nvidia settings - lepší výkon

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod ucho1212 21. 1. 2012 01:41

tpfancontrol nepomohol , 98 je naozaj moc 90 by nemal byt problem ale , ja mam teploty okolo60 bez zataze bez zapnuteho fanu ,sak na co ?
Drzim palce v taktovani ....
ucho1212
Junior

Odeslat příspěvekod Vlastimil9 21. 1. 2012 03:29

Ty kráso 98C tak to je tak na odpis za chvíli :-D
Sice grafika je stavěná na 105C a CPU taky ,ale tyto teploty bych rozhodně nedoporučoval a něco bych sněmi dělal.
Jinak k tomu taktování na tom nic není a není se čeho bát. Je to jediná možnost jak zvednout pořádně výkon. Pak ještě instalovat nejnovější ovladače ,ale ty výkon moc nepřidají (no jak kdy).
Já kdysi svůj ACER 8942G s HD 5850M měl přetaktovaný cca rok a v pohodě teplota byla max 77C.
Ted mám DevilTech s HD 6990M a i7 2760QM a když jsem to koupil tak teplota na grafice byla v zátěži brutálních 95-100C tak jsem to hned přepastoval a ted mám teplotu do 80C na grafice. Po přetaktování na hodnoty 870/1170MHz teplota nepřekročí 90C. :-)
Vlastimil9
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 1. 2012 05:13

a stojí nárůst výkonu za ty rizika a opotřebení? ? ? řádově max. jednotky FPS u games ?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Vlastimil9 21. 1. 2012 05:49

Ta u mě když jsem taktoval jádro z 715MHz na 870MHz tak mi to přihodilo průměrně 10FPS když nataktuju i ty paměti tak mi to přidá další 2FPS. U mojí HD 6990M prakticky paměti nemá ani cenu taktovat ,ale jádro cenu má.
Opotřebení - není se čeho bát přetaktováním se karta nezničí a jestli by odešla za nějaké tři roky tak to by mě nevadilo ,protože bych jí stejně vyměnil už za vyšší model. Jinak nikde není dáno že karta musí jet od výroby na daném taktu. V desktopech se OC dělá běžně a už nereferenční grafiky jsou nataktované. Jen bych ještě připomenul že HD 6990M má jádro z desktopového modelu HD 6870 a tam je taktované na 900MHz takže se není čeho bát když mi jede na 870MHz. V noteboocích jsou jádra podtaktované jen hlavně kvůli spotřebě a zahřívání ,ale pokud je dobré chlazení není co řešit :)
Vlastimil9
Junior

Odeslat příspěvekod faifi 21. 1. 2012 07:32

Jaký program by jste doporučili na taktování? A popř. jaké takty na grafiku 5730m?
faifi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dr.ZUBR 21. 1. 2012 08:53

Dovolím si menší úvahu nad taktováním u notebooku, snad mě tu nikdo neukamenuje. Notebook je určen k přenášení a dlouhému provozu na baterie a přestože máme DTR notebooky, které dokážou nahradit stolní počítač, mají notebooky určitá konstrukční omezení - chlazení, kvalita komponent, omezené napájení. Všem musí být jasné, že prostě do 3kg notebooku nenarvu všechny komponenty z 25kg PC. Budu šetřit i na mědi v desce, kterou se táhne napájení všech komponent. Protstě udělám takový notebook, který funguje a osadím ho komponentami, které jsou ekonomicky a technologicky v rovnováze (záleží už na výrobci na kterou stranu se přikloní). Napájení je také kapitola sama pro sebe - pokud mám 65W zdroj, který se také zbytečně předimenzovávat nebude (byl by těžší a dražší), tak co se stane, když notebook přetaktuji? Zvýším takt o 5%, ale díky tomu se zvýší spotřeba vícenásobně a tím dojde ke zvýšení teploty, která se postará o další odběr "navíc". Notebook prostě na toto není stavěn, jednoduše se do něj kvalitní komponenty nevejdou (a tím nechci říct, že na trhu nejsou kvalitní notebooky).

Osobně notebooky obvykle podtatkovávám, abych měl lepší chlazení. Když jsem používal na hry notebook, tak jsem si později musel pořídit chladící podložku a ta dokáže hodně pomoct. Taktovat lze, ale musím vědět co taktuji, co od toho požaduji a také si spočítat, jestli není levnější investovat do nového HW (např pokud vyžaduji notebook, tak ho prostě každý rok prodat a koupit nový - starý bude mít hodnotu, nový bude výkonější - pokud to naplánuju správně, dokážu si hrát i s cenama na trhu). Zažil jsem už takové, kteří si koupí nejlevnější Atom od Aceru a diví se, že jim na tom nejdou nějaké náročné hry .... bohužel někteří lidé mají pocit, že se dá na trhu koupit hardware za poloviční cenu s polovičním výkonem a pak si jen stáhnou nějakou utilitku, která jim dá dvakrát tolik výkonu .... takhle to ale obvykle nefunguje ...
S idiotem nelze diskutovat, musíme se spokojit pouze s faktem, že je to idiot.
Dr.ZUBR
Junior

Odeslat příspěvekod powlcz 21. 1. 2012 12:24

Notebook si moc nenataktuješ, pokud nemá např. i5 s turboboostem tak má uzamčený násobič a těžko si s naprosto osekaným BIOSem něco přenastavíš. Grafické jádro se dá nataktovat, to samé paměť, tam už jsou FPS znatelně vyšší. Ovšem v notebooku jsou ty grafiky schválně podtaktované a když je přetaktuješ moc, vzniká deformace obrazu a nakonec komplet pruhy přes celý monitor... Bohužel, tudy cesta nepovede...
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod medwjett 21. 1. 2012 12:26

myslím že si nepomůžeš,bud máš kebku bez výkonu nebo lepší kebku bez výkonu,takové už noteboky sou,pro Vysoký výkon si pořid SESTAVU!
medwjett
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EsTo55 21. 1. 2012 12:38

Skús pohľadať takzvané modded drivers. Sú to prerobené ovládače grafickej karty. Mám s nimi len dobré skúsenosti ;-)
EsTo55
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod medwjett 21. 1. 2012 12:57

Zdarec,já čtu a žasnu,můj procesor ani jádro grafiky se nikdy nedostaly přes 55 stupnů,myslím že nejdůležitější pro velmi dobrý výkon je postavit sestavu a vybírat pečlivě komponenty které si sednou,když už chci výkonný notebook tak si musím řádně připlatit,mám za to že noteboky jsou výhradně pro hraní málo náročných her a na internet,já měl notas měsíc a rád jsem se ho zbavil,není nad dobrou sestavu.Pro chlazení jsem zkonstruoval větší chladiče a vytvořil jakousi interní ventilaci,to znamená rozvod vzduchu trubicemi přes komponenty které se zahřívají,vzduch se nasává z pod stolu kde je nejchladněji a proudí skrze chladiče přes zdroj ven,k tomu stačí dva 12cm ventilátory jeden na začátek a druhý pod zdrojem,docílil jsem tak minimální hlučnosti a téměř se nehřeje i při vysokém využití CPU.Když chci víc výkonu povypínám vše co se dá a nechám běžet jen to co potřebuji,někdy se nestačím divit,když po známých ladím PC co všechno se jim spustí při startu a co všechno běží na pozadí.pak se diví.Chtěl jsem přetaktovat dualcore 2.5Ghz ale nakonec je lepší koupit nový CPU s lepším výkonem vždyt dneska stojí pár tisíc,za tři litry koupíš dělo že ti sleze měd z desky.Postavil jsem kámošce pro haranty herní dělo za 7tisíc - 3Ghz dualcore,4gb ram,n vidia s 1GB,desku zdroj mechaniku a málokterý notebok se výkonem vyrovná téhle sestavě noteboky jsou hračky pro děti,nebo pro čuryny co slintaj na fuckbucku a drbaj přes ickjů.Výkonný notebook začíná na 50tisících kč
medwjett
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod C3luar 21. 1. 2012 13:13

Tu sa nieje o čom vôbec baviť, diskusia by mohla skončiť prakticky hneď ...

Drvivá časť Notebookov na trhu (hlavne multimediálnych) sú spot. na pár rokov ... kvalita sa zvyšuje len u tých profi a biznis.
Bežné multimediálne alebo ako výrobcovia zvyknú preháňať "herné" NB sú spravené doslova na hrane s výkonom a rovnako tak s chladením. Pre mňa je neúnosný strop už 90°+ ... neviem si predstaviť dlhodobú funkčnosť (nehovorím o letných tropických dňoch) a pod.

Jednoducho Notebooky neboli a nikdy ani nebudú od výrobcu na taktovanie stavané. Ten výkon ktorý by sa tým aj získal aj tak je na limit notebooku a nepomôže vo výraznej miere, skôr urobí viac škody ako osohu.

Ten screen čo uživateľ pridal nejdem ani komentovať nakoľko je úplne mimo a nemá s výkonom prakticky nič spoločné
---------------------------------------------------------------
NB:
>Toshiba Satellite P50B (new 2014)
>Toshiba Satellite A-300 (6 years and still run ...)
>Toshiba Tecra A8 (sweet dreams)
Mob: NOKIA Lumia 625
Auto: Ford Fiesta (MK6)
C3luar
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyRi 21. 1. 2012 15:25

Já mám notebook Amilo Pi3540 s C2D na 2,3 GHz a GeForce 9300M.
Když jsem chtěl hrát nějaké 3D hry, samozřejmě jsem narazil jak na omezení výkonnosti GPU, tak i paměti grafické karty, protože 256 MB prostě nestačí.
Každopádně mé teploty se, pokud tak jednou za půl roku vyčistím chlazení, pohybují mezi 45 - 60 °C, což většinou stíhá větrák uchladit na 1. a 2. úroveň ze 3 možných.
Když jsem se rozhodl přetaktovat GPU, narazil jsem na oficiální utilitu od Nvidie, nTune, respektive Control Panel, pokud se nepletu. Měl by být dostupný na adrese http://www.nvidia.com/object/ntune_5.05.54.00.html. Nainstalováním tohoto softu se v Ovládacím panelu Nvidie zpřístupní další možnost, dovolující tweak frekvencí, případně, pokud to deska umožňuje, nastavování úrovně chlazení.
Pokud hry běží pomalu kvůli malé frekvenci Shaderů, mohlo by její MÍRNÉ zvýšení trochu zlepšit problém. Ovšem pokud se vám, jako mě trochu seká třeba Call Of Duty, popřípadě hry mají prodlevu mezi tím, co uděláte (pohnutí myši) a reakcí, a změna rozlišení a detailů až zas tolik nepomáhá, je podle mne určitě chyba v malé grafické paměti. Tady pomůže třeba vypnutí efektů ve Windows, možná Turbo mód v TuneUp Utilities.

PS: Nakonec jsem svůj problém vyřešil tak, že jsem šel na 2 měsíce na brigádu a za 15 tisíc jsem si postavil sestavu, která mi téměř všechny hry (až na GTA IV, proč asi? :-))) utáhne na nejvyšší detaily i na rozlišení 1620x1080.
Obrázek
JohnyRi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vlastimil9 21. 1. 2012 15:34

Já na taktování používám program Shapphire TIXX ,ale nefunguje na všech grafikách. Tuším že funguje jen na HD 6970M a HD 6990M pak ještě nějaká nVidia. Na taktování HD 6600 se dá použít program přímo od AMD.
Jinak CLEVO notebooky jsou na vysoký výkon přímo navržené. Nikde se nic nepřehřívá a vše je dokonale chladné i při hraní her. Není to jak u jiných NB kde se třeba zahřívala pravá strana někde zase okolí touchpadu. Samozřejmě NB má svoje hranice ,ale když je NB navržen na 100watt grafiky tak musí něco udržet. Pro takto výkonné NB jsou navržené šasi aby nedocházelo k přehřátí. viz: NB: CLEVO, Alienware a ASUS G74 či G73. Takové herní MSI jsou špatné vše topí zahřívá se šasi a teplota na grafice jde i přes 90C konkrétně u GTX 560M a CPU je někde na 85C konkrétně i7.
Taktování bych se rozhodně nebál pokud je NB dokonale chlazený. Samozřejmostí je když přetaktujete hodně tak se dějí artefakty ,ale to je vina grafiky a to stejné se stane i u desktopu. Musíte pak takt snížit. Já svojí HD 6990M taktovat zatím nemusím ,protože výkonu má dost ,ale už jsem jí zkoušel taktovat a z 715/900MHz jsem jí zvedl na 870/1170MHz takt je stabilní a není problém s chlazením. Na grafice mám upravený BIOS takže můžu klidně taktovat i v CCC. Jinak CPU i7 2760QM je sice na taktování uzamčený ,ale to jsou i některé desktopové verze. Ale pokud má CPU turbo tak jde přeci jen taktovat na násobičích turba. Třeba můj starý i5 430M šel taktovat z 2,2GHz v pohodě na 2,9GHz - 3GHz. Já určitě svůj NB nebudu za rok měnit ,ale já mám možnost si vyměnit komponent. Takže si klidně můžu dát pak nové CPU Ivy Bridge nebo nové grafiky do 100watt i když je stavěn i na 130watt GPU. nVidia GTX 580M má sice psáno TDP 100watt ,ale ve skutečnosti jede na 112watt.

Kdyby někoho můj NB zajímal víc tady mám recenzi:
http://www.ddworld.cz/blogy/hardware-a- ... 6990m.html
Vlastimil9
Junior

Odeslat příspěvekod I.Indigo 21. 1. 2012 17:31

Já bych jako rozumné řešení viděl koupit desktopovou grafiku a přes ViDock ji připojit k NB.

http://www.ddworld.cz/aktuality/grafick ... ebook.html
I.Indigo
Junior

Odeslat příspěvekod Vlastimil9 21. 1. 2012 17:59

No jo to už jsem četl ,ale jak vidíš má to své háčky. Hlavní háček pro mě je ten že se to dá spojit jen s Intel Thunderbolt nebo ExpressCard a ani jeden konektor z toho můj NB nemá. A prakticky než se něco takového rozjede tak se zjistí že je to prakticky na nic. Moje HD 6990M je silná jako desktopová HD 6870 a za chvíli tady jsou HD 7900M takže o výkon už není nouze. Toto řešení by bylo praktické spíše pro né moc výkonné NB ,ale tam zase bude grafiku brzdit procesor. Kdyby toto šlo tak už vidím jak se mi tam ohřívá HD 7970 nebo HD 7950 a určitě bych nebyl sám ;-]
Vlastimil9
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka