Baterie v noteboocích

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod cobot 30. 5. 2011 19:30

Na radu wizaarda :tleskani jsem koupil svůj první notebook, konkrétně Lenovo Thinpad Edge E520. Ntb je to parádní a nelituju ani koruny. Po letech dřepění u desktopu si užívám pohodlí 8-) Notebook je pro mě ale nová věc a tak bych se rád zeptal na zkušenosti ohledně baterky. Aby co nejdýl vydržela. Jak se k ní chovat. Co je normální a co ne...

K ntb je baterka Sanyo. Na Lenovo foru jsme četl pár zmínek že tahle značka za moc nestojí.
Specifikace:
Design Capacity: 47.52 Wh
Design Voltage: 10.80 V
Full Charge Capacity: 46.47 Wh
Voltage: 12.09 V
Cycle Count: 25 (po 12 dnech)

Jde mi hlavně o to že už po tak krátké době se zmenšila hodnota Full Charge Capacity. Nepamatuji si to přesně ale mám pocit že tam bylo číslo dokonce přes 48 Wh. Každopádně i kdyby tam bylo těch 47.52 Wh tak je to za 12 dní úbytek o 1,05 Wh. To se mi zdá hrozně moc. Ntb používám tak že nabiju vytáhnu kabel a jedu na baterku až dokud není úplně vybitá. Když hraju hry kabel zapojím bez ohledu na to jak je baterka nabitá. Bojím se abych do roka neměl baterku vymlácenou a nemusel hned kupovat novou. V návodu jsem četl i o možnosti battery resetu. Proč se dělá? A kdy? V aplikaci k baterce jsem zaškrtl pole že "až bude battery reset potřeba tak zapípá".

Chtěl bych se také zeptat jaká je průměrná životnost baterie? A jaké jsou zkušenosti s neoriginálními baterkami. Případně od jakých výrobců. Lenovo baterky se pohybujou kolem 3.500,- což není zrovna láce.
cobot
Junior

Odeslat příspěvekod ahorek 30. 5. 2011 20:03

Málokterá baterka udrží přesně výrobní kapacitu, většinou to jde na začátku rychle dolů, a pak už to tak rychle neklesá. Výdrž baterií by měla být okolo 2 let.
Například já aktivně používám notebook na baterku cca 10 měsíců a kapacitu mám 39000mWh z původních 47500mWh (17% opotřebení). Výrobce je Sony.
ahorek
Junior

Odeslat příspěvekod wizaard 30. 5. 2011 20:44

No, po 12 dnech by asi nemusela spadnout o tolik, ale 25 cyklů je zase na druhou stranu na tu dobu už relativně dost. Tohle bude asi znít zvláštně, ale nepoužíváš notebook na baterii až zbytečně příliš?

Na reset baterie si upozorní Power Manager sám, až bude potřeba. Ten provede vybití a nabití, aby zkontroloval reálnou zbývající kapacitu po určité době. Ono nemusí být úplně správně ani to, co Ti to ukazuje teď, ale po 25 cyklech se asi už ukazatel srovnal.

Ano, Sanyo články jsou pouze standardní kvality, ale jakou dostaneš baterii, neovlivníš. Já měl doma štěstí, že jak ke své R400, tak SL510 jsem dostal baterii Panasonic.

Téma o tom, jak se chovat k baterii tady na fóru ale v podstatě je, viz. FAQ - Notebooky (je tam o vyndávání baterie, provozu na baterii, ...).
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod cobot 30. 5. 2011 20:58

Já nevím jestli jedu na baterii moc. Teď si ntb dost užívám a testuju. Časem se to asi zvolní. Jak jsem psal vybiju > nabiju. A na hry kabel automaticky. Myslíš že je lepší nechat to pokud je možno v adaptéru vždy?

Diskuzi ohledně baterek jsem už našel a nějaký obrázek si z toho udělal. Tři roky je asi úplné maximum a to ještě jestli budu mít štěstí. Spíš budu počítat se dvěma.

Nechal bych tedy jen ten dotaz ohledně neoriginálních "baterek". Je riziko je používat? Cenovej rozdíl je dost markantní. Máte s tím někdo zkušenost?
cobot
Junior

Odeslat příspěvekod Uzivatel 30. 5. 2011 21:05

Tak pro srovnání (Lenovo R500), já mám
First used date: 11/2008,
SONY,
53 cyklů
Design capacity: 51,84 Wh
Full charge capacity: 51,84 Wh
Remaining capacity: 51,84 Wh
Remaining percentage 100 %

O baterii se nijak nestarám, vždy je v NTB, pouze ji nikdy nenechávám vybít zcela, tzn. max. do zbývajících 10 % a při používání nezatěžuji velkým odběrem.
Uzivatel
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 30. 5. 2011 21:20

cobot:
neorigo baterie - opět, záleží, co dostaneš. Klidně se může stát, že neorigo baterke bude mít kvalitnější články, než origo...

Kupoval jsem 9článek whitenergy do D630, první měla po 10 dnech úbytek z 86 na 65Wh a nedobíjela úplně do konce (vadná baterie, asi nějaký článek v háji)
reklamace -> nový kus
baterka má za sebou asi 10-15 cyklů, designed capacity je 86 580mWh, skutečná 87 923mWh... za tu dobu klesla asi o 0,1 Wh...
cena poloviční proti origo...
je na ni ale znát neorigo původ - zpracování - nelícuje úplně přesně. JInak spokojenost.

hl. nechápu, proč baterku neustále dokola vybíjíš a nabíjíš, i když ji nepotřebuješ.. prostě ji neřeš. úplné vybíjení Lithiovým baterkm zrovan nesvědčí, navíc proděláváš neustále další cykly (zbytečně), narozdíl od toho, kdy je trvale v ntb a po dobití se prostě odpojí....
a taky, když je pak náhodou třeba, máš ji nabitou...

životost teď neřeš, buď se ustálí, nebo pak rychle odejde...
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod wizaard 30. 5. 2011 21:23

I o neoriginálních bateriích tu jsou diskuse. Ale jasně se odpovědět nedá - u originální baterie máš záruku, že bude mít nějakou minimální standardní kvalitu ať už mechanického provedení (zámky, lyžiny, ...), tak článků (Sanyem počínaje, někde Panasonicem či Sony konče).

U neoriginální baterie nic z toho zaručit nelze, ale situace se zase má tak, že nikdy nevíš, co koupíš - taková baterie může mít klidně i mnohem vyšší kvalitu než ta původní, ale lehce může být kvalita nižší. Teoreticky by mohlo pomoct nekupovat úplnou noname, ale alespoň základní značku.

EDIT: Alfah4ns byl rychlejší :-).
Lenovo ThinkPad T420s | HTC 8X | Xbox 360

Lenovo Blog CZ
wizaard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod cobot 30. 5. 2011 21:38

Ok díky. Tak s ntb se učim. myslel jsem že se "má" vybít > nabít. Jinak samozřejmě nevybíjim do konce. Ntb zakřičí při 10% kapacity. Pak šťávu hned dostane.

Tak tedy doma pojedu na kabel. Jen mě napadá jestli bych neměl nastavit nabíjení až od určitého stavu třeba od 40%? Nebo je to jedno? Aby furt nelítal mezi 90% a 100%?

U těch neoriginálních baterek mi spíš šlo o bezpečnost použití. Aby to nebyl takový šmejd že si tím ntb zničím. Ale na to je čas a budu to řešit až to bude třeba. Samozřejmě úplný noname bych nekupoval a je mi jasné že kvalita může být různá.
cobot
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 30. 5. 2011 21:47

cobot píše:Já nevím jestli jedu na baterii moc. Teď si ntb dost užívám a testuju. Časem se to asi zvolní.

Tohle je normální vývoj. Vůbec bych to neřešil. Beztak je nejdůležitější, jak kvalitní články se zrovna povedly do tvojí baterky, a to už teď nijak neovlivníš. Rozhodně se nemá cenu nějak omezovat.

A na řešení, zda koupit neorigo baterku, máš ještě spoustu času ;-)
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod petmor 31. 5. 2011 04:14

já mám baterii Toshiba,je rok a půl stará,a stále drží.když jsem doma,běžím na síť,v terénu podle možností.nechávám ji vždy zcela vybít,až do upozornění systémem,že je vybitá.odhadem týdně udělá 6 až 10 nabíjecích cyklů.. i přesto vydrží na baterii cca 2.5 hod. bez wifi,se zapnutou 1.45 hod.
petmor
Junior