Notebook pro Shitmana: malé rozměry, velká výdrž

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod The Shitman 31. 7. 2012 18:55

Ahojte, kolegové. Rád bych s vámi trochu prodebatoval výběr budoucího notebooku. Sice tak nějak tuším, co chci a nechci, ale praktických zkušeností s novými notebooky zas až tolik nemám. Rád dám na rady zkušenějších lidí, co se v téhle sekci vyskytují. Částečně to dělám i pro sebe, abych si sepsal co všechno vlastně chci a jestli je to reálné. No, nebudu vás otravovat tunami omáčky, radši přejdu k věci.

Upravené požadavky:

Cenově do 25k, ale čím míň, tím líp.

Výkonově nemám zvláštní požadavky. Běžné dvoujádro a IGP stačí. Náročnější záležitosti a hry budu dál řešit velkým počítačem, tohle je jenom stroj na tahání do školy a do "terénu" při focení. To nejnáročnější, co pozná, je nějaká jednodušší úprava v Zoneru nebo podobném software. Možná i na Photoshop dojde, ale to je zatím nejisté. Taky se v budoucnu nejspíš potkám s jednodušší prací v CADu, ale zatím nevím, o jaký konkrétní SW se bude jednat.

Určitě chci:
  • Windows friendly stroj
    Macbook už znovu ne, byť byl fajn.
  • 12-13" úhlopříčku, matný display
  • Nízkou hmotnost
    Budu to nosit denně s sebou a i ta dvě kila co měl MAC byla moc. Kvůli hmotnosti přemýšlím nad ultrabooky.
  • Reálnou výdrž alespoň 5 hodin
    A zde ultrabook odpadává.
  • Tělo, které vydrží přenášení
    Nebudu se k tomu chovat jak prase, ale i tak chci něco, co se nerozpadne, jakmile pod sebou nebude cítit stůl.
  • Dobře řešené chlazení. Pokud možno nízkou hlučnost bez zátěže.
    Nemusí zvládat čistě pasivní chod, i když by to byla výhoda. Stačí mi něco na úrovni MACu, ale bez ječení v zátěži.
  • USB 3.0 - alespoň jedno, celkem alespoň tři USB sloty.
  • HDMI, Bluetooth, čtečku SD karet - to už je doufám samozřejmost.
  • RJ45 konektor. Samotná wifi nestačí.

Neřeším:
  • Design - pokud to nebude svítící, růžové, lesklé, nebo tak něco.
  • RAM, HDD/SSD v základní konfiguraci - doplním/vyměním dle svých představ.
  • Možnost dokování.

Uvítal bych:
  • NBD on-site záruku (stačí za příplatek)
  • IPS panel, nebo alespoň lepší TN.
  • Vyšší rozlišení displaye, než základních 1366x768.
  • Thunderbolt - třeba to časem k něčemu bude.
  • Trackpoint.
  • Použitelné reproduktory - občasný film večer v posteli - příjemná věc. :)
*Požadavky jsou řazeny náhodně, nikoli podle důležitosti.

Váhám jestli jít do X230 (kvůli ceně v základu - bez SSD) a nebo jít cestou nižší ceny - 13.3" ultrabook s trochu slušným tělem - slabší Zenbook třeba? - a hned ho dovybavit. Na výkonu nezáleží a co se týká konstrukce, tak nemám speciální požadavky - proto uvažuju o ultrabooku.
Naposledy upravil The Shitman dne 16. 9. 2012 10:39, celkově upraveno 3
Důvod: Nové zadání
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 31. 7. 2012 19:20

Vloni jsem resil to same a koupil nakonec E320. Koupe nelituji, pozadavky splnuje. Krom tedy USB3, pravda. E430 si chci pujcit na test. Ted ale mam T430 a chlazeni je jednim slovem PRISERNE. Jedno velke zklamani.

Kdyz Ti reknu, ze malinka X230 se chova bez zateze a pri kancelarine kultivovaneji, ver mi. Oba spolupracuji s TPFC, oba umi bezet pasivne samy od sebe (X230 navzdory mensimu telu dele). V T430 ale vetrak neprijemne piska a vzduch svisti mezi lopatkami. X230 netrpel ani jednim z vyse popsaneho. (!) Navic T430 v zatezi uz po dvou minutach dosti drsne (-300MHz) throttluje, X230 oproti tomu za stejnych podminek bezela v turbo (+500Mhz, tj 800MHz rozdil!) nasobicich. Podotykam, ze oba stroje maji IDENTICKE procesory, konkretne i7 3520M.

Pokud bys obetoval grafiku, reknu X230 s i5. S TNkem okolo 25k bez UltraBase. IPS bez UB zatim nejspis neni a asi ani nebude, i3 varianty v CZ nebudou na 100%.

E430 ale netusim, zda spolupracuje s TPFC. E530 nekdo na foru psal, ze nespolupracuje ... takze bych na Tvem miste pockal, az to overim.

AD HDMI ... dnes se stale casteji objevuje DP. Da se to resit redukci.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod WulFgaR77 31. 7. 2012 19:42

Podle mě si se svými požadavky sám "ukličkoval" do té E430. Člověk by tak hádal, že je to možná NTB do školy - alepsoň co se podle data koupě tejče.
A kdybych něvěděl, že máš doma "fasa ULN ready" R3 sestavu, tak nic neřeknu, ale...KiN vlastně uhodil hřebíček na tvoji hráčskou rakvičku...Nechceš ustoupit z té grafiky ? :) No jenže ty řekneš ne, protože to máš v "určitě chci" a sme u první věty a vlastně u tvýho prvního příspěvku. Když totiž škrtnu ze známých důvodů pavijána dv7 a Vostro, tak stejně v nabídce nic nenajdu :)
WulFgaR77
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 31. 7. 2012 19:46

Kine, díky moc za reakci. Určitě počkám na dojmy s E430. Jak jsem psal, na koupi až tak nespěchám.

O té grafice jsem přemýšlel hodně dlouho, ale zatím bych z ní slevoval jen nerad. Mám k tomu svoje důvody. Sice je tu možnost koupit si k tomu ještě konzoli (externí monitor bude tak jako tak), ale v tom případě je mi současná sbírka her (PC) naprosto k ničemu a můžu začínat znovu (= další výdaje).

DP není problém. Redukci bych možná i našel doma, nebo ji za pár kaček koupil.

WulFgaR77 - Máš pravdu, je to do školy. Doteď jsem dojížděl s MACem v batohu, nyní mám ale možnost dost levného podnájmu přímo v místě. No a ULNko se mnou cestovat nemůže. Pokud by ten podnájem nakonec nevyšel, tak podle peněz koupím buď E330 v základu nebo Kinem zmiňovanou X230 (už delší dobu po ní pokukuju). Prostě jen něco na tahání.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 31. 7. 2012 19:53

Na tu X230 jsem psal recenzi, ale tu uz jsi dozajista cetl ... ?

AD grafika ... plne chapu. Ja mam v E320 6630M nataktovanou "kam az to jde" a presto se obejdu bez throttlingu. Ostry kontrast s tou T430, ktera throttli i bez OC.

Frekvence te 6630M z hlavy nevim, ale pokud by nekdo chtel, dohledam je. Kdysi jsem je psal i tady na forum, tak pokud projevite snahu, muzete si je vlastne dohledat sami. A treba uzivatel Skype je mozna bude vedet. (Ma mimochodem stejny ntb, jako ja...)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod WulFgaR77 31. 7. 2012 20:02

Problém je prostě tvůj nárok na "universálnost" toho stroje a tam je nabídka fakt bídná. Buď to bude "multimediál" a pak je: hlučnej, plastovej, ale s grafikou a třeba fajn displayem anebo je to "business" a pak bude bez grafiky, slušný tělo, bezva support, ale také většinou hroznej display.
NTBů, které si vezmou z obou to nejlepší, je míň než drtivá menšina. No vlastně skoro žádný... :(
Ač ti to nerad říkám - raději dycky slevuji z grafiky. Ta škola nebo práce má asi větší prioritu.
WulFgaR77
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 31. 7. 2012 20:06

Vlákno mám přečtené, recenzi otevřenou a zatím nepřečtenou. Je v pořadí. :))

U té E320 máš nějak sáhnuto do chlazení, nebo jen poladěné řízení otáček? Jednu jsem měl v ruce (možná že to byla E420, ale to by nemusel být velký rozdíl) a topila teda opravdu dost. Taky 6630M a i5. Dotaz jen ze zvědavosti. E320 už dneska asi ne-e.

-- 31. 7. 2012 20:08 --

WulFgaR77 - Jo, přesně to vím a proto se taky ptám. Kdyby to bylo jednoduchý, tak neotravuju a vyberu si sám. :)
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 31. 7. 2012 20:12

Mam lehce sahnuto, to je fakt. HW i SW. Ale nic, co by nespravily pasivky z VR kitu po malicke modifikaci (jsou original jen moc vysoke)...

KineCZek

Odeslat příspěvekod ruXak 31. 7. 2012 20:50

A co tohle?

Mělo by to splňovat uplně vše ..

http://www.czc.cz/gigabyte-u2442v-champ ... 36/produkt
ruXak
Junior

Odeslat příspěvekod bling 31. 7. 2012 21:00

No ten Gigabyte vypadá papírově dobře ale : Gigabyte není jijak chválená značka /prodejce Nevím jak Shitman ale já bych šel radši do některého z těch Thinkpadu ..Přece jenom zde se kvality bát nemůže...
Lolkař
bling
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 31. 7. 2012 21:03

Tam bych se, a to rikam otevrene, bal (hodne bal) hlucnosti. Male telo, velky vykon ... teplota, throttling, hlucnost. Treba tomu stroji krivdim - nevim, v ruce jsem jej nemel.

AD Thinkpady ... presne tak.

KineCZek

Odeslat příspěvekod The Shitman 31. 7. 2012 21:03

Tak ten Gigabyte mi nějak unikl. :) Díky za něj, proklepnu si ho. Hlavně po stránce chlazení. Škoda, že asi nepůjde naživo poslechnout, osahat... Kupovat naslepo věc za 30k, tomu se už dá říct šílenství, když s tím budu trávit X hodin denně.

Ještě můžu hodit do placu tohle Sony: http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1
Konfigurace zajímavá, Vaio by snad mělo být i kvalitní a ani dokoupení NBD by snad nemusel být problém, i když jsem se po tom ještě příliš nepídil. Jak je na tom hlučnost? Slyšel to někdo?
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 31. 7. 2012 21:05

Jen tak od cesty ... toho Sonaka bych nechtel, protoze dost hluci. Slysel jsem sice chvilku, ale stacilo. Sony moc tiche notebooky neumi.

KineCZek

Odeslat příspěvekod alfah4ns 31. 7. 2012 21:21

Shitman:
opravdu to ještě pořádně zvaž, já mám pocit, že abys opravdu splnil veškeré požadavky, které máš, budeš se holt muset té grafiky vzdát tak jako tak.
Ta X230 je opravdu výborný stroj...

Mno a dejme tomu malé PC s g530 + hd6570 by byl problém? Ono i tohle bude mít výkonu minimálně stejně a takový HW můžeš strčit i do ITX...
Byla by škoda zahazovat možnost NBD onsite, fanless provozu, mSATA, atd... kvůli grafice... záleží, jak moc budeš hrát, no...

Já už se třeba dostal i do fáze, kdy v podstatě už ani nepotřebuju pracovní ntb, stačilo by mi E130 jako chodítko na net, pač na hry není čas a většinou ani chuť, v práci mám HP elite...
Aby se ti pak nestalo, že tu grafiku použiješ párkrát a pak si budeš říkat, žes kvůli tomu nevzal X230...
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod The Shitman 31. 7. 2012 21:36

alfah4ns píše:Aby se ti pak nestalo, že tu grafiku použiješ párkrát a pak si budeš říkat, žes kvůli tomu nevzal X230...

No a to je právě ta věc, která mě trápí nejvíc. Protože tohle dopředu prostě nevím a ani vědět nemůžu. Je možný, že to tak dopadne. Už jsem to tak měl před třemi lety u Macbooku, ten jsem si koupil s tím, že hrát na něm nebudu. No... stejně jsem hrál. :-[ :)
The Shitman
Ex-moderátor

Další stránka