High-end notebook na FIT ČVUT

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Adamxo 3. 7. 2016 06:46

Dobrý den, vybírám notebook (resp. spíše ultrabook) na FIT ČVUT, rozpočtem si nejsem jistý, ale když mi povychází brigády měl bych dosáhnout na cca 60 tisíc, přijde mi to jako rozumná investice. Moje požadavky:
  • 15,6'' uhlopříčka (může být i 17, ale pod těch 15 určitě ne)
  • Kvalitní, nejlépe kovová a užší konstrukce(tedy nejlépe ultrabook nebo něco, co se k němu blíží)
  • Dlouhá výdrž baterie (nevím jak je to tam přesně se zásuvkami, předpokládám, že jich tam bude dost, ale stejně nechci běhat od zásuvky k zásuvce, jen aby mi to nechcíplo)
  • SSD disk ideálně 512 GB (256 GB se docela bojím, ale možná budu muset udělat kompromis)
Co jsem pátral, našel jsem 2 notebooky co mi vyhovují:
DELL XPS 15 a Macbook Pro 15
Třetím je ještě HP Omen, ale k tomu se přikláním nejméně, protože v ideální případě bych chtěl víc než FullHD.

U Macbooku je problém 265 GB SSD, verze s 512 už je strašně drahá i se studentskou slevou. Dále nemám žádné zkušenosti s OS X a nerad bych se kvůli němu dostal do problému, že mi něco nejde, ale nainstalovat na něj nějaký Linux by hádám neměl být problém. Apple mám rád, ale nevím jestli Macbooky nejsou trošku přeceňované, jako nejlepší pracovní nástroje?
Adamxo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 7. 2016 09:54

Počkej si na to až začneš studovat. Přijdeš o iluze a zjistíš že WKS je WKS a k tomu něco malého na tahání do školy.

Tvoje idea je lichá, bohužel. Nemyslím to zle, každej si tím musí projit.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod The Shitman 3. 7. 2016 10:47

Má pravdu ten chlapec. :)
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod veigy 3. 7. 2016 11:36

Mají pravdu... A hlavně je dost velká pravděpodobnost, že tam ani dlouho nevydržíš :D Věř mi, vlastní zkušenost ;)
CPU: Intel Core i7 4770k @ 4.2GHz | RAM: 4x4 Crucial DDR3 1600MHz @ 2133MHz | GPU: Sapphire RX 580 8GB | SSD: Samsung 970 Evo 512GB | MONITOR: Dell U2414H + AOC Q3279VWFD8
Dell XPS 13 9343 Touch, i7, 8/256 (na prodej)
veigy
Junior

Odeslat příspěvekod Adamxo 3. 7. 2016 13:53

I kdybych ve škole pracoval na školních budu něco potřebovat na byt a stolní pc si pořizovat nechci, ale asi chápu, že 60 tisíc je pro mě docela zbytečná investice :-D

S tím, že je to tam moc těžký a nemožný nejsi první ani poslední a fakt mě to moc nezajímá :roll: :roll:
Adamxo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SirionRazzer 3. 7. 2016 17:26

Je skvělé, s jakým budgetem můžeš operovat. Můžeš si pořídit pořádný stůl, židli, osvětlení, monitor(y) a ještě ti zbyde i na notebook. Přímo na fakultě moc holek z ekonomky nepotkáš, není proto nutný Macbook. Ostatním bude víceméně šumák, na čem děláš. Vyber si stroj, který bude dostatečně rychlý na školní povinnosti. SSD, Core 2 Duo a 4 GB RAM, pár hodin na baterku, přiměřeně těžký a velký (chodíš do posilky?). Vybírej co nejvíc generický HW. Vyhni se dedikované grafice, 4K displeji, levným wifi kartám.

Notebook musí mít dostatečně pevné víko displeje, abys ho neprokopl v tramvaji. Při pádu na zem jsou lepší zakulacené rožky a hořčíkové kryty a kostra. Povrch by měl být odolný proti ostrému hrotu propisky. Výdech chlazení doleva. Napájecí konektor ve tvaru "L", audio konektor na rozumném místě. Podsvícená klávesnice může být fajn. Odtokové kanálky proti alkoholu. Při ztrátě/krádeži tě to nesmí moc mrzet.

Notebook ve škole využiješ jen na programovacích cvikách. Ale oproti školním strojům si budeš muset sám řešit toolchain a cvičící neradi pomáhají lidem na vlastních strojích. Na přednášky a přestávky /slajdy a FB/ stačí tablet nebo větší mobil.

Co se týče OS: Na Windows budeš mít lepší výdrž na baterku, na UNIXové nástroje si dáš virtuálku (podporu virtualizace mají dneska i Atomy, ale náročněší DE chce aspoň ~3 GHz procesor)

Chtěl jsi slyšet 6700hq, 32GB RAM, 1TB SSD a GeForce 980? Nope, dostatek výkonu na školní úkoly má i Raspberry Pi. Nejvíc hrubé síly potřebuješ na zběsilé googlení na StackOverflow a W3schools...

//Ale OK, kup klidně Macbook, ta tapeta Sierra Nevady za to stojí.
SirionRazzer
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 3. 7. 2016 19:04

:tleskani

Upřímné, pravdivé, výstižné.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Adamxo 3. 7. 2016 23:17

Díky, takový názor jsem potřeboval) Ale co se týče výkonu, tak já jsem neměl v požadavcích nějaký extrémně nadupaný stroj, jenom 512 SSD (protože 256 mi přijde málo a kombinovaný se mi moc nepozdává) a 15,6'' uhlopříčku, což už samo o sobě plive podobný stroje jako MBP. 15,6'' si myslím, že potřebuju tak jako tak, i když by mi do školy stačilo něco menšího budu pořád potřebovat schopnou obrazovku na práci doma, i když to by vyřešil ten monitor, jak píšete. Macbook byl jenom nápad, který jsem chtěl zkonzultovat, možná jsem první, ale myslel jsem si, že to možná stojí za mnohem víc, než jen svíticí jablíčko.

Nejlepší by tedy bylo pořídit si něco menšího /13''/ jenom na přednášky, přestávky atd. a domu si přikoupit monitor?
Adamxo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Frees 3. 7. 2016 23:51

Presne tak bud repasovany Thinkpad alebo Macbook pro 13, toto ti v skole bude stacit bohate, najdolezitejsia je nizka hmotnost a vydrz na baterku. Intelacke i5ky maju vykonu na rozdavanie, ako minimum by som ale povazoval 8GB ram a 512GB ssd ako pises, predsa len vyuzijes dost virtualnych strojov tak nech to ma vykon. Ja som chodil na FIT VUT do Brna a asi v 4 predmetoch to bola nutnost + aj ked mam rad linux, predsa len je lepsi do virtualu lebo vo Win aj v OSX budes mat vyssiu vydrz na bateriu. K tomu potom velky monitor na doma minimum je 24 fullhd, optimalnejsie 32ka QHD uplne najlepsie 40ka+ UHD.
Frees
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 4. 7. 2016 13:07

Nevím, jak je to teď na FITu ohledně kompatibility nástrojů, které budeš potřebovat, s alternativními OS.

Nicméně na rozdíl od mnohých jiných nevnímám XPS 15 jako špatnou volbu jako studentský notebook. Ten stroj jsem nějaký čas používal a je fajn, že není o moc větší než 14" stroje ostatních. Vlastně mi tam vadilo snad jen to, že tam chybí ethernetový řadič, takže jsem si musel tahat USB LAN adaptér.

V případě XPS 15 i MB PRO 15 je potřeba vzít v potaz, že tam nejsou dedikované klávesy pro Home/End, což vím, že mnozí programátoři/vývojáři snáší těžce.

Další věc je, že s 4K displejem někde mohou být problémy s vykreslováním, pokud je program špatně napsaný. Full-HD je z tohoto pohledu asi bezpečnější volba.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Yarda 4. 7. 2016 13:31

Tak tohle
https://www.fit.cvut.cz/zajemci-o-studi ... nych-dveri
už jsi prošvihnul. Ještě se nabízí tohle
http://seznamovak.fit.cvut.cz/
kde bys mohl získat nějaké bližší informace o tom, jak to tam chodí a co budeš do začátku potřebovat.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický
Yarda
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 4. 7. 2016 14:09

Mít takovej rozpočet vemu třeba dell e7440 (záruka by měla vystačit na studium)+ dock + monitor(y).

A zbytek utratí za slečny, chlast a chlebíčky :D
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Adamxo 4. 7. 2016 16:03

Yarda píše:Tak tohle
https://www.fit.cvut.cz/zajemci-o-studi ... nych-dveri
už jsi prošvihnul. Ještě se nabízí tohle
http://seznamovak.fit.cvut.cz/
kde bys mohl získat nějaké bližší informace o tom, jak to tam chodí a co budeš do začátku potřebovat.

Na dni otevřených dveří jsem byl, padlo jen to, že mít notebook je důležité, ale je jim úplně jedno, jaký systém si na něm budeme provozovat.
Adamxo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod veigy 4. 7. 2016 16:19

To jim sice jedno je, ale pokud nebudeš UNIX pozitivní, tak se na tebe budou koukat na zjev. Windows je pro ně sprosté slovo. Možná se to ale změní s příchodem BASH do W10. Každopádně počítej minimálně s virtualizovaným Linuxem...

Každopádně pokud chceš trošku stylovku, tak XPS 15 s tenkými rámečky je super. Je to 15" s tělem 14". A na doma určitě doporučuju monitor, klávesnici, atd..
CPU: Intel Core i7 4770k @ 4.2GHz | RAM: 4x4 Crucial DDR3 1600MHz @ 2133MHz | GPU: Sapphire RX 580 8GB | SSD: Samsung 970 Evo 512GB | MONITOR: Dell U2414H + AOC Q3279VWFD8
Dell XPS 13 9343 Touch, i7, 8/256 (na prodej)
veigy
Junior

Odeslat příspěvekod Frees 4. 7. 2016 20:36

No im je jedno aky OS budes pouzivat dolezite je aby bol POSIXovy. Inak na FITe som mal kamaratov co programovali len vo windowse ale zdrojaky potom kompilovali na linuxovom pripadne freebsd serveri, takze to nebol az taky problem. Predpokladam ze CVUT to ma riesene obdobne.
Frees
Junior

Další stránka