Jaký notebook pro vývoj v javě?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod bigboban 1. 9. 2016 14:53

Mám přes rok starý HP 840 G2, Core i7-5500U, 16GB RAM, 2x256GB SSD. Výkon na práci (java, maven, IDE Idea, ..) už není vždycky nejlepší. Nojo ale co koupit? Chtěl bych něco kolem 14" a lehčího jako je ten stávající. Napadají mě dvě možnosti:

• Koupit klasický ntb s lepším CPU. Ale o kolik si po roce pomůžu? Přijde mi že dnešní procáky nejsou o nic moc rychlejší.
  • Koupit mac. Od kolegů vidím že s obdobným procákem je práce prostě o dost rychlejší. Nojo ale pokud budu chtít Core-i7 a min 512GB SSD (spíše více protože to už nikdy nerozšířím) tak za to dám 70-90 tisíc a to mi přijde dost brutál.

Nějaký nápad? Tip na nějaký opravdu výkonný stroj?
bigboban
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 9. 2016 15:00

Hledej CPU které nekončí "U" ale "M" či "MQ"
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod swarm 1. 9. 2016 16:55

Předně bych se zamyslel, zda je limitací opravdu hardware, nebo to máš jen špatně nastavené. Ve výkonu na jedno jádro s novějšími procesory extra moc nepomůžeš. Ve výkonu na víc jader (pokud to k něčemu potřebuješ) je pak potřeba koukat až po HQ procesorem (i5 a i7 čtyřjádra).

Máš aspoň přehled, co tě vlastně výkonově limituje? Zkoušel jsi příkaz "resmon" pro zjištění, zda je problém na straně procesoru, paměti, nebo disku?

--

Na Macu snad všechna javovská IDE běží +- stejně rychle proti PC. Pokud se tedy liší rychlost se stejným procákem, bude někde problém.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 9. 2016 08:11

Zkus trosku popsat jak to mas rozhozeny. predpokladam jedes widle? jake SSD mas a na kterem mas system a na kterem mas pracovni programy a data? Jak psal swarm - analyzuj kde je brzda - single thread? celkovy vykon cpu? co treba I/O? Je problem pri vytvareni nebo pri kompilaci? Java proste neni zadna vyhra, kdybych si tehdy nekoupil SSD tak snad programuju v geany jak me to stvalo... Sehnat <= 14" s 32GB RAM bude asi trochu orisek, o CPU uz bylo napsano, jde to do kopru...

Jestli na to mas tak vem nejvic nadupanej MBPro retina a mas pokoj.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod borekz 2. 9. 2016 08:56

Hlavně to chce hodně paměti, protože Java má garbace necollector.
A pokud chceš používat lag-clipse, tak na notebook rovnou zapoměň a pořiď si přetaktované stolní dělo s vodním chlazením.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod bigboban 2. 9. 2016 08:57

Tak snad kromě poslední věty je celý příspěvek chytráka xmarka úplně mimo. Jaký studentský vývoj her? Dělám na velkých korporátních J2EE projektech. A protože jsou dělaný dobře tak tam jsou např. tisíce junit testů. A fakt je docela důležitý jestli celý projekt s testy přeložím za 10 minut nebo za 5.

A mimochodem k těm macům - je tu dejmetomu 10 vývojářů s jabkem a 10 s windows, u těch windows má každý naprosto jiný stroj. Ale obecně platí že na macu se stejným hw (procák, ssd, ram) proběhne javácký build prostě za 2/3 času proti windows.

-- 2. 9. 2016 09:59 --

Borekz: mám 16GB RAM a nezaberu víc jak půlku v tom problém není. IDE mám Intelij Idea to asi taky lepší nenajdu.

Zatím mě připadá že po roce si s ntb asi nepomůžu jediné řešení mě napadá desktop ale to je zase v práci dost nešikovný když potřebuju s počítačem přebíhat na schůzky apod.
bigboban
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 9. 2016 09:29

aha, takze jsme se posunuli dale - problemem je tedy pouze build?

Buildujes fakt casto i na cestach? Sam jsem nakonec skoncil na praci zpatky u desktopu (proste staricka T420 nedava 4k tak aby to bylo pouzitelne) + notebook na obcasnou praci na cestach.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 2. 9. 2016 10:31

Ok, takže build. Tím se to vysvětluje. V Macu jsou 23W a 45W procesory a ty máš 15W procesor.

V tom případě si kup 14" DELL Latitude E5470 ve výbavě s 4jádrovým HQ procesorem. Celkem levně bereme i5 varianty s 8GB RAM, 256GB SSD a full-HD IPS displeji za 25-30 tisíc. Příplatek za i7 a 16GB RAM už nebude tak velký.

Specificky tenhle notebook není větší a těžší než tvůj stávající EliteBook 840, ale má v sobě 45W procesor a kupodivu i déle vydrží na baterii a má tišší chlazení (jednu dobu jsem používal oba současně).

Pak ti hrubý výkon na všechna jádra stoupne přibližně 2,3x. To by mohlo řešit tvůj problém. Brát ULV procesor na tento typ workloadu je poněkud nešťastné.

---

Jinak návrat k desktopu sám nevnímám jako nutnost. I do toho zmiňovaného DELLu jde narvat NVMe SSD a 45W čtyřjádra už nejsou o tolik pomalejší než čtyřjádra do desktopů. Měl jsem teď i7-6700 v desktopu a i7-6700HQ v notebooku a výkon se lišil snad jen o 15% ve prospěch desktopu. To už se dá oželet.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod borekz 2. 9. 2016 17:07

Fakt je build takový problém ? Java má (podle mě jedinou) výhodu prot Céčku a to je absence hlavičkových souborů. V Javě by se při změně jednoho souboru měl kompilovat jen ten jeden soubor.

Aktuálně teď řeším build Chromia (cca 5GB tarball) v C++ a rozhoduji se, jestli budu buildovat na notebooku přes noc nebo postavím desktopový stroj s 3 GHz 4-jádrem a pci-e SSD.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 9. 2016 18:08

to bych si na to radsi vzal vpsfree.cz ...
karlos00x
Pokročilý