lze dlouhodobě používat NB se zavřeným víkem?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Roger73 19. 5. 2014 17:31

Ahoj, chtěl bych si koupit nový notebook a plánuju ho používat hlavně jako desktop s tím, že bych ho většinu času chtěl používat zavřený s externím monitorem, klávesnicí a myší.
Chci se zeptat, je to u nových notebooků dnes již standardní funkce, že je lze takto používat se zavřeným víkem, nebo se na to musím speciálně v obchodech ptát a odfiltrovávat notebooky, které to neumí? Asi bych vybíral nějaký NB s Win 8, ale úplně nemůžu vyloučit ani s linuxem.

Dá se obecně říci, že takovéto používání notebooku snižuje jeho životnost nebo jenom zvyšuje spotřebu chladiče nebo má to vůbec nějaký vliv na trvanlivost toho notebooku? Nebo byste mi spíš doporučili zvážit nějaký ten minidesktop (jako byly třeba od Asusu) s tím, že bych přišel o přenosnost a možná i částečně výkon (myslím, že ty minidesktopy měly slabší procesory než notebooky se srovnatelnou cenou) a přitom bych na pořizovací ceně počítače (plánoval jsem levný NB tak za 8000,-) moc neušetřil a také nevím, jestli by ten minidesktop neměl vyšší spotřebu než NB (nízká spotřeba je pro mne celkem důležitá).

Určitě bych uvítal mj. postřehy od někoho, kdo notebook tímto způsobem zavřený jako desktop s externím monitorem používá. díky moc
Roger73
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 19. 5. 2014 18:05

Pleteš si pojmy:
1) NB = nástroj pro cesťáky, ne náhrada desktopu.
2) Stolní PC má za ~ stejnou cenu vždy podstatně vyšší výkon než NB.
Co s tím?
V dané ceně pořídíš značkový PC se zárukou, vyšším výkonem, kvalitnějším chlazením a delší životností, např.:
ASUS M11BB
http://www.asus.com/Desktops/M11BB/
nebo si postavíš vlastní s ještě vyšším výkonem, levněji, ale bez záruky na vlastní riziko:
viewtopic.php?p=7951755#p7951755
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 19. 5. 2014 18:12

Roger73: Notebooky se zavřené obvykle uchladí v pohodě. Chce to koukat na testy konkrétních modelů. Co, má problém s uchlazením normálně, to asi nebude vhodné ještě navíc zavírat.

Milanr1: Pleteš si pojmy. Výrobci nikde nedefinují notebooky pouze pro cesťáky. Možná to tak nějaký prodejce někdy uváděl, ale pokud ti tvrdil, že to je globální, tak tě obelhal.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 19. 5. 2014 18:26

Viz swarm.
Pokud je chlazení navrženo dobře, není žádný problém.
Pracovní modely se takto ve firmách používají naprosto běžně, včetně výkonných workstation modelů.
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod j.x.e 19. 5. 2014 18:40

záleží jak je notebook zkonstruován a neměl by být problém, já tak používám macbook air skoro furt když stříhám video ve 2k tak musím mít full HD monitor a není problem teploty uplně v normě, a například při hraní je zavřený trochu chladnější než v otevřeném stavu.

Jen vyber nějaký který má vývody chlazení z boku nebo zezadu a ne nahoru nebo pod poklop
MacBook Pro 13" 2017
j.x.e
Junior

Odeslat příspěvekod Roger73 19. 5. 2014 18:58

Milanr1 píše:Pleteš si pojmy:
1) NB = nástroj pro cesťáky, ne náhrada desktopu.
2) Stolní PC má za ~ stejnou cenu vždy podstatně vyšší výkon než NB.
Co s tím?
V dané ceně pořídíš značkový PC se zárukou, vyšším výkonem, kvalitnějším chlazením a delší životností, např.:
ASUS M11BB
http://www.asus.com/Desktops/M11BB/
nebo si postavíš vlastní s ještě vyšším výkonem, levněji, ale bez záruky na vlastní riziko:
viewtopic.php?p=7951755#p7951755


dík za každý komntář, ale tady ten uváděný Asus je např. na Alze za 8000 Kč bez operačního systému, takže ten bych musel připočíst. To vídám za 8000 Kč notebooky - procesor 2 jádra, 4 GB RAM, 500 GB HDD vč. Windows. Takový výkon mi stačí, nepotřebuju 4 jádra. Podstatnější je pro mne nízká spotřeba při dlouhém používání, ta by u toho výkonného Asusu zřejmě byla taky vyšší než u notebooku - už proto že NB je dělaný na provoz na baterie.
Roger73
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 19. 5. 2014 19:10

Notebooky se dělí na dvě kategorie co se týče chlazení.

Ta první, většinová, se chladí zespodu do boku, té dlohodobý provoz se zavřeným víkem nijak nevadí
Ta druhá (zejména subnotebooky) pak přes klávesnici do boku. Těm by to vadilo.

Nicmén souhlas s Milanr1, ty nepotřebuješ notebook. Pokud hledáš tichá provo a nízkou spotřebu, pak http://www.czc.cz/9hfmh68i5sjan85hdv07rqd3s7/seznam

Spousta výkonu, nízký příkon a (pokud odpojíš EC větráček) velmi tichý chod (tišší než u notebooků). A neplatíš za věci, které nepotřebuješ nebo nevyužiješ, tedy akumulátor a LCD panel.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 19. 5. 2014 19:27

Za osmičku je ten desktop ASUS dost bída. AMD A4 za ty peníze fakt ne.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roger73 19. 5. 2014 19:32

cernakus: to je velice relevantní komntář, děkuji za něj.
Jinak, jestli jsem to správně pochopil, tak ten odkaz je nějaký počítač sestavený z komponent na přání, které si mohu téměř libovolně měnit (třeba ten case by se mi nelíbil)? Teda nevím, jestli by to byly všechny potřebné komponenty, třeba bych určitě chtěl ještě DVD vypalovačku, ale tu můžu kdyžtak použít ze starého mrtvého počítače. Ještě mne napadá, nevím jak je to s audio kartou a audio výstupy, nějakou čtečkou karet all-in-one možná ještě něco.
A ta cena pro tuhle konfiguraci 5 175 Kč by platila jako konečná nebo oni si něco účtují za smontování? Jako takový frajer, abych si t o sám smontoval, zase asi přece jen nejsem. nevíš náhodou kolik si účtují?
A záruka ta je potom klasicky 24 měs. na všechno? díky
Roger73
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 19. 5. 2014 19:36

Případně, naprosto bezhlučná záležitost:
http://www.czc.cz/gigabyte-ga-c1037un-e ... t2srjjjic4
nežere to skoro nic, SSD si vyměň za Crucial M500/550.
Díky tomu SSD to bude i dost hbité PC, pokud ti teda kapacita stačí...
k tomu Win a jsi na cca 9k

EDIT:
tu mechaniku a čtečku karet jsem četl až po odeslání příspěvku...
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 19. 5. 2014 19:48

Hans: Mas tam stale V300, uz si to konecne zmen, adresa kosiku zustane u CZC i po zmene komponenty stejna, CZC to ma jinak, nez u Alfy...
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 19. 5. 2014 19:50

Jsem zapomnel heslo :D
Uprimne, ten odkaz si vzdycky vyjedu pres google po zadani alfah4ns a czc :D
Jak bude cas, poresim to :)
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cernakus 19. 5. 2014 19:57

Roger73 píše:cernakus: to je velice relevantní komntář, děkuji za něj.
Jinak, jestli jsem to správně pochopil, tak ten odkaz je nějaký počítač sestavený z komponent na přání, které si mohu téměř libovolně měnit (třeba ten case by se mi nelíbil)? Teda nevím, jestli by to byly všechny potřebné komponenty, třeba bych určitě chtěl ještě DVD vypalovačku, ale tu můžu kdyžtak použít ze starého mrtvého počítače. Ještě mne napadá, nevím jak je to s audio kartou a audio výstupy, nějakou čtečkou karet all-in-one možná ještě něco.
A ta cena pro tuhle konfiguraci 5 175 Kč by platila jako konečná nebo oni si něco účtují za smontování? Jako takový frajer, abych si t o sám smontoval, zase asi přece jen nejsem. nevíš náhodou kolik si účtují?
A záruka ta je potom klasicky 24 měs. na všechno? díky


Složení a zahoření je u CZC zdarma (pokud komponenty kupuješ od nich).

Výhoda tohoto kompletu je velmi vysoká účinnost zdroje při tomto zatížění. Ten CPU s deskou si vezme v klidu kolem 11W a v zátěži kolem 22W. To je příliš malý odběr i pro klasické PC zdroje se Zlatou certifikací. Takže zatímco tato sranda má účinnost v celém spotřebním rozsahu cca 92% , běžné Gold zdroje (od 1200Kč a víše v této kategorii) mají sotva 80%, protože ta spotřeba je mimo certifikaci.
Obvykle se používá kombo Pico-PSU a notebookový zdroj, ale problém je, že jen PICO-PSU stojí 1000Kč a zdroj dalších 500-1000Kč.

Ale samozřemě můžeš si koupit libovlnou PC skřín a libovolný PC zdroj. Ale vyjde to prvně o něco dráž a nebude to tak efektivní.

Audiovýstupy řešit nemusíš, jsou součástí desky.
Mechanika DVD tam není, protože se tak autor návrhu rozhodl, Lze přidat za 400-500Kč.

Čtečku doporučuji z principu externí, jsou levnější a univerzálnější. Dneska už málkdo přijde do styku s Memory Stick, Compact Flash a podobnými formáty.

Cena té sestavy je konečná a záruka je komponentní, tedy minimálně 24 měsíců. Komponenty s delší zárukou (te´d nevím, zdali jsou v tom návrhu přítomny) budou mít záruku delší. Zároveň dává CZC 24 měsíců záruku na složení, to znamená, že když nějaká komponenta selže, jen to odneseš do CZC a tam už si poradí.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Roger73 19. 5. 2014 20:23

cernakus: děkuji, děkuji, pročítám to, snažím se v tom jako laik zorientovat...
Roger73
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 19. 5. 2014 21:10

Swarm: On ma Milan v podstate pravdu, protoze drtiva vetsina hrbacu k tomu nepripojuje monitor ani periferie (o docking nemluve). Jestli nahradi desktop? Inu u vetsiny asi ano, vsak ona generace retarbookaru/tardplusaru a pouzivatelu netu nic moc k zivotu nepotrebuje (ne, soudobe generace maji tristni vysledky znalosti, ale umi pouzivat socialni site, tim cely skill konci). Notebook a tablety jsou desne IN, tak je musi mit taky a konzumuji obsah. Jasne, ntb ma spoustu vyhod, staci se v casnych rannich hodinach rozvalit na terase se salkem kavy, podlozku na kolena s mele cist maily apod., ale desktop station to nenahradi, alespon ne bez panelu, klavesnice a docku.

Cernakus: NTB se dnes deli na nastroje, kterych je jak safranu a odpad, ktereho je vsude dost.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků