Pískání ventilátoru

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod pavlicek007 9. 12. 2016 07:42

Zdravím, nedávno jsem si koupil bazarové lenovo thinkpad t430. Notebook je super ale hned po zapnutí se mu roztočí ventilátor a píská. Šum který vydává je celkem tichý ale z toho pískání mě po chvíli bolí hlava. Nemyslím si že toto je normální zvuk ventilátoru, napadlo mě že asi odchází ložisko. Má s tím někdo zkušenosti, případně návrh na řešení? Co jsem se díval tak jsem našel jen kompletní chlazení za cca 1200kč. Existuje nějaké levnější řešení (přece jen celý notebook stal 7400kč takže se mi do něj moc sypat prachy nechce). Děkuji za všechny rady a názory
pavlicek007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aikoN 9. 12. 2016 19:57

Mrkni sem:
https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... d+t430+fan

Akorát si na něj chvíli počkáš. Doporučil bych si nejdříve zkusit notebook rozebrat a zjistit, zda ten díl vzhledově odpovídá, plus jestli jde ten větrák jednoduše odmontovat od chladiče - v takovém případě bych koupil jen ten větrák bez chladiče a ušetřil nějakou tu korunu:
https://www.aliexpress.com/item/Genuine ... a5f9a9c8ce
aikoN
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 9. 12. 2016 21:15

Těžko na dálku říct, jestli tvůj ventilátor je v pořádku nebo ne. Na druhou stranu - Lenovo je přebornik v návrhu ventilátorů, které v zátěži mají nepříjemně pískavý zvuk. Opakovaná podobná zkušenost třeba zavinila, proč jsem už po T400 nekupoval dalšího ThinkPada.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 12. 2016 22:04

Zlatý IBM.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavlicek007 10. 12. 2016 10:05

Asi tedy zkusím notebook rozebrat, vyčistit, přepastovat. Co si myslíte o tomhle:
https://youtu.be/Kiz3PoPmFK0
Napadá mě, že bych to zkusil ale má to smysl, nepoškodím ventilátor ještě víc?
pavlicek007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 10. 12. 2016 11:18

Blbost. Maximálně oddalis nevyhnutelné.

Podívej se na ebay a objednej ventilátor tam.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavlicek007 10. 12. 2016 11:55

Četl jsem fóra kde si lidé stěžovali na hlučnost i u nového notebooku. Zřejmě se do tohoto modelu montovali ventilátory od různých výrobců, tak se jen bojím abych doma neměl jen další pískající ventilátor.
pavlicek007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aikoN 10. 12. 2016 14:41

To je holt o náhodě. Dal bych tomu jeden pokus s novým větrákem a pak se s tím kdyžtak smířil. Když byl za 7400, přijde mi to jako maličkost.
aikoN
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavlicek007 10. 12. 2016 18:28

Hmm, tak asi jo. Ale ty větráky vypadají různě. Některé mají ty nasávací otvory mnohem větší než jiné např:
http://www.ebay.com/itm/Lenovo-ThinkPad ... Sw-CpX~~uv
http://www.ebay.com/itm/NEW-IBM-Lenovo- ... xyzqdTecCp
a našel jsem i jiné. Zkusím pohledat po internetu a podívat se do svého notebooku a snad zjistím že jde nějak poznat který je ten tichý. Logicky bych řekl že větší otvory = lepší chlazení a tišší ventilátor, ale co kdyby...
pavlicek007
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aikoN 10. 12. 2016 22:17

Já si myslím, že ty větráky budou stejné, akorát u toho linku, kde je celý chladič, je zobrazena jeho spodní část, kdežto u toho samostatného je zobrazený vršek.

edit: Sry, teď jsem si všiml, že tam je i druhý obrázek :D

To podporuje tvrzení, že asi budou od více výrobců. U mě taky větší důvěru vzbuzuje ten s většími otvory.
aikoN
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod worrapS 10. 12. 2016 22:39

Proč sis kupoval starý ThinkPad, když ti vadí jeho zvuky? Já jsem to bral vždycky jako součást jejich osobitého kouzla. Je v tom kus romantiky, když se zapíná laptop a postupně se ozývají mechaniky, systemový repráček, pevný disk atd.. Zní to jako opravdový stroj a ne jako dnešní anonymně tiché hračky.
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavlicek007 11. 12. 2016 12:55

"Starý" Thinkpad jsem si kupoval proto, že jsem chtěl nějaký levnější ntb na cesty a našel jsem ho s 250GB SSD a 8gb RAM za slušnou cenu. Taky je to můj první Thinkpad a v dobových recenzích chválili tiché chlazení. A jestli spočívá kouzlo pravého stroje v pískajícím větrání tak nevím... Hluk na nižší frekvenci by mi nevadil ale tohle je značně nepříjemné a otravné.
Nicméně včera se mi teprve podařilo zprovoznit Windows Update (před tím jenom vyhledával a nic nenašel) a zdá se že buď nainstalované aktualizace, nebo to že to už nevyhledává, značně snížily zatížení procesoru. Nyní se při brouzdání po internetu notebook zvládá chladit pasivně. Asi tedy prvně zkusím notebook vyčistit (nevím jak na tom je, ještě jsem ho rozebraný neměl) a přepastovat. Pokud bude po tom zvládat všechnu běžnou práci s pasivním chlazením, případně na nejnižší otáčky kdy ještě nepiští, nechám to minimálně do léta být.
pavlicek007
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků