Sony VAIO FW51JF

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod martincan 13. 12. 2009 13:10

Zdravím, som čerstvý majiteľ tohoto multimediálu od SONY, som s ním veľmi spokojný až na použitý disk 500GB od fujitsu( je vcelku hlučný). Poprosím o radu aký disk by ste doporučili(5400/7200 a značku) a ako to je so stratou záruky, lebo pri toshibe a asuse som s výmenou HDD ohľadne záruky problém nemal...
vopred dík za každý rozumný návrh..
martincan
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 13. 12. 2009 19:16

já osobně mám v hledáčku WD scorpio blue 500GB 5400rpm. dosahuje pěkných výsledků (prům.60MB/s) a hlučný by snad neměl být.
záruku nestrácíš, při vracení notebooku je ale dobré mít i ten původní. doporučuji tedy koupit USB rámeček a původní hdd strčit do něj a používat jako sklad filmů, na zálohy, apod.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod gondola 15. 12. 2009 15:03

Chcem si kupit mensi notebook od sony.
Viete mi pomáhat?
gondola
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martincan 15. 12. 2009 17:22

ďakujem za radu, ale nemá niekto skúsenosti s 7200rpm diskami v notebooku? Je to poznať na výkone systému?
martincan
Junior

Odeslat příspěvekod martincan 15. 12. 2009 17:28

na čo ho budeš používať? Ja som chcel ntb. hlavne na filmy vo fullHD rozlišení. Menší od sony? radšej by som išiel do Toshiby U500.. je to veľmi vydarená rada.. Ale pokiaľ ti ide o image tak Sony... ;-)
martincan
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 15. 12. 2009 22:47

martincan:
pokud budeme pořád uvažovat kapacitu 500GB, tak ano, 7200rpm disky jsou rychlejší, měly by dávat okolo 80MB/s, tzn.cca o tolik rychlejší, o kolik rychleji se otáčejí.
pokud se ale poohlédneš po menší kapacitě, např.320GB 7200rpm, tento disk už rychlejí nebude, pouze minimálně (okolo 65MB/s), protože sice se rychleji točí, ale na jednu otáčku 500GB zapíše více dat díky vyšší hustotě zápisu.
(resp.- chci tím říct, že 7200rpm jsou rychlejší, než 5400, ale jen pokud uvažuješ HDD podobné konstrukce se stejnou hustotou zápisu, jinak to až tak jednoznačné být nemusí.
7200rpm ještě mívají o něco rychlejší odezvu.

jinak 7200rpm disky jsou o něco hlučnější v porovnání s 5400rpm. nevím, jak je to vaio tiché, u mě v noci bává slyšet i 5400rpm disk.
upřímně bych ale rychlostní rozdíl neřešil, pokud nestačí 60MB/s, bude málo i 80MB/s. Jestli chceš docílit opravdu velkého zrychlení, kup si SSD disk, nahoď tam systém, programy, pracovní adresář, atd a původní hdd používej jen jako datové skladiště přes externí box.
při prácí ten datový nemusíš mít vůbec napojený, používané věci budeš mít v dočasném adresáři uvnitř na SSDéčku, takže tiché, rychlé...
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod martincan 17. 12. 2009 00:30

alfah4ns: dík za tvoj názor, ale rád by som ťa poprosil o radu ohľadom tých SSDčiek... Dnes som tomu venoval dosť času a prečítal niekoľko recenzií a testov... a keď si zrovnám to všetko, tak mi vychádza, že SSD disky čo sú vcelku cenovo dostupné, niesú až tak výkonné aby sa oplatilo do nich prechádzať kôli kapacite. A tie novšie generácie sú snáď ďaleko za hranicami mojich možností... prosím o radu, ak máš s nimi skúsenosti, poraď aký sa oplatí... mne sa pozdáva intel X25-M
martincan
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 17. 12. 2009 00:37

nevím, no, ssd mě taky láká, ale zatím nejsem dost přesvědčen, že bych si ho koupil (pořád mi připadá, jako zbytečný luxus)
ty intely jsou fajn, ale cena...
jako pokud nemáš vyloženě notebook, u kterého je větrák téměř neslyšitelný (u D630 jsem večer při činnosti jen typu word, excel, schopen totiž při řízení větráku dosáhnout i pasivního chlazení), tak zatím podle mě nemá smysl investovat do SSD, jedině v případě, že by jsi opravdu potřeboval rychlejší HDD.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod martincan 17. 12. 2009 12:30

asi máš pravdu, je to ešte zbytočný prepych. ventilátor je naozaj skoro nepočuteľný a preto ma otravuje hlavne disk, ale za takú investíciu mi to nestojí... ale láka ma to, i keď moje využitie je HD Filmy a tie zaberajú dosť miesta.
martincan
Junior