Notebook na VŠ - informatika

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod wizaard 31. 5. 2010 20:51

Jen doplním: cpát na Mac Windows znamená totální degradaci toho stroje. Macy mají smysl jen s MacOS, jinak je běžný notebook lepší alternativa.
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mylan4 1. 6. 2010 11:07

Tak zatiaľ sa mi najviac pozdáva tento:
http://www.digitalnysvet.sk/zbozi/acera ... p=z:176580
Myslím, že je to spomínaný TimelineX (??? nikde to tam nie je uvedené - je to ono?)
Čo na to poviete?
mylan4
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 1. 6. 2010 11:18

jj, to je on.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod alazar 1. 6. 2010 12:24

alazar
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyDee 1. 6. 2010 14:11

Z mojich skusenosti:
- laptop som nosil do skoly (tiez informatika) dost casto, aj ked som ho nikdy nepouzival na prednaskach na poznamky, ale na cvika je nedocenitelny.
- pre mna boli prvorade spolahlivost - kopec spoluziakov behalo cele tyzdne s pokazenymi strojmi po servisoch a verte ze to sposobuje velke problemy ked byvate na intrakoch. osobne by som preto odporucil nejaky Thinkpad
- urcite matny display - leskly display je na laptope ktory prenasate podla mna to najhorsie co moze byt a vzdy a vsetkych budem od neho odhovarat
- vydzr na baterku - tahat sa stale s adapterom a dobijat stroj kazdu chvilu je neskutocne otravne.

- odporucil by som velkost 13,3 maximalne 14,1, idealne v kombinacii s externym monitorom. aj tak gro prace nebudete robit v skole. ja momentalne pracujem na 3x22'' monitoroch a k praci na jednom by som sa uz nikdy nevratil.

- zastavam nazor, ze laptop nie je urceny na hry, preto je externa grafika zbytocna. vasu poziadavku ale respektujem, len musite pocitat s tym, ze vydrz na baterku pojde dole.

dufam ze vam moje postrehy pri rozhodovani trochu pomozu
JohnyDee
Junior

Odeslat příspěvekod mylan4 1. 6. 2010 14:39

Zvažujem aj ten HP ProBook 6440b kvôli vysokému rozlíšeniu, ale zase má horšiu grafiku a trošku menšiu výdrž ako Acer Aspire TimelineX.

A takisto aj tento menší, ktorý poradil alfah4ns:
http://www.digitalnysvet.sk/zbozi/acera ... p=z:176646
Páči sa mi na ňom, že je malý, ale výkonný a má dobrú výdrž batérie.

Teraz rozmýšľam, či budem potrebovať DVD mechaniku a takisto, aká dôležitá je numerická klávesnica :?:

Doma mám 22'' LCD, ale keď pôjdem do BA, tak domov nebudem chodiť často a na internáte snáď budem mať raz externé LCD, ale zrejme to nebude hneď - možno po roku...
mylan4
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 1. 6. 2010 15:35

Ten Acer 3820TG se mi zdá jako nejlepší volba. Jít dnes na školu (a nemít dvakrát tak drahý notebook), tak jdu právě do něj.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mylan4 2. 6. 2010 11:53

Stále rozmýšľam medzi tými dvoam Acermi:
15,6'': http://www.digitalnysvet.sk/zbozi/acera ... p=z:176580
a 13,3'': http://www.digitalnysvet.sk/zbozi/acera ... p=z:176646

Ak by som zobral ten menší, tak
+ bude na šírku o 5,5 cm kratší, v druhom rozmere bude kratší o 1,5 cm a bude ľahší o pol kila
- nebude mať num. klávesnicu, ale hlavne nemá DVD mechaniku, tak neviem, či sa to oplatí :?:
A ešte sa bojím, či nebude na tom 13,3'' displayi všetko veľmi malé.
Ten 15,6'' display má síce rovnaké rozlíšenie, ale keďže pixely sú väčšie, tak by som si nastavil menšie ikonky, menšie písmo a aspoň pocitovo by som mal viac miesta, napr. pri programovaní by sa mi s menším písmom zmestilo na výšku viac riadkov kódu...
mylan4
Junior

Odeslat příspěvekod delong 2. 6. 2010 12:13

to je na tebe, ale 15" je uz dost na prenasanie, dokupis si externy disk alebo flashku a ak by ti mechanika chybala tak od cca 40eur sa uz da kupit externa slim dvd vypalovacka.
delong
Junior

Odeslat příspěvekod Letadelko 2. 6. 2010 19:59

Vydrž ještě chvilku a pořiď si notebook až poznáš jak to na škole chodí a na co ho vlastně budeš potřebovat. První týdny se bez něj obejdeš.
Moje zkušenosti z VŠ:
-NTB je největší žrout času -> filmy, gamblení a seriály na kolejích. Nemá cenu nějaký nějaký extrémně výkonný grafický akcelerátor -> potom je to na úkor ceny nebo výdrže a předpokládám že nebudeš renderovat výkresy nebo hrát nejnovější hry.
-Reálná výdrž minimálně 4 ale raději víc (nejlépe 8) na přednáškách bývá někdy nuda a wifi se hodí... o zásuvky bývá boj pokud jsou - > Taky se to hodí na řešení IT problémů v přírodě, hospodě, v posteli :-) , apod...

Na poznámky je NTB nic moc to radši Tablet PC.
Té lípy se nevzdám!
Letadelko
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 3. 6. 2010 07:44

mylan4 píše:- nebude mať num. klávesnicu, ale hlavne nemá DVD mechaniku, tak neviem, či sa to oplatí :?:

Mno a potrebujes k necemu DVD mechaniku? Ta mechanika je vhoda v dobe instalace systemu (a i to lze resit jinak). Jinak moc velke vyuziti nema. Na prenaseni dat je lepsi pouzit sit nebo flashku. DVD mechanika v dnesni dobe uz prestava byt potrebna.

Takze spise zvaz zda potrebujes i tu numerickou klavesnici.

A co se tyce rozliseni, tak moc nedoporucuju zmensovat pismo, protoze pak se muze stat necitelne. To uz je lepsi reseni v tom IDE povypinat ty radky s tlacitkama, menu, atd... A treba i schovavat start windowsu. Pak se ti na ten display vejde taky dost kodu.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod eronlines 3. 6. 2010 11:23

Pokud máš k dispozici kvalitní síť, jsou dvd mechaniky zbytečný. I bez flashdisků se dá většinou obejít. Pokud fotíš tak využiješ hlavně čtečku karet. (záleží i na tom, jestli nepotřebuješ pálit kvůli stolnímu DVD přehrávači...).
Systém můžeš elegantně nainstalovat přez boot ze síťě. Potom nahraješ acronis true image, včetně zápisu do MBR. Od tý doby můžeš kdykoliv v momentě obnovit systém přímo z hlavního disku.

Numerická klávesnice způsobí zmenšení zbytku kláves(jednořádkovej enter, miniaturní shift, absence kláves HOME a END bez Fn(!!!)). Praktickou zkošenost mam s klávesnicí včetně numeriky na MSI. Současnou klávesnici na thinkpadu (R61i) bych za tu numerickou na MSI v žádným případě nevyměnil. Na druhou stranu nepopírám že dobře provedená numerika může bejt supr věc.
Thinkpad R61i
eronlines
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 3. 6. 2010 11:33

eronlines:
to se týkalo 15,4, kde bylo na numeru málo místa.
MSI mělo skutečně zúžené klávesy a asus to řešil tak, že numera měla jen tři sloupce a -+ a enter byly nad ní.
do 15.6 se ale vleze, protože díky 16:9 je to široké něco mezi 15.4 a 17.
Jinak ale souhlasím, numery moc zas nemusím, trochu mi vadí, když mám ruce posunuty do strany vůči středu obrazovky.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod malcolmX 3. 6. 2010 11:44

Numer je fajn, pokud ho clovek opravdu hodne pouziva (typicky herni parani, ucetni/poctari), ale na laptopu mne konkretne nikdy nechybel.

Jinak si nepamatuji, ze bych DVD mechaniku pouzil k necemu jinemu, nez obcasnemu prehrani filmu ci vytvoreni .iso obrazu media pro dalsi pouziti ve virtualni mechanice (a i tohle resi externi/sitova mechanika). Naopak jsem privital, ze jsem misto ni mohl podle potreby pripojit druhy disk nebo druhou baterii.

Notebooky pouzivam uz leta 8 a vice (spise vice) hodin denne, a bez numeru a opticke mechaniky se obejdu.
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 3. 6. 2010 11:52

mi taky ne. Ale některé notebooky dokonce mají i funkci, kdy se dají psát čísla pomocí jkluioýáí s pouhým přidržením klávesy Fn (v současné době vím akorát o Dellech), což je pak paráda, protože tím pádem mám vpodstatě plnohodnotnou numeru na 14ce a nemusím to furt přepínat a současně je kláveska pěkně vycentrovaná. Škoda, že to takto není všude.

mimochodem, docela sjem si i navykl na externí numeru do USB, kterou si dávám nalevo. Docela dobrá vychytávka při kreslení, jen to chce trochu cviku, v pravé ruce myš, v levé numera...
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka