Notebook na VŠ - informatika

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod mylan4 31. 5. 2010 10:31

Chystám sa na VŠ - buď FIIT STUBA alebo FEI TUKE - a vyberám si notebook, ale neviem aká uhlopriečka je vhodná a ako veľmi mám prihliadať na výdrž batérie. Radšej by som chcel niečo väčšie (15-16'') a výkonné aj na úkor výdrže, ale ešte neviem, ako budem ten NB využívať - či prevažne na internáte na zadania, úlohy alebo viac v škole na prednáškach atď. Čiže ide mi hlavne o vaše skúsenosti, kde ste NB hlavne využívali a či si vystačím trebárs s 3h výdržou (na papieri) alebo akú minimálnu výdrž by mal NB mať? Ako som písal, radšej by som chcel niečo výkonnejši, nechcem slabé a malé netbooky. Ďakujem za rady.
mylan4
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 31. 5. 2010 11:45

- rozhodne neni potreba zadny delo, informatika ma na HW minimalni naroky.
- bral bych spis neco mensiho, aby se to dobre prevazelo domov <-> koleje a k tomu tam kde budes travit vetsinu casu tak prikoupit fullHD monitor.
- notebook neni moc vhodny na nošení do školy, papír je papír.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eronlines 31. 5. 2010 12:58

Pro prváky na VŠ je ntb. sice dobrej pomocník, ale taky obrobskej žrout času. Věřim že jseš rozumnej tak tohle dál neřešim.

Nepíšeš kolik za něj chceš utratit, nicméně já doporučuju rozsah úhlopříček od 13,3" do 15,6". Pokud možno tak matnej. Procesor asi nějaký Core2duo, nebo kouknout po recenzích jak si vede Core i3 (porovnání výkonu a spotřeby s C2D). Paměť to chce asi dnešní standard 4GB. HDD si pamatuj že zaplníš ať je velkej jakkoliv, ale od těch 250GB vejš už to je dostatečný (IMO jsou dobrý Western Digital Black). Grafika na 99% věcí do školy, ale i HD video stačí integrovaná např. intel X4500. Čtečku karet má už skoro každej a je to užitečná pomůcka (stejně jako webkamera). Hodit se může konektor na externí wifi anténu(víc než si myslíš :-), ale po záruce si ho tam můžeš dodělat sám). Kvalita zvuku záleží na tvejch preferencích. A tim se dostáváme do nejdůležitější části a to je šasi... nebrat žádnýho entertaiment notebooka - je to samá lesklá plocha, nekvalitní plasty a klouby, přehřívaj se a hlaně maj d*bilní provedení klávesnice.

Monitor i hdd můžeš mít přídavnej externí...
Thinkpad R61i
eronlines
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 31. 5. 2010 13:43

mylan4:
klidně těch pár měsíců počkej a kupuj těsně po nástupu do školy, přijdou nové modely (např. se očekávají thinkpad L) a ty aspoň uvidíš co budeš potřebovat (i třeba s ohledem na výdrž, jaká je dostupnost zásuvek, dke se ti notebook hodí a kde ne) a podle toho uzpůsobit požadavky.
Jinak souhlas s tím, že není třba výkonný HW, jakékoliv 2jádro, 2+GB ram a integrovaná grafika ti naprosto stačí, pokud nezačneš hrát hry.

Na programing se hodí mít vyšší rozlišení,uvidíš váíce řádků kódu, takže si rozmysli, jestli budeš používat externí LCD (což je super z hlediska ergonomie, ale taky v kombinaci s notebookovým budeš mít 2 nezávislé obrazovky - na jedné pracuješ, na druhé informace, a tak). Pak bych ti doporučil něco menšího, 12-14', abys to mohl tahat.

V případě, že to bude pouze ntb, doporučuji vzít 15-16 s vyšším rozlišením (1600x900 a výše, ono se i takové notebooky dají najít a nemusí stát hodně, třeba HP 6545b)
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod mylan4 31. 5. 2010 14:18

OK, berem. Limit mám 900€. Toto bude v podstate môj jediný počítač a občas si budem chcieť zahrať aj nejakú hru, takže grafiku radšej externú.
Mňa hlavne zaujíma, či budem ten NB celý deň ťahať so sebou po škole a potrebuje nejakú fakt dobrú výdrž alebo či bude väčšinu času na internáte a na prednáškach si vystačím so zošitom. Resp. budem stíhať v škole dobíjať ten NB ? Ako ste to robili vy?
mylan4
Junior

Odeslat příspěvekod petko kotov 31. 5. 2010 14:31

kup si nejakeho krpca. max 14" a hlavne tak do 2 kg aj s adapterom.
je to mobilne, vykonne a hlavne ta nebude boliet plece, ak sa budes vlacit pol dna s 15-17" nbd.
na intraku si to vzdy mozes zapnut do externeho monitora.

napr ja by som pokojne siel do nejakeho TP rady X. vydrzi ti cele studium.
alebo nejaky fesny TP edge za menej evri.
pocitac: AT 486 DX2 s monitorom a klavesnicou
telefon: tesla Isn1832 /tlacidlovy/
hodinky: Prim - Automatic
kava: Jacobs Kronung 250g
oriesky: Erdnusse wurzig-pikant Lorenz snack world 150g
toaletny papier: Tento economy, 3vrstvovy, 68 m
petko kotov
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 31. 5. 2010 14:52

Já bych si koupil TimelineX od Aceru, to je úplně notebook podle mých představ - vysoký výkon a skvělá výdrž na baterii.

Na VŠ je to jak kde a jak pro koho. Někdo si dělá raději poznámky do sešitu, někdo raději do notebooku. Také záleží, jak v kterém předmětu. Já jsem byl zvyklý už od střední, že jsem si psal do notebooku. Na výšce jsem v tom samozřejmě pokračoval, výhodou je, že na notebooku dokážu psát výrazně rychleji, než na papír, takže si stihnu udělat víc poznámek, navíc to můžu dodatečné různě upravit a doformátovat do nějaké pěkné podoby. A samozřejmě pak na cvikách (programování) to pro mě byla další výhoda, znal jsem přesně rozložení své klávesnice, takže jsem nemusel hledat různé speciální znaky, navíc jsem programoval přímo na svém notebooku, takže jsem to nemusel nikam ukládat, abych se k tomu pak mohl doma vrátit. U nás (FIT VUT) mívalo na přednáškách cca 90% lidí notebooky a přednáškové sály měly ve stolech i zásuvky, takže si každý mohl zapojit notebook na napájení. WiFi je snad samozřejmostí v celém areálu školy. Na jiných školách, co jsem se ptal kamarádů, jsou zásuvky ve stolech poslucháren spíš výjimkou, takže pokud někdo chce mít notebook, musí mít dobrou výdrž na baterku.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mylan4 31. 5. 2010 15:08

Doteraz som sa stretával s názorom, že Acer nie, vraj sú veľmi nekvalitné a kazové... Alebo to bola len nejaká konkrétna rada notebookov od Aceru?
mylan4
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 31. 5. 2010 15:11

acer šel v poslední době dost nahoru, rozhodně dělá jedny z nejlepších multimediálů v této cenové relaci.
Jestli chceš mít slušný herní výkon i slušnou výdrž, tak nic lepšího než timeline X není. Vem si třeba 3820tg, výdrž 6 hodin a přitom výkon, že tm pojede snad vše aspoň na střední (přepínatelná grafika), cena cca 20k CZK.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod eronlines 31. 5. 2010 16:02

Když to nosíš v batohu na zádech tak neni váha kolem 3kg žádnej problém. Ono i ta výdrž je relativní. Divil by ses jak moc se projeví např. flash na www stránkách. Při seškrceným výkonu (podtaktovanej, word, nějaký to pdf, 10-15ti záložek www prohlížeče, jas displeje na necelou půlku, vypnutí lcd, nebo uspání při neaktivitě) to chce výdrž alespoň tak 3hodiny práce. O zásuvky bývá boj, chce to rozpětku na dlouhým kabelu, ale to je další harampádí navíc... ntb je užitečnej, ale sešity nahradí jen v některejch předmětech. Jak jsou potřeba nějaký schémata tak to chce buďto tablet, fotit... co se her týče, né všechny vyžadujou maximální výkon. Grafika je společně s cpu na vysoký frekvenci největší žrout.

Na programování je neocenitelná kvalitní klávesnice a tu maj thinkpady(doporučuju). Dále jsou kvalitní delly a snad i business řady HP. Acer vždy patřil k braku, nicméně řada Timeline je velmi povedená. Na základě zkušenosti s několika kusama v okolí bych rozhodně nebral MSI (nenech se navnadit numerickou klávesnicí a rSMA konektorem na wifi, mechanický spracování maj otřesný a brzo odcházej větráčky)
Když jde o výdrž, hodí se přídavná baterka místo DVD mechaniky (co vim maj to Lenova a Delly)
Naposledy upravil eronlines dne 31. 5. 2010 16:06, celkově upraveno 1
Thinkpad R61i
eronlines
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 31. 5. 2010 16:06

Delly jedině v business řadách, multimediální ve výkonnějších verzích mají často problémy s teplem a konstrukčně nejsou o nic lepší, než třeba acer. Je ta ale NBD záruka, to je pravda.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod delong 31. 5. 2010 16:14

mylan4 píše:Mňa hlavne zaujíma, či budem ten NB celý deň ťahať so sebou po škole a potrebuje nejakú fakt dobrú výdrž alebo či bude väčšinu času na internáte a na prednáškach si vystačím so zošitom. Resp. budem stíhať v škole dobíjať ten NB ? Ako ste to robili vy?

to zalezi od situacie aka bude na skole kde budes studovat, my na informe mame v prednaskovej kopu zastrciek. ale taka rozumna vydrz je aspon tie 3-4hodiny. aceru by som sa dnes uz nebal, timeliny su celkom slusne.
Naposledy upravil delong dne 31. 5. 2010 16:37, celkově upraveno 2
delong
Junior

Odeslat příspěvekod jj47 31. 5. 2010 16:33

A co MacBook?
iPhone 5 64 GB White
Surface Pro 3, Core i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD
jj47
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mylan4 31. 5. 2010 16:45

Nič proti majiteľom MacBookov, ale mne vyhovuje platforma Windows / Linux, a povedzme si rovno, že pri Apple by som platil hlavne za značku a design, čiže zostaňme pri klasických NB. :D
mylan4
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 31. 5. 2010 16:47

Nevím, jestli je jeho operační systém zrovna nejvhodnější na studium IT, jestli nebude problém s kompatibilitou některých specializovaných sw určených pro win. Popř. by musel shánět alternativní produkty. Toto by chtělo kdyžtak předem zjistit.

Pokud si totiž na mac nahodí win, znatelně mu klesne výdrž a notebook mu bude více topit.
(popřípadě by musel mít win spouštěný virtuálně, no i to zvýší zátěž, zahřívání a sníží výdrž)

Jinak mi přijdou macy poměrně vklidu (pár věcí se mi na nich sice nelíbí, jako systém chlazení, absence některých kláves pro editaci textu a taky nemám rád bílé ntb, ale co už, nic není dokonalé)
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Další stránka