Který notebook byste doporučili - Dell nebo HP?

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod jiri.filip 10. 9. 2020 12:39

Ahoj,

po cca 10 letech přišel čas na nákup nového notebooku. Vzhledem k tomu, že hledám zase stroj, který je robustní a dlouho vydrží, orientoval jsem se na HP (na základě vlastních zkušenosti) a Dell (povědomí o tom, že to bývaly kvalitní výrobky, nevím ale, jak jsou na tom teď).

Požadavky:
1) Procesor - min. Intel Core i5
2) RAM - min. 8 GB s možností dalšího rozšíření (=celkem 2 sloty a z toho 1 volný)
3) Displej - antireflexní nebo matný, úhlopříčka min. 15'', rozlišení min. 1920 x 1080
4) Grafická karta - spíš dedikovaná
5) Podsvícená klávesnice - podmínkou
6) Numerická klávesnice - podmínkou
7) DVD nebo BR mechanika - podmínkou
8) Grafický výstup - HDMI a/nebo DisplayPort
9) Úložiště - pokud bude z výroby SSD, je podmínkou, aby ho bylo možné buď doplnit, nebo nahradit za klasický, cca 3 roky starý 1TB HDD WD, který používám ve stávajícím notebooku
10) Operační systém - může být bez OS
11) Větší klávesa Enter ve standardní klávesnici - výhodou
12) Připojení - Wi-Fi alespoň 802.11ac; rozumné množství USB portů pro připojení na cestách (USB myš, externí USB disk a tiskárna). Doma budou periferní zařízení (vč. externí klávesnice a 1-2 monitorů připojena prostřednictvím univerzální docking station i-tec).
Cenový rozsah: 20-30 tis. Kč. Čím méně, tím lépe, ale nechci šetřit ani za každou cenu, ani ne nesprávném místě.

V hledáčku mi doteď uvízly tyto notebooky:

1) HP ProBook 650 G5 (https://www.smarty.cz/HP-ProBook-650-G5-stribrny-p57199).
Vpráci používám G2 a až na nemožné nastavení automatické aktivace NumLock při startu počítače a nekvalitním materiálu krytky pantů displeje, jsem s ním spokojen.
Zatím se mi ale nepodařilo zjistit, jestli je možné rozšíření, resp. náhrada SSD o/za HDD.

2) Notebook DELL Inspiron 17 (3793) (https://www.mironet.cz/dell-inspiron-17 ... +dp423974/)
Tady, pokud jsem v diskusích správně zjistil, by byl problém s přidáním HDD ke stávajícímu SSD 512 GB. Údajně to lze jen při max. kapacitě SSD 256 GB.
Klávesa Enter je menší, ale podle fotky to na mne dělá dojem, jako by mělo být možné funkčně spojit klávesu Enter s klávesou "\" bezprostředně nad ní. Kdysi jsem někde slyšel nebo četl, že to nějaký výrobce takto měl. Poslal jsem dotaz prodejci, na odpověď zatím čekám.

Máte osobních zkušenosti s některým z těchto notebooků?
O kterém z nich si myslíte, že je kvalitnější?

Předem díky za radu.
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 10. 9. 2020 12:47

Jakej má bejt účel a využití toho stroje? Za mne DELL, ale hledáš řadu Latitude / XPS nebo Precision; Inspirony nikoliv.

A vzhledem k tvým požadavkům musím říct, že tebou stanovený budget je setsakra malej, takže bych spíš hledal bazarové stroje se zárukou.

Mj., můžeš bejt bez toho stroje až 30 dní v případě kdy se něco posere? Protože mašiny HP co vím NBD záruku v ceně - na rozdíl od DELLu - nemají.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod jiri.filip 10. 9. 2020 14:21

Účel a využití ntb: práce v Office (vč. Access) a Power Bi, Internet, pouštění filmů a hudby.
V případě, že by děti zase měly ve škole distanční výuku, by ntb sloužil i synovi pro výuku.

Vím, že ekvivalentem HP řady ProBook je u DELL řada Latitude. Bohužel u DELL je obecně problém s vybavením ntb DVD mechanikou (našel jsem právě jen u Inspironu) a/nebo tím, že grafická karta je spíš on-board než dedikovaná.

Aktuální nabídka HP je za 31 tis. Kč vč. 23'' monitoru. Stejné peníze jsem ochoten dát i za samotný ntb. Víc mi by pro uvažované využití asi nedávalo smysl.

Pokud by se nový ntb rozbil a musel do opravy, myslím, že bych bez něj 30 dnů vydržel bez problémů. Disk bych přehodil do rámečku a připojil ke starému ntb jako externí.
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 9. 2020 15:33

Když se dívám na to zadání (DVD!!!), napadá mne, proč vybíráte notebook. Zmiňujete i druhý monitor. Pokud nebudete stroj přenášet, nestál by za úvahu nějaký desktop?
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod jiri.filip 10. 9. 2020 15:52

Emil Pastelka: Právě že s tím notebookem občas i cestuji. Pak z něj mimo jiné potřebuji přehrávat DVD a CD.
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 9. 2020 17:09

Pokud by bylo možno mechaniku řešit externě, otevře se více možností zařízení.
Emil Pastelka
Junior

Odeslat příspěvekod jiri.filip 10. 9. 2020 19:37

Emil Pastelka: Technicky by to samozřejmě šlo. :-) Rád bych se ale této možnosti vyhnul.

Pokud je mechanika součástí ntb, stačí mi vzít na cesty jen ntb a nabíjecí adaptér.

U externí mechaniky bych musel pro jistotu vždy s sebou vzít i ji a propojovací kabel. Tzn. další krabička o rozměrech min. 130x130x13 mm a propojovací kabel k tomu, jak jsem se namátkou díval na Alze.
To mi připadá jako zbytečný opruz, který bych dělal sám sobě.
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 10. 9. 2020 19:57

No a ty dvd si na externí převést na .iso a procovat s tím by nepomohlo?
m.kv
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod freekarol 10. 9. 2020 20:22

jiri.filip: HP také nabízí opravu notebooku za pár dní jako Dell, akorát to jinak nazývá a člověk si za to musí připlatit. Není to ale částka, která by někoho měla zruinovat... https://www.hpmarket.cz/product.asp?ccode=hp-care-pack
freekarol
Junior

Odeslat příspěvekod Behemot2077 10. 9. 2020 22:33

S mechanikou výhradně starší stroje, do novejch už se to nedává, protože to naprostá většina lidí už nepoužívá vůbec a ti, co jo, tak stejně párkrát do roka.

Za ty love se nechají v klidu pořídit dva stroje, i kdyby měl druhej ležet ve skříni jako náhradní.

S HPčkem jsem poslední roky neslyšel dobrý zkušenosti, že spíš ten Dell. Lenovo nebrat vůbec.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod jiri.filip 11. 9. 2020 08:46

m.kv: I to by technicky šlo. Jen musím tomu převodu věnovat čas a pak iso soubor nějak dostat do nového notebooku.
Pokud by byl bez DVD/CD mechaniky, znamená to koupit si externí mechaniku, jak navrhoval Emil Pastelka, nebo mít ještě jiný počítač s mechanikou, kde bych převod provedl. To je jako škrabat se levou rukou za pravým uchem.
A pak hlavně těch hudebních CD je opravdu hodně, takže je pro mě aspoň zatím jednodušší řešit to interní mechanikou.

freekarol: Díky za odkaz. To je také řešení, pokud bych měl pocit, že bez notebooku po jinak standardní dobu opravy nevydržím.

Behemot2077: "Za ty love se nechají v klidu pořídit dva stroje, i kdyby měl druhej ležet ve skříni jako náhradní." Ne že bych toto tvrzení chtěl nějak zpochybňovat ;-), ale podle toho, jak jsem se díval na aktuální nabídku notebooků, tak pokud bych měl za 31 tis. Kč koupit 2 nové notebooky, budou buď od výrobců, od kterých bych si kvůli údajné nespolehlivosti nic koupil, nebo řady "plasťáčky", které dělá třeba i HP, ale tam prý bývá problém, že se rozbíjejí po konci záruční lhůty (hlavně mechanické problémy).

V jedné zdejší diskusi před cca rokem Python.p doporučoval v podobném dotazu ("Poctivý" notebook kolem 20.000 Kč) tyto výrobce a ředy: HP ProBook/EliteBook; Lenovo T/X/L; Dell Latitude; Acer TravelMate. Kromě Lenova jsem se tím při výběru řídil.
jiri.filip
Junior

Odeslat příspěvekod soban 11. 9. 2020 12:14

DVD už se fakt nenosí......

Jinak slim mechanika s kabelem není větší jak ta hromada DVD co taháš k tomu....(vrazíš ji do taštičky k těm DVD)

Jinak není přece problém mít doma NAS a hudbu přehrávat z NASu případně jinak přes internet.....
A když jedu někam kde není internet nebo je pomalý tak si to stáhnu doma a je to.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Behemot2077 11. 9. 2020 12:16

Psal sem někde něco o novým? Vidím tam výhradně starší stroje :hm

Namátkou třeba E6540, v dost slušným osazení koupíš i tři :lol:
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior