Ultrabook do školy a na práci (20–30k), MSI vs. Dell

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod Opiczak 13. 12. 2019 12:18

Zdravím,
hledám ultrabook v cenové hladině 20 až 30 tisíc, ale rozpočet není úplně rozhodující. Rozhodující je pro mě to, co mi notebook poskytne.

Určení: do školy a na práci (neustále cestuje). Jsem velký uživatel Google a Office. Pro výzkumné účely potřebuju RStudio či SAS Statistica. Čili nic extra náročného (maximální workload bych charakterizoval asi jako 10 záložek v Chromu + Excel + Word + statistický program).

Displej: spíše 14 palců. Jednu chvíli jsem byl blíž tomu koupit si 2v1 (yoga, zenbook, envy), nicméně pak jsem zase došel k závěru, že dotyk není pro mě. Bojím se větší náchylnosti na poškození a subjektivně mi vadí ten lesklý displej. Matný mi prostě přijde daleko lepší. Navíc pochybuju, že bych ten dotyk využíval častěji.

CPU: Intel vs. AMD nerozhoduje, ale při filtrování jsem stejně dostával akorát i5 a i7.
GPU: Integrovaná stačí a i bych ji uvítal s ohledem na výdrž a větrák.
RAM: Koukal jsem na spoustu srovnání a prý mi 8 GB bude v pohodě stačit i v budoucnu (a rozdíl mezi DDR3 a DDR4 při své zátěži ani nebudu moct ocenit).
SSD: 256 GB stačí bohatě.

Datum: do Vánoc s tím nespěchám, takže měl bych radši počkat na leden?

Postupně jsem se proselektoval k MSI Modern A10M vs. Dell XPS 13 (9380).
- https://www.alza.cz/msi-ps42?dq=5694355 (případně dražší varianta s i7)
- https://www.alza.cz/dell-xps-13-9380-st ... 553456.htm

Moje dílčí otázka zní: myslíte, že xps může být tak vychytané (optimalizované), že poběží líp než to msi, které má podle benchmarků lepší (novější) komponenty?

Plusy MSI: cena, trochu větší displej, novější procesor, novější RAM ve slotu (furt si tak říkám, co kdyby...)

Plusy XPS: ozkoušenost, skvělá záruka a servis

Máte případně tipy na nějaké jiné stroje (třeba nový acer swift 5 s 10. generací intelu)?
Děkuji za pomoc!
Opiczak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 13. 12. 2019 15:17

Rozdíl je všeho všudy (jak kde) v jednotkách procent výkonu, což nikoho normálního si myslím, že trápit nebude. MSI na rozdíl od DELLu, ale nemá záruku typu NBD, což je dost podstatný rozdíl - jestli v případě problémů čekat 30 dní na vyřízení reklamace vs do druhého dne přijede autorizovanej technik DELLu klidně až k tobě domů a problém opraví většinou na místě.

DDR3 vs DDR4 .. jo, DDR4 jsou fajn, ale není to nic rozhodujícího.

Za mne jasně DELL.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Opiczak 13. 12. 2019 21:14

Ten servis je super, o tom žádná. Ovšem všechno důležité mám na cloudu, takže bych si na případnou reklamaci počkal celkem v pohodě.

Co kdyby to srovnání bylo mezi těmito konfiguracemi: MSI s i7-10510U a 16 GB RAM vs. Dell s i7-8565U a 8 GB RAM?
Opiczak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 13. 12. 2019 22:08

To si musíš určit sám, zda-li je 8 GB RAM pro tebe limitující faktor či nikoliv. U XPS jsou RAM pájené, takže upgradovat nelze, s tím nutno počítat. Sám píšeš, že využití není nic extra náročného; 8 GB RAM by v takovém případě neměl být problém. Finální volba je však na tobě.

Popř. máš možnost koupit vesměs nové modely od DELLu s požadovanou konfigurací třeba z bazaru (což vyjde o dost levněji, než fungl nový stroj) - na bazoši je těchto strojů vcelku dost, včetně nepoužívaných ks.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod suram 14. 12. 2019 01:50

Core i7-10510U vs Core i7-8565U, tam je rozdíl dvou generací, jestli to je za stejné peníze, tak rozhodně novější generaci.
suram
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 12. 2019 09:44

Rozdíl možná dvou generací, ale je to skoro pořád ten samej kus křemíku s pár % výkonu navíc a pořád na stejném výrobním procesu. Nepřijde mi, že tohle byl zrovna deal-breaker.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Opiczak 14. 12. 2019 21:10

Ten procesor neberu jako deal-breaker. Jeden známý mě ale taky upozorňoval hlavně na tu RAM, proto jsem na vážkách, jestli 8 GB pro mě bude pohodových i za pět let (podle něj nebude) :hm
Opiczak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suram 15. 12. 2019 05:46

Snad má i ten Dell volný slot pro další RAM, když má původní integrovanou (pájenou) v MB? Většinou notebooky s integrovanou RAM jeden volný slot RAM mívají.
suram
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Opiczak 15. 12. 2019 15:21

XPS nemá volný slot :-|
Opiczak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod suram 15. 12. 2019 18:02

Tak raději nebrat.
suram
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gaccc 8. 2. 2020 13:06

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s Dell XPS 9570?

https://www.alza.cz/gaming/dell-xps-15- ... 342207.htm
Gaccc
Kolemjdoucí