Instalace Win7 na mSata

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod silfax 16. 8. 2012 07:33

Ahoj,
koupil jsem si ThinkPad Edge E430, dokoupil Crucial M4 128 GB do mSata, notebook jsem normálně pustil a dodělal instalaci. Poté jsem si vytvořil DVD pro přeinstalaci (obnovení systému). Pak jsem tam dodal to mSata a ono jako systém ho vidí ve správci zařízení jinak (jako disk kupodivu nenajíždí) a když jsem dal bootovat to recovery a myslel jsem že zvolím disk pro instalaci, tak tam ho prostě nedám ... položka ve které by to šlo nejde změnit. Máte prosím nějakou radu? Či postup jak s tím dál? Díky moc
Lenovo ThinkPad Edge E430/ i5 3210M@2.5 Ghz, 8GB DDR3 1600 Mhz, GeForce 630M,128 GB SSD Crucial M4+2TB Samsung
Sharkoon Rebel 9,AC Fusion 550W,AMD Phenom X4 9600 BlE,Akasa AK-876,MSI K9A2(AMD790X),4 GB DDR2(800 Mhz),Sapphire 6770 (1GB),500+500GB Seagate
silfax
Junior

Odeslat příspěvekod Mizi 16. 8. 2012 11:18

Před instalací Windows vymontovat HDD a nechat zapojený jenom SSD?
Mizi
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 16. 8. 2012 11:33

S mSATA nemám zkušenosti, ale obecně - co tak doplnit nějaké podrobnosti?

Jaký je tam operační systém teď? Jako vidí ten mSATA disk, když ne jako disk?

Má ten ThinkPad Edge E430 aktualizovaný BIOS na nejnovější verzi?
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 16. 8. 2012 12:32

Pokud jsem to spravne pochopil, tak ma novy notebook a chce system prenest na mSata. Bud nejakou utilitou prekopirovat nebo recovery s vyndanym HDD, jak psal Mizi.

On to SSD muze system chtit pouzit jako cache, z hlavy nevim, jaky software to dela. Tak bych ho mozna pred pridanim HDD zpet odinstaloval nebo zmenil nastaveni, pokud to jde.

aaa...rapidDrive
http://www.lenovoblog.cz/2012/06/novy-r ... -2012.html

Edit:
Pripadne bych se podival do BIOSu, jestli se neda vypnout tam.
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod silfax 16. 8. 2012 14:17

Momentálně jsem ve fázi, že jsem se rozhodl pro klonování mezi jednotlivými disky, stále to běží, tak uvidíme.

Mě napadá zatím dost způsobů, jak ... ale všechny jsou takové zdlouhavé a ještě mnohdy brutal force (viz. vyndavání disku). Stejně tak můžu vzít čistou instalačku 7 a dodat jen ten product key, jenže to je až tak nějak na posledních příčkách mého seznamu. Já myslel, že jen přehlížím nějaký krok,který mi to ničí ... :-) ale díky :-)
Lenovo ThinkPad Edge E430/ i5 3210M@2.5 Ghz, 8GB DDR3 1600 Mhz, GeForce 630M,128 GB SSD Crucial M4+2TB Samsung
Sharkoon Rebel 9,AC Fusion 550W,AMD Phenom X4 9600 BlE,Akasa AK-876,MSI K9A2(AMD790X),4 GB DDR2(800 Mhz),Sapphire 6770 (1GB),500+500GB Seagate
silfax
Junior

Odeslat příspěvekod silfax 18. 8. 2012 09:21

Tak nakonec pomohla ta brutal force s vyndáním disku HDD a obnovení přes DVD a instalaci na mSata. Díky za radu ;-)
silfax
Junior

Odeslat příspěvekod vyhup 20. 9. 2012 10:33

Zdravím.
Dalo by se říci, že mám opačný problém.
Koupil jsem si Lenovo ThinkPad Edge E330 a k němu i mSATA SSD Crucial M4 – 64GB. Nejdříve jsem nechal doběhnou instalaci (Win7 - 64bit). SSD disk jsem vložil do PC, v BIOSu ho PC nalezl a ve Win jsem ho aktivoval a naformátoval, takže ho teď vidím jako disk D.
Chtěl jsem ho využít pro zrychlení systému. Nikde v BIOSu jsem nenašel jak ho nastavit s původním diskem do RAIDu.
Ze stránek Intelu jsem našel tyto ovladače: RAID: Intel® Rapid Storage Technology Driver for Intel Desktop Boards nebo RAID Enterprise: Intel® Rapid Storage Technology Enterprise Driver for Intel Desktop Boards. Nevím jaký je mezi nimi rozdíl.
Chci se proto zeptat: Jde nastavit RAID pole v BIOSU? Je to nutné nebo by stačilo nainstalovat jen ty ovladače?
Nebo se na to vykašlat a nainstalovat rovnou čistý Win na SSD a původní disk nechat jen na data?
Pročetl jsem už spoustu materiálu na netu, ale některé se od sebe dost liší.
Díky za odpověď.
vyhup
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 9. 2012 10:41

Udelej cistou instalaci Win na SSD a HDD nech jen na data.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod vyhup 20. 9. 2012 11:21

Taky se mě tahle varianta líbí (už jenom proto, že se zbavím veškerého zbytečného balastu, který tam Lenovo nainstalovalo :-) ).
Odrazovalo mě akorát upozornění v manuálu:
POZOR:
Pokud je váš počítač vybaven jednotkou pevného disku i jednotkou SSD mSATA, doporučujeme
nepoužívat jednotku SSD mSATA jako spouštěcí zařízení. Jednotka SSD mSATA je navržena a vyvinuta pouze pro účely funkce mezipaměti. Pokud budete jednotku SSD mSATA používat jako spouštěcí zařízení, nelze zaručit její spolehlivost.
vyhup
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 9. 2012 11:30

To je ... jak jen to slusne rict? Zadne slusne slovo to nevystihne. Proste ani ne hloupost, ale jeste neco horsiho.

SSD samozrejme fungovat BUDE.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Petr_S 20. 9. 2012 12:17

Cachování je vlastností čipsetu HM77 Intel® Smart Response Technology.
http://www.intel.com/content/www/us/en/ ... -hm77.html
popis zde:
http://diit.cz/clanek/nastaveni-zrychleni-ssd-cache
kde jsou ze závěru významné asi dvě informace:
- skutečně urychluje práci disku (v závislosti na svižnosti použitého SSD)
- samotný SSD bude vždy ještě o poznání rychlejší
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 9. 2012 12:29

Samotny SSD bude oproti cachovanemu HDD rychlejsi vzdycky - uz z principu funkce.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Petr_S 20. 9. 2012 12:31

No však, myslel jsem to tak, že se silfax musí rozhodnout, které řešení je pro jeho využití vhodnější.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 9. 2012 12:40

Ja vim, jak jsi to Ty myslel. :)) Psal jsem to jen pro ostatni ctenare.

BTW: Jak jsi na tom s tou ULN sestavou? (kdyztak do SZ/mailu, at tu nejsme OT)

KineCZek

Odeslat příspěvekod kubonik 1. 10. 2012 18:15

Zdravim,
koupil jse si stejný notebook a taky přemýšlím že bych si tam dokoupil ssd disk. chci se zeptat jak moc je náročné tak ten ssd disk připojit, zvládne to i laik? Dále se chci zeptat jestli to nějak ovlivní záruku.
kubonik
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 10. 2012 18:27

Naprosto bez obav.

KineCZek

Odeslat příspěvekod pNxioO 1. 10. 2012 18:32

me by hlavne zajimalo, jak dostat na SSD oficialni oem WIN od lenova, kdyz jediny recovery je na samostatnem oddilu HDD, resp jestli to jde bez nejakeho sloziteho prenaseni pomoci specialniho softu acronis a ja nevim co vsechno.
pNxioO
Junior

Odeslat příspěvekod kubonik 1. 10. 2012 18:33

ok, takže bych to zkusil. tyhle komponenty tam půjdou?
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 7XM0001PYC
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 1UY2LA1OYF
popř jaké by byly lepší.
kubonik
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 1. 10. 2012 19:15

Klidne kup toto. Osobne bych ale vzal Crucial M4 mSATA.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Bari007 1. 10. 2012 20:02

Lenovo má nějakou svojí utilitku, která ti umožní vypálit recovery na DVD.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kubonik 3. 10. 2012 16:55

zdravim, potřeboval bych poradit..mám E430, vložil jsem do něj disk ssd do msata, původní disk vyndal a nainstaloval recovery..ale pak se mi nespustil windows, psalo že to chce nějaký repair..takhle to vypadá potom co jsem tam vložil disk původní. http://imageshack.us/f/818/e430w.jpg/
proč mi to udělalo i na ssd disku Lenovo recovery, to přece nechci.
nevíte co s tím? díky.
takhle vypadá správce disků http://imageshack.us/a/img9/2130/sprva.jpg
kubonik
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 3. 10. 2012 17:49

Recovery ti vrati disk do puvodniho stavu, tj. i s recovery. Pokud recovery nechces, tak smaz oddil a ten prvni roztahni na maximum.

Nemas klasicke instalacni medium Win7 (ne recovery)? Na nem je pri nabootovani volba opraveni bootu.
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod kubonik 3. 10. 2012 18:52

http://imageshack.us/a/img841/1038/img2 ... 194501.jpg
tohle to píše potom co nainstaluju windows na ssd..
myslíte že když nainstaluju normální windiws 7 a napíšu tam produkt key co mám na notebooku, tak to bude funkovat?
díky
kubonik
Junior

Odeslat příspěvekod kubonik 4. 10. 2012 10:30

nemáte někdo zkušenost s klonováním disku přes zálohování a obnovení (bitovou kopii systému).
půjde to normálně jen naklonovat na ssd a hned to půjde?
kubonik
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 10. 2012 11:00

Obrázek nevidím, protože se nachází se na licenčně nekorektním serveru.
Příště piš jen text hlášek nebo umísťuj grafiku do zprávy korektně:
http://superforum.zive.cz/viewtopic.php ... 3#p6430893

Obecně se doporučuje při přenosu OS z HDD do SSD čistá instalace.
Samozřejmě je možný klasický postup:
1) sdclt -> backup OS -> .vhd.
2) Fyzické připojení nového SSD do jiného počítače než je cílový (nejlépe do e-SATA).
3) diskpart #vytvoření partition a formát.
4) Fyzické připojení nového SSD do cílového PC.
5) Odpojení původního systémového HDD.
6) Boot ze záchranného DVD -> Obnovit ze zálohy.
Vše práce na pár minut (resp. pro PC na pár desítek minut).
Jenže poté je nutné upravit parametry šetřících režimů (powercfg) a naplánovaných úloh (Scheduler) tak, aby byl provoz OS/SSD optimalizovaný.
A to už není na pár minut a žádný BFU to IMHO nemůže zvládnout.
Čistá instalace OS si optimální parametry nastaví automaticky. Navíc vytvoří 200 MB partition pro WRE = velmi užitečné při libovolné závadě/napadení OS.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kubonik 4. 10. 2012 11:22

Já bych chtěl provést jen instalaci. ale nějak to nejde. napíšu jak jsem postupoval.
1. pustil jsem nový pc.
2. výpalil jsem recovery dvd přes to lenovo recovery. (5 dvd)
3. vyndal jsem původní disk
4. vložil jsem ssd a pustil recovery. postupně jsem tam vkládal všechny dvd.
5. napsalo to že je to hotový a že se restartuje
6. po restartu to napsalo: Windows failed to start. viz obrázek
teď nevím co stím udělat aby naběhnul windows
Přílohy
img20121003194501.jpg
chyba
e430w.jpg
oba disky
kubonik
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 10. 2012 11:31

Recovery sw není optimalizovaný pro SSD.
Co s tím?
1) Nabootuj z orig. MS DVD s OS dané verze/SP.
2) Zvol Opravit -> Opravit (1)
Pomohlo?
ANO: OK
NE:
(1) dtto
(2) Opravit -> cmd (5)
Opravné postupy z cmd jsou tu detailně popsané, hledej a můžeš to vyzkoušet.
Pomohlo?
ANO: OK
NE:
Instaluj OS od počátku do čistého SSD z orig. MS DVD dané verze/edice/mutace/SP.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pNxioO 4. 10. 2012 11:36

Milanr - budu resit podobnou vec, instal z lenovo recovery DVD, ktere si vytvorim, na disty SSD disk, chces mi rici, ze mi to tedy nepujde, tak jako tady kolegovi ?

-- 4. 10. 2012 12:44 --

nedudu to cpat pres msata, ale normal
pNxioO
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 4. 10. 2012 11:45

Kumonik obnovil WIM od Lenovo pomocí Recovery nástroje. To není doporučovaná
Milanr1 píše:do SSD čistá instalace

Pokud se mu podaří popsané opravné postupy, stejně pak bude muset ručně
Milanr1 píše: upravit parametry šetřících režimů (powercfg) a naplánovaných úloh (Scheduler) tak, aby byl provoz OS/SSD optimalizovaný.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod alfah4ns 4. 10. 2012 21:35

pNxioO:
Pokud budeš měnit HDD -> SSD kus za kus, tak si nejprve udělej recovery na DVD, ať máš zálohu.
Pak naklonuj disk např. v Acronisu, příp. někteří výrobci SSD přikládají klonovací SW (nebo ho mají ke stažení na www).
Jak Acronis, tak třeba klonovací sw od Intelu (mimochodem postavený na osekaném acronisu) zvládá přenést OS během cca půl hodiny vč. správného zarovnání buněk. Podmínka - součet dat na HDD < kapacita SSD (nehledě na to, jestli jsou v jiných particiích nebo ne)
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod oooooooooo 4. 10. 2012 21:48

http://www.paragon-software.com/technol ... OS-to-SSD/
Ted je za 20 dolarů takže v žadnem připadě se nevyplatí ale pokud byl člověk zaregistrovanej v jejich programu tak ho měl zadara.
Oproti acronisu kterej už nakou dobu spokojeně spinka na byvalych vavřinech maji věci od paragonu vždycky par velmi podstatnych bonusů navic.Nicmeně pokud si daš trochu praci najdeš zcela oficialně tento software zadarmo.Hledej migrate OS to SSD.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pNxioO 5. 10. 2012 14:35

Jj díky, udělám to podle tohoto "návodu" http://forum.notebookreview.com/lenovo/ ... stion.html
pNxioO
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 11. 2012 18:57

Právě jsem dokončil podobnou operaci. Paragon + montáž SSD + oprava boot = max 45minut i s kávou a společenskou konverzací ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!