Blondýna kupuje nový notebook - APPLE nebo ne?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Hanewlee 19. 8. 2016 11:34

AHOJ!
Za týden odjíždím do zahraničí studovat první ročník VŠ.
S tím se pojí výběr nového notebooku.
Jsem klasický uživatel windows a OS jsem před tím v životě nepoužívala.
Byl mi však doporučen kvůli propojení s iphonem a vysoké kvalitě.

Nevím, ale jestli do toho jít. Od ntb chci:

-MUSÍ ZVLÁDAT úpravu videjí a fotek (PS) - toto je pro mě opravdu důležité
-klasickou práci do školy (word, PhotoFiltre, nějaké ty internety)
-měl by být lehký na přenášení
-dobrá výdrž baterie
-do 25 000 (i z druhé ruky)

Hodně jsem přemýšlela nad MacBook Pro s retina displejem nebo MacBook Air (spíše ale ten pro) -z druhé ruky, jenže nevím, jestli zvládnu přechod na nový systém a jestli zde je možnost všech programů, které nyní používám.
Budu ráda za všechny odpovědi a i tipy na notebooky!

GRACIAS! Hana
Hanewlee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Roumenek 19. 8. 2016 11:42

jestli to s tou upravou fotek myslis nejak vazneji, asi bych popremyslel o investici do mbpr, jelikoz ten rozdil v displeji je fakt obrovsky

jinak se ale niceho neboj, zvlast s iphonem je proste macbook skvele fungujici duo a ani moje uplne non-tech-savvy kamaradky nemely problem se jej naucit za kratickou dobu pouzivat :)

edit: a pokud vazne CHCES macbook, jen velice malo se ohlizej na zdejsi windowsove kazatele, kteri se te budou spolehlive snazit odradit :)
Naposledy upravil Roumenek dne 19. 8. 2016 11:45, celkově upraveno 1
Roumenek
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 19. 8. 2016 11:42

Jestli je to jenom kvůli "provázanosti s iphonem", tak neblbni a kup si Windows. Učit se ovládat nový operační systém, shánět/nakupovat MAC verze tvých programů nebo je provozovat v emulaci, to by mi za to nestálo.

Vysoká kvalita: Pokud někdo srovnává MAC s nejlevnějším Acerem, tak tam rozdíl ve zpracování určitě je. Když si ale koupíš laptop s Windows v podobné cenové hladině, bude taky kvalitně zpracovaný.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod corecorecore 19. 8. 2016 12:35

Obrázek

Dvě mouchy jednou ranou.
corecorecore
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 19. 8. 2016 12:43

jak to vidim ja(oproti vladimirovi):
- bezny uzivatel oprovdu nema problem "ovladat" ci snad "ucit se" jiny OS. Tenhle problem maji ti kteri si o sobe mysli, ze jsou admini a instaluji ccleaner a cracknuty eset vsem v okoli
- nevim jak presne to ted apple ma, ale docela bych si myslel, ze vzhledem k predplatnemu by nemel byt problem s jejich produkty prejit na macos
- spoustu veci ktery mi vadi na novych noteboocich pro widlous ma Apple proste vychytane (protoze od nej vsichni kopiruji, ale pri kopirovani neznaji detaily z vyvoje takze jim unikaji podstatne veci ktere nejsou videt)

Kdyz vidim kam smeruje vyvoj notebooku pro widle tak bych dneska prave MBP s retinou naprosto realne uvazoval.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 8. 2016 13:00

MBP + Adobe = super kombinace, prostě to funguje.

Jediné co je škoda je displej i u retiny. Ne rozlišení, to je super, ale barvičky už nejsou tak super. Není to bída, ale jsou notebooky s lepšími displeji.

Karlos00x: já si na OSX prostě nezvykl, a to nemám problém s Ubuntu, ani woknousama.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod dj.mirRa 19. 8. 2016 13:06

Přeučit se na macOS opravdu není pro průměrně zdatného PC uživatele žádný problém (sám jsem toho důkazem v zaměstnání). Nicméně kupovat to jen kvůli párování s iOS je opravdu blbost. U Apple vždycky připlácíš za značku (i když u laptopu ne zase tolik, kolik tvrdí urban legends), je celkově MNOHEM MÉNĚ kompatibilní s čímkoliv "neApple"...tím myslím hromadu periferií, různé sítě apod. Programová nabídka je také menší, nicméně 90% aplikací či alternativ najdeš.
Nemůžu Apple nedoporučit, nicméně kvalitní Win laptop mi přijde stále jako lepši volba.

Že jedou Adobe aplikace lépe na Apple je pověst, kolující mezi Apple usery. Toto bývala pravda naposled tak před 10 lety.
Karlos je hejtr Microsoftu, jeho názor bych tedy bral trochu s rezervou, i když většinou na těch jeho tvrzeních je trocha pravdy ;-)
dj.mirRa
Junior

Odeslat příspěvekod skyehq 19. 8. 2016 13:12

Mac Bookom nic nepokazis, urcite odporucam, ako pisal Python, s Adobe to funguje krasne. S cim treba ratat je, ze si treba na macOS zvyknut, co trva nejaky ten tyzden, rozhodne je dobre si to skusit, nie je to pre kazdeho, niekomu sedi, niekomu nie. Mne ako programatorovi/studentovi plne vyhovuje, kompaktnost, 10 hodin baterka, super touch pad, mag safe, unix, ticho ...
A ship is safe in harbor. But then again, that´s not what ships are for.
skyehq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod silenyJohn 19. 8. 2016 13:51

Samotny OS nie je problem zvladnut, ale hlavne si musis uvedomit, ze je to uplne iny svet, ako windows. Mys, klavesnica, usb disky - to vsetko bude v pohode, ale problemy mozes mat napr. tlaciaren, skener, rozne specialne periferie.. a hlavne programy, ktore bezia na windows ti nebudu fungovat. Rozne utilitky, alebo specializovany sw, pripojenie do skolskej wifi moze byt problem - VS zvyknu mat dost vysoky stupen zabezpecenia a nie raz vyuzivaju programy tretich stran, ktore na mac nemaju alternativu.
Ako samozrejmost beriem, ze Photoshop, office bude vsetko oficialne kupeny, ak neberiem do uvahy legalnost, tak najst programy pre mac je zlozitejsie, ako pre windows.
silenyJohn
Junior

Odeslat příspěvekod Roumenek 19. 8. 2016 14:04

silenyJohn píše:Samotny OS nie je problem zvladnut, ale hlavne si musis uvedomit, ze je to uplne iny svet, ako windows. Mys, klavesnica, usb disky - to vsetko bude v pohode, ale problemy mozes mat napr. tlaciaren, skener, rozne specialne periferie.. a hlavne programy, ktore bezia na windows ti nebudu fungovat. Rozne utilitky, alebo specializovany sw, pripojenie do skolskej wifi moze byt problem - VS zvyknu mat dost vysoky stupen zabezpecenia a nie raz vyuzivaju programy tretich stran, ktore na mac nemaju alternativu.
Ako samozrejmost beriem, ze Photoshop, office bude vsetko oficialne kupeny, ak neberiem do uvahy legalnost, tak najst programy pre mac je zlozitejsie, ako pre windows.

prakticky nic z tohohle neni v roce 2016 pravda, pokud nepouzivas tiskarnu se seriovym portem :mrgreen: tohle je presne to zapskle mysleni nekterych zarputilych jablkovych odpurcu, protoze s zadnou z tehle veci neni vubec zadny problem, skoly jsou perfektne pripravene na studenty na macu a z vlastnich zkusenosti z navstev vsech nejvetsich univerzit v republice muzu naopak rict, ze instalace bezpecnostnich certifikatu pro skolni site je na macu trikrat jednodussi nez na windowsech :roll:
Roumenek
Junior

Odeslat příspěvekod skyehq 19. 8. 2016 14:12

silenyJohn píše:Samotny OS nie je problem zvladnut, ale hlavne si musis uvedomit, ze je to uplne iny svet, ako windows. Mys, klavesnica, usb disky - to vsetko bude v pohode, ale problemy mozes mat napr. tlaciaren, skener, rozne specialne periferie.. a hlavne programy, ktore bezia na windows ti nebudu fungovat. Rozne utilitky, alebo specializovany sw, pripojenie do skolskej wifi moze byt problem - VS zvyknu mat dost vysoky stupen zabezpecenia a nie raz vyuzivaju programy tretich stran, ktore na mac nemaju alternativu.

Nelegalny softwer, to radsej komentovat nebudem, ocividne si nikdy nic neprogramoval a nevies kolko je za tym prace, vytvorit napriklad taky "Photoshop".
Co sa tyka zabezpecenia, Os x ma automaticke prihlasenie na eduroam wifi, staci zadat meno/heslo, co sa o windows 7 napriklad povedat neda(v novisch je to uz v pohode). S VPN/SSH a podobne, tiez absolutne ziadny problem, kedze unix.
A ship is safe in harbor. But then again, that´s not what ships are for.
skyehq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radecekh 19. 8. 2016 15:20

Pokud jedete do zahraničí studovat, počkejte s nákupem, až uvidíte, jaké počítače mají spolužáci. Je hloupé mít Apple, když ho nikdy jiný mít nebude a i obráceně, je hloupé mít Windows, když všichni budou používat Apple.
Není to hloupé ve smyslu, že byste se měla cítit méněcenná nebo naopak se na ně povyšovat, ale proto, že když budete používat stejný systém, snáze se domůžete nějaké rady, můžete si vyměňovat programy i zkušenosti atd.
radecekh
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 8. 2016 15:36

Na mailiky, fibicko, skype, atd... je úplně jedno jaký OS potažmo stroj to bude.

Pokud to má zastoupit pracovní stanici v zahraničí, je potřeba uvažovat tak že se k tomu optimálně připojí myš, klávesnice a zvedne se to tak aby to bylo aspoň trošku ergonomické. Tím pádem bych vyřadil cokoliv malého, ale zase to slečna bude určitě chtít nosit. Takže to vidím na 13 až 14".

Takže za mě ThinkPad L460 s IPS pokud wokna(bude novej a je možná mezinárodní záruka)
Pokud MBP, tak ten model co bude v dané ceně a s SSD.

K mé představě " ergonomickeho studentského pracoviště "

Obrázek
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod eici 19. 8. 2016 15:51

A nerozhoduje v konečnom dôsledku farba?
eici
Junior

Odeslat příspěvekod syncman 19. 8. 2016 15:56

Psala jsi, ze budes potrebovat Office. Office 365 na Macu bezi v pohode, ale pocitej s predplatnym. Na grafiku je MacBook Pro idealni a Airem bych se vubec nezabyval. Jako uzivatel obou systemu musim rict, ze na beznou praci je lepsi Mac.
syncman
Kolemjdoucí

Další stránka