Notebook pro (opravdového) studenta kolem 20k CZK

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod vectrix 12. 7. 2014 20:09

Přeji pěkný letní den,
poohlížím se po pracovnější náhradě mého Pavilionu dv7 (r.v. 2011), který mě sice mile překvapil zpracováním, výdrží i kvalitou klávesnice avšak již mu začíná trošku docházet dech, ale hlavně pro mé účely je až příliš velký. Hledám proto stroj, který bude používán z 90% na práci a studium, tím však nemyslím, že jej budu nosit na přednášky. K tomu mám tužku a papír. Pro tyto účely požaduji:

Velikost:
Ideálně 14", nebráním se menším, bráním se větším. Ocenil bych však rozlišení alespoň 1600×900, ale přežil bych i klasické HD, ikdyž je to dost hrubé.

Hmotnost:
Nehraje moc roli, předpokládám, že se bude pohybovat někde kolem (2,0 +- 0,5) kg.

Využití:
Studentský/pracovní počítač. Práce v laboratoři, psaní (diplomka, protokoly, vše v TeXu), nějaký ten matematický software (Wolfram Mathematica, Octave), další programy (možná nějaký ten CAD, ale jenom studentsky a ve škole kdyžtak na to máme počítače), Excel. Výjimečně nějaká hra (CS, Heroes, nejsem hráč a kdyžtak mám doma desktop). Pracovat budu v Linuxu (Fedora), ale v duáu bude i Windows.

Ergonomie:
Možnost doku by se do budoucna hodila, stejně tak i podsvícená klávesnice. Při psaní mám vyzkoušené a pohodlně se mi píše na klávesnicích od Dellu, Lenova i HP. Pžaduji Trackpoint nebo jeho ekvivalenty. Povrch displeje by měl být matný.

Odolnost:
Obecně požaduji co nejlepší v dané cenové kategorii. Nicméně Paviliona tahám v létě i denně a za 3 roky to odnesl jenom plastový rámeček u jednoho z reproduktorů. Přenášen bude pravidelně a minimálně 2× týdně absolvuje cestu vlakem. Kvalita zpracování je pro mě prioritní. Nechci se o počítač bát, že když s ním při přenášení o něco klepnu nebo na něj něco spadne (třeba lžíce, na kolejích máme trošku bojové podmínky), že se rozpadne.

Konektivita:
USB alespoň 3×, ideálně 4×, z toho alespoň 1× 3.0.

Výdrž na baterii:
Minimálně 3 hodiny, ideálně 4 hodiny psaní textu a 2 hodiny sledování videa.

Rozpočet:
Základně hledám něco kolem 20 000 - 25 000 CZK, což je podle mě adekvátní při plánované životnosti 3 roky. Mohl bych jít ale i výše, maximálně na 30 000 CZK, ale to jen ve velmi výjimečném případě. Spíše se snažím držet do těch 25 000.

Prozatimní adepti:
Lenovo ThinkPad L440:
http://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-l440-w7p-w8p/140894/produkt
Zdá se mi jako velmi dobrý kompromis mezi cenou a výkonem. Bohužel mu chybí podsvícená klávesnice. Uvažoval bych o náhradě HDD za SSD + výměna optické mechaniky za původní HDD.

Lenovo ThinkPad EDGE E440:
http://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-edge-e440-w7p-w8p_3/142764/produkt
Podle parametrů vypadá dobře, ale nevím, jak si to poradí s chlazením. Nedočetl jsem se, zdali se dá dedikovaná grafika přepínat. Pokud ne, tak asi padá ze hry.

HP EliteBook 840
http://www.czc.cz/hp-elitebook-840-w7p-w8p/138166/produkt
Mám s touto řadou pozitivní zkušenosti, avšak v této konfiguraci je nižší rozlišení (HD) a nemá podsvícenou klávesnici.

Pokud půjdu k mému cenovému stropu, pak:
Lenovo T440p:
http://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-t440p-w7p-w8p_8/140874/produkt
U tohoto kousku se mi nelíbí rozlišení displeje. V této ceně už by to přeci jen mohlo být alespoň HD+. Líbí se mi podsvícená klávesnice.

Dell Latitude E5440
http://www.czc.cz/dell-latitude-e5440-cerna_2/141602/produkt
Tento se mi velmi líbí. Kamarád ho má a je opravdu dobrý. Pokud bych jej kupoval přípo u DELLu, pak je samozřejmostí NBD záruka.

Chápu, že ikdyž půjdu ke svému cenovému stropu, tak budu muset najít nějaký kompromis a obejít se třeba bez podsvícené klávesnice. Preferuji však kvalitní zpracování před vysokým výkonem.

Děkuji Vám za případné další návrhy, doporučení. Případně odpovím na doplňující otázky.
S pozdravem
Vectrix.
vectrix
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 7. 2014 21:01

Pokud se ti libilo zpracovani paviana tak z vyse vybranych budes unesen.

Ja bych ti poradil alternativu.

ThinkPad T420 cirka 10k + usb 3.0 do EC (500kc) + zaruku (2k) + dock(1k) + ssd (2,5k) a monitor (3k) cenou se vlezes a dostanes solidni pracovni nastroj. Pokud sezenes s 9c baterkou neni problem 8h naprosto s prehledem.

Vyse uvedene stroje jsou velmi kvalitni, nejslabsi co se tyka zpracovani bude edge, potom L a elitbook, latitude a T budou na tom stejne. HP bude o fous pevnejsi.

Otazkou je jestli chce novej notebook a nebo pouzity stroj a k nemu ssd dock a veskere periferi -> mnohem pohodlnejsi prace na koleji.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod vectrix 12. 7. 2014 22:40

Díky Pythone,
osobně preferuji nové počítače, ale to je můj problém. Periferie na koleje asi řešit nebudu. Jsme na pokoji 4 (!) a toho místa tam opravdu moc není, na dalších kabelech už bych se asi oběsil. Navíc mám na stole ještě tiskárnu, která taky zabere dost místa. Doma mám zase desktop, tak pracuju na něm. Ten dock počítám do budoucna.
V každém případě díky za seřazení modelů podle odolnosti. To se hodí mít ujasněné. Já bych totiž ten ThinkPad L třeba očekával blíže k tomu T. Ale je pravda, že konkrétně tu řadu L jsem ještě naživo neviděl.
Teď už jenom se rozmyslet bez čeho se obejdu a bez čeho zase ne (např. trackpoint vs podsvícená klávesnice) atp.
Potřeboval bych mít ty počítače vedle sebe a porovnat je.
Díky moc.
vectrix
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 13. 7. 2014 00:03

Ty nové ThinkPady nemají pod Linuxem moc dobře vyřešený trackpoint, protože nemají HW tlačítka a ovladač v systému sám musí horní zóny touchpadu používat jako tlačítka od trackpointu (pokud vim, tak ve výchozím stavu to v linuxu určitě nejde).

Naopak třeba na EliteBooku 840 mám hozený linux (poslední Kubuntu) a funguje tam out-of-the-box veškerý hardware a spotřeba není větší než pod Windows. Ten EliteBook bych ti klidně doporučil, protože má ze všech jmenovaných nejlepší zpracování, ale chtělo by to vzít aspoň tu verzi za 29 tisíc, která má HD+ displej. Ten rozdíl je hodně znát.

Jinak ten EliteBook 840 je ze všech nejlehčí. Jen nějakých 1,58 kg. Konkurencí k těm vybraným ThinkPadům je spíš ProBook 640, který na tom kvalitou není horší, ale tlustější (jako ty ThinkPady E/L, Tčko je ještě tlustější), má optickou mechaniku a standardní procesor a bohužel nemá trackpoint. Na druhou stranu za 29 tisíc bys ho měl s IPS displejem 1920x1080 a čtyřjádrovým procesorem. S i5 a HD+ by zas vyšel o dost levněji.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel