozřejmě) vybitím: škodí to notebooku nebo ne? Takže vždy když uvidím, že se mi baterka pohybuje okolo 70 procent, mám dát notebook opět nabíjet a až bude baterka nabitá mám notebook opět vypojit? Možná mám blbý dotazy, ale chci v tom mít jasno. Prostě ženská no :-D
mishka91
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod p0etrik 22. 9. 2009 14:35

Spis se chovej tak, abys baterku nevybijela zbytecne moc. Treba az do chvile nez se to vypne, nebo treba do nejakych 10%. Uplne nejlip ale udelas, kdyz se o baterku proste "nebudes starat". To znamena, ze pokud muzes, tak notebook napajej ze site a po pripadnem behu na baterii jej hned jak muzes strc do zasuvky, ale na druhou stranu se tim nenech omezovat.
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod mishka91 22. 9. 2009 15:33

Aha, super. Tak díky moc :-)
mishka91
Kolemjdoucí