Notebook s přiletovanou RAM.

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bobanowicz 20. 10. 2021 12:32

Ahoj všichni,
ultrabooky (i ty pracovní jako je např. ThinkPad P15s gen2) dnes mají běžně RAM napevno přiletovanou. Mám z toho trochu obavu a tak jsem chvíli pátral po názorech na spolehlivost tohoto přístupu.
Bohužel jsem našel natolik protichůdné názory, že z toho nejsem schopen udělat závěr.
Nejtypičtější pohledy se kterými jsem se setkal:
1. "soldered" RAM je dokonce spolehlivější než RAM v modulech, protože problém většinou vzniká v konektoru modulu, samotné paměťové čipy jsou spolehlivé
2. RAM je naprosto spolehlivá, ničí se jen naprosto vyjímečně a notebooku se "soldered" RAM se není třeba nijak obávat
3. poškozená RAM je vcelku běžná a mnoho notebooků má RAM s chybnýma buňkama, ale většinou to majitelé neví, protože testy RAM pravidelně provádí málokdo. Nespolehlivost takového notebooku pak majitel svádí na bugy v software.
4. "soldered" RAM je sviňárna a zdroj problémů a lepší je se takovému notebooku vyhnout.

Není zde náhodou nějaký technik ze servisu, příp. pracovník reklamačního oddělení nějakého většího prodejce, takže by dokázal popsat svou zkušenost a zodpovědět jak to vlastně s tou dlouhodobou spolehlivostí připájené RAM je?

Předem díky všem.
Bobanowicz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 20. 10. 2021 13:20

RAM připájená je stejně (ne)spolehlivá, jako samostatné moduly.
Zásadní nevýhody ultrabooků:
- obtížná oprava => velmi drahá; obvykle je levnější sběrný dvůr a nový UB;
- minimální rozšiřitelnost;
- do většiny modelů nelze přidat datový SSD => nepoužitelné k práci; vzácnou výjimkou jsou (velmi drahé) ultrabooky s dvěma SSD;
- horší chlazení než v klasických NB;
- vyšší cena oproti klasickým modelům NB se stejnou hw sestavou.

Jediná výhoda ultrabooku:
moderní elegantní ksichtík -> můžeš se chlubit přátelům a přítelkyním. ;-)
K práci bych to opravdu nechtěl. :-/

Z uvedeného plyne, že nejbližší z citovaných názorů je pro mě tento:
Bobanowicz píše:4. "soldered" RAM je sviňárna a zdroj problémů a lepší je se takovému notebooku vyhnout.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 21. 10. 2021 18:47

Ja zazil vadnou ram jen jednou, a to byl novy kus u pc. Jinak jsem mel vzdy tak nejak stesti. U notebooku, at uz mych, nebo v okoli, mi ruzne poumiraly graficke cipy, napajeci obvody desky, konektory, unavou ulamane panty, mrtve hdd, kabely mezi deskou a lcd, invertory…ale primo vadna ram? Pokud celou dobu bezela v poradku, vetsinou odeslo na ntb neco jineho drive.

Ono pokud ma vyrobce moznosti pajet primo cipy, vyjde ho to daleko levneji, nez pajet cely konektor a jeste do nej kupovat celou ram. Odpadaji problemy s kontakty atd…

Jinak, ano, preferuji, pokud ma notebook pamet menitelnou, je to jen par let, co jsem bral jako zaklad 4GB a jako pekny 8GB…dnes mam i na kancelarskem notebooku 16…

Nicmene, pokud se jinak jedna o skvely stroj, nebaziroval bych na tom za kazdou cenu, jen si vybral specifikaci s o neco vetsi tam, nez bych mel pocit, ze je dnes dostacujici.

Priklad novy macbook air s m1. Vse napevno, ale koho to zajima? Ten notebook je totiz jinak i na svou cenu vyborny (pasivne chlazeny vs aplikacni realny vykon vs spotreba a zustatkova hodnota i u jeteho). A to ty macbooky az tak nemusim a vim, ze si zadny ne-windows min pristich par let neporidim.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 22. 10. 2021 08:00

Typická jablečná čuňárna:
alfah4ns píše: novy macbook air s m1. Vse napevno

=> po závadě jakéhokoliv hw zbývá jen sběrný dvůr. :-/
alfah4ns píše: koho to zajima?

Nikoho.
Miliardář si koupí nový a BFU tohle nekupuje.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod komplik 27. 10. 2021 10:26

Tak to že je na pevno paměť i úložiště v Macbooku není problém. Rozšířitelnost existuje

Možnost 1: koupim max konfiguraci = i kdyby to bylo ve slotech tak tam víc nebude možné dát

Možnost 2: upgrade z 8 na 16GB byl velice snadný, při zapnutí pak stačí nechat obnovit time machine zálohu ze starého - http://download.jirikocman.cz/stul/IMG_0291.jpeg v tomto případě výměna pronajatého MBA za vlastní MBA. Nicméně vyměnit jde i pronajaté za pronajaté zařízení nebo koupené za koupené. V případě Apple pak lze v určitých zemích využít i trade in program, základní M1 Air aktuálně Apple vykupuje za 650 dolarů a je možné zkusit individuální dohodu upgradu s obsluhou v Appstore, jsou lidi co vyměnili 8GB za 16GB jen za doplacení rozdílu ceny.

Možnost 3: tady 256GB disk na 1TB disk, šikovný servis nebo hodně zručný majitel to zvládne - https://www.youtube.com/watch?v=0ecSzeqYX3E


Opravu taky člověk nemusí řešit... až 2 výměny poškozeného displeje nebo šasi ročně po 99 dolarech, jakákoli jiné interní poškození 299... Otázkou je zda se to vyplatí nebo je snazší koupit z druhé ruky.

Co člověk udělá když třeba na desce se slotama na všechno odejde VRM nebo nějaký kondík/odpor? Vymění celou desku, pájet to nebude stejně jako RAM nebo SSD, navíc RAM i SSD jsou určitě spolehlivější než desky


Řeší někdo sloty pro RAM a disk v telefonech a tabletech? Co když to umře v nich?
Daily driver: Macbook Pro 14" M1 Pro, backup: MacMini M2
Gadgety: Galaxy Tab S8+, Galaxy S23 Ulta, GW4 Classic, iPhone 13 mini, iPad 9.gen, AW3
Gaming: Desktop PC (i5, RTX3060Ti). XBOX Series S
komplik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 27. 10. 2021 10:46

Přesně naletované věci v noteboocích nejsou problém, problém jsou uživatelé co si neuvědomí že cena není všechno a koupí to nejlevnější kde je 1G ram a 32G ssd a pak se diví.....

Prostě když kupuji stroj kde se nedají vyměnit součástky musím myslet na budoucnost a koupit s více ram než současně potřebuji a tak stejně i větší SSD pokud tam nejde vložit další.

A ke spolehlivosti - pokazit se může všechno, ale jak tu psal většinou odejde něco jiného na MB než zrovna RAM a než odejde SSD (opotřebováním) tak bude ten stroj totálně zastaralý a nepoužitelný pro nový SW.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Behemot2077 28. 10. 2021 07:32

Jakýkoli pájení napevno je *****ávka non-plu-ultra, žasnu, že se ještě najdou polomozci, co to budou obhajovat.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior

Odeslat příspěvekod soban 28. 10. 2021 09:54

Jaká *****ávka?

A co mám s toho že to má konektory, sloty když za několik let do toho stejně nic nekoupíš protože se to nebude už vyrábět?

U mobilu taky řešíš že je to připájené?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dockalacek 28. 10. 2021 10:31

Debata o ničem, pájenost se objevuje třeba i u notebooku za 32 tisíc, u takového Swiftu X s Ryzenem 5700U, 16GB RAM a 1TB SSD NWMe WD Blue SN530. Kromě SSD a Wi-fi modulu u něj nevyměníte nic. Vůbec bych neřešil spolehlivost, ta je irelevantní a stejně asi nikde nenajdete statistiku pájenost versus vyndavací modul. Daleko důležitější je, aby RAM bylo dostatek, pokud není volný slot, je lépe mít i na kancl a net 8GB. Ale taky je fakt, že většina notebooků kolem mě má 4GB RAM a nijak zásadně omezující to na surfing, filmy a kancl věci není. Třeba základní Swift 1 má 4GB RAM pájený a další volný slot chybí. Naproti tomu Aspire 3 mají jeden modul pájený, ale volný slot pro rozšíření RAM nechybí.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 28. 10. 2021 13:33

Pájenost je problém, teda problém jsou bez olovnaté pájky které jsou křehké a velmi často tam vzniká studený spoj díky střídání teplot. To je prostě fakt.

Otázkou je, za jak dlouho u takového notesu k danému jevu dojde. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 28. 10. 2021 14:06

Dluzno podotknout - samotne chipy jsou i na vymenitelnem modulu "pripevneny" pajenym spojem. Stejne tak slot pro RAM pamet je se zakladni deskou taktez spojen dalsim pajenym spojem.

BTW v mobilech, tabletech a spouste dalsi elektroniky je "napevno" pripajene uplne vsechno od uplne vzdycky ... za mne je to cele zbytecna debata.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 28. 10. 2021 14:53

Taky to tak vidím, u mobilů je taky vše pájené. Na druhou stranu, tohle porovnání, a docvaklo mi to až při psaní tohohle příspěvku, trochu pokulhává. Telefon měníme častěji, tipnul bych si, že většina průměrných a středně příjmových lidí chce, aby notebook vydržel 5 let a více. Pokud nestačí telefon, koupíte za 5 000 nový, kdežto nový notebook za 5 000 nepořídíte. Samozřejmě následující příklad není směroplatný, ale něco věstit může:

mé kamarádce jsem pomáhal na podzim roku 2017 vybírat mobil. Volba padla na Huawei P9 Lite 2017, v té době velmi dobrý dobrý telefon, na který přicházela z Xperie J, což byl její první dotykáč. P9 Lite 2017 měla 3GB RAM, slušný procák, ale úložiště jen 16GB. A letos ji začlo u ní blbnout sluchátko a černat displej. Náhrada byla Motorola One Fusion+.

Její noťas je HP Probook 450 G0, který kupovala v dubnu 2014 za 10 140 korun (Celeron 1000M, 4GB RAM, HDD 500GB, W8.1). Šlape dodnes.

Myslím, že je to i psychologický. Někdo si kupuje vlajkové mobily pravidelně, někdo je naštvaný, když mu mobil zdechne po záruce, ale všichni chtějí, aby jim věci vydržely co nejdéle. Nicméně o něco lehčeji se jim bude kupovat mobil za 5k po dvou letech než dávat 12 tisíc za notebook.

A nebo můj osobní příklad - v květnu 2019 si po 11 letech kupuji nové PC, i s Windows (Athlon 200GE, 4GB RAM, SSD WD Blue3D 500GB, BQ PP11 300W), stálo mě to 10 500). A nebyl jsem úplně nadšený, i když ty prachy nepředstavovaly žádný existenční výdaj. Předchozí počítač (AMD X2 5000+, 2GB RAM, HDD 160GB) potřeboval od stisku tlačítka zapínání do momentu, než šlo surfovat, 4 minuty!

Obecně spolehlivost nemá dnes cenu moc řešit. U praček, myček, ledniček jdu jenom po tom, co má pětiletou záruku, rozbít se dnes může cokoliv, jistotu nemáme v ničem.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Behemot2077 28. 10. 2021 18:00

KineCZek píše:Dluzno podotknout - samotne chipy jsou i na vymenitelnem modulu "pripevneny" pajenym spojem. Stejne tak slot pro RAM pamet je se zakladni deskou taktez spojen dalsim pajenym spojem.

BTW v mobilech, tabletech a spouste dalsi elektroniky je "napevno" pripajene uplne vsechno od uplne vzdycky ... za mne je to cele zbytecna debata.

Bank tvoří připájený plechový kontakty, v jedné řadě, obrovskej prostor s vůlí na pnutí. RAMka je celkem malá a nedochází k tak velké roztažnosti, plus se hřeje v zásadě celá na stejnou teplotu. RAMětu odchází, ne, že ne, vycvanout z banku je triviální. Vadnej čip nebo EEPROMku vyměnit je mnohdy nerentabilní.

Celá deska v bůčku je až několiksetkrát větší, než ten jeden modul, a nezahřívá se rovnoměrně.

Šmadlifouny sou úplně jiná kategorie demence a *****í výrobců, které zdatně sekundují už jenom voperátoři.
Behemot<at>jabber.cz

Špičkové elektrolytické kondenzátory a jiné součástky, akumulátory, baterie, repasované monitory, UPS, sestavy aj. Elektromontáže silnoproud, slaboproud.
Behemot2077
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků