Porada o koupi laptopu (práce, 15 palců, 18000 Kč)

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Drahosius 26. 12. 2013 23:42

Dobrý den,
po dlouhých šesti letech mi odešel můj starý notebook (Sony VAIO FW41E). Tak mi nezbývá nic jiného než si koupit stroj nový.

Využití notebooku:
- internet;
- hudba a 720p videa;
- rýsování v CAD;
- práce v programech GIS;
- sem tam úprava fotek ve Photoshopu či něco málo v Corelu.

Co jsem se tak zběžně koukal, asi by bylo dobré, kdyby budoucí notebook měl tyto parametry:
- minimálně procesor Intel i5;
- rád bych SSD disk;
- vlastní grafickou kartu.

Mými osobními požadavky jsou:
- 15 palcový monitor;
- váha pod 2,5 kg;
- kovové šasi výhodou;
- cena okolo 18 000 Kč.

Po prozkoumání internetu jsem si našel tyto dva, který se mi líbí nejvíce...
http://www.alza.cz/acer-aspire-m5-581tg-d487028.htm
http://www.alza.cz/acer-aspire-m5-581tg-d487029.htm

A vás odborníků bych se rád zeptal, jaký je mezi těmito dvěma výkonnostní rozdíl, jak to ovlivní práci ve výše zmíněných programech a jestli ten lepší doopravdy stojí za příplatek 3200 Kč.

No a potom bych se vás samozřejmě rád zeptal, co by jste mi doporučili vy... Abych měl z čeho vybírat a nakonec koupil co nejlépe.

Děkuji moc za rady a tipy
JD
Naposledy upravil Drahosius dne 27. 12. 2013 22:21, celkově upraveno 1
Drahosius
Junior

Odeslat příspěvekod Majsner 27. 12. 2013 05:13

1) Dedikovanou grafiku doporučuji buď profesionální (FirePro / Quadro nebo s odřenýma ušima alespoň NVS) nebo žádnou (= integrovaná) *. Vzhledem k rozpočtu: integrovaná.

2) Doporučuji vykašlat se na ultra, hyper, super či megabooky a další ochranné známky, které Ti kromě vyšší ceny nepřinesou zhola nic.

3) Na SSD a velikost RAM se při výběru vykašli. Obojí dokoupíš výhodněji zvlášť.

4) Kvůli CAD, GIS, Photoshopu a Corelu chceš na 15" větší rozlišení, než kalkulačkové 1366x768. S tím se ale nevejdeš do rozpočtu.

Suma sumárum: nastav si dané požadavky do filtru v libovolném e-shopu a následně přehodnoť požadavky dle reality. Např. pokud nebudeš náročný na rozlišení, zajímavým kouskem je třeba http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge ... 510019.htm.

K odkazovaným Acerům: rozdíl mezi i5 a i7 nepoznáš. Oba dva se však stěží dožijí (v lepším případě) konce záruky. Těch 6 let, co dalo Tvé stávající vajco, dají tři Acery za sebou, když budeš mít kliku.

*) Nevím jak v GIS, ale ze zkušeností mohu zodpovědně prohlásit, že ve 3D CADech Ti herní grafika oproti současné generaci integrovaných Intel grafik nepřinese více výkonu než malé jednotky %. Za to Ti ale přinese přehřívání, hluk, snížení životnosti notebooku a další potenciální problémy.
Majsner
Junior

Odeslat příspěvekod Drahosius 27. 12. 2013 11:59

1) A nezlepší mi dedikovaná grafika akceleraci HD videa či rychlost práce v grafických programech? Já jen že jsem se o tom bavil se spolužáky na fakultě a ti mi v podstatě všichni doporučili dedikovanou grafickou kartu.

2) Na to jsem vůbec nekoukal, jen mi tenhle kousek vyšel jako zatím nejideálnější...

3) Já nejsem moc "ajťák" a nevím, jestli bych třeba výměnou disku či přidáním RAMek nepřišel o záruky. A jestli jsem si to dobře zjistil, tak v notebooku je místo jen na jeden HDD, správně? No a já potřebuji relativně velké úložiště (min. 500 GB)... A SSD disky s touto kapacitou jsou už pro mě moc drahé, proto jsem sháněl kombinaci HDD - SSD. Ale nevím, jestli to má tedy cenu v této cenové kategorii shánět. Já jen četl, že to pěkně zrychlí chod systému, tak mě to zaujalo. No a celkově bych byl rád, kdybych koupil notebook, s kterým bych zase co nejdelší dobu nemusel nic dělat :-)

4) Přesně tohle jsem si říkal též. Ale v této cenové kategorii se hold budu muset spokojit s HD Ready rozlišením, ty stroje s Full HD jsou multimediální těžké mašiny bez výdrže... Možná to časem vyřeším domácím monitorem, přeci jenom většinu práce dělám stejně doma.

Tebou navrhovaný kousek je moc pěkný. Lenovo má u nás ve škole teď každý druhý, tak to jsou momentálně asi dobré stroje. Ale cena/výkon se mi u tohoto kusu nezdá moc dobrá. Samozřejmě bych si ale rád připlatil za kvalitu za předpokladu, že mi to bude stačit na práci ve výše zmíněných programech... Popravdě řečeno, mě docela stačilo i to mé Vaio, ale celé to bylo takové pomalejší a hlavně mi to bohužel odešlo. Od nového notebooku si slibuji zrychlení práce/větší efektivitu...

A co se týče Acerů... Já vím, že dřív měly špatnou pověst, ale myslel jsem si, že poslední dobou šli kvalitativně nahoru (a to výrazně), tak proto jsem se jich nebál a nakonec skončil u nich. Takže myslíš, že bych se měl Acerům vyhnout? A jaké značky jsou tedy dneska spolehlivé? Já slyšel, že fajn jsou ty Lenova (hlavně ThinkPad) a také ProBooky od HP. Z jakých značek/řad bych tedy měl podle tebe vybírat?

edit 22:55
Tak jsem trošku zkoumal trh a je fakt, že to Lenovo E540 se mi zamlouvá nejvíc, vypadá nejkvalitněji. Přesto nevím, jestli mi stačí ta vestavěná grafika. Jestli bych si neměl připlatit za toto:
http://www.lan-shop.cz/lenovo-20c6000em ... 540-166885
nebo rovnou za toto:
http://www.lan-shop.cz/lenovo-20c6000lm ... 540-167058
Sice by mi při koupi pěkně skřípaly zuby, ale jestli by jste mi tady potvrdili, že je to k mým účelům lepší stroj, tak bych si asi i připlatil. Takže další várka dotazů:
1) Stačí mi vestavěná grafika?
2) Potřebuji více RAMek než 4GB?
Drahosius
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 12. 2013 08:55

1) jednotky procent ! Ale budeš moct s klukama s fakulty hrát LoLko, WoTko, WoWko a další hry s o uprostřed.

2) ultrabooky nejsou na práci, ale jen na retardbook...

3) Nepřijdeš o záruku pokud nic neponičíš.

Edit. co jsi nepochopil na tom co psal Majsner ? V téhle ceně chceš integrovanou grafiku. Na profi GK nedosáhneš a rozdíl ve výkonu "herní" a IGP jsou opět jednotky procent (bavíme se o CAD a GIS)

Kolik RAM potřebuješ to musíš vědet ty, nevíme jak složité projekty děláš. Někomu stačí 4GB někomu nestačí ani 64GB...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod hrombaba 29. 12. 2013 10:44

Tebou zmíněné notebooky v posledním updatu mají oba pouze HD ready rozlišení, což je v této ceně nesmysl pokud notebook chceš na práci a né na hraní her.

http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge ... 504794.htm
FHD 15,6", máš tam i svojí dedikovanou GK, 8GB ram v základu, 1TB disk a časem až došetříš dokoupíš SSD a bude to super stroj ;-)
Ano zřejmě už lehce nad limit, ale splňuje veškeré tvé požadavky a nebudeš do něj zatím muset dokupovat RAM..
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 29. 12. 2013 11:58

Ad dedikovaná grafika. Pokud pracujou v programech od Autodesku (Direct3D), tak pak není v rychlosti mezi GeForce/Radeonem a Quadro/FirePro rozdíl. Ten se týká pouze CAD aplikací, které jedou pod OpenGL a umí využít rozšířené funkce akcelerace (v Direct3D dostupné nejsou).

Dedikovaná grafika se taky hodí kvůli vyšší kompatibilitě. My sice v konstrukce dronů navrhujeme v Inventoru na integrované grafice (HD4000) a je to bez problémů, ale v některých programech mají Intelí grafiky stále ještě problém s vykreslováním.

Jinak za sebe nedoporučuju nic s rozlišením 1366x768.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Drahosius 29. 12. 2013 13:13

Takže chtít FullHD, stačí dedikovaná grafická karta, RAMky jsou na mě. Takže nějaké návrhy nebo bych měl jít do nějakého toho Lenova? Jsou i nějaké jiné kvalitní alternativy od jiných značek?
Drahosius
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 29. 12. 2013 13:26

Z aktuální (docela bídné) nabídky je to Lenovo E540 optimální volba.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Drahosius 29. 12. 2013 18:10

Tak jsem se byl kouknout v showroomu Alzy a musím tedy říct, že na mě to Lenovo E540 nepůsobí zrovna špičkovým dojmem. Měkké plasty, hlučný chod jinak ergonomické klávesnice a u pantů byla vidět kabeláž. Naopak třeba ProBook se mi jevil v lepším světle. Možná jsem zhýčkaný tím Vaiem... Nevím. Přesto bych chtěl bytelnější notebook. Ale jak již zmínil swarm, není moc z čeho vybírat... Jinak na jiné značky než Lenovo by jste mi nedoporučili koukat?

PS: Je mi jasné, že notebook v této cenové kategorii nebude nějaký super, ale to moje předešlé Vaio stálo v akci tuším 18 000 Kč a kvalita zpracování byla nikde jinde.
Drahosius
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 12. 2013 18:17

Hlučný chod který posuzuje někde v ShowRoomu ? Nic proti, ale 530ka byla snad nejtišší ve své třídě. Co bys taky chtěl za ty peníze ? :P Leda jetej ThinkPad T. A že by to Sony bylo skálopevné no.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Drahosius 29. 12. 2013 20:50

Je to zkrátka pěkně těžké vybírání... Alespoň už teď (díky vám 8-) ) vím na jaké parametry se zaměřit. Ta E540 se jeví jako volba rozumu, ale první dojem měl u mě lepší ProBook a pan prodavač říkal, že s ProBooky nejsou problémy. Celkově mě stejně jako vy odradil od Acerů a Toshib, naopak říkal, že bezporuchové jsou ThinkPady, EliteBooky i ty ProBooky. Co říkáte na tenhle?
http://www.alza.cz/hp-probook-450-d475283.htm#popis
Nemá FullHD displej, ale ten mají až kousky od 21000 Kč a to už je oproti rozpočtu příplatek 3000 Kč, jinak se mi zdá fajn. Má sice dedikovanou kartu, kterou já asi úplně nevyužiji, ale jinak se mi zdá doopravdy dobrý a naživo se mi líbil. Hlavně je dobré, že splňuje původní rozpočet i požadavky (až na SSD a již zmíněný FullHD displej).
Drahosius
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 30. 12. 2013 09:24

Prodavač je od slova prodávat....

Toshiby patří mezi nejspolehlivější notebook!

Acer má jeden z nejlepších základních servisů u nás. A Acer V3 má nejslepší displej ve své třídě.

ProBooky patří obecně k hlučenějším, teda aspoň minulá generace, ale jinak jsou to (na svou cenu) kvalitní stroje.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Foxis 4. 1. 2014 13:33

Ahoj, promin, že reaguji na tvoji zprávu až teď.
E540 je dobrý notebook. Spolehlivý výkon, dobrá výdrž.
Akorát nevím proč mám problémy s youtube - videa se třeba v polovině seknou a už nejedou dál (Zkusil jsem přeinstalovat Flash, prohlížeč.. nic nepomohlo)
Trošku mi blblo připojení k Wi-Fi, které po aktulizaci na Win 8.1 přestalo(zatím)

U těch probooků je většinou problém s tou hlučností a po dvou a půl letech mi odešel větráček, zdroj a "hezky to *****ělo". (Může mi někdo říct, proč u slušného slova to mám "vyhvězdičkované" ?)
Fox
Foxis
Junior