Display notebooku

Diskuze o přenosných počítačích

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

FAQ sekce notebooky: viewtopic.php?f=907&t=1113128
Testy a srovnání procesorů a grafických čipů: viewtopic.php?f=907&t=1105643

Čtěte FAQ, jinak Vašemu tématu hrozí podmínečné uzamčení!

Odeslat příspěvekod wojta 25. 7. 2006 14:48

CeCo píše:To je ale znamy fakt, ze TN zvladne len 6 bitov + dithering... Takze vsetky notebookove displeje okrem IPSiek v 15" SXGA+ a UXGA rade T od Lenovo su 6bitove - tam potom zalezi od

Myslíš tím všechny IBM/Lenovo notebooky, ne snad všechny notebooky.
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod CeCo 25. 7. 2006 14:52

Ono su aj nove TN displeje (Best-TN, TN III atd.), ale do notebookov som videl tieto Best-TN len sporadicky, resp. vobec.
Ono je totiz zbytocne nakladne robit 15"/15,4" (a mensie) displeje na linkach, ktore zvladnu uz 17 ci 19" matice... Takze vyroba NB displejov sa presunie na starsie linky, ktore zvladaju maximalne tych 15 ci 15,4"...

Ak si napr. na http://www.samsung.com/Products/TFTLCD/ ... y_cd=LCD02 prebehnes vyrabane matice tak zistis, ze len velke matice, pripadne sporadicky nejaka 15,4" obrazovka ma plnych 16,77 miliona farieb - su to tie najlepsie (a samozrejme najdrahsie) verzie jednotliych panelov; kvoli konkurencii sa teda tymito panelmi notebooky velmi neosadzuju a pouzivaju sa skor tie lacnejsie (holt, konkurencia nie je len uzitocna - skutocnu kvalitu si uzije len zopar % vyvolenych, ktori maju na drahsie veci; "masy" sa musia uspokojit sice s novou, lez zakladnou technologiou...)

wojta - ale ano, myslim vsetky notebooky. Jedine ostatne IPS panely do NB su tusim nejake 19 ci 20" verzie (ale aj to len niektore a tie sa vacsinou pouzivaju do lahkych embedded zariadeni); ostatni vyrobcovia ich prave vdaka konkurencii (cize nizkej potencionalnej predajnej cene = snahe nizkych nakladov) nepouzivaju (boli uz pokusy, ale stroskotali na com inom nez predajnosti = cene)...

C.
CeCo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod 3xP053r 25. 7. 2006 14:57

No, takze ked vacsina notebookov pouziva 262k displeje, tak potom to bude problem blbeho ditheringu.

Nevie teda niekto ci sa o to stara software alebo hardware?
[the podpis]
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod wojta 25. 7. 2006 17:16

Mě se to stejně nezdá, nic ve zlém. Jaký displej mám v NB se mi však nepodařilo zatím zjistit.

Buď jsem úplně slepý, mě příjdou fotky na mém současném NB stejně kvalitní jako na CRT. U předchozího staršího notebooku se při sledování fotek některé barevné plochy slévaly.
Výrobce ve specifikaci uvádí 16,7mil. barev u displeje. NB je takový střední Acer (viz. profil).

Ten prográmek uvedený výše jsem zkoušel a žádný diethering nevidím, ani když se dívám lupou. Plynule to přechází při každém posunu barvy.
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 3xP053r 25. 7. 2006 18:50

No, lenze ak by to ditherovalo striedanim farieb, tak by si to vobec nemusel pozorovat. To len A100 to robi tak blbo, ze zobrazi natvrdo staticke svetlejsie a tmavsie pixely... :-(
[the podpis]
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod CeCo 25. 7. 2006 22:00

wojta:

16,7 miliona farieb to na 99,999% nebude; to by bol privelky luxus na Acer... (kdesi na Acer-i som videl zoznam servisnych part-numberov a tie displeje boli klasicke (stredna trieda az nizsia), ziadna slava...). Skor to bude 16.2 (dithering + 6bit)

C.
CeCo
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod 3xP053r 26. 7. 2006 18:04

Dostalo sa mi rady, ze toto je problem BIOSu, ze treba downgradovat na 1.30, pretoze vsetky nove BIOSy (aj vcera vydany 1.80 :-( ) tym trpia.

Neviete niekto kde by som mohol najst BIOS 1.30 pre Toshibu Satellite A100-237? Pripadne ci niekde neexistuje zoznam veci, ktore nove BIOSy opravuju (aby som vedel ci nepridem o nejaku dolezity fix downgradom).
[the podpis]
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod 3xP053r 26. 7. 2006 19:16

Huraa!

Na jednom talianskom fore som nasiel starsie BIOSy, nahral 1.30 a problem zmizol!

--------------

Ak mate rovnaky problem, tak som to nahral sem:
http://www.sendspace.com/file/odf8d3
(kliknut na Download Link: A100_bios.zip)

Niekam rozbalite, spustite WinPhlash.exe. Ako New bios vyberiete subor S10130MP.ROM z adresara BIOS a kliknete na Flash BIOS (samozrejme: bezat zo zasuvky, vypnut pred tym vsetky aplikacie). Po nahrati BIOSu sa pocitac restartuje a pravdepodobne zahlasi, ze je zly sucet CMOS - treba nechat nahrat povodne nastavenia BIOS (Load default settings) alebo nastavit BIOS nastavenia znova.

Upozornujem, ze uvedene BIOSy su z neoficialneho zdroja, su len pre Toshibu A100 (ja som otestoval iba 1.30 na mojej A100-237) a nahravate ich na vlastne riziko! Ide o starsi BIOS a teda pridete o opravy zahrnute v novsich BIOSoch! (V pripade problemov je ale mozne nahrat spat novy...)

PS: Za ten obraz to skutocne stoji!!
[the podpis]
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod salko 26. 7. 2006 19:32

3xP053r píše:Huraa!

Gratulujem!
Je inak zarážajúce, že oficiálne releasy bios-ov obsahujú takéto "nedostatky". Je teda možné, že to bol zámer výrobcu, aby si ľudia kúpili drahší model, ale úprimne som rád, že si za tým išiel a vyriešil si to.
salko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Krevety 26. 7. 2006 21:24

a uz to zkousel i nekto krome tebe, ze je to fakt biosem ?
Samsung NP730U
Xperia Z1 Compact
Krevety
Junior

Odeslat příspěvekod boss-ivoss 26. 7. 2006 21:42

Gratuluji k vyřešení, tohle bych opravdu nečekal...
boss-ivoss
Junior

Odeslat příspěvekod 3xP053r 26. 7. 2006 21:54

Krevety píše:a uz to zkousel i nekto krome tebe, ze je to fakt biosem ?

No priamo neviem o nikom. Grafickou kartou ani ovladacmi od nej to nebude - jeden clovek ma Intel GMA.

Tuto informaciu som dostal od jedneho cloveka na zahranicnom fore a ked som hladal ten BIOS, ktory mi doporucil, tak som nasiel jednu taliansku recenziu a par for (tiez v nejakom takom jazyku), kde presne vraveli, ze 1.30 to nerobi - ostatne z jedneho takeho fora mam aj tie BIOSy. Ja by som povedal, ze je to takmer iste ze je to BIOSom...

Neviem, ci vznik tohoto problemu v novsich verziach BIOSu ma nejaky dolezity dovod alebo ide len o bug, ale pokusim sa spytat servisu (teraz ale idem na dva tyzdne prec), pripadne ak by o tom nevedeli, tak cez nich odkazat niekam vyssie ze je tam chyba a treba s tym nieco robit. Pouzivat 5-verzii stary BIOS tiez nie je idealne (i ked na americkej podpore som videl changelog a nejake podstatne zmeny tam nie su).

Inac zaujimave je, ze pred mesiacom som stiahol z webu Toshiby BIOS 1.8, upgradoval a o par dni na webe Toshiby 1.80 nebol (zeby ho stiahli?). A objavil sa tam zase az vcera....
[the podpis]
3xP053r
Junior

Odeslat příspěvekod Krevety 26. 7. 2006 23:27

treba jim napsat at vydaji radnou 1.9ku parchanti, ty mas dost podkladu a orientujes se v tom, tak bych byl rad, kdybys to vyridil :roll:
jinak dobra prace :!: :!:
Samsung NP730U
Xperia Z1 Compact
Krevety
Junior

Odeslat příspěvekod sazkarik2 31. 7. 2006 13:10

//edit C.: Odstranena reklama.
sazkarik2
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod 3xP053r_temp 4. 8. 2006 10:33

No, zistil som dost nemilu vec a to, ze notebook mi nebezi z baterky. Totiz normalne zacne bootovat, ale v momente, ked ma nabehnut prihlasovacia obrazovka Windows, zobrazi sa cierny displej (ale podsvieteny; predtym sa este na par sekund objavi kurzor), takisto ked pocas behu Windows vytiahnem kabel, tak obrazovka stmavne a pomoze len tvrdy reset. Pravdepodobne to ma na svedomi ten starsi BIOS alebo nejake ovladace Windowsu, ktore sa s nim nedohodnu. Este som ale nemal cas dat spat novy BIOS, ci je to skutocne sposobene tym. Takze teraz je z toho dilema ci zly obraz alebo nemoznost behu z baterii - ja zatial ntb pouzivam takmer stale zo siete, takze nechavam 1.30.

Ked sa vratim z dovolenky (preto pisem z ineho uctu), skusim im zavolat a popohnat ich...
3xP053r_temp
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka