HP Compaq nx6310 má smysl rychlejší HDD?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod rousini 30. 5. 2010 08:37

Ahoj, potřeboval bych názor, jestli a jak moc si polepším výměnou stávajícího HDD 60GB za nějaký modernější 5400/7200rpm (SSD ne). Rozšíření storage není prioritou, jedná se mi o zrychlení booku.
Jedná se o tento model: http://www.zive.cz/Clanky/Vas-prvni-not ... fault.aspx

jen CPU je M430 (1,73GHz) a 1GB RAM. Uvažoval jsem i novém booku kolem 13000Kč, ale nic mě nepřesvědčilo. Mizerné rozlišení, mizerné touchpady (tvrdá tlačítka), klávesnice taky nejsou lepší.
Proto jsem to zavrhl, jako nesmysluplné a chtěl bych nějak book zrychlit. Mám nainstalovaný Wxp a používám na net, office. Každou chvíli vidím vytížení CPU 100% a nevím jestli by nějaký rychlejší HDD byl znát nebo ani ne...

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod chito 30. 5. 2010 08:53

pokud se jedná jen o zvýšení rychlosti a není potřeba větší kapacita tak se to neoplatí měnit. Raději koupit nový notebook
chito
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 5. 2010 08:53

Ten disk co tam mas, je po strance vykonu naprosta tragedie. 500GB Scorpio Blue dokaze dvojnasobek (!!!) rychlosti a ma i ZNATELNE rychlejsi seek.

Chito asi prehledl ten obrazek, nebo problematice vubec nerozumi. Odpoved na otazku, po zvazeni toho dvojnasobku rychlosti, asi znas? Ano, vyplati se to. Notebook ZNATELNE ozije, hlavne start systemu, nacitani aplikaci.

Scorpio Black ma rychlejsi seek, ale diky kapacitne mensim plotnam POMALEJSI sekvencni cteni - nizsi hustota zaznamu. Takze nekde je rychlejsi ten, jinde onen. Cena/vykon bych vzal 500GB Blue.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 5. 2010 08:55

Výkon konkrétního HDD a zatížení CPU spolu nijak nesouvisí, pokud se nejedná o HDD připojený pomocí USBx: toto rozhraní extrémně zatěžuje CPU.
Nenapsal jsi verzi OS.
Měl bys zjistit, které procesy nejvíce zatěžují CPU.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 5. 2010 09:06

Jeste dodam i obrazek rychlosti cteni i zapisu toho Scoripa Blue 500GB. Vsimni si, ze NEJPOMALEJSI rychlost noveho disku je stejna, jako NEJRYCHLEJSI toho Tveho stareho. Cely graf je dvojnasobkem hodnot Tveho disku. Plus seek (nahodna pristupova doba) je vyrazne rychlejsi.

Obrázek

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod rousini 30. 5. 2010 09:17

Milanr1: OS Wxp (uveden), CPU za běhu vytížen kolem 10%, pouhé scrolování webu 70%, HD video youtube nepřehraje flash plynule...
Jinak book se za provozu nekouše. Je to kombinace slabého Celeronu, i945GM...
Proto je můj osobní pocit skeptický z upgrade...
Určitě by bodlo spíš nějaké 2jádro, ale vůbec nevím podporu ze strany desky a pak ho sehnat?
Jinak book, resp. používané aplikace mám vyladěny, vybrány ty nenáročné.
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 30. 5. 2010 09:23

Především by sis měl ujasnit pojmy:
rousini píše:Každou chvíli vidím vytížení CPU 100%

rousini píše:CPU za běhu vytížen kolem 10%

Hw-Guru KineCZek Ti radí dobře: važ si toho.
Btw:
rousini píše:Milanr1: OS Wxp (uveden).

není verzí OS, jen obchodním názvem.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod AndyF 30. 5. 2010 09:26

Disk kup urcite novy, idealne ten WD5000BEVT. Mam ho v MBP a je vyborny.
http://www.alza.cz/western-digital-2-5-d102377.htm

Mas hodne slaby pocitac, Youtube HD da jen 720p a to jeste ne vsechny. Do teto desky dual-core procesor nesezenes. I tak si nejsem jisty, zda procesor na zakladni desce tohoto notebooku neni pripajen.
AndyF
Junior

Odeslat příspěvekod Maročan 30. 5. 2010 09:27

Ten celeron není důvod, aby se ti systém zakusoval. S novým diskem ti systém hodně ožije, ale ještě víc, pokud ho reinstaluješ.

Upgrade rozhodně doporučuji, ty staré disky Fujitsu byly fakt hodně pomalé.
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Junior

Odeslat příspěvekod rousini 30. 5. 2010 09:47

Milanr1: wo co go?
Jsem zvyklý se vyjadřovat stručně a myslím, že pokud nejsi hnidopich, tak není problém porozumět. Běžně je CPU vytíženo 10%, stačí scrolování, spuštění aplikace a je na 100%. Nevím co je na tom nepochopitelného.
Wxp je obchodní název a na co ses teda ptal? (Wxp Pro SP3)

Maročan: NTB se nekouše
AndyF: Je to stará šunka, ale držák. Pochopitelně mám i slušný desktop, ale jak jsem psal za normální cenu ~15000 seženu lepší výkon a horší periferie. To člověka s*re víc než vteřina čekání, když k promáčknutí tlačítka touchpadu se ti udělá mozol. Tady jsou klávesy a tlačítka vymazlený. Je to starej business model. Hebkej jak kozy, pevnej jak baráky...(Ryan Patrick - Jak jsem vyhrál válku)

Edit: a nebylo by už výhodnější koupit 7200rpm? Možná vyšší spotřeba mě netankuje jsem v síti. Aby už ten efekt byl znát...
Nejraději bych nějakou kapacitu s vysokou hustotou zápisu, tj jednoplotna asi 250GB?
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 30. 5. 2010 10:09

Já jsem si do notebooku koupil http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=63214 a rozhodně nelituji. Oproti předchozímu Seagate Momentus 5400.5 320GB je rozdíl obrovský.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 5. 2010 10:16

Ten Bariho disk je jeste o kus rychlejsi. (i drazsi)

KineCZek

Odeslat příspěvekod rousini 30. 5. 2010 10:21

Bari007: jak je hlučný?
rousini
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 30. 5. 2010 10:23

Slyšet nejde, ale jde cítit. Na svém notebooku mám disk pod levou rukou (levý dolní roh ntb) a když tam mám položenou ruku, tak disk cítím. Ale není to nic hrozného nebo nepříjemného.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod rousini 30. 5. 2010 10:34

Děkuju všem za rady, kouknu na recenze a vezmu buď něco od WD nebo Seagate. Pochopitelně to neuzavírám dalším nápadům...
rousini
Junior

Další stránka