Pracovní notebook + dokovací stanice

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod swisst 26. 12. 2018 22:06

Vybírám pracovní notebook s dokovací stanicí a zjišťuji, že se v tom nevyznám. Poradíte někdo, třeba i odkazem na srozumitelný přehledový článek, abych se v tom zorientoval?

  • Potřebuju náhradu desktopu, který se ale bude občas převážet. Cestovat nebude příliš často, takže váha ani výdrž baterie není zásadní parametr.
  • Po většinu času bude ležet bez hnutí někde na stole s připojeným externím monitorem (takže na kvalitě displeje nesejde).
  • Poběží na něm spíš vlastní nebo kancelářské aplikace, občas PhotoShop, žádné hry, video jen občas pro zábavu.
  • Výkonově bych to viděl přibližně na Intel i5, RAM 8GB, HDD 1TB. Kdyby se vešel navíc 256GB SSD, bylo by to fajn, ale přežiju i bez toho.
  • Cenu bych viděl kolem 20-25 tisíc (bez dokovací stanice).

K tomu bude asi potřeba dokovací stanice, protože bych rád
  • měl notebook pořád zavřený a zapínal/vypínal/uspával jej z klávesnice nebo z dokovací stanice (bez otevírání notebooku).
  • Potřebuji připojit 1 monitor, LAN, tiskárnu, klávesnici, myš, a nejméně jeden (lépe dva) USB porty volné pro externí disky => celkem 4-5 USB portů

Nastudoval jsem si, že se dělají dokovací stanice s USB-C Thunderbolt (?) a připadá mi to zajímavé, neb to vypadá na docela univerzální řešení (pokud odejde notebook, dokovací stanice bude snad použitelná i pro následovníka). Jen nevím, jestli tohle řešení nemá nějaké háčky - napadá mne propustnost portu - když se má jediným drátem protlačit video signál + data do USB, nebude to zpomalovat?

Určité omezení rychlosti USB bych asi skousnul, ale nemělo by to být dramatické. A nerad bych, aby mi dokovací stanice ubírala výkon procesoru (občas na tom poběží náročnější věci než MS Office).

Zajímalo by mne, zda je při zadokovaném notebooku možno používat porty na notebooku (USB, sluchátka, mikrofon, video), nebo zda je vše přehozeno na dokovací stanici a porty na notebooku jsou "mrtvé"? Máte s tím zkušenosti? Nijak by mi totiž nevadilo připojovat např. monitor přímo do notebooku. Nějaký ten drát navíc mi nevadí a pokud by to odlehčilo sběrnici, tak proč ne?

Intuitivně tíhnu k Lenovo ThinPad, ale netrvám na tom. Preferuji spolehlivost před vzhledem nebo hmotností.

Máte nějaké rady, tipy a doporučení?
swisst
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swarm 26. 12. 2018 22:56

Ve stručnosti k USB-C a Thunderbolt3 dokovacím stanicím:

- Pokud chceš funkční zapínací tlačítko na dokovací stanici, musíš si koupit nějakou přímo určenou pro tvůj notebook. Zpravidla tedy, pokud máš HP notebook, chce to HP dokynu, pokud Lenovo, tak dokynu zas od Lenova. Funkce vypínacího tlačítka, když už ho dokyna má, není standardizovaná (bohužel).

- Sice existuje pár USB-C dokovacích stanic, které přenášejí obraz jako data po USB (a tedy nepotřebují žádnou podporu ze strany notebooky), ale něco takového bych určitě nedoporučil a poznáš to podle toho, že taková stanice vyžaduje ovladač od DisplayLink. Standardní USB-C/TB3 dokyna může také používat přenos DisplayPort uvnitř konektoru, který se na rychlosti USB neprojeví (natož na CPU). Jediné zpomalení tedy bude, když budou všechna zařízení na USB pracovat zároveň a přesáhnou rychlost toho jednoho portu, kterým jsi připojil dokynu.

- Zpomalení USB, když moc zařízení komunikuje najednou, můžeš obejít tím, že budeš mít dokynu, která má USB-C Gen2 (tj. 10Gb/s místo 5Gb/s, které má Gen1 a obyčejné USB 3.0). Samozřejmě se očekává, že i tvůj notebook bude mít USB-C Gen2, aby to mělo efekt. Podobně je na tom i Thunderbolt3, který má propustnost několika linek PCIe, takže nějaké USB zařízení ho nezahltí.

- V případě notebooku si ohlídej, že se umí přes USB-C napájet a že přes něj umí přenášet obraz (tj. je uvnitř i přenos typu DisplayPort). Ani jedno nemusí být samozřejmostí. Ještě dnes jsou na trhu notebooky, jejichž USB-C je jen typu Gen1, bez obrazu a bez možnosti napájet, takže je to vlastně jen "staré" USB s menším konektorem typu C.

- USB-C/TB3 dokyna pouze rozšiřuje možnosti notebooku. Pokud má na sobě síťový port, je uvnitř další ethernetový čip. Pokud má audio konektory, je uvnitř další zvukovka. Z toho plyne, že dál můžeš používat všechny porty noteboku.

- Pokud už notebook umožňuje napájení z dokyny přes USB-C/TB3 (což je jaksi nutná podmínka, pokud chceš celý notebook připojovat jen jediným kabelem), musíš si samozřejmě koupit odpovídající verzi dokovací stanice, ke které je přibalen napájecí adaptér se správným výkonem. Pokud máš notebook, který chce 130W napájecí zdroj a dokyna má k sobě jen 90W, tak ti notebook nejspíš bude hlásit nějakou chybu a pravděpodobně bude napájení z dokyny buď úplně ignorovat, nebo se alespoň nebude chtít přes ni nabíjet.

Snad ti tohle pomůže při výběru.
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swisst 29. 12. 2018 20:40

Zjišťuju, že je to složitější a dražší, než jsem si představoval :(

Uvažuji o Lenovo ThinkPad E480 To má jeden USB-C konektor a dle manuálu slouží k napájení, přenosu dat i obrazu. Smířil jsem se s tím, že od notebooku povede víc kabelů, vpodstatě potřebuji "jen" přidat víc USB portů.

  • Je rozumné dát na jedno USB z notebooku "rozdvojku" (pasivní hub) a do něj připojit současně myš, klávesnici a tiskárnu? Nebude se mi to při tisku nějak "tlouct"?
  • Jako druhé řešení se mi líbí ThinkPad USB-C Dock, který by měl umět napájet notebook, i přidat potřebné USB porty. ALE podle výrobce není kompatibilní s E480 - ovšem netuším proč. Nikde jsem nenašel výkon docku ani příkon notebooku, v manuálu jsem to fakt nenašel, ale dock má adapter 90 W a notebook by měl topit max 65 W - takže alespoň přibližně by to mělo výkonově sedět. Nemáte s tím někdo zkušenost?

Do vyšší třídy se mi moc nechce.
swisst
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Doggg 30. 12. 2018 07:51

IMHO je spíš na místě otázka proč mit v roce 2019 myš klávesnici a hlavně tiskárnu (??) Připojenou drátem přímo do PC...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod kuba12345678 30. 12. 2018 11:36

ahoj, jedine Lenovo rady T (event L) nebo HP elitebook 8xx.
Dokovaci stanici muzes koupit repas za cca 600kc
kuba12345678
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 30. 12. 2018 16:15

A co Probooky 4xx? Treba u 440 G5 vidim u USB-C v popisu, ze podporuje napajeni i displayPort:
http://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=3CA01ES

To same u 430 G5:
http://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=4BD51ES
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod swisst 30. 12. 2018 17:33

kuba12345678 píše:ahoj, jedine Lenovo rady T (event L) nebo HP elitebook 8xx.
Dokovaci stanici muzes koupit repas za cca 600kc

No, teď jsem našel zase na jiné stránce Lenova, že by mělo fungovat i s E480
https://www.lenovo.com/us/en/accessorie ... 40A90090US
Vypadá to, že na dokumentaci se člověk moc spolehnout nemůže, proto bych rád, kdyby se mi ozval někdo s osobní zkušeností.
swisst
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků