Display notebooku

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod HVLAD 20. 7. 2006 14:49

Chtěl bych se obrátit na zkušené uživatele notebooku s několika otázkami.
1. Display notebooků, slyšel jsem že LCD notebooků jsou pomalejší než stolní LCD. Jak znančné je zpoždění u notebooků a ještě jedna blbá otázka jak se zpoždění projevuje ve hrách. Je to výrazné a zenomožnujě to hraní? Sám zatím užívám display CRT a u LCD na noťasu jsem byl jenom jednou. jednalo se o starý notebook(2 roky) a u něj se jakoby množil kurzor během tažení po ploše.
2. Zvlášťe by měj zajímaly displaye FS 1546 a toshiby tecra a7-113, takže pokud tu jsou nějací uživatelé ocenil bych tento údaj.
3. Nemýlím se kyž si myslím že výše jmenované notebooky budou výkonější než můj desktop tj. Barton 2600+, 512 mb ram, 80 gb hard, GEForce 5700 256 mb. - monžá trochu blbá otázka ale procesory notebooku mě trochu matou při srovnání se stolními.

Velice děkuji za odpovědi.
HVLAD
Junior

Odeslat příspěvekod Mobil-man 20. 7. 2006 15:44

dnesni displeje v NB jsou si myslim v pohode.
alespon co muzu ja rict, tak hry nejsou problem (Call of Duty 2)
Mobil-man
Pokročilý

Odeslat příspěvekod CeCo 20. 7. 2006 16:22

1, Vsetko zalezi od ceny.
2, Udaje pri NB displejoch je sakra tazke zistit; ale predpokladaj svietivost tak 150-180 cd, kontrast mozno 300:1 (max. 400:1) a odozvu tak 16-25ms (on/off).

Tecra urcite nebude mat sakra rychlu odozvu (je to business model), to iste asi aj FS 1546.

3, Pozri
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=5920
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=23177
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=23521

4, Je tam zasa jedno + - displeje su pripojene priamo digitalnym interfacom, cize odpada prevod do analogu a spat do digitalu.

C.
CeCo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod 3xP053r 20. 7. 2006 17:29

Ja mam este otazku k ntb displejom - je normalne, ze displej je ako keby flakaty? Vidno to iba pri niektorych odtienoch (najma na sedej farbe) - vyzera to ako keby medzi pixelmi tej sedej farby boli nahodne rozmiestnene v mensich skupinkach pixely tmavsej farby (pri svetlej sedej zasa svetlejsej) - v pomere tak odhadom 1:3 az 1:4, vyzera to ako nejaka textura...

A je tiez normalne, ze pri lesklom LCD je obraz odrazany v LCD zvlneny (pozorovatelne z odstupu az cca 0.5 m), ci by mal byt uplne rovny ako v zrkadle?
[the podpis]
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod 3xP053r 20. 7. 2006 19:08

Takze som to vyfotil:
Obrázek
(po kliknuti na odkaz sa kliknutim na obrazok ten zobrazi v plnej velkosti; moire, odrazy a kompresiu si nevsimajte ;-) )

Cele vyplne tabulky su v skutocnosti spojita farba, svetlejsia a tmavsia cast je sposobena asi pozorovacimi uhlami.

Na lavej farbe vidno ten efekt "tmavsich pixelov", prava farba sa zobrazi uplne v poriadku. Je to teda v poriadku a ntb displeje toto proste robia alebo ide o nejaku chybu?

Inac, mi napadla kacirska myslienka, a ze znizit bitovu hlbku na 16-bit - v tom pripade je spominana farba skoro uplne spojita; vyzera to, ze displej (grafika) sa snazi takymto efektom nahradit farbu, ktoru displej nedokaze zobrazit, ale je to nestastne riesenie, pretoze toto je velmi rusive - lepsie by bolo, keby miesto toho zobrazil inu farbu nez taketo artefakty....
[the podpis]
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod radeku 20. 7. 2006 19:20

Těm flekům se řiká dithering - a je to způsob jak si monitor vypomáhá při zobrazování více odstínů - LCD vyrobené technologií TN+film zvládají maximálně 65536 barev (16 bitů) a zbytek si "vymýšlí".
radeku
Junior

Odeslat příspěvekod 3xP053r 20. 7. 2006 19:33

Dik, ale ako som pisal, je to pomerne nestastne riesenie, keby tam namiesto toho zobrazilo kludne inu farbu (ktoru zvlada), tak by to bolo lepsie nez taketo rusive artefakty (obzvlast to vadi pri hre, kde sa obraz hybe, ale "flaky" ostavaju na svojom mieste)... Kamosovi to na starsom Aceri pri 32-bitoch nerobi :-(

Nevie niekto ako by sa to dalo teoreticky vypnut - ci to robi displej, grafika, ...?

EDIT: Inac ono to velmi velmi mierne robi aj pri 16-bitoch :-(
[the podpis]
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod majklX 20. 7. 2006 20:03

mal si ist do Aceru a tak isto aj ja :D
majklX
Junior

Odeslat příspěvekod wojta 20. 7. 2006 20:44

majklX píše:mal si ist do Aceru a tak isto aj ja :D

Podle displeje bych také Acery hodnotil velice pozitivně. Velká spousta HP a IBM notebooků je nemá zdaleka tak dobré.

rquote]A je tiez normalne, ze pri lesklom LCD je obraz odrazany v LCD zvlneny (pozorovatelne z odstupu az cca 0.5 m), ci by mal byt uplne rovny ako v zrkadle?

Ne. Pokud to není opravdu nějaký s***vý displej.
Na svém NB mám obraz jako ze škatulky, barvy jak na CRT.
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod CeCo 20. 7. 2006 20:59

Lenovo a HP maju displeje najma na TEXT, kde nejaky ten rozdiel v odtieni velmi nevadi (ich urcenie je totiz business a nie multimedia...)

Sirokouhle modely su na tom samozrejme lepsie - tie su urcene najma na DVD a pod., kde sa predpoklada, ze zakaznik bude chciet lepsiu farebnost (samozrejme stoja aj viacej; pri business modeli sa "usetri" zopar korun na displeji, ktore potom moze HP/Lenovo vrazit napr. do bezpecnostnych somarin typu digitalny akcelerometer na ochranu pevneho disku a pod.) ...

C.
CeCo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod 3xP053r 20. 7. 2006 21:21

wojta píše:
A je tiez normalne, ze pri lesklom LCD je obraz odrazany v LCD zvlneny (pozorovatelne z odstupu az cca 0.5 m), ci by mal byt uplne rovny ako v zrkadle?

Ne. Pokud to není opravdu nějaký s***vý displej.
Na svém NB mám obraz jako ze škatulky, barvy jak na CRT.n/quote]

No obraz je poriadku, aj farby su dobre (odhliadnuc od toho ditheringu), ale odraz je s trochou odstupu rozvlneny - proste ked sa pozeram z 1 metra do vypnuteho displeja, tak vidim obraz (seba sameho s pozadim) mierne pokrceny - a prave preto sa mi to nezda, ze obraz je v poriadku, ale odraz je "rozbity".... I ked ako tak teraz spominam, tak to myslim robil aj CRT Nokia, takze to asi nebude problem...

-------------

A este teda k tomu ditheringu - je to zavada (a mam teda chybny kus) alebo vlastnost (a robia to viacere)?
[the podpis]
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod wojta 21. 7. 2006 00:04

Aha, tak to se omlouvám, nevšiml jsem si toho - vypnutého, myslel jsem, že se ti vlní obraz. Jakoby drobně krabatý ten povrch je.
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 3xP053r 25. 7. 2006 13:51

Takze som zistil, co je vo veci... :?

Prave som sa v internetovych forach docital, ze niekedy sa pouzivaju iba 18-bitove (262 tisic farieb) displeje, a vyzera, ze toto je presne moj pripad (18/3 = 6 bitov na jednu farbu, 2^6 = 64 odtienov zelenej, cervenej, modrej => tym padom aj sedej, ktora pouziva vsetky tri farby naraz; vysvetlim nizsie). Pri pouziti 32 bitovej hlbky sa teda vsetky ostatne farby simuluju takymto sposobom (dithering), ale aj pri 16-bitoch je mozne pozorovat taketo artefakty ake som tu popisoval.

Som tym dost sklamany, kedze kamaratov stary Acer, ale ani napriklad Toshiba L20 tymto netrpi, vyzera ze bud pouzili inteligentnejsi system simulovania zvysnych farieb alebo tie maju skutocny 24-bit displej.

Este horsie je, ze pri nakupe v ziadnom e-shope bitovu hlbku displeja neuvedu, ale ani na strankach Toshiby som tuto informaciu nemohol najst.

Dalsi dvaja majitelia A100-237 mi potvrdili rovnake zobrazovanie sedej farby, takze vyzera, ze tie displeje pouzivaju standartne. Ak teda niekto ide kupovat A100 a chcete kvalitne zobrazenie na integrovanom LCD, tak sa majte na pozore.... Je to skutocne skoda, pretoze (okrem blbeho systemu registracie zaruky a mierne vrzgajucich plastov) je to dobry vykonny notebook za dobru cenu - inu niekde sa usetrit muselo :-(

PS: Samozrejme nie je to uplne tragicke, niektori hovoria ze to v podstate ani nepozoruju, ale ja to velmi vnimam napr. v hrach (sede mapy v CS1.6 - bleee) a ak niekto chce robit grafiku, tak to tiez nie je to prave orechove.... Ale niekto s tym nemusi mat problem.

-------------------------------

Na zaver este taky maly testik (vlastny program; narychlo nadratovany v C++ Builderi, tak ospravedlnte prosim velkost):

http://www.sendspace.com/file/su43jb
(kliknut na Download Link: Project1.exe)

Program spustite, maximalizujete okno. Potom staci nastavit posuvnikom nejaky odtien (dobre viditelne to je okolo 40), sipkami pridavat po jednom odtieni a zblizka (zdialky si to nemusite vsimnut) pozorovat zobrazovanie odtienov.

U mna a na dalsich A100 to funguje tak, ze farba 40 a 44 su uplne plynule (hladke) a farby medzi nimi su simulovane tak, ze sa do farby 40 postupne pridavaju svetlejsie pixely farby 44. Takto to ide s kazdou stvrtou farbou, cize displej vie zobrazit len 256/4 = 64 odtienov sedej, co zodpoveda spominanym 18-tim bitom. :-(
[the podpis]
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod CeCo 25. 7. 2006 14:14

To je ale znamy fakt, ze TN zvladne len 6 bitov + dithering... Takze vsetky notebookove displeje okrem IPSiek v 15" SXGA+ a UXGA rade T od Lenovo su 6bitove - tam potom zalezi od kvality toho-ktoreho kusu a farebnej hlbky (vacsina ludi pouziva 32bitov nemenne, takze ti si to ani nevsimnu...)

A ostatni uz pochopili, ze NB displeje nie su vhodne na grafiku?

C.
CeCo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod 3xP053r 25. 7. 2006 14:43

CeCo píše:Takze vsetky notebookove displeje okrem IPSiek v 15" SXGA+ a UXGA rade T od Lenovo su 6bitove

No, na wikipedii pisu "The TN display suffers from limited viewing angles, especially in the vertical direction, and some are unable to display the full 16.7 million colors (24-bit truecolor) available from modern graphics cards."....

Ale tak teda v tom pripade je problem v tom ditheringu, pretoze ked to ludia na inych modeloch nepozoruju, tak asi teda pouzivaju inteligentnejsiu simulaciu ostatnych farieb.

Na wikipedii dalej pisu "..using a dither method which quickly cycles pixels to simulate a given shade..." a to moze byt asi ten problem - neviem teda ako na inych notebookoch, ale na A100 to robi tak, ze zobrazi na pevnych miestach svetlejsie pixely a prave preto je to take velmi viditelne (obzvlast pri pohybe sceny) - keby ako pisu tie pixely rychlo striedali medzi roznymi farbami (a tak simulovali odtien), tak by to imho vobec tolko nevadilo...

Ten dithering je robeny softwarovo (ci uz BIOS alebo ovladace) alebo hardwarovo? - cize vedela by to teoreticky Toshiba alebo ATi fixnut alebo je to tak uz "nafurt"?

PS: Ja necakam, ze ntb displej bude na grafiku, ale toto je skutocne podpriemerny vykon a staci ked ma webstranka urcite pozadie a uz je to velmi neprijemne a lahko pozorovatelne...
[the podpis]
3xP053r
Junior

Další stránka