Druhý HDD blokuje boot systému Win 10

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod shaman171 21. 8. 2016 14:22

Ahoj,
koupil jsem si HP 250 G5 Asteroid Silver (W4M89EA).
Pevný disk, který je v tomto NTB (Toshiba MQ01ABD100 - 1TB) jsem přendal do rámečku místo CD/DVD mechaniky a na jeho místo v NTB jsem vložil Kingston SSDNow V300 120GB 7mm.
V pohodě jsem nainstaloval systém Win 10 v nejnovější verzi při instalaci jsem naformátoval oba dva disky, na SSD jsem vytvořil jeden oddíl pro systém + se vytvořily ty systémové oddíly jako vždycky při instalaci Win také na tom SSDčku a druhý disk vložený místo mechaniky jsem pouze naformátoval a vytvořil na něm jeden velký oddíl pro data.
Instalace systému byla naprosto bez problémů systém naběhl, aktualizoval se, aktivoval, nainstaloval jsem několik programů a oba disky bez problémů systém viděl a fungovalo vše normálně pak jsem systém chtěl restartovat.
Po restartu už byl ovšem problém s bootováním systému, naběhne BIOS, pak logo Windows 10 (místo něj tam je logo HP) a točí se dole kolečko, nicméně se točí klidně i hodinu a systém nenaběhne, ale jakmile vyndám druhý disk, tak systém okamžitě naběhne a bez problémů funguje.
Vůbec nechápu proč se to tak děje už jsem i aktualizoval BIOS a systém jsem dvakrát reinstaloval vždy se stejným výsledkem (na první spuštění to vždy funguje - poté už nikoliv).

Nenapadá někoho z Vás nějaké řešení nebo aspoň důvod proč se to děje?
Když daný disk připojím v jiném PC, tak funguje naprosto bez problémů, klidně naběhne i při spuštěném systému ani neblokuje bootování při spouštění jiného PC.

Předem moc děkuju za každou radu!
shaman171
Junior

Odeslat příspěvekod Rendy 21. 8. 2016 15:28

Zkontrolovat pořadí bootování disků... nezůstal vám náhodou na původním disku nějaký zaváděcí skrytý oddíl? Zrovna desítky si jich vytvářej docela dost... Rozhodně zkontrolovat ve správci a naformátovat kompletně celý disk.
Jak si to poděláš, takový to máš..
Rendy
Junior

Odeslat příspěvekod shaman171 21. 8. 2016 16:24

Mockrát jsem to kontroloval i na jiném PC než na tom NTB a disk jsem mockrát formátoval, odstranil všechny oddíly a vytvořil pouze jeden nový. Dokonce jsem i instaloval systém, když byl ten druhý disk odpojený a také bez výsledků.
Co se týče pořadí bootování, tak i to jsem teď zkoušel přehazovat a bez výsledků.
shaman171
Junior

Odeslat příspěvekod radecekh 21. 8. 2016 16:38

Před 14 dny jsem měl podobný problém. Koupil jsem Lenovo B51-80, místo HDD dal SSD a místo DVD mechaniky ten HDD. Pořád to mělo tendenci bootovat z toho HDD, ať jsem dělal, co jsem dělal. Bez něj to šlapalo v pohodě. HDD jsem taky formátoval v jiném počítači a nic. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem ten harddisk vyměnil s harddiskem, co jsem měl v exterňáku. Tenhle v exterňáku pracoval v pohodě a ten z exterňáku v tom notebooku taky šlape v pohodě.
radecekh
Junior

Odeslat příspěvekod shaman171 21. 8. 2016 17:03

Neklesne pak rychlost komunikace toho SSD disku se základní deskou? Přeci na to musí být nějaké jiné řešení. V každém případě děkuji za radu, když to jinak nepůjde zkusím toto.
shaman171
Junior

Odeslat příspěvekod radecekh 21. 8. 2016 17:15

To nechápu. SSD i HDD pracují na samostatných SATA portech a nepředopokládám, že by jeden z nich měl jiné specifikace, než ten druhý. Každopádně dávám SSD místo HDD a HDD místo DVD, ale ne kvůli rychlosti, ale kvůli tomu, že mám systém na SSD a ten HDD s daty můžu vyměnit nebo místo něho občas testuju harddisky z jiných notebooků, zachraňuju data z jiných notebooků apod.
radecekh
Junior

Odeslat příspěvekod Dvořák1 21. 8. 2016 17:53

Známá chyba Windows 10. Podívej se na anglické servery. Také si s touto chybou neví rady. Odinstaluj šmejd a nainstaluj si Windows 7.
Dvořák1
Junior

Odeslat příspěvekod radecekh 21. 8. 2016 18:39

Majitelé koňských povozů si také mysleli, že auto je smradlavý šmejd, který nemá šanci.
Přitom desítky jsou zatím jednoznačně nejlepší systém od Microsoftu.
Podle mě to není chyba Windows 10, ale chybka v UEFI BIOSu, kdy má natvrdo svázanou licenci s konkrétním diskem.
Windows 10 inteligentně poznají při instalaci na jiný disk, že jsou již aktivované a v pohodě šlapou. Ten BIOS ale vidí Win 10 s tou správnou licencí a myslí si, že je stále na tom disku, který má uvedený natvrdo v nastavení. A tak dělá blbosti, s kterými si Windows neporadí. Když tam dáte jiný disk, který nemá natvrdo svázaný s tou konkrétní licencí, tak to šlape bez problémů.
radecekh
Junior

Odeslat příspěvekod marun1 21. 8. 2016 18:49

píšeš, že jsi ten disk zformátoval
smazal si i tabulku oddílů? pokud ne je v ní stále zavaděč a to může být problém
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod radecekh 21. 8. 2016 18:50

Nevím, jak původní tazatel, ale já mazal kompletně všechny oddíly.
radecekh
Junior

Odeslat příspěvekod marun1 21. 8. 2016 19:01

smazat oddíly neznamená přemazat tabulku oddílů
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod radecekh 21. 8. 2016 19:19

Když odstraníte všechny oddíly co tam jsou a na jejich místě vytvoříte nový oddíl, tak informace o tom nově vytvořeném oddíle se zapíší kam? Do tabulky oddílů. Tedy ta je přepsaná. Jinak by ten nově vytvořený oddíl nebyl funkční.
radecekh
Junior

Odeslat příspěvekod marun1 21. 8. 2016 19:38

nepřepíše se celá, mám s tím už zkušenosti
měl sem staré disky a chtěl sem udělat pokus na pc, tak sem všechny zformátoval a na jeden sem nainstaloval systém ale ono to nechtělo bootovat, pak sem si všiml že to z nějakého důvodu bootuje uplně z jiného disku, tak sem si je projel a na polovině byly zbytky zavaděče z předchozích pokusů
viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record rvních 446 bytů je zavaděč až pak jsou data o oddílech proto smazání oddílů nesmaže zavaděč
marun1
Junior

Odeslat příspěvekod radecekh 21. 8. 2016 19:58

Tak to je trochu rozdíl, jestli se přemaže tabulka rozdělení nebo zavaděč.
Zavaděč se ovšem spouští jen tehdy, když z disku bootujete, takže když evidentně bootujete z jiného disku, zavaděč se nezavádí a proto nehraje roli.
Já ty windows nainstaloval na SSDčko. To šlapalo. Pak jsem připojil ten harddisk, windows naběhly z SSDčka, ale harddisk nebyl vidět. Přes správu disků vidět byl, ale nešla s ním udělat žádná operace (změna oddílů, formát oddílů, přidělení písmene...). Tak jsem ho vyndal, ve stolním počítači odstranil všechny oddíly, vytvořil nový, zformátoval. Ve stolním šlapal naprosto v pohodě.
Po návratu do notebooku už windows nenajely. Začaly nabíhat, ale nikdy nenaběhly. Dokonce, i když jsem dal nabootovat s flashky, že zkusím instalaci znova i s tím diskem, tak se to nerozeběhlo a zůstalo to čumět na prázdné modré obrazovce.
Prostě to vypadá, že BIOS disk vidí, Windows ten disk taky vidí, ale od toho UEFI BIOSu dostávají zastaralé informace o rozdělení toho disku. Zkusí na něj přistoupit a to se jim nepovede a zkolabují.
Myslel bych si, že je to ochrana BIOSu proti přepsání toho MBR na disku od nějakého programu, aby fungovala obnova systému z toho disku, i když něco zmrší ten MBR. Prostě BIOS má své údaje a nehledí na to, co tvrdí disk. A Windows se spoléhají na BIOS, že nekecá.
radecekh
Junior

Odeslat příspěvekod soban 21. 8. 2016 20:41

Vem ten datový disk a prvních pár sektorů přepiš nulama třeba v linuxu.

Prostě si windows myslí že je to pořád botovací hdd a samozřejmě oddíly už tam jsou jiné a nerozdejchá to.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků