Notebook 25-30k - prioritně programování

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod jirin_cz 8. 6. 2022 22:40

Zdravím,
pustil jsem se do výběru notebooku po hodně letech a upřímně jsem ztracen... Vybírám několikátý den a pořádně nevím, jakým směrem se vydat.

Primární užití je programování obsáhlejších webových aplikací, docker (několik malých "virtualizovaných" kontejnerů). Těch aplikací mám otevřených více. Časem bych se chtěl podívat i na vývoj v Javě, či počítačových her. V práci mám tři roky starý Dell, co stál cca 50k tenkrát a přijde mi, že výkonově to není nejlepší, a tak jsem usoudil, že to bude chtít našláplé NTB.

Občas bych si rád zahrál hru, ale nepotřebuji nějaké grafické orgie, jde mi spíše o ty s příběhem a bude to spíše výjimečné.

Beru miminimum
RAM 16 GB (nicméně chtěl bych mít možnost rozšířit/zvětšit, takže slotovou a ne napevno v notebooku)
1TB SSD
procesor - co jsem tak načítal, tak nejvýkonější by v dnešní době měly být AMD, je tomu tak?
grafika - podle mě dedikovaná je na mě zbytečná a Ryzen 7 s integrovanou by měl i na to občasné zahrání stačit
kvalitu displeje není úplně nutné řešit, většinou mám externí monitor
rozpočet 25-30tis.

Obecně rád vybírám NTB na delší dobu, kterému pak doplním například RAM a jede se dál. Takže by to chtělo i nějakou rozumnou spolehlivost a NTB co vydrží... Když naklikám nějaké tyhle svoje podmínky, tak mi často vyjíždí herní notebooky. Herní notebook nevím úplně zda je vhodný pro mě, a nevím zda pojem "herní notebook" není spíše marketingový pojem a brzo umře...
jirin_cz
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 6. 2022 00:18

HP Elitebook 8x5 (= 835 / 845 / 855 = 13" / 14" / 15"; 14" a 13" nemají dedikovaný numerický blok) G8?

Hledáš konfiguraci s Ryzen 7 5850U.

Popř. by snad každou chvíli měla být dostupná série G9, která bude osazována novějšími Ryzeny série 6000.

Cenově sic trochu jinde, ale bohužel taková je teď doba.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod jirin_cz 9. 6. 2022 07:56

Díky za reakci, no je to trochu cenou jinde, ale s těmi G9 by to mohlo jít do výprodeje.

Nicméně ten Ryzen 7 5850U obecně je "nej"? A obecně tyhle U, jsou vhodnější než H? Utáhne i to občasné zahární a neuvařím ho?
jirin_cz
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 6. 2022 09:23

"Nej" určitě není, H-čkový jsou výkonnější - ale mají taktéž vyšší TDP a tím pádem nároky na chlazení. U-čkový procesory mají obecně nižší spotřebu a takty (a tím pádem taktéž i výkon).

Hry - jak co. Je v tom integrovaná Vega, takže něco na tom zahrát určitě půjde, ale zázraky od toho čekat nelze. Starší hry asi bez problémů, novější hry .. jak co.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 6. 2022 09:43

Tvým požadavkům odpovídá řada HP ProBook 455 G8, např.:
https://www.czc.cz/hp-probook-455-g8-st ... 68/produkt
Ovšem s jednou zásadní chybou, která degraduje tuto řadu v profi sféře:
na rozdíl od předchozích generací (G1 - G7) chybí interní port SATA => nelze přidat datový SSD.

Mimořádným kouskem je řada Dell Vostro 16/5625 s parádním profi displayem s rozlišením WUXGA:
https://www.dell.com/cz/domacnosti/p/vo ... -laptop/pd
např.:
https://www.czc.cz/dell-vostro-16-5625- ... 23/produkt
Ovšem i tady chybí interní port SATA.

Do profi kategorie NB lze proto zařadit v dané cenové kategorii jen řadu Acer TravelMate P2:
https://www.acer.com/ac/cs/CZ/content/p ... lmatep2amd
Např.:
https://www.czc.cz/acer-travelmate-p2-p ... 39/produkt
Do této řady lze přidat datový SSD (nebo koupit už s ním).
jirin_cz píše: Občas bych si rád zahrál hru

Ani jeden z těchto NB nemá herní parametry, především všechny uvedené řady jsou tenké < 20 mm => obtížně se chladí.

jirin_cz píše: jakým směrem se vydat

Pokud nutně nepotřebuješ pracovat na cestách, pak samozřejmě plnohodnotný stolní GWKS:
+ při stejné ceně podstatně vyšší výkon
+ efektivní chlazení při libovolném výkonu;
+ snadné rozšíření:
2 - 3 porty M.2
6 - 8 portů SATA
2 - 4 sloty PCI-E
4 sloty pro RAM (v profi MB až 16)
+ snadná oprava.
NB je jen pracovní nástroj pro cesťáky.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jirin_cz 9. 6. 2022 10:07

Díky za tipy. S těmi hrami, není to prioritně počítač na hry, spíše občas se odreagovat. Je mi jasné, že stolní stroj bude vždy lepší, ale občas někam jedu a chtěl bych to vzít s sebou a to mobilita je v tomhle fajn.

Datový SSD aktuálně úplně nevyužiju a myslím, že 1TB by mi měl dostačovat.

Btw jak je to s kvalitou Aceru, pamatuji z dřívějška, že to bylo ne úplně spolehlivé?

Na ten HP ProBook 455 G8 jsem koukal včera a celkem se mi zamlouval, ale trochu mě znejistila spolehlivost na CZC 96%. Sám jsem jedno HP měl v minulosti, a krátce po záruce odešla základní deska, tak se tam taky trochu bojím spolehlihvosti.
jirin_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 6. 2022 10:33

Porouchat se může cokoliv. Pak je důležitá dostupnost a rychlost reakce servisu.
V tom je bezkonkurenční DELL.
Technické provedení NB ACER je na úrovni ostatních výrobců, zásadně se od minulého tisíciletí zvýšila kvalita servisu až nad úroveň ostatních výrobců, kromě DELLu.
Kategorie "profi WKS" už > 50 let znamená, že jsou fyzicky oddělené binárky od dokumentů, to jediný SSD nesplňuje.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lulak 18. 7. 2022 00:25

HP EliteBook 835 13 Gen 9 vypada paradne, navic jsem koukal, ze Ryzen 7 ma displey s 1000nits ( Ryzen 5 verze jen 250nits ) asi bude dostupny i s privacy filtrem.. To asi u me diskvalifikuje ThinkBook 13s Gen 4, cenove spise ale bude k ThinkPad T14 Gen 3 , ktery ma 300nits..., really? Toto proste Macbook vyresene ma, protoze kazdej druhej jouda je stim venku na slunicku, a radoby pracuje..
Naposledy upravil lulak dne 18. 7. 2022 09:58, celkově upraveno 1
lulak
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 18. 7. 2022 09:47

Jenže;
- za Mac s podobnou konfigurací přitlačíš v pohodě 10-20 000,- (ne-li více)
- seš závislej na Applovským eco-systému (snad všechno za další $$$$)
- případná oprava Apploidních produktů je totální sh!t
- za ty prachy co to stojí kompletní absence NBD je nepřijatelnej fail
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod lulak 18. 7. 2022 10:02

Ja prave koupil M1, nez jsem zjistil, ze ten system nesnasim, proto hledam alternativu, ale Dell XPS 13 Plus je obrovsky drahej a asi bych si nezvykl na touchbar, kde mackani ESC by bylo nocni murou...

Za me si pockam na HP EliteBook 835 13 Gen 9 (6850U), bohuzel cena bude hroziva...

Nevite prosim nekdo, jak to vypda s MS Surface Laptop 5? Zatim ticho po pesine.

jirin_cz: toto https://hpdevone.com/ se ma dostat do Evropy, ale kdy, to netusim...
lulak
Junior