Nový notes vs XP

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod franta321 21. 11. 2013 10:52

Dobrý den,
nevíte někdo, jestli se ještě dá koupit nový notebook, pro který by byly ovladače na XP? Mám kolegu, který má starý desktop, na XP je zvyklý (resp. je rád, že se je aspoň trochu naučil ovládat), má omezený rozpočet a 2 tisíce za Win7 je podle něj zbytečné plýtvání.
Koukal jsem na weby výrobců nejlevnějších notesů (Acer, HP, Asus) a nic jsem nenašel.
Já vím, XP jsou přežitek, ale slíbil jsem kolegovi, že se poptám.
Děkuju za názory :-)
F
franta321
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 21. 11. 2013 10:59

Levné notebooky jsou většinou bez podpory, takže s čím notebook koupíš, to tam musíš mít a nic staršího ani novějšího tam s podporou mít nebudeš. Dokonce jsem viděl supercool Sony Vaio, které nemělo ani podporu pro Windows 7! Podpora začínala a končila na Windows 8 a hotovo.

Business notebooky mají velmi širokou podporu. Například stále aktuální model HP Elitebooku 8470p má podporu i pro Windows XP (včetně 64bit verze!), Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1 + Linux. Jenže ten zase není levný...

Windows XP definitivně končí podpora v dubnu 2014, takže není rozumné to instalovat teď na nějaké počítače. Kromě toho je to beznadějně zastaralý systém a na moderní počítač se absolutně nehodí...

PS: Windows XP se snad někde dávají zdarma? Nebo proč argumentuješ tím, že za Windows 7 by musel dávat 2 tisíce a za XP ne?
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod franta321 21. 11. 2013 11:17

No kolega má snad krabicovou licenci XP (a i kdyby OEM, je to jedno), tak by starej desktop vyhodil a ty XP by si nacpal do notesu. Koukal jsem po repasech, tak mu asi opatrně doporučím nějakej takovej. Jenže u repasů člověk nikdy neví a když odejde deska, může se to celý vyhodit a třeba 4 litry v háji. Holt se bude muset srovnat s tím, že dá buď 9 papírů za novej notes s Win7 a nebo mu nacpu do starý bedny novější střeva a bude mít novej desktop. Na net a kancl to stačí.
franta321
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 21. 11. 2013 11:22

Napsal jsem ti soukromou zprávu.

OEM nelze přenést na jiný počítač.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 11. 2013 11:27

tyhle "zatvrzelce" nesnáším. Furt chtějí to starý a když pak na delší dobu přičichnou k novějšímu, tak škemrají jestli by tam nešly taky ty "sedmičky" nebo "osmičky". Vůbec si neuvědomují, že licence něco stojí (obzvláště když je kupovaná samostatně bez HW), moje práce taktéž (i když ji třeba přímo neplatí).

Já bych kolegovi řekl rezolutní "XP na novém PC nelze". Chceš-li nový PC s OS s podobným ovládáním, tak si pospěš dokud jsou W7.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod franta321 21. 11. 2013 11:38

No já vím, jak je to s OEM licencema. Na druhou stranu - když na tom PC člověk nepodniká (nemá licenci v účetnictví), nikdo se nedozví, že ta licence frčí na jiným železe než s jakým se koupila. A MS se na to vyprdnou takovýho uživatele stíhat. Kór u XPček, který jsou za zenitem. A ruku na sdrce - kolik uživatelů (třeba i tohodle fóra) s každou novou deskou kupuje nový Windows? Když tady vidím ty diskuze o novejch deskách apod., je jasný, že OS jako Win 7/8 si skoro každej koupí jen jednou za 5-6 let a železo vyměňuje dle potřeby.
franta321
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 21. 11. 2013 11:41

Jenže tu OEM licenci už na jiném počítači vůbec neaktivuješ ;)
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Bespi_ 21. 11. 2013 12:46

Davat tam XP je nesmysl, za nejakou nedlouhou dobu nebude podpora pro nic a o tom ze je to strasnej system snad nema cenu ani mluvit. Dnes urcite davat W7 nebo novejsi.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 11. 2013 13:20

nehledě na ten opruz při instalaci a následné aktualizaci XPéček. To je práce na několik hodin. (já vím, existují i home-buildy XP s integrovanými záplatami, ale já je nerad používám - kdo ví, co v tom je přibaleno)
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Loader 21. 11. 2013 13:52

Možná je zvyklý na XP, ale Windows 7 jsou pro BFU jednodušší.
Když mu to pěkně ukážeš, jak se dají jeho zvyklosti dělat "jednodušeji, rychleji a efektivněji" rád na W7 přejde :)
Administrátor fóra MobilMania.cz | Příspěvky odporující pravidlům fóra nahlašujte.
Loader
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 21. 11. 2013 15:37

Podporu Windows XP má z levných notebooků třeba HP ProBook 4540s. Samozřejmě v XP bude fungovat pouze integrovaná grafika, ale to se týká všech nových notebooků z důvodů odlišné architektury (Radeon se pak musí zakázat v BIOSu, je tam na to položka).
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yndezit 21. 11. 2013 16:15

Kup mu nějakou starou Toshibu Tecru, HP EliteBook apod., např. přes eBay, ty vydrží vcelku dost a jsou levné. Vpodstatě cokoli od roku 2006 výroby, pokud nemá velké nároky na výkon.
yndezit
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod franta123 22. 11. 2013 10:24

Bari007 píše:Jenže tu OEM licenci už na jiném počítači vůbec neaktivuješ ;)

Ale ano, aktivuješ. XP OEM aktivuješ a pokud jsi myslel W7 a vyšší, tak tu asi ne. Ale na druhou stranu: koupíš novej notes nebo PC, odejde ti HDD a tak si koupíš novej, nainstaluješ na to systém a budeš muset koupit i novou licenci? To asi ne, že jo.

-- 22. 11. 2013 10:25 --

Jinak děkuju všem za návrhy, až kolegu uvidím, nabídnu mu notes z eBay nebo desktop a uvidím, jak se k tomu postaví.
Každopádně děkuju všem :-)

-- 22. 11. 2013 10:33 --

Bespi_ píše:Davat tam XP je nesmysl, za nejakou nedlouhou dobu nebude podpora pro nic a o tom ze je to strasnej system snad nema cenu ani mluvit. Dnes urcite davat W7 nebo novejsi.

Já bych XPčka tak neodsuzoval. Pokud se v tom člověk nereje a nezkouší fur nějaký SW, který pak stejně odinstaluje a opatrně používá čističe (např. CCleaner), není co řešit. XP mi na 4 PC běží bez reinstalace asi 3-4 roky a nějak extra je neudržuju. Systém je na nich stabilní a nesere se. A nemusím furt potvrzovat každej prd a furt myslet na to, že musím instalovat "jako správce" a spouštět "jako správce". Pokud mám správcovskej účet, jsem prostě správce a hotovo. A nějakej pseudoadmin, jako ve W7. Tyhle klikací kraviny mě na W7/8 serou nejvíc. Jinak jsou fajn, ale už mi to začíná připadat přeplácaný a ke každýmu prdu vede složitá cesta.
Ale to už příliš zabíhám do polemiky o "nejlepším systému na světě" a to nechci. Na to jsou jiný vlákna, jiný diskuze a co člověk, to názor. Jen jsem chtěl trochu obhájit jednoduchý XP.
franta123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Izibia 22. 11. 2013 11:10

Pokud je kolega na XPéčka zvyklý a není zakomplexovaný, jsou pro něj XPéčka ideální. (snad jediné malé minus je konec blízký podpory)

Mně se podařilo úspěšně nainstalovat Windows XP na netbook Acer z roku 2011; dneska může situace o trochu horší (dále vysvětlím proč):

Ovladače jsem bral ze tří zdrojů:
přímo ovladač pro můj netbook z webu Aceru (netbooka má podporu pro Win7, a ovladač pro Win7 měl přibalený i ovladač pro XP)
ovladač pro jiný notebook Aceru, který ještě měl podporu pro XP (tipy jsem nalezl na webových diskuzích) - a v tomhle už může být dneska situace horší

Nainstaloval jsem takto všechny ovladače kromě bluetooth, který jsem sice našel, ale ne na dostatečně důvěryhodném místě.

franta321 píše:No já vím, jak je to s OEM licencema. Na druhou stranu - když na tom PC člověk nepodniká (nemá licenci v účetnictví), nikdo se nedozví, že ta licence frčí na jiným železe než s jakým se koupila.

On je v EU přenos OEM licence Windows na jiný počítač (za určitých okolností) zřejmě legální:
viewtopic.php?p=9818774#p9818774
Izibia
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků