Výkonnější notebook do školy / kombinace škola + zábava

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod xhonza5 25. 8. 2013 17:25

Zdravím všechny uživatele a návštěvníky,

ihned na začátku podotýkám, že tento dotaz o radu bude poněkud trochu delší, ale věřím, že může pomoci i ostatním uživatelům. Prosím o to, než budete psát rady, abyste si přečetli celý příspěvek, děkuji.

V současné době vlastním již 2 roky tento notebook: http://notebook.cz/clanky/predstaveni-notebook/2012/Dell-XPS-L702x

Ohledně jeho konfigurace jsem spokojen, hry jsou na něm parádní, i na dnešní dobu čtyřjádrů je stále rychlý, ačkoliv v poslední době začíná být stále pomalejší. Potřebuji však notebook i do školy, takže je nutnost častého přenášení + vyšší výdrže baterie, což u tohoto notebooku již také není, baterie vlivem své životnosti svou výdrž snižuje, aktuálně tak na 3,5 hodinách.

Proto následuje můj dotaz rozdělený na dvě části. Budu rád za každou radu a váš názor.

1. Rád bych si koupil menší notebook max do 13-14 palců na školní potřeby s dalšími parametry:

Váha do 2 kg max 2,5 (pokud bude mít plusy v jiných ohledech).
Výdrž baterie nad 7 hodin (minimálně 6 pokud budou plusy jinde)
Nejlépe čtyřjádrový procesor
Nejlépe s SSD diskem
Dobré vlastnosti a funkce pro pohodlné delší psaní (ostrý obraz, pohodlná klávesnice apod.)
Cena do 15 tisíc maximálně do 20 tisíc, ale můžete navrhnout i jiné notebooků, samozřejmě nechci platit 50 tisíc. :)

2. V případě, že by bylo výhodnější si koupit notebook, který zastane funkce doma (hry, multimédia apod.) a ve škole (internet, výpisky, vysoká výdrž baterie, snadná přenosnost), pak koupím i dražší notebook s parametry:

Maximální váha do 2,5 kg
Výdrž baterie alespoň nad 6 hodin
Čtyřjádrový procesor
RAM minimálně 4 GB
Minimálně 14 palců
SSD disk
Skvělý obraz a zvuk
Pohodlná klávesnice pro delší psaní
Konfigurace, která notebook udrží alespoň 3 roky v nadprůměrné výkonnosti
Cena do 40 tisíc, ale můžete navrhnout i jiné typy, pokud je patřičně odůvodníte.

Můžete čerpat i z vlastních zkušeností. Díky za každou radu.
xhonza5
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 8. 2013 07:42

Cena max 20 ? a chceš kvalitu a "kvádkor", otázka proč "kvádkor"?

Dá se najít dobrý stroje pro kategorii jedna i dva, ale to musíš vědet ty co chceš ;)

Osobně bych volil PC + malej notes.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod xhonza5 26. 8. 2013 08:52

Protože je čtyřjádro rychlejší a výkonnější. Hlavně je to investice, kterou nebudu muset nahrazovat zase za rok.

Cena do 20 tisíc není podle mě malá. Díval jsem se na nějaké notebooky a do 20 tisíc jsou slušný, jenom se v tom nevyznám tolik, proto jsem požádal o radu.

PC nechci, to se mi nevyplatí. Často stěhuji i domácí noťas, jsem na to zvyklej. :)
xhonza5
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 8. 2013 09:02

Jojo pro ten "kvákor" je to fakt pádnej argument... Jak můžeš vědet že do 20k jsou slušný stroje když se v tom nevyznáš ?

Je potřeba si uvědomit že za 20k K4 můžeš mít buď plastovje multimediál s kvákórem ale na prd kvalitou a nebo jenom prach obyčejné 2jádro, ale kvalitu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Odpadlík 26. 8. 2013 10:33

Multimediál != *****. Osobně mám Y580 a ačkoliv je to multimediál, tak s ním nemám po roce a půl žádnej problém, nic nevrže a podobně. Jedinou nevýhodu oproti business stroji za stejnou cenu s polovičním výkonem je reklamace, protože čekat 30 dní není zrovna příjemný. A školní využití rozhodně nevyžaduje business stroj.
Odpadlík
Junior

Odeslat příspěvekod xhonza5 26. 8. 2013 10:37

Psal jsem, že se nevyznám tolik. Dříve jsem měl větší přehled, což myslím potvrzuje můj nynější notebook, ale technologie je moc rychlá a už nestíhám. :)

Pokud budu mít dvoujádro s kvalitou, jak dlouho dokáže udržet krok s vývojem technologií? Nechci dávat každý rok, nebo každý dva roky dalších 20 tisíc na nový stroj.

Odpadlík: Tak tu případnou reklamaci vydržím, pokud budu mít dva stroje. Při nejhorším budu nosit tento těžší kus. Proto jsem raději sem napsal dvě varianty, abych když tak koupil jeden stroj, co zastane všechny požadavky. Nebo alespoň většinu. :)
xhonza5
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 8. 2013 10:51

To že tobě se jeden stroj nerozbil, neznamená že je to kvalitní. Nosíš ho každý den ? více zde: viewtopic.php?p=9667806#p9667806

Nevím no, mám ULV C2D - to jest 4 generace staré CPU, které má takt jen 1,6GHz a na školní věci bohatě stačí, takže za kvádkórem bych se zbytečně nehonil když nemáš pádný důvod. Na rovinu obyč. člověk nevyužije ani na 30% výkon takového Pentia 2030m - to ber prostě jako fakt. Nepočítám moderní hry, kódování videa, pevnostní výpočty atd... Naopak slabší CPU zde vidím jako výohodu, menší spotřeba, menší zahřívání, delší výdrž baterie.

Na to co píšeš to stačí bohatě. (var. 1.)

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod xhonza5 26. 8. 2013 11:29

Tak jde mi o pohodlnou a hlavně rychlou práci, což znamená rychlá spouštění Windowsů, aplikací a několik operací na jednou (Word, Excell, několik web.stránek apod.). Na nynějším noťasu to už dělá problém a původní rychlost zmizela. Pro tyto podmínky je lepší čtyřjádro, který zvládne více operací, nebo se mýlím?

Můžeš mi tedy případně navrhnout nějaký notebook s kvalitním dvoujádrovým procesorem?
xhonza5
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 26. 8. 2013 11:54

Pro dané nasazení je důležité akorát rychlé SSD (a teď nemyslim ty malý mrchy s 32 a méně GB, které jsou jen jako cache).
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 8. 2013 11:55

Stačí si uvědomit co je největší brzdou dnešních notebooků a PC ? Ne doopravdy to není CPU, ale HDD.

http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1 + SSD

/swarm byl rychlejší.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod alfah4ns 26. 8. 2013 13:58

Případně, o cca 1k a něco více alternativa HP probook 6470b:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1
Je o něco odolnější co do víka + má osazen 1600x900px displej, který je prostě na práci v Office příjemnější.

A samozřejmě + SSD, bez toho bych ntb ani neuvažoval.
Aneb moje stará D630 je s c2d procesorem a SSD hbitější, než pracovní HP 8540w s i7qm a 12GB RAM. Proč asi? :)
Na školní věci ti, pokud nepotřebuješ opravdu hrubý výkon (výpočty, atd), stačí opravdu jakýkoliv moderní dvoujádrový Intel, i ta i3 je ažaž.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod palfe 26. 8. 2013 14:13

Dost uvažuju nad tím TP Edge E431. Je lepší si připlatit za variantu s 2GB grafikou a lepší baterií, nebo koupit s integrovanou grafikou?

Ptám se hlavně proto, že vůbec netuším jaké hry dokáže HD Graphics 4000 zvládnout. Díky ;-)
palfe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 8. 2013 14:17

Oranžový rámček tam najdeš odpověd na svou otázku ;)

Pokud stále platí varianta 1. nemá cenu řešit GK, přeci je to notebook jen do školy ne ?

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod palfe 26. 8. 2013 14:25

Dobrá tedy, myslím že na mé použití bude integrovaná stačit.

Mám ještě dotaz ohledně SSD disku. Bude do toho E431 pasovat tento šuplík? http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400810BG0001J2B

A jak se to se zárukou, pokud si to vše vyměním sám, poruším ji? Nebo je lepší nechat si to předělat třeba rovnou v alfacompu? Díky :-)
palfe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 26. 8. 2013 14:59

Bude to tam pasovat, ale z eBay za polovic.

Pokud nic neporušíš tak bez problému a o nic nepřijdeš.
Python.p
Je to rebel!

Další stránka