Notebook 14" pro studenta kolem 20 000

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod xjacka 2. 9. 2010 14:37

Nazdar, potreboval bych poradit. Vybírám nějakej notes na vysokou. Cenu bych chtěl tlačit co nejníž, ale jako strop jsem si dal 21 000Kč.
Asi můj hlavní požadavek je displej o úhlopříčce 14 palců a nějakej dvoujádrovej procesor (intel core i3 nebo ještě líp i5) na rozumnej frekvenci (tak min 2Ghz) bluetooth,wifi,čtečka karet... to je asi samozřejmost. Na grafiku taky moc náročnej nejsem. Vypalovačka nějaká normální na DVD a disk bych chtěl aspoň 500Gb (rychlost otáček je jedno). Taky ho budu často přenášet (proto ta úhlopříčka) tak bych se rád dostal minimálně na 4h výdrže (čím víc tíl líp) no a taky by měl něco vydržet.
Zatím tomu odpovídá tenhle notes http://www.alza.cz/acer-aspire-4820tg-434g50mn-d165786.htm , ale mám strech ze dvou věcí. Zaprvé je to Acer a zadruhé je to jen plast. Nemáte nějaké jiné návrhy popřípadě doporučit nějaké značky. U toho aceru se mi líbí ta výdrž 8h (což je asi scifi ale tak tech 5 to třeba dá). Ješte jsem koukal na http://www.alza.cz/hp-probook-6450b-d172048.htm Je z hořčíkové slitiny ale tam je menší paměť i disk. Nic ideálního za tu cenu asi neseženu. Nevím jestli ubrat spíš na výkonu nebo na kvalitě zpracování (plast x kov)? Díky za rady.
Naposledy upravil wizaard dne 2. 9. 2010 16:17, celkově upraveno 1
Důvod: Upraven název tématu na konkrétnější. Čti FAQ!
xjacka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod iprth2748 2. 9. 2010 15:05

Zkuz tohle:http: http://www.alza.cz/asus-n71ja-ty038x-d161196.htm
http://www.alza.cz/asus-pl80jt-wo036x-d174640.htm
http://www.alza.cz/asus-n61jv-jx129v-bily-d165605.htm

nic jiného jak asus jsem nenašel.
a ten první má dokonce 17,3" obrazovku,640 gb hdd a digitální tv tuner.sice stoji ten prvni o 679kč více než tvuj "strop" ale to zas není tak vela. :-D
a nic...
iprth2748
Junior

Odeslat příspěvekod xjacka 2. 9. 2010 15:25

Díky za radu, ale tu cenu jsem myslel i s DPH. Takhle je to asi o 4 tisíce vejš a to je dost. Možná bych radši ubral výkon než přidával na ceně. Nevím jestli ho využiju, na hry moc nejsem.
xjacka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod em.tom 2. 9. 2010 15:25

Oba z těch, co sis vybral by měly být dobrou volbou. Záleží na tom, co upřednostníš. Acer bude mít lepší výkon ve hrách, díky přepínatelné grafice je ale i lepší na baterii. HP bude bodovat kvalitou zpracování. Kolega se zřejmě moc s hledáním moc nenamáhal. První nesplňuje požadavek na přenosnost (17,3" může přenášet asi jenom King Kong), druhý Asus má slabý procesor a ten třetí je 16", takže opět použitelný spíš jako činka.

Jestli chceš kvalitní konstrukci, ber ProBook. Machrindex bude mít vyšší Acer (i když jich, hlavně mezi studenty), je spousta. Pokud bys šel vyloženě po kvalitní konstrukci, pak http://www.mironet.cz/lenovo-thinkpad-l ... +dp110165/ nebo nějaké Lenovo T410. Ale to je mimo stanovený rámec a bude hardwarově slabší.

Hlavně bych popřemýšlel nad tímhle http://www.alza.cz/hp-probook-6450b-d172053.htm nejen, že má 4GB paměti, ale hlavně má mnohem lepší displej. Příplatek už není tak horentní. Mám v plánu ho přořídit taky, hned jak přijdou peníze z brigády na účet.
HP Elitebook 8440p + Intel 320 80 GB = Silent power in the package made of magnesium and aluminium :-)
em.tom
Junior

Odeslat příspěvekod malcolmX 2. 9. 2010 15:27

iprth2748 : Tazatel chce 14" (asi kvuli prenaseni) a ty mu navrhujes velke plastove A(u)susy.

xjacka : S tim HP (6440b, 6450b) chybu nemuzes slapnout vedle, ale podivej se nejdrive na Acery z rady TimeLineX.

Moderni procesory a velka RAM poskytuji dostatek vykonu na vsechny bezne cinnosti. Takze koukej predevsim na kvalitu (zpracovani, vetrani, hlucnost), vyvazenost, vydrz a servis. Pokud nehrajes hry, integrovana grafika znatelne prodlouzi vydrz na baterii.
malcolmX
Junior

Odeslat příspěvekod iprth2748 2. 9. 2010 15:58

no jo no.ja nekukam na konstrukci počítače ale na výkon a možnosti.a omlouvam se ale to "bez dph" jsem si nevšiml :D
a nic...
iprth2748
Junior

Odeslat příspěvekod wizaard 2. 9. 2010 16:23

iprth2748: Jak už tu padlo, návrhy zcela mimo mísu. Nehledě na to, že pokud nekoukáš na konstrukci počítače, ale pouze na parametry a výkon, pak jsi bohužel stejný jako 99% lidí, kteří bezhlavě kupují notebooky. Hlavně, když to má výkon a dobře to vypadá...

em.tom: ProBook "b" má samozřejmě lepší konstrukci než ThinkPady SL/L (ty se dají přirovnávat k ProBookům "s", ale jsou lepší).

xjacka: Četl jsi FAQ - Notebooky? Pokud ano, chce to se vážně zamyslet nad tím, na co ten notebook budeš používat! Skáčeš mezi multimediálem s výdrží a profi business strojem - tomu absolutně nerozumím. A dotaz, za je lepší upřednostnit konstrukci, nebo výkon, snad ani nemůžeš myslet vážně - na to Ti máme odpovědět my? :-) Já myslel, že notebook kupuješ Ty a proto nejlépe Ty víš, na co ho chceš (což jsi nenapsal) - definice typu "na grafiku moc náročnej nejsem" toho člověku, který se Ti snaží pomoct, moc nenapoví. Ach jo... :roll:

Obecně ale, opět, jak už tu padlo, oba ty notebooky, které jsi vybral (ProBook "b" a TimelineX 4820TG) jsou velmi dobré, ovšem v rámci své kategorie. Porovnávat se nedají ani náhodou. No a úplně na závěr - kupovat 4820TG v konfiguraci s lowendovou přepínatelnou grafikou je - podle mě - k smíchu. Když už, jedině s HD5650. Ovšem to bych 1000x radši oželel DVD mechaniku (pro mě by nebyl problém, nehledě na to, že na 1000Kč koupíš externí) a bral 3820TG s HD5650 a dvojtým chlazením.
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xjacka 2. 9. 2010 21:24

wizaard: Neptal jsem se jestli mam uprednostnit vykon nebo konstrukci. Na grafiku moc náročnej nejsem znamená, že mi stačí nějaká obyčejná a že podle ní notebook vybírat nebudu. A jak myslíš ve své kategorii. Podle mě jsou celkem srovnatelné a o tu přepínatelnou grafiku mi nejde.

Chtěl bych se ještě zeptat jestli někdo dané notebooky vlastníte a jaká je reálná výdrž na baterky (třeba při surfování na wifi a při přehrávání filmů)
diky
xjacka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod em.tom 2. 9. 2010 23:11

Ty kategorie jsou hodně důležité. Acer je hodně povedený multimediální notebook, který umožní využívání notebooku k zábavě (herní grafika, HDMI, lesklý displej s jasnějšími barvami pro lepší zážitek z filmu)
HP je pracovní nástroj, kde je důraz kladený spíše na kvalitu a tuhost konstrukce, grafická karta je spíše zobrazovadlo a HDMI nahradil display port. HP bude mít matný displej, který nebude mít tak zářivé barvy, na druhou stranu se nebude u okna chovat jako zrcadlo a bude možné na něm pracovat např. i venku.
Další věcí, co má HP oproti Aceru je čip, který umožňuje bezpečné uložení hesel a šifrovanou komunikaci.

BTW co říkáš na tu dražší variantu? Lepší displej a větší paměť by se mohly hodit.
HP Elitebook 8440p + Intel 320 80 GB = Silent power in the package made of magnesium and aluminium :-)
em.tom
Junior

Odeslat příspěvekod R.A.D.E.K 3. 9. 2010 10:11

Takový dotaz trošku mimo. Padlo tu, že u HP je HDMI nahrazeno Displayportem, zvládne displayport (konkrétně u notebooků HP ProBook) s redukcí na HDMI přenášet i zvuk? Tak aby zvuk hrál z televize? Má s tím někdo osobní zkušenost?
R.A.D.E.K
Junior

Odeslat příspěvekod wizaard 3. 9. 2010 10:15

xjacka píše:(...) A jak myslíš ve své kategorii. Podle mě jsou celkem srovnatelné a o tu přepínatelnou grafiku mi nejde. (...)

:-) Ne, srovnatelné jsou tak možná v jednom parametru - velikosti. Nu což, přečti si FAQ, kde je o rozdílu mezi multimediály a business stroji pár řádků. Pak projdi fórum, kde o TimelineX najdeš 100+1 informaci a pak (možná) pochopíš. Tímto mé rady končí.

R.A.D.E.K.: Pokud je DisplayPort specifikace DP++ (poznáš podle loga, dnes už by měly být všechny; u tohoto ProBooku samozřejmě specifikaci splňuje), stačí jen kabel - redukce a obraz se zvukem pádí do HDMI v 1080p.

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod R.A.D.E.K 3. 9. 2010 10:57

wizaard: A máš to opravdu vyzkoušené? :-) Já mám zkušenost s Lenovem ThinkPad L412 s displayportem kde specifikace ++ je a po propojení zvuk nejel, nešlo ani nijak nastavit, prostě to neuměl. Ale např. ThinkPad řady T to umí, takže proto se ptám.
R.A.D.E.K
Junior

Odeslat příspěvekod wizaard 3. 9. 2010 11:24

Vyzkoušené to nemám, 6550b jsem neměl (L412 taky ne). Jde ale o to, že výrobce prostě nemůže na notebook dát logo DP++, když ho nepodporuje, takže dle mého osobního názoru byla spíš buď nějaká nekompatibilita s HDMI displeje/televize, nebo špatné nastavení.

Je ale pravda, že Lenovo nikde negarantuje podporu HDMI, ale pouze DVI. Přesto by tam ale to logo nemělo být, pokud to opravdu neumí.

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod R.A.D.E.K 3. 9. 2010 11:31

Kabel byl použit s koncovkou displayport na jedné straně a s hdmi na druhé. Zkoušno to bylo na 3 TV s HDMI :). V nastavení už žadná další možnost nebyla (televize se v nastavení zvuku prostě neobjevila, tak jako např. u NB s HDMI). Ovladače byly použity nejnovější. Logo DP ++ tam bylo a přesto to nefungovalo, tak proto ten dotaz.
R.A.D.E.K
Junior

Odeslat příspěvekod wizaard 3. 9. 2010 11:39

No, pravda je, že řada L má, co se zvuku týče, nějaká omezení, kterým dost dobře nerozumím. Třeba nepodporují zvuk na dokovací stanici. Možná je tak ovlivněný i DP a podpora je opravdu jen pro DVI. Až bude příležitost a čas, prověřím.

Ale dost už toho OT! ;-)

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel

Další stránka