Legální operační systém v notebooku

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Paris.Saint.Germain 12. 12. 2009 17:57

Moc tomu nerozumím.

Když si koupím notebook s operačním systémem tak k tomu dostanu i instalační DVD s operačním systémem ? Nebo ne ?
Paris.Saint.Germain
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hellboy289 12. 12. 2009 18:00

jj dostaneš
NTB:Sony VGN-NW21SF
hellboy289
Junior

Odeslat příspěvekod udo 12. 12. 2009 18:06

ja jsem teda nedostal jen byl nainstalovan
udo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 12. 2009 18:07

Jak u kterého notebooku.
Budeme-li mluvit od Windows, tak u některých notebooků je jen na HDD vytvořený záchranný oddíl, a/nebo je možné k tomu nainstalovaným nástrojem vypálit "záchranné DVD". Oproti "plnotučnému" DVD ale obvykle obsahuje spoustu "smetí" (různé trial verze), které se musí po každé reinstalaci mazat, pokud chceš mít alespoň trochu funkční systém.
Také nemusí být stejné možnosti opravy "rozsypaného" systémů, ty totiž někdy vyžadují vložení instalačního DVD a to "záchranné" není - to umí jen vrátit systém do továrního stavu, ne ho opravit.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 12. 12. 2009 18:34

PatrikChrz: Podstatnější rozdíl než to smetí je, že na záchraném DVD jsou už nahrané a nastavené všechny ovladače hardware, což se v případě ruční instalace z běžného média musí řešit dodatečně a spousta běžných uživatelů s tím má u notebooků problém.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod krtenek 14. 12. 2009 21:11

Paris.Saint.Germain píše:Když si koupím notebook s operačním systémem tak k tomu dostanu i instalační DVD s operačním systémem ?
Teďka sem dostal do ruky jedno HP, které bylo zakoupeno s Win 7. Žádné CD k němu nebylo, v návodu se dost nesmyslně píše, že když dojde k problému a NTB nelze spustit, musí si uživatel zakoupit u HP instalační/záchranné (teď nevím co přesně) CD. :shock:
Jinak mě taky překvapilo, že teprve při prvním spuštění se instalovaly Win + další utility výrobce a trial verze programů.
krtenek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wizaard 14. 12. 2009 21:16

To je tak prakticky vždycky. Jinak, výrobce Ti určitě dá možnost si recovery media vypálit.
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod krtenek 14. 12. 2009 21:20

Snad ano. Nemůžu to potvrdit, NTB není můj, nemám ho poblíž. Včera jsem ho jen plnil nejnutnějšími věcmi.
krtenek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 14. 12. 2009 22:35

Na HP to kolikrát vůbec vypálit nejde, takže to jde obnovit jenom z disku z recovery partition. HP je v tomhle snad nejhorší ze všech.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod rousini 14. 12. 2009 23:08

Nainstalovat OS z vytvořeného oddílu (neviditelná partition pro Win), odstranit balast, zazálohovat OS (Acronis), vypálit.
Zrušit recovery oddíl (někdy je to dřina), rozdělit HDD, nainstalovat zálohu.
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod rustikal 16. 12. 2009 23:20

Já měl zato že vše funguje jako na klasickém PC - to jest že strčím do mechaniky DVD s operačním systémem a nainstaluji jej. Ovladače si systém přeci nainstaluje sám ...

A nebo to je u notebooků jinak ?
Za každým velkým majetkem se skrývá zločin (Honoré de Balzac)
rustikal
Junior

Odeslat příspěvekod wizaard 16. 12. 2009 23:43

No, funguje a nefunguje - jde o konkrétní typ notebooku. Proč? Jednak, to DVD s operačním systémem člověk nejdřív musí mít. Obvykle ho ale k notebooku nedostaneš a předpoklad je, že doma jen tak takové DVD nemáš. Pokud ale přece, problém je v tom, že ne vždy obecné ovladače fungují - musíš si často konkrétní výrobcem upravené ovladače stejně postahovat z jeho webu. Nehledě na to, že nejde jen o ovladače. Nestáhneš-li si od výrobce třeba utilitu na správu bezdrátových připojení, ani je nezapneš/neaktivuješ, čili systém adaptéry třeba vůbec nenajde (jsou vypnuté), "čiže" WiFi a Bluetooth Ti můžou být k ničemu.

V tomhle mají jistou výhodu notebooky typu VBI (a další ryze OEM záležitosti) - tam to je opravdu jako u desktopu - všechno jsou čisté OEM díly, proto taky jedou na ovladačích od výrobce dané komponenty, takže si je v 99% systém opravdu sám najde.

A tak dále.
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel