Klonování HDD v novém NTB

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod BobanekOs 29. 12. 2016 12:13

Dobrý den

Potřebuji koupit NTB a chci udělat výměnu HDD. Mám zde volný HDD o velikosti 500GB z notebooku, který manželce odešel. V novém NTB je HDD o velikosti 1TB, ale protože máme v domácnosti NAS, toto místo nevyužije. Takže si chci koupit ještě externí rámeček, do něj vložit 1TB disk z NTB, do NTB vložit starší 500GB HDD.

Lze nějak naklonovat ten 1TB disk kompletně na starší disk s poloviční kapacitou? Jde mi o to, aby tam byl nainstalovaný systém a předpokládám, že bude na novém disku skrytá partyšna se zálohou systému pro obnovení.

Jen mě to tak napadlo, ale nechci si kvůli větší kapacitě záložního HDD udělat problém někde jinde, no.

Děkuji
BobanekOs
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 29. 12. 2016 12:22

Lze to, ale je to vcelku mr.dačka. nejlépe se mi na to osvědčil starý dobrý Norton ghost.

Nicméně dotaz, notebook bude mít SSD?

Jo a téměř na tuty se ti, nezávisle na značce, nepodaří přenést a zprovoznit recovery partition.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BobanekOs 29. 12. 2016 12:43

Aha, tak v tom případě to nemá smysl řešit. Doufal jsem, že to přenesu, větší disk si nechám jako přenosný s multimédii na dovolenou, ale to bude stačit i ten 500GB.

Jestli to nepůjde naklonovat úplně, tak se mi do toho nechce, protože pak budu nadávat při případném zhroucení systému. A nějaké pirátské verze se mi pak instalovat nechtějí.
BobanekOs
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 29. 12. 2016 12:55

Proč pirátské verze? Prostě si stáhni Windows 10 instalačku od Microsoftu. Klíče bude mít notebook v UEFI, aktivuje se to samo.

Samozřejmě, místo relativně pomalého klonování můžeš rovnou instalovat čistě. V závislosti na značce se to i vyplatí kvůli bloatware.

Nicméně znovu otázka, notebook bude mít SSD? Protože nějaká stará ojetá <5400RPM mr.dka ti nový notebook znechutí.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 29. 12. 2016 16:04

Pokud budeš mít starý, dobrý (nejlepší) Norton Ghost (nejlépe v dosové verzi - velikost bootovacího média celých 2,88 MB!), není problém si, po vymazlení systému, udělat obraz celého systémového oddílu (bez dat, která,lze-li, nemají ostatně na systémovém oddílu co dělat) - a po nějaké Recovery Partition ani nevzdechneš.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod našinec 29. 12. 2016 16:45

Ten dotaz, to je nějaký vtip? Sice to jde, ale proč to komplikovat. Jednoduše rozdělíš 1TB a ten zmenšený disk s daty přeneseš na 500 GB disk.
našinec
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 29. 12. 2016 16:50

A proč by to měl dělat? Norton Ghost to zvládne levou zadní. Ten klon (nebo rozbalení image) může být na menší disk, větší disk, stejný disk ... jak libo. Jedinou podmínkou je, aby se ta data do daného prostoru vůbec vešla. Žádných ne-komplikací s dělením disku není třeba.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 29. 12. 2016 19:50

cernakus píše:Samozřejmě, místo relativně pomalého klonování můžeš rovnou instalovat čistě. V závislosti na značce se to i vyplatí kvůli bloatware.

Proč ty těm lidem vždycky radíš tu složitější a pomalejší cestu? :)

--

BobanekOs:
1) Stáhni si Marcium Reflect Free, který má, jak název napovídá, verzi zdarma.

2) Nový disk připoj přes USB redukci, uvolni na starém místo, aby data na něm nezabírala víc než kolik má menší disk.

3) Zvol režim klonování a vyber zdrojový+cílový disk.

4) Počkej, až to doběhne. Mnohdy to běží přímo z Windows, někdy to přebootuje do preboot prostředí Windows, kde to dokončí systémové věci.

5) Jakmile to doběhne, notebook na vyzvání vypni, disky prohoď a máš to hotové.

...nebudeš muset instalovat ovladače, konfigurovat programy a přenášet veškerá uživatelská data. Když jsem takhle klonoval SSD, tak to bylo do půl hodiny hotové a nemusel jsem u toho sedět.

---

Výhodou tohoto softu je, že si poradí na rozdíl od mnoha jiných i s moderními formáty disků a není problém ani s USB 3.0 řadiči. U některých "starých a osvědčených" tohle neplatí.

Btw možná bude potřeba vypnout swap před klonováním čistě kvůli dealokaci pevného místa, které někde zabírá (pokud je v prostoru za 500GB cílového disku).
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod cernakus 29. 12. 2016 23:13

Swap a hiberfile a systém a recovery partition...

Ono je toho swarme víc. Na bezproblémové klonování jsem ještě nenarazil. A v momentě, kdy ntb je dodáván s masivním bloatware, typicky HP, je lepší cesta čistá instalace na nový disk. Je také do půl hodinky hotová a nevyžaduje ani sermovat s disky. Nicmene ten výše uvedený program neznám a tak jej vyzkouším. Možná budu mile překvapen.
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod worrapS 30. 12. 2016 10:39

Co přesně tě trápí na swap/hiberfile? Ty si přece vytvoří OS sám. Recovery oddíl si můžeš taky vytvořit znovu. Faktem je, že Widle od verze 8 jsou velmi blbuvzdorné co se týče migrace.
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior

Odeslat příspěvekod cernakus 30. 12. 2016 11:09

worraps:

samozřejmě, jenže tady jde o to, že dostaneš disk nakonfigurovaný od výrobce notebooku a chceš ho přenést na menší. Pokud to chceš udělat se vším všudy, tak to není 30minut kávička, jak popisuje swarm, ale půl dne sraní s nejistým výsledkem.

Proti tomu stojí cca 30 minut instalace nového čistého OS bez bloatware (a že to bloatware například na HP "stojí za to").

Nicméně finální zhodnocení si nechám, až vyzkouším swarmův zázračný free prográmek. Možná jsem jen dosud nenarazil na ten správný :-)
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swarm 30. 12. 2016 11:24

Půl dne sraní an ine. Prostě zvolím, že tu největší partition chci zmenšit a ty ostatní ne. To je vlastně všechno.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod worrapS 30. 12. 2016 11:26

Cernakus tady šíří názor, že migrace OS je náročná a nebezpečná operace, ale to prostě není pravda. Je to běžný úkon, který lze vyklikat ve volně dostupném software (já používám Partition Wizard) a zvládne ho každý uživatel, který umí číst návod.
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior