ThinkPad T430 HD4000 display + 2 externí monitory DVI?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod kopyto18 30. 10. 2016 19:34

Zdravím,
Už nějakou dobu mám ThinkPad T430 s HD4000 (jinak je to i5, 8GB RAM, 256GB SSD, 1600x900, používám win7, ale to myslím, že není podstatné) a teď jsem si k němu koupil dock (Mini dock plus typ 4338). Mám dva externí monitory Dell E2211H (21.5", 1920x1080, DVI/VGA). Tak si říkám super, konečně si připojím i ten druhý monitor, jen si musím koupit DVI kabel.
A teď se smutkem zjišťuju, že to nebude tak jednoduché, jak jsem si myslel. Myslel jsem, že v pohodě připojím přes DVI na docku oba monitory. Dokonce jsem se poohlížel po třetím E2211H, protože ta myšlenka mě láká (ale ve skutečnosti to nevyužiju, no to je jedno, teď vídím, že probém bude s těmahle dvěma).
Takže jsem se dozvěděl, že když má ten ThinkPad integrovanou HD4000 a nemá NVIDIáckou grafiku, tak že ty tři=2+1 monitory neumí, že to snad musí leda být přes displayport, s tím, že ale ten nemůžu redukcí vyměnit zase za DVI (moje monitory nativní DP vstup nemají).
Našel jsem tohle: https://www.thinkscopes.com/2012/11/11/ ... -splitter/ což umí jeden DP rozdělit na dva monitory s tím, že je to extenduje, to by bylo sice super (ač k windowsům by se to asi chovalo jako jeden široký monitor, takže bych dal maximalizovat a ono by se mi to hodilo přes oba monitory) ale i to má ten problém, že na výstupu jsou DP které opět nesmí být redukcí na DVI.
Jedině jsem pochopil, že by to šlo přes nějakou aktivní redukci, ale oproti tomu kabelu za tři stovky se to všechno dost prodražuje, napadlo mě dokonce, jestli by nebylo jednodušší koupit si tu NVIDIáckou grafiku (jestli do toho jde nějak dodat, jestli není na desce), jestli by to nevyšlo levněji.
Je mi jasné, že jako řešení mi bude navrhnuto využít nějakou USB3 krabičku, která umí další monitor. (Ta mi tady leží na stole, používal jsem ji s minulým ntb.) Já jsem ale zrovna jako na potvoru vzal ten dock bez USB3 a dávat ještě kabel do ntb zvlášť - meh! To už bych tam raději s potupou z toho, že dávám to ntb, který je v docku kabel dával minidisplayport, alespoň by to nebylo na vrub procesoru (i když teda ta grafika je integrovaná, tak přemýšlím, jestli to není jedno).
Samozřejmě bych raději měl ty monitory digitálně, ale když vidím, jaký je to problém, tak bych se asi s analogovým spokojil. Moje konkrétní otázky teda zní: Jde do toho koupit NVIDIácká grafika? Ta původní myšlenka - připojit oba monitory přes DVI to nebude fungovat co? Jak ten spliter? Co aktivní redukce - jak to funguje? Kolik to asi stojí? (no dobře, kolik to stojí si najdu sám) Jak to nejlépe vyřešit ;-) ?
Tady je oficiální lenoví stránka, kde se popisuje, jak to je, ale já jsem z toho zmatenej, něco funuguje s integrovanou grafikou, něco jen s NVIDIí, pak je tam, že T430s má tenhle problém, tak to ho má i T430? https://support.lenovo.com/cz/cs/documents/ht037605
Kdyby mi to teda někdo nějak potvrdil nebo vyvrátil a doporučil nějaké rozumné ideálně ne moc drahé řešení. Díky moc předem
kopyto18
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swarm 30. 10. 2016 19:45

Grafika dokoupit nejde, dává se přímo na základní desku.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Loppo 30. 10. 2016 23:03

nějak jsem se tom tvém výlevu utopil a nechce se mi to číst znova.. :-)) ale co tohle : viewtopic.php?f=907&t=1247322 ?
Loppo
Junior

Odeslat příspěvekod kopyto18 30. 10. 2016 23:57

Jo na to jsem koukal, ale tazatel nezmiňuje, jestli má NVIDII optimus nebo jen HD4000. A koukej: "The T430 Intel HD4000 version won't do more than 2 LCD at the same time. The only ThinkPad with HD4000 that is capable of supporting 3 monitors right now is a T430u."
https://forums.lenovo.com/t5/ThinkPad-T ... d-p/919831
Takže si nejsem jistej, možná, že to na ty dvě DVI fungovat bude už už jsem si chtěl koupit ten DVI kabel, ale teď nevím, jestli teda jo nebo ne.
kopyto18
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karlos00x 1. 11. 2016 10:48

Jestli chces 3 monitory tak proste potrebujes slusnou/moderni/profesionalni grafiku. ta 5 let stara HD neni ani jedno.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zivan 1. 11. 2016 12:26

I HD4000 podporuje 3 monitory (dva musi byt na DP, bez pasivni redukce na DVI/HDMI), ale pokud neni dostatek potrebnych konektoru, tak to proste nejde. Stejne tak by byla k nicemu treba i nejnovejsi grafika jen s jednim HDMI vystupem :)

Pasivni redukce DP -> DVI/HDMI jen propoji spravne piny a DP(+) port se prepne do kompatibilniho rezimu a zacne posilat data stejnym zpusobem jako DVI/HDMI. Proto je ta redukce levna. Proti tomu aktivni redukce obsahuje elektroniku a ta prevadi nekompatilni signal z DP na ten v HDMI/DVI. Proto je drazsi.

Neco k tomu psal i Swarm na blogu:
http://notebookblog.cz/technika/navody/ ... zace-2013/

Ten splitter jsem v ruce nemel, ale logicky se to bude tvarit jako jeden hodne siroky monitor a OS se k tomu i tak bude chovat. Pokud bys pouzival maximalizaci oken na pravou nebo levou polovinu, tak by to nemusel byt problem, ale chce to vyzkouset.

Edit:
Tady nekdo tvrdi, ze se mu podarilo rozbehat 3 monitory s T530 - https://forums.lenovo.com/t5/ThinkPad-T ... 831/page/3

Interni displej ale neni pripojeni pomoci eDP, takze oba externi monitory musi byt pripojene pres DP. Ve tvem pripade s monitory bez DP bys potreboval dve aktivni redukce.
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod kopyto18 2. 11. 2016 19:18

Díky, takže chápu to tak, že HD4000 s dokynou umí tři monitory ale pouze dva časovače, takže moje jediná šance jsou aktivní redukce DVI/DP
kopyto18
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zivan 2. 11. 2016 19:31

Bud redukce nebo ten splitter. Ale vychazim jen z informaci na internetu, vyzkousene to nemam.
Lenovo Moto G5 Plus, Lenovo Thinkpad X220 (12,5" IPS, i5-2410M, 16GB RAM, 500GB mSata Samsung 850 EVO + 1TB Samsung HDD) + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod kopyto18 5. 11. 2016 19:29

Dobře a ještě mě napadlo, koukám, že těch splitterů existuje kvanta. Může existovat nějaký, který by monitory extendoval, ale k OS by se chovaly stále jako dva monitory? Nedělal by z dvou FullHD jedno 3840x1080. Nebo to nejde z principu?
kopyto18
Kolemjdoucí