Koupě ThinkPad T420

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Javor05 14. 6. 2017 18:39

Zdravím,

rád bych si pořídil nějaký odolný menší notebook 14". V konkurenci v té cenové hladině kterou bych rád investoval se mi nejvíc líbí právě ThinkPad T420.
Využití na lehkou práci na cestách, lehké programování (při velké odvaze Visual Studio :-)) ). Občas film a internety. Ideálně s rozlišením HD+.
V plánu je rozšíření RAM na 8gb, koupě 250 gb SSD a možná plotýnku místo mechaniky.

Chtěl bych se zeptat, kde byste doporučili koupi? Nepotřebuji OS, HDD a vyčištění včetně pasty zvládnu sám. Zároveň stejně počítám s koupí nové baterky. Proto se mi nechce zbytečně připlácet u firem co "repasují".

Dál mě vlastně zajímá hodnota takového notebooku. Můj odhad je cca 4 tis kč. Je to málo nebo zbytečně moc? A když už jsme u toho... neválí se doma někomu něco takového a chtěl by se toho úplatně zbavit? :-D (do dobrých rukou)

A poslední otázka, je to v té cenové hladině vhodná volba? Dalším kandidátem je EliteBook 8460p ale tam se mi moc nezdá klávesnice - ale na to se dá zvyknout. Srdíčko mě ale táhne k ThinkPadu.

Děkuji za Váš čas ;-)
Javor05
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 6. 2017 11:09

Mrkni po bazarech, hledej českou klávesnici a máš to. Baterku dokoupíš za pár peněz.

Cena tak 5k +/-, já jej stále používám kvůli klávesnici, upgrade na i7qm + 2x SSD, jediné co mě neskutečně s3r3 je displej, ten je fakt na nic.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 19. 6. 2017 14:11

1600x900 není dostatečně vysoké rozlišení?
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod monikash 19. 6. 2017 14:23

Bazarovky se zárukou mají na gigacomputer.cz
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 6. 2017 20:18

Moniko, vím že jsi blond, ale on píše že nechce kupovat od překupniků.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod monikash 19. 6. 2017 20:35

Některé kousky mají z předváděček.
Já bych ho zase nekoupila z Aukra od někoho, kdo ho roky používal a když se začala projevovat oxidace/čas/prach, tak se ho chce narychlo zbavit.
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Moderátorka

Odeslat příspěvekod milsimr 19. 6. 2017 20:52

Gigacomputer? Tam fakt ne. Nemohu doporučit; z druhé ruky lze leckdy najít mnohem lepší a zachovalejší kusy...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 6. 2017 16:16

Problém je že už je fakt starej, protože pokud vemu firemní 2 letý cyklus. Je možné koupit kus, který celý 2 roky byl v docku... Nebo ležel na skladě jako záloha.

PS: To si fakt myslíš že Gigacomputer to dělá pro lásku k zákazníkovi? Třeba FR klávesnice, ES systém, atd.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Bumerang 20. 6. 2017 16:54

"Je možné koupit kus, který celý 2 roky byl v docku..."

Tak urciteeeee, taky kusok konci u niekoho z IT oddelenia doma u rodicov, dostat sa k takemu da len cez znamost. u nas vo firme je momentalne pouzivanych asi 5000 Teciek, to co sa rozpredava je vacsinou uplne nepouzitelne, to co je aspon trochu pouzitelne si pouzivatelea odkupia alebo to odkupuje interne IT pre rodinu alebo znamych, tak ze predstava ze sa da zohnat za 4-5K Tecko co bolo zavrete v skrinke ako zaloha je na urovni mokreho snu. Kupovat teraz T420 je blbost, sam som ho mal a ten stroj je moralne zastaraly, ako tak sa oplati T430 v tej lepsej konfiguracii. K repasu sa musis stavat ako k nezalohovanym datam, proste ako keby si ho ani nemal, lebo ti moze zakapat kazdu chvylu, najme taky co ma uz skoro 7 rokov.
Bumerang
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 6. 2017 17:22

Kdybych pár takových nekoupil, tak to nepíšu. Ne konexe nemám, ale chce to hledat a počkat si.

V čem je lepší T430 oproti T420? Horší klávesnice? Absence zástupného num. bloku? ;)

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Javor05 20. 6. 2017 17:51

Děkuji děkuji, zkusím trpělivě vyčkávat :)
Repasovací firmy se mi nelíbí právě kvůli těm klávesnicím... Kdyby měli třeba US nebo UK alespoň...

-- 20. 6. 2017 18:54 --

S tou i7 to jede stabilně? Nepřehřívá se to? Napájení té desky si z vyšším výkonem poradí?
Javor05
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 6. 2017 18:15

V pohodě :) Ustojí to a kdyby ne tak za 4ku mám komplet novej stroj :D

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Python.p 20. 6. 2017 21:15

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod xxsonic71xx 21. 6. 2017 20:03

Zdravím, taky uvažuji nad koupi nějakého staršího 14" notebooku pro dceru a ve výběru je Lenovo T420s a HP 6460b. Taky jsem uvažoval i o T430s a to z důvodu údajné daleko větší výdrže na baterii, ale prý by zase přišla o výhodu suprovní klávesnice T420s. Dá se nějak specifikovat plusy a mínusy obou téček. Co by jste s cenovkou okolo 6000 ( nechávám si rezervu na SSD) za použity notebook doporučili vy? T420s, T430s, HP6460b nebo snad jiný? Za případné odpovědi moc děkuji
xxsonic71xx
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 22. 6. 2017 06:23

T420
+ klávesnice
+ 9c baterka 99Wh (10h provozu, bez omezování 9W spotřeby není problém)

T420s
- slabá baterie ! (T420 vydrží déle)

T430s
+ o fous lepší baterie jak T420(s)
--- klávesnice

Alternativa od Dellu a Fujitsu ;)

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod xxsonic71xx 23. 6. 2017 17:47

Tak jsem si pročetl pár recenzí a ta T420s má opravdu tragickou výdrž, takže bych byl spíše asi pro klasickou T420, ale ten už vypadal oproti té slimce jako pořádný macek, co se tloušťky týče. Možnou alternativou by snad mohl být Dell 6410/20. Sice jsem naživo koukal na E6410 ( hlavní rozdíl snad jen v procesoru?), ale ten Dell se mi jevil jako něco mezi těmi TP. Slušná baterka v základu, klávesnice asi né o mnoho horší. Prostě něco mezi. NB by měl sloužit jako školní, takže výdrž by měla být jednou z priorit.
Proto bych vás poprosil o nějaké info i k tomu Dellu a co by mohlo být lepší volbou.
xxsonic71xx
Junior

Odeslat příspěvekod Dr.acula 25. 6. 2017 07:55

Mňa by zaujímali skúsenosti s alternatívou od fujitsu.
Dr.acula
Junior

Odeslat příspěvekod xxsonic71xx 29. 6. 2017 08:24

Opravdu nikdo mi neposkytne nějaké info - srovnání a třeba i radu, který by byl lepší volbou? Za odpověď děkuji
xxsonic71xx
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 6. 2017 08:32

Každý má své pro a proti.

Zkus si vzít papír a napsat si co ti vadí a co se ti naopak líbí.

Nakonec to budeš muset stejně rozhodnout ty. Já bych třeba koupil E7440, ale sere mě na něm klávesnice a "TrackPoint". Snesl bych i MacBook, ale tam mě sere lesklý displej a "neergonomie" unibody.
Atd...
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod xxsonic71xx 29. 6. 2017 10:36

Já se v tom neorientuji vůbec a bude to dceřin první NB, tak se snažím zjistit, jaká negativa se můžou objevit. Já osobně vidím hlavní rozdíl ve výdrži s tím, že nejlepší asi bude mít T420 pak Dell e6410 a nejslabší je u T420s, ale jestli je to až tak rozhodující by měli prozradit ti, kteří NB dennodenně používají a kteří by si například NB se slabou výdrží již nikdy nepořídili. Klávesnice mi přijdou hodně podobné , servis nevím, kvalita displaye mi přišla o kousek lepší u toho Dellu ,ale u jednoho šla spustit jen ta modrá zamykací stránka windows, takže vypovídající hodnota žádná a navíc jsem si s nimi snad jen 10 min. Konstrukci nedovedu posoudit atd atd. Proto jsem čekal, že klady a zápory mi nastíní buď bývalí nebo současní majitelé těchto NB. Snad se ještě někdo ozve. Ale i tak dík
xxsonic71xx
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 6. 2017 11:37

Moje rada je T420, když ho zničí nebude to vadit. Asi ho ani nezníčí a ne většinu normálních činností spolu s SSD a novou baterkou stačí bohatě. Krom fotek, ten displej je fakt bída.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod xxsonic71xx 29. 6. 2017 11:52

Python.p, asi nemáš na mysli tu slimku, ale čistou T420. A prosím tě, ten Dell e6410 by byla o hodně špatná volba? Nebo je v něčem lepší a v něčem horší? Ptám se proto, že většina holek si vybírá hlavně vzhledově a to u ní právě vedl ten Dell :) . Proto jsem v koutku duše doufal, že napíšeš, že je to skoro stejné. No co, asi si s ní budu muset vážně promluvit A pokud ses dotknul těch displayů. Existuje nějaký 14" použitý model s IPS, který by stál za zmínku?
xxsonic71xx
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 6. 2017 11:58

Mam T430s. Vyhody? Muzes osadit az 3x disk (SSD mSATA, pokud nemas WWAN), potom klasiku 7mm SATA do HDD bay a 7 nebo 9,5mm misto mechaniky. NEBO muzes misto mechaniky dat druhou baterii (To jde i u T420s, ale bacha, vymenitelne mezi sebou nejsou, T430s vyzaduje baterii s chipem). Konstrukce je skvela. Klavesnice mne osobne vyhovuje. Ma to lampicku + (v mem pripade) podsviceni - zde 100% chces, aby byla klavesnice rovnou CZ, prepelky pres podsviceni nechces. Notebook lze dokovat.

NEVYHODY ... baterka vseobecne vydrzi vic nez u 420s, ale porad to neni ono. Displej je fakt osklivka (mam 1600x900, delalo se myslim i 1366x768, tomu se vyhni uplne). Chladic je maly, v zakladu docela slyset - lze resit custom nastavenim v TPFC.

Rozdil T420s/T430s je hlavne klavesnice - ta ve 420 nema podsviceni, ale neni ostruvkova a ma lepsi mechaniku a rozlozeni. Po letech provozu ale rozhodne nebude jako nova. Lze jenoduse vymenit. A pak vydrz na baterku, 430s vydrzi dele. 430s pak maji o chlup lepsi procesory i integrovanou grafiku.

Za dulezite povazuji jeste jedno upozorneni. Delaly se i verze s nVidia NVS, tem bych se snazil vyhnout.

IPS ... sveho casu jsem uvazoval o zastavbe do T430s, o cenu ani tak neslo. Ale bohuzel to ztroskotalo, protoze se nenasel vhodny fullHD panel, ktery by sel bez vetsich obtizi zabudovat a pak jsem to vzdal.

Pozor take na to, ze barvicky a vseobecne nastaveni na displeji SOFTWAROVE "mrvi" utilita od intelu, coz je dumyslne maskovano ze "energy saving" nebo jak tomu rikaji. Plati nejen u Lenovo, ale i jinde. Nekteri vyrobci toto nastaveni pry dokonce ani nezpristupnuji!
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 6. 2017 12:04

Výhody T430s jsou jen o fous lepší baterka, o fous lepší CPU s tím spojené IGP, podsvícení + lampička není všude !!!

Jinak 3x disk jde i do T420.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod KineCZek 29. 6. 2017 12:06

Ja to beru jako veci co na tom stroji mam/nemam rad z uzivatelskeho pohledu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 6. 2017 12:08

Okej, psal jsi to jakoby to T420(s) neměla.

A úpravu post mortem nekometuju ...

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod swarm 30. 6. 2017 21:51

Není náhodou doela podstatný rozdíl mezi T420 a T430 v tom, že ten novější má už USB 3.0? Mám intenzivní pocit, že to tak je, a fak už bych dneska nechtěl notebook, který nemá čipset s on-board USB 3.0 porty. Existují sice ExpressCard řešení, ale vždy je to nějak omezené, má to špatnou podporu mimo OS a ještě tam jsou problémy s napájením.

Pokud vyloženě tazatel nehledá počítač s originálním thinkpadím layoutem (skoro), je podle mě T430 lepší volba. USB 3.0 je velké + a v tom ostatním je to jedno - obojí to jsou stejně tlusté a těžké mašiny (já už bych to dnes tahat nechtěl).
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 7. 2017 06:16

To máš naprostou pravdu, ale já mám všude ve svém okolí T420 a X220 (bez i7) s USB 3.0 tak jsem to nějak opoměl... :-[ právě kvůli klávesnici.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod xxsonic71xx 1. 7. 2017 07:34

Stále mi v hlavě leží slova Python.p o mizerném displayi. Slušný repas T420 vyjde zhruba 6-7 000, nová baterka 1000, SSD 1500, takže jsem zhruba na 10 000 za 5-6 roků starý NB. Pokud dcera chce noťas nejen na školu, ale i filmy a videa, tak stále přemýšlím, zda nepřiplatit za něco s IPS. Vím, že by si oproti T420 pohoršila v konstrukci, klávesnici a možná i ve výdrži, ale snad by to vynahradil display na ktery se dá koukat. Který z těch nových levnějších nb s IPS má smysl kupovat?
xxsonic71xx
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 7. 2017 07:43

Psal jsem to sice vedle... ale je tu možnost prasknout se přes kapsu a vzít Dell, ale E7440 který je o dost novější, lehčí a má IPS.
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod swarm 1. 7. 2017 08:09

xxsonic71xx: No, počkej.... 10 tisíc za něco takovýho je úplný nesmysl. Ekvivalentní pracovní HP EliteBook (o generaci novější Ivy Bridge + USB 3.0) jsem loni koncem roku bral vyřazený v několika kusech po 4,5 tisíci (s plně funkčními bateriemi).

Jestli máš deset, tak za to se skutečně dá sehnat něco novějšího, kde bude displej úplně jiná liga.
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xxsonic71xx 1. 7. 2017 09:01

swarm - https://www.gigacomputer.cz/zbozi/93131 ... -t420.html . Ještě včera tam byla T420 s fHD a HDD za 6500. Deset jsem ochoten dát a klidně i o trochu víc , pokud nebudou nutné další investice za SSD a baterii a když to bude mít smysl. Koukal jsem na ten E7440, který zmínil Python.p a docela se mi zamlouvá hlavně díky IPS (ale matný panel). Sice nevím jak moc velké mínus je ta klávesnice a trackpoint oproti TP a nevím zda to bude vadit i dceři jako laikovi. Máš pro mně nějaké tipy?
xxsonic71xx
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 7. 2017 09:07

U lhářu typu GigaComputer to neber. T420 se s FHD nedělalo... neříkám že tam nejde, respektive nešlo dodělat, ale tady to bude 100% kec v popisku.

Dívej, lajkovi, respektive dceři to vadit nebude. A matný panel? To je snad výhoda pro použití všude jinde než jen doma :)
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod xxsonic71xx 1. 7. 2017 09:19

Omlouvám se, moje chyba. Jsou to modely buď 1366x768 nebo 1600x900, tedy ne fHD jak jsem psal. Jinak v gigacomputr jsme je byli jen omrknout, poněvadž ho máme hned za rohem. A nevím jestli jsme se dobře pochopili, ale matný panel je lepší volbou? Já si myslím, že lepší je matný. Mimochodem, nebude fHD na 14" už moc? Není lepší jen HD? Já osobně bych už toho asi moc neviděl. Vím že takové diskuze tady probíhaly u NB s uhlopříčkou 15,6".
Koukal jsem totiž na nějaké videa a tam byly E7440 i s lesklým panelem, ovšem nevím zda to nebylo tím, že ty měly i panel dotykový a ochranné sklo. Asi je toho více konfigurací.
xxsonic71xx
Junior

Odeslat příspěvekod swarm 1. 7. 2017 13:09

E7440 bude pro dceru pochopitelně lepší notes. Vedle něj je T420 strašně těžký a tlustý. Rozdíl displejů je extrémní. Jinak ano, lesklé jsou pouze dotykové verze.

Btw já už bych dnes 6500,- za notebook bez USB 3.0 nedal.
swarm
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xxsonic71xx 1. 7. 2017 14:06

Jsem rozhodnut a půjdeme do E7440. Jediné co ještě musíme dořešit je rozlišení, zda HD nebo FHD a vím ,že s tím mi asi nepomůžete, ale budu rád za váš názor. Nebo E7440 s IPS byly vždy jen fHD?

http://aukro.cz/notebook-dell-latitude- ... 51531.html

http://aukro.cz/dell-latitude-e7440-ssd ... 45234.html
Naposledy upravil xxsonic71xx dne 1. 7. 2017 14:18, celkově upraveno 3
xxsonic71xx
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 7. 2017 14:14

Jak píše Jirka, hlavně pro holku má lepší design...

Za mě 100% FHD :)
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod swarm 1. 7. 2017 18:04

Ano, jen FHD jsou IPS. Ohledně velikosti prvků to problém není. Stačí v OS nastavit měřítko 125% a všechno je pak úměrně větší (při zachování prokreslenosti z vyššího rozlišení). Já to tak používám a není s tím žádný problém.
swarm
VIP uživatel